16,831 matches
-
9 . În ceea ce privește structura chimică și acțiunea farmacologică , sitagliptinul diferă de analogii de PGL- 1 , insulină , sulfoniluree sau meglitinide , biguanide , agoniști de receptor gamma activat de proliferare a peroxizomilor ( PPARγ ) , inhibitori ai alfa- glucozidazei și analogi amilin . Per global , sitagliptinul a îmbunătățit controlul glicemic atunci când s- a utilizat în asociere cu metforminul ( inițial sau ca terapie suplimentară ) și în asociere cu o sulfoniluree și metformin , fapt dovedit prin reducerea relevantă clinic a HbA1c de la momentul inițial la momentul final al studiului ( vezi
Ro_535 () [Corola-website/Science/291294_a_292623]
-
inițial sau ca terapie suplimentară ) și în asociere cu o sulfoniluree și metformin , fapt dovedit prin reducerea relevantă clinic a HbA1c de la momentul inițial la momentul final al studiului ( vezi Tabelul 3 ) . În studii clinice , sitagliptinul administrat în monoterapie a îmbunătățit controlul glicemic , asociindu- se cu reducerea semnificativă a valorilor hemoglobinei A1c ( HbA1c ) și a valorilor glicemiei în condiții de repaus alimentar și postprandial . Reducerea valorilor glicemiei în condiții de repaus alimentar ( á jeun - GJ ) a fost observată la 3 săptămâni
Ro_535 () [Corola-website/Science/291294_a_292623]
-
față de valoarea inițială ( - 1, 5 kg ) , comparativ cu o creștere semnificativă în greutate a pacienților cărora li s- a administrat glipizidă ( +1, 1 kg ) . În acest studiu , raportul proinsulină/ insulină , un marker al eficienței sintezei și eliberării insulinei , a fost îmbunătățit cu sitagliptin și deteriorat în tratamentul cu glipizidă . Incidența hipoglicemiei în grupul tratat cu sitagliptin ( 4, 9 % ) a fost semnificativ mai mică decât în grupul tratat cu glipizidă ( 32, 0 % ) . 27 Metformin Metforminul este o biguanidă cu efecte antihiperglicemice , reducând
Ro_535 () [Corola-website/Science/291294_a_292623]
-
care a primit o genă ( ADN ) , care o face capabilă să producă această enzimă . Ce beneficii a prezentat Naglazyme în timpul studiilor ? Naglazyme a fost mai eficace decât placebo . După 24 de săptămâni de tratament , pacienții tratați cu Naglazyme și- au îmbunătățit distanța pe care o puteau parcurge în 12 minute cu 109 metri , comparativ cu pacienții tratați cu placebo , care și- au îmbunătățit distanța cu 18 metri . Care sunt riscurile asociate cu Naglazyme ? În cadrul studiilor , cele mai frecvente efecte secundare asociate
Ro_662 () [Corola-website/Science/291421_a_292750]
-
a fost mai eficace decât placebo . După 24 de săptămâni de tratament , pacienții tratați cu Naglazyme și- au îmbunătățit distanța pe care o puteau parcurge în 12 minute cu 109 metri , comparativ cu pacienții tratați cu placebo , care și- au îmbunătățit distanța cu 18 metri . Care sunt riscurile asociate cu Naglazyme ? În cadrul studiilor , cele mai frecvente efecte secundare asociate cu Naglazyme ( observate la mai mult de 1 din 10 pacienți ) au fost durerile de urechi , dispenea ( dificultate respiratorie ) , durerea abdominală ( de
Ro_662 () [Corola-website/Science/291421_a_292750]
-
patru săptămâni de tratament , măsurate prin scorul TWSTRS ( Toronto Western Spasmodic Torticollis Rating Scale ) . Ce beneficii a prezentat NeuroBloc în timpul studiilor ? După patru săptămâni de tratament , în toate studiile , NeuroBloc a ameliorat semnificativ mai mult simptomele decât placebo . Medicamentul a îmbunătățit atât scorul pacienților non- responsivi la toxina botulinică de tip A , cât și scorul pacienților responsivi . Majoritatea pacienților care au răspuns la NeuroBloc până în săptămâna a patra au revenit la starea inițială în 12 până la 16 săptămâni de la injectare . Care
Ro_686 () [Corola-website/Science/291445_a_292774]
-
