15,627 matches
-
minore. 1.2.11. Alte criterii selectate pentru determinarea metalelor grele și a arseniului 1.2.11.1. Cuantificare 1.2.11.1.1. Limită de cuantificare: conținutul minim de analit măsurabil cu o certitudine statistică acceptabilă. Dacă exactitatea și precizia sunt constante pentru o concentrație care oscilează în jurul limitei de detectare, limita cuantificării este egală numeric cu de șase ori abaterea standard a mediei probelor martor [(n ≥ 20), vezi pct. 1.2.7.)]. 1.2.11.1.2. Exactitate: în
jrc1579as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86720_a_87507]
-
2.7.)]. 1.2.11.1.2. Exactitate: în cazul analizelor repetate pentru un material de referință atestat, abaterea mediei în raport cu valoarea atestată, exprimată în procentaj din valoarea atestată, nu poate depăși limita de ± 10 %. 1.2.11.1.3. Precizia, exprimată în repetabilitate: în cazul analizelor repetate pentru un eșantion, coeficientul de variație (CV) (pct. 1.2.6.) al mediei nu trebuie să depășească valorile următoare: CV - medie mai mare de 10 μg/ kg și mai mică sau egală cu
jrc1579as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86720_a_87507]
-
proceduri împreună cu fiecare lot de eșantioane de analizat. În lipsa materialelor de referință atestate sau a eșantioanelor de referință, metoda poate fi validată prin experiențe de recuperare paralele pentru fiecare serie de eșantioane analizate (pentru cerințele în materie de exactitate și precizie, vezi pct. 1.2.11.1.2. și 1.2.11.1.3.). 2.4. Criterii aplicabile descompunerii eșantioanelor În funcție de sistemul de măsurare utilizat, poate fi necesară o digestie mai mult sau mai puțin completă a materiei organice în eșantion
jrc1579as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86720_a_87507]
-
reglată la 60°C; 4.3.5. Spectrofotometru; 4.3.6. Cuve de sticlă cu cale optică de 1 cm. 4.4. Procedură 4.4.1. Soluție de probă Într-un balon cotat de 100 ml se cântărește, cu o precizie de 0,001 g, o cantitate (în g) din proba analizată, corespunzătoare unei presupuse cantități de formaldehidă de aproximativ 150 μg. Se completează până la 100 ml cu apă și se amestecă (soluție S). (Se verifică valoarea pH-ului, care trebuie
jrc1595as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86736_a_87523]
-
bună pentru concentrații între 1,00 și 15,00 μg/ml. 5.4.2. Pregătirea probelor. 5.4.2.1. Emulsii (creme, fond de ten, tușuri pentru ochi) Într-un vas de 100 ml cu dop se cântărește, cu o precizie de 0,001 g, o cantitate din proba analizată (m grame) corespunzătoare unei presupuse cantități de 100 μg formaldehidă. Se adaugă 20,00 ml diclormetan (5.2.8.) și 20,00 ml acid clorhidric (5.2.12), măsurate cu precizie
jrc1595as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86736_a_87523]
-
precizie de 0,001 g, o cantitate din proba analizată (m grame) corespunzătoare unei presupuse cantități de 100 μg formaldehidă. Se adaugă 20,00 ml diclormetan (5.2.8.) și 20,00 ml acid clorhidric (5.2.12), măsurate cu precizie. Se amestecă cu agitator vibrator (5.3.16) și prin intermediul băii ultrasonice (5.3.15). Se separă cele două faze prin centrifugare (3000 gn timp de două minute). Între timp, se spală un cartuș (5.3.7) cu 2 ml
jrc1595as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86736_a_87523]
-
1). Se trec 4 ml din faza apoasă a extractului prin cartușul pregătit, se îndepărtează primii 2 ml și se recuperează fracția următoare. 5.4.2.2. Loțiuni, șampoane Într-un vas de 100 ml cu dop se cântărește, cu precizie de 0,001 g, o cantitate din proba analizată (m grame) corespunzătoare unei presupuse cantități de aproximativ 500 μg formaldehidă. Se completează până la 100 ml cu fază mobilă (5.2.16). Se filtrează soluția printr-un filtru (5.3.6
jrc1595as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86736_a_87523]
-
solvent adecvat sau gaz-cromatografia după izolarea printr-un proces de "eliminare și capturare" și capturarea cu ajutorul unei curse capilare răcite criogenic. Limita determinării este de 10 μg/litru pentru efluenți și 1 μg/litru pentru mediul acvatic. 2. Acuratețea și precizia metodei trebuie să fie de plus sau minus 50 % pentru o concentrație de două ori mai mare decât valoarea limitei de detecție. 3. Statele membre pot determina concentrațiile de EDC în funcție de cantitatea de AOX, de EOX sau de VOX, în măsura în care
jrc1609as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86751_a_87538]
-
și în mediul acvatic este gaz-cromatografia cu detector cu captură de electroni după extragerea cu ajutorul unui solvent adecvat. Limita de detecție pentru TRI este de 10 μg/litru pentru efluenți și 1 μg/litru pentru mediul acvatic. 2. Acuratețea și precizia metodei trebuie să fie de 50 % pentru o concentrație de două ori mai mare decât valoarea limitei de detecție. 3. Statele membre pot determina concentrațiile de TRI în funcție de cantitatea de AOX, de EOX sau de VOX, în măsura în care Comisia s-a
jrc1609as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86751_a_87538]
-
în mediul acvatic este gaz-cromatografia cu detector cu captură de electroni după extragerea cu ajutorul unui solvent adecvat. Limita de detecție pentru PER este de 10 μg/litru, pentru efluenți, și 0,1 μg/litru, pentru mediul acvatic. 2. Acuratețea și precizia metodei trebuie să fie de 50 % pentru o concentrație de două ori mai mare decât valoarea limitei de detecție. 3. Statele membre pot determina concentrațiile de PER în funcție de cantitatea de AOX, de EOX sau de VOX, în măsura în care Comisia s-a
jrc1609as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86751_a_87538]
-
sau de EOX, în măsura în care Comisia s-a asigurat în prealabil că aceste metode dau rezultate echivalente și până la adoptarea unei directive generale privind solvenții. Statele membre respective stabilesc periodic raportul între concentrațiile de TCB și parametrul utilizat. 4. Acuratețea și precizia metodei trebuie să fie de 50 % pentru o concentrație de două ori mai mare decât valoarea limitei de detecție. 1 JO L 129, 18.05.1976, p. 23. 2 JO C 253, 29.09.1988, p. 4. 3 JO C
jrc1609as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86751_a_87538]
-
SI: carat metric pentru cântărirea pietrelor prețioase. Pentru instrumentele care folosesc unitățile sistemului imperial de măsură a masei menționate anterior, cerințele esențiale relevante definite în cele ce urmează se transformă în unitățile imperiale menționate prin interpolare simplă. 2. Clase de precizie 2.1. Sunt definite următoarele clase de precizie: I specială II superioară III medie IIII inferioară Specificațiile pentru aceste clase sunt prevăzute în tabelul 1. TABELUL 1 Clase de precizie Clasă de precizie Intervale de verificare (e) Capacitate minimă (Min
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
instrumentele care folosesc unitățile sistemului imperial de măsură a masei menționate anterior, cerințele esențiale relevante definite în cele ce urmează se transformă în unitățile imperiale menționate prin interpolare simplă. 2. Clase de precizie 2.1. Sunt definite următoarele clase de precizie: I specială II superioară III medie IIII inferioară Specificațiile pentru aceste clase sunt prevăzute în tabelul 1. TABELUL 1 Clase de precizie Clasă de precizie Intervale de verificare (e) Capacitate minimă (Min) Numărul de intervale de verificare n= valoare minimă
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
în unitățile imperiale menționate prin interpolare simplă. 2. Clase de precizie 2.1. Sunt definite următoarele clase de precizie: I specială II superioară III medie IIII inferioară Specificațiile pentru aceste clase sunt prevăzute în tabelul 1. TABELUL 1 Clase de precizie Clasă de precizie Intervale de verificare (e) Capacitate minimă (Min) Numărul de intervale de verificare n= valoare minimă valoare minimă valoare maximă I 0,001 g e 100 e 50 000 - II 0,001 g e 0,05 g 20
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
menționate prin interpolare simplă. 2. Clase de precizie 2.1. Sunt definite următoarele clase de precizie: I specială II superioară III medie IIII inferioară Specificațiile pentru aceste clase sunt prevăzute în tabelul 1. TABELUL 1 Clase de precizie Clasă de precizie Intervale de verificare (e) Capacitate minimă (Min) Numărul de intervale de verificare n= valoare minimă valoare minimă valoare maximă I 0,001 g e 100 e 50 000 - II 0,001 g e 0,05 g 20 e 100 100
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
2. Instrumente cu intervale multiple de cântărire Sunt permise intervale de cântărire multiple, în cazul în care acestea sunt clar indicate pe instrument. Fiecare interval de cântărire este clasificat conform punctului 3.1. Dacă intervalul de cântărire cuprinde clase de precizie diferite, instrumentul trebuie să răspundă celor mai stricte cerințe care se aplică claselor de precizie pe care le cuprinde intervalul. 3.3. Instrumente cu intervale multiple 3.3.1. Instrumentele cu un singur interval de cântărire pot avea mai multe
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
în care acestea sunt clar indicate pe instrument. Fiecare interval de cântărire este clasificat conform punctului 3.1. Dacă intervalul de cântărire cuprinde clase de precizie diferite, instrumentul trebuie să răspundă celor mai stricte cerințe care se aplică claselor de precizie pe care le cuprinde intervalul. 3.3. Instrumente cu intervale multiple 3.3.1. Instrumentele cu un singur interval de cântărire pot avea mai multe intervale parțiale de cântărire (instrumente cu intervale multiple). Instrumentele cu intervale multiple nu trebuie să
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
al intervalelor parțiale de cântărire. Toate capacitățile sunt capacități ale sarcinii nete, indiferent de valoarea tarei folosite. 3.3.3. Intervalele parțiale de cântărire sunt clasificate conform tabelului 2. Toate intervalele parțiale de cântărire se încadrează în aceeași clasă de precizie, aceasta fiind clasa de precizie a instrumentului. TABELUL 2 Instrumente cu intervale multiple i = 1, 2,..., r, i = indicele intervalului parțial de cântărire r = numărul total al intervalelor parțiale de cântărire Clasă de precizie Interval de verificare (e) Capacitate minimă
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
Toate capacitățile sunt capacități ale sarcinii nete, indiferent de valoarea tarei folosite. 3.3.3. Intervalele parțiale de cântărire sunt clasificate conform tabelului 2. Toate intervalele parțiale de cântărire se încadrează în aceeași clasă de precizie, aceasta fiind clasa de precizie a instrumentului. TABELUL 2 Instrumente cu intervale multiple i = 1, 2,..., r, i = indicele intervalului parțial de cântărire r = numărul total al intervalelor parțiale de cântărire Clasă de precizie Interval de verificare (e) Capacitate minimă (Min) Numărul de intervale de
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
se încadrează în aceeași clasă de precizie, aceasta fiind clasa de precizie a instrumentului. TABELUL 2 Instrumente cu intervale multiple i = 1, 2,..., r, i = indicele intervalului parțial de cântărire r = numărul total al intervalelor parțiale de cântărire Clasă de precizie Interval de verificare (e) Capacitate minimă (Min) Numărul de intervale de verificare valoare minimă Valoare minimă 1 n = Valoare maximă n = I 0,001 g ei 100 e1 50 000 - II 0,001 g ei 0,05 g 20 e1
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
000 100 000 III 0,1 g ei 20 e1 500 10 000 IIII 5 g ei 10 e1 50 1 000 1 Pentru i = r se aplică coloana corespunzătoare din tabelul 1, unde e se înlocuiește cu er. 4. Precizie 4.1. La aplicarea procedurilor prevăzute în articolul 8, eroarea de indicare nu trebuie să depășească eroarea maximă tolerată, prevăzută în tabelul 3. În cazul indicării numerice, eroarea indicației se corectează cu eroarea de rotunjire. Erorile maxime tolerate se aplică
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
la nivel și cu un indicator de nivel, suficient de sensibile pentru a permite instalarea corectă. 12. Reglarea la zero Instrumentele pot fi prevăzute cu dispozitive de reglare la zero. Funcționarea acestor dispozitive trebuie să permită reglarea la zero cu precizie și să nu ducă la măsurări incorecte. 13. Dispozitive de tară și dispozitive de predeterminare a tarei Instrumentele pot avea unul sau mai multe dispozitive de tară și de predeterminare a tarei. Folosirea acestor dispozitive trebuie să permită reglarea la
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
nu ducă la măsurări incorecte. 13. Dispozitive de tară și dispozitive de predeterminare a tarei Instrumentele pot avea unul sau mai multe dispozitive de tară și de predeterminare a tarei. Folosirea acestor dispozitive trebuie să permită reglarea la zero cu precizie și trebuie să asigure o cântărire netă corectă. Folosirea dispozitivului de predeterminare a tarei trebuie să asigure stabilirea corectă a valorii nete calculate. 14. Instrumente utilizate la vânzarea directă către public, cu o capacitate maximă mai mică de 100 kg
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
o etichetă verde, pătrată, de cel puțin 12,5 mm x 12,5 mm, cu litera majusculă "M" tipărită cu negru; (c) următoarele inscripții: * numărul certificatului de omologare CE de tip, dacă este cazul, * marca sau denumirea producătorului, * clasa de precizie, încadrată într-un oval sau între două linii orizontale unite prin două semicercuri, * capacitatea maximă sub forma Max..., * capacitatea minimă sub forma Min..., * intervalul de verificare sub forma e =, și, în plus, dacă este cazul: * numărul de serie, * pentru instrumentele
jrc1604as1990 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86746_a_87533]
-
trebuie să fie la 40 mm în fața semnului care marchează PPS de pe partea orizontală a dispozitivului (vezi figura 10); (f) pe ambele laturi ale scaunului, în două planuri verticale echidistante față de linia mediană longitudinală a scaunului, se măsoară cu o precizie de 1 mm coordonatele intersecției acelor planuri cu axele PPS marcate pe dispozitiv, definite la pct. 2.4.5; (g) se notează condițiile care rezultă din metoda de determinare, și care pot diferi de procedura stabilită în anexă, sau care
jrc1426as1989 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86567_a_87354]