15,627 matches
-
posibilitatea de a accepta cântărirea filtrelor de eșantionare sau de a anula testele, reparând sistemul de control al camerei de cântărire și reluând testul. 4.2.3. Balanța analitică Balanța analitică utilizată la determinarea greutății filtrului trebuie să aibă o precizie (deviație standard) de cel puțin 2 μg și o rezoluție de cel puțin 1 μg (o cifră = 1 μg) specificată de producătorul balanței. 4.2.4. Eliminarea efectelor electricității statice Pentru a elimina efectele electricității statice, filtrele trebuie neutralizate înainte de
32005L0078-ro () [Corola-website/Law/294003_a_295332]
-
dacă este cazul, propune o temperatură alternativă aplicabilă omologării de noi tipuri de la 1 octombrie 2008." (h) Apendicele 5 se modifică după cum urmează: (i) Se adaugă următorul punct 1.2.3: "1.2.3. Utilizarea de dispozitive de amestecare de precizie Gazele utilizate pentru calibrare și control se pot obține și cu ajutorul unor dispozitive de amestecare de precizie (separatoare de gaze) care diluează cu N2 purificat sau cu aer sintetic purificat. Acuratețea dispozitivului de amestecare trebuie să asigure concentrația gazelor de
32005L0078-ro () [Corola-website/Law/294003_a_295332]
-
Apendicele 5 se modifică după cum urmează: (i) Se adaugă următorul punct 1.2.3: "1.2.3. Utilizarea de dispozitive de amestecare de precizie Gazele utilizate pentru calibrare și control se pot obține și cu ajutorul unor dispozitive de amestecare de precizie (separatoare de gaze) care diluează cu N2 purificat sau cu aer sintetic purificat. Acuratețea dispozitivului de amestecare trebuie să asigure concentrația gazelor de calibrare amestecate cu o acuratețe de ± 2 %. Această acuratețe presupune ca gazele primare utilizate la amestecare să
32005L0078-ro () [Corola-website/Law/294003_a_295332]
-
60 °C) μm - 400 CEC F-06-A-96 Esteri metilici de acizi grași interziși 1 Valorile menționate în aceste specificații sunt "valori reale". La stabilirea valorilor limită ale acestora s-au aplicat termenii ISO 4259 "Produse petroliere - Determinarea și aplicarea datelor de precizie în raport cu metodele de testare", iar la stabilirea unei valori minime, s-a luat în considerare o diferență minimă de 2R peste zero; la stabilirea valorii minime și maxime, diferența minimă este de 4R (unde R = reproductibilitate). Fără a aduce atingere
32005L0078-ro () [Corola-website/Law/294003_a_295332]
-
în caz de dispută între furnizorul de combustibil și beneficiar, se pot folosi termenii din ISO 4259 pentru a se rezolva astfel de dispute, cu condiția asigurării de măsurări repetate de atâtea ori cât este necesar pentru a se asigura precizia necesară, în locul unei singure măsurări. 3 Se raportează conținutului efectiv de sulf al carburantului utilizat pentru testul de Tip 1. 4 Deși stabilitatea oxidării este controlată, este posibil ca stabilitatea la depozitare să fie limitată. Este necesar să se ceară
32005L0078-ro () [Corola-website/Law/294003_a_295332]
-
plată "cont deschis" utilizat pe piața internă coreeană. S-a constatat că, într-un astfel de sistem, în general, producătorii-exportatori nu acordă în mod real un termen de plată special și că, în afară de aceasta, este imposibil să se determine cu precizie acest termen deoarece sumele vărsate nu pot fi asociate unor facturi specifice. În aceste împrejurări, ajustările nu au putut fi acordate. (130) După notificare, două societăți au afirmat că faptul că utilizează un sistem de plată cont deschis nu este
32005R0428-ro () [Corola-website/Law/294116_a_295445]
-
prezența impurităților. Producătorii-exportatori ruși au susținut că PTFE fabricată și exportată de aceștia necesită o prelucrare ulterioară înainte de a fi utilizată, ceea ce determină costuri suplimentare. Cu toate acestea, nici una dintre părțile interesate nu a fost în măsură să cuantifice cu precizie valoarea comercială a acestor diferențe de calitate, nici costurile de prelucrare a PTFE importate. Un anumit număr al părților au estimat că ajustarea ar trebui să fie de 30 %, ceea ce ar corespunde diferenței de preț între diferitele calități. Această estimare
32005R0862-ro () [Corola-website/Law/294192_a_295521]
-
la serviciile unui auditor al cărui statut este recunoscut în statul membru, pentru stabilirea unei certificări a datelor privind prețurile menționate la articolul 13. (5) Fiecare control face obiectul unui raport de control semnat de un auditor, care prezintă cu precizie diferitele elemente ale controlului. Acest raport indică în special: (a) data controlului și persoanele prezente; (b) perioada controlată și cantitățile în cauză; (c) tehnicile de control utilizate, inclusiv, dacă este cazul, o trimitere la metodele de prelevare a probelor; (d
32005R0952-ro () [Corola-website/Law/294214_a_295543]
-
a asigura un nivel echivalent de control și supraveghere a frontierelor externe. (2) Dispozițiile Convenției de punere în aplicare a Acordului Schengen de la 14 iunie 19852 și ale manualului comun 3 privind trecerea frontierelor externe duc lipsă de claritate și precizie cu privire la obligația de aplicare a ștampilei pe documentele de călătorie ale resortisanților țărilor terțe la trecerea frontierelor externe. Ca urmare, aceste dispoziții conduc la practici divergente în statele membre și îngreunează verificarea respectării condițiilor privind șederile de scurtă durată ale
32004R2133-ro () [Corola-website/Law/293245_a_294574]
-
referință se folosesc pentru caracterizarea și/sau identificarea produșilor de transformare prin metode spectroscopice și cromatografice. 1.4 APLICABILITATEA TESTULUI Metodă se aplică tuturor substanțelor chimice (nemarcate sau marcate radioactiv) pentru care se poate utiliza o metodă analitică cu o precizie și o sensibilitate suficientă. Se aplică pentru compușii ușor volatili, nevolatili, solubili sau insolubili în apă. Testul nu se aplică substanțelor chimice puternic volatile în sol (de exemplu fumiganți, solvenți organici) care de aceea nu pot fi menținute în sol
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
din cadrul metodei analitice trebuie să fie de cel putin 0,01 mg·kg-1 (substanță de testat) în sol sau de 1% din doză aplicată, respectiv valoarea mai mică dintre acestea. Se precizează și pragul de cuantificare (LOQ). 1.7.3 Precizia datelor privind transformarea Analiza de regresie a concentrațiilor substanței de testat în funcție de timp oferă informații adecvate privind fiabilitatea curbei de transformare și calcularea pragurilor de încredere pentru timpii de înjumătățire (în cazurile de cinetica de pseudo prim ordin) sau a
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
Produsele volatile captate oferă indicații privind potențialul volatil al substanței de testat și produșii de transformare ai acesteia din sol. Timpul de înjumătățire sau valorile DT50 și, daca este cazul, valorile DT75 și DT90 se pot determina cu mai multă precizie utilizându-se metode de calcul bazate pe modele cinetice adecvate. Durată timpului de înjumătățire și valorile DT50 sunt incluse în raport, împreună cu o descriere a modelului cinetic utilizat, cu ordinul cineticii și cu coeficientul de determinare (r2). Este preferabila cinetica
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
de exemplu în cazul substanțelor care pot fi prezente în apă dulce și/sau în mediul marin. 1.6 APLICABILITATEA TESTULUI Metodă se aplică tuturor substanțelor chimice (nemarcate sau marcate) pentru care se poate utiliza o metodă analitică cu o precizie și o sensibilitate suficientă. Se aplică pentru compușii ușor volatili, nevolatili, solubili sau insolubili în apă. Testul nu se aplică substanțelor chimice puternic volatile în apă (de exemplu fumiganți, solvenți organici) care de aceea nu pot fi menținute în apă
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
să fie de cel putin 0,01 mg·kg-1 (substanță de testat) în apă sau în sediment sau de 1% din doză inițială aplicată, respectiv valoarea mai mică dintre acestea. Se precizează și pragul de cuantificare (LOQ). 1.7.3 Precizia datelor privind transformarea Analiza de regresie a concentrațiilor substanței de testat în funcție de timp oferă informații adecvate privind fiabilitatea curbei de transformare și permite calcularea pragurilor de încredere pentru timpii de înjumătățire (în cazurile de cinetica de pseudo prim ordin) sau
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
microbiene (34). 24 Efectuarea unui test pentru o a doua concentrație poate fi utilă pentru substanțele chimice care ajung în apele superficiale pe alte căi care determină concentrații considerabil diferite, în măsura în care concentrația cea mai mica poate fi analizată cu suficientă precizie. 25 În cazurile în care este posibil ca produșii rezultați din transformările anaerobe să se reoxideze foarte repede, se asigură condiții anaerobe și în timpul recoltării și al analizei.
32004L0073-ro () [Corola-website/Law/292696_a_294025]
-
numele și prenumele suspectului sau inculpatului, dacă este cazul; ... d) descrierea amănunțită a situației locului, a urmelor găsite, a obiectelor examinate și a celor ridicate, a poziției și stării celorlalte mijloace materiale de probă, astfel încât acestea să fie redate cu precizie și pe cât posibil cu dimensiunile respective. În cazul reconstituirii se consemnează amănunțit și desfășurarea reconstituirii. ... (2) În toate cazurile se pot face schițe, desene sau fotografii ori alte asemenea lucrări, care se anexează la procesul-verbal. ... (3) Activitatea desfășurată și constatările
CODUL DE PROCEDURĂ PENALĂ din 1 iulie 2010 (*actualizat*) ( Legea nr. 135/2010 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280001_a_281330]
-
prin corectarea cu semnul minus a operațiunii inițiale (stornare în roșu), fie prin înregistrarea inversă a acesteia (stornare în negru), în funcție de politica contabilă și programele informatice utilizate. Articolul 66 (1) Elementele situațiilor financiare anuale care nu pot fi evaluate cu precizie datorită incertitudinilor inerente care pot apărea în desfășurarea activităților unei entități se estimează. ... (2) Procesul de estimare implică raționamente bazate pe cele mai recente informații credibile avute la dispoziție. ... (3) O estimare poate necesita revizuirea dacă au loc schimbări privind
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
ale datelor existente. În funcție de metodele și mijloacele de măsurare utilizate persoana autorizată va face dovada efectuării măsurătorilor, prin carnetul de teren, schița rețelei, descrierea punctelor noi de îndesire și de ridicare, rapoarte GPS, măsurători în format RINEX, rapoarte referitoare la preciziile determinate. Toate informațiile și datele rezultate din măsurători trebuie arhivate de persoana autorizată, care este obligată să le prezinte la solicitarea oficiului teritorial. Dacă persoana autorizată nu prezintă informațiile solicitate, se prezumă că aceasta nu a efectuat măsurători la teren
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
a alin. (1) al art. 46 a fost modificată de pct. 27 al anexei din ORDINUL nr. 1.340 din 26 noiembrie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 914 din 10 decembrie 2015. m) calitatea și corectitudinea operațiunilor, măsurătorilor, calculelor, preciziilor, dacă se consideră necesare; ... n) corespondența între atributele descriptive și elementele grafice; ... o) localizarea imobilului în baza de date grafică. ... (2) După recepție, dacă imobilul a făcut obiectul legilor proprietății, inspectorul comunică persoanei responsabile cu DDAPT, numărul cadastral aferent imobilului
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
avizului și să precizeze categoriile de lucrări ce se vor executa. În acest sens, documentația include următoarele elemente: a) beneficiarul lucrării; ... b) executantul lucrării; ... c) scopul lucrării și termenul de execuție; ... d) identificare zonei; ... e) menționarea datelor ce vor rezulta, preciziile acestora, gradul de detaliere; scara corespunzătoare a produselor cartografice, suprafața pe care se execută lucrarea, formatul în care vor fi predate; ... f) copii ale specificațiilor tehnice solicitate de beneficiar prevăzute în contract sau în caietul de sarcini, care au mențiunea
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
măsurători la teren. În funcție de metodele și mijloacele de măsurare utilizate persoana autorizată va face dovada efectuării măsurătorilor, prin carnetul de teren, schița rețelei, descrierea punctelor noi de îndesire și de ridicare, rapoarte GPS, măsurători în format RINEX, rapoarte referitoare la preciziile determinate. ... ---------- Alin. (2) al art. 261 a fost introdus de pct. 145 al anexei din ORDINUL nr. 1.340 din 26 noiembrie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 914 din 10 decembrie 2015. (3) Documentația anexată la solicitarea recepției planurilor
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
cererea de recepție; ... d) copia avizului de începere a lucrării, după caz; ... e) inventarul de coordonate x,y,z în format digital; ... f) calculul analitic al suprafețelor; ... g) memoriul tehnic, care va cuprinde: metodele de lucru, aparatura utilizată, prelucrarea datelor, preciziile obținute, suprafața pe care se execută lucrarea; ... h) planul topografic în format analogic, la scara 1:5.000-1:100; ... i) fișierul .cpxml pentru zona aferentă lucrării. ... ---------- Alin. (3) al art. 261 a fost introdus de pct. 145 al anexei din
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
ortofotoplanului; ... f) calculul analitic al suprafeței unității administrativ-teritoriale, precum și al suprafeței existente și propuse a fiecăruia dintre intravilanele componente; ... g) memoriul tehnic, care va cuprinde: metodele de lucru, instrumente utilizate, prelucrarea și modul de stocare, organizare și reprezentare a datelor, preciziile obținute, suprafața unității administrativ-teritoriale (în ha), suprafața intravilanului existent și propus, calculată din coordonatele punctelor de contur; ... h) descrierea limitei intravilanului propus, în format analogic și digital; ... i) planul topografic (în format analogic și digital - dxf) la o scară convenabilă
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
punctelor de inflexiune care definesc limita puz- ului, în format digital; ... g) calculul analitic al suprafeței delimitate prin puz; ... h) memoriul tehnic, care va cuprinde: metodele de lucru, instrumente utilizate, prelucrarea și modul de stocare, organizare și reprezentare a datelor, preciziile obținute, suprafața pe care se execută lucrarea (în ha); ... i) planul topografic (��n format analogic și digital - dxf), scara 1:5.000-1:500, pe care se vor evidenția limitele puz-- ului și limitele imobilelor din interiorul puz cărora le-au
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]
-
punctelor de inflexiune care definesc limita pud-ului, în format digital; ... g) calculul analitic al suprafeței delimitate prin pud; ... h) memoriul tehnic, care va cuprinde: metodele de lucru, instrumente utilizate, prelucrarea și modul de stocare, organizare și reprezentare a datelor, preciziile obținute, suprafața pe care se execută lucrarea (în ha); ... i) planul topografic (în format analogic și digital - dxf) întocmit la scara 1:5.000-1:500 pe care se vor evidenția limitele pud-- ului și limitele imobilelor din interiorul pud cărora
REGULAMENT din 9 iulie 2014 (*actualizat*) de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279987_a_281316]