viața ( reacții anafilactice ) . Mai puțin frecvente ( > 1/ 1000 , < 1/ 100 ) Tulburări ale sistemului nervos Tulburări de refracție : Anomalii de refracție pot să apară la inițierea tratamentului cu insulină . De obicei , aceste simptome sunt tranzitorii . Retinopatie diabetică : Controlul glicemic îmbunătățit pe termen lung scade riscul agravării retinopatiei diabetice . 1/ 10000 , < 1/ 1000 ) Neuropatie periferică : Îmbunătățirea rapidă a controlului glicemiei poate fi asociată cu „ neuropatia acută dureroasă ” , care , de obicei , este reversibilă . 4. 9 Un supradozaj specific cu insulină nu
Ro_584 () [Corola-website/Science/291343_a_292672]
-
viața ( reacții anafilactice ) . Mai puțin frecvente ( > 1/ 1000 , < 1/ 100 ) Tulburări ale sistemului nervos Tulburări de refracție : Anomalii de refracție pot să apară la inițierea tratamentului cu insulină . De obicei , aceste simptome sunt tranzitorii . Retinopatie diabetică : Controlul glicemic îmbunătățit pe termen lung scade riscul agravării retinopatiei diabetice . Rare ( > 1/ 10000 , < 1/ 1000 ) 4. 9 Supradozaj Un supradozaj specific cu insulină nu poate fi definit , totuși , hipoglicemia se poate dezvolta pe parcursul unor etape succesive , dacă sunt administrate doze
Ro_584 () [Corola-website/Science/291343_a_292672]
-
viața ( reacții anafilactice ) . Mai puțin frecvente ( > 1/ 1000 , < 1/ 100 ) Tulburări ale sistemului nervos Tulburări de refracție : Anomalii de refracție pot să apară la inițierea tratamentului cu insulină . De obicei , aceste simptome sunt tranzitorii . Retinopatie diabetică : Controlul glicemic îmbunătățit pe termen lung scade riscul agravării retinopatiei diabetice . Rare ( > 1/ 10000 , < 1/ 1000 ) 4. 9 Supradozaj Un supradozaj specific cu insulină nu poate fi definit , totuși , hipoglicemia se poate dezvolta pe parcursul unor etape succesive , dacă sunt administrate doze
Ro_584 () [Corola-website/Science/291343_a_292672]
-
limfocitelor , un efect farmacologic așteptat în cazul tratamentului cu MabCampath , apare în mod inevitabil și poate fi de lungă durată . Numărul celulelor - T CD4 și CD8 începe să crească începând din săptămânile 8- 12 ale tratamentului și continuă să se îmbunătățească timp de câteva luni după întreruperea tratamentului . La pacienții cărora li se administrează MabCampath ca terapie de primă linie , refacerea numărului celulelor CD4+ până la ≥ 200 celule/ μl are loc în 6 luni după încheierea tratamentului , însă la 2 luni după
Ro_614 () [Corola-website/Science/291373_a_292702]
-
după încheierea tratamentului . Neutropenia tranzitorie de gradul 3 sau 4 survine foarte frecvent în săptămânile 5- 8 de la începerea tratamentului . Foarte frecvent , în primele 2 săptămâni de terapie apare o trombocitopenie tranzitorie de gradul 3 sau 4 , dar ulterior se îmbunătățește la cei mai mulți pacienți . De aceea se recomandă supravegherea hematologică a pacienților . Dacă se ajunge la o toxicitate hematologică severă , tratamentul cu MabCampath trebuie întrerupt până la rezolvarea evenimentului . Tratamentul cu MabCampath poate fi reluat după rezolvarea toxicității hematologice ( vezi pct . 4
Ro_614 () [Corola-website/Science/291373_a_292702]
-
limfocitelor , un efect farmacologic așteptat în cazul tratamentului cu MabCampath , apare în mod inevitabil și poate fi de lungă durata . Numărul celulelor - T CD4 și CD8 începe să crească începând din săptămânile 8- 12 ale tratamentului și continuă să se îmbunătățească timp de câteva luni după întreruperea tratamentului . La pacienții care primesc MabCampath ca terapie de primă linie , refacerea numărului celulelor CD4+ până la ≥ 200 celule/ μl are loc în 6 luni după încheierea tratamentului , însă la 2 luni după tratament valoarea
Ro_614 () [Corola-website/Science/291373_a_292702]
-
după încheierea tratamentului . Neutropenia tranzitorie de gradul 3 sau 4 survine foarte frecvent în săptămânile 5- 8 de la începerea tratamentului . Foarte frecvent , în primele 2 săptămâni de terapie apare o trombocitopenie tranzitorie de gradul 3 sau 4 , dar ulterior se îmbunătățește la cei mai mulți pacienți . De aceea se recomandă supravegherea hematologică a pacienților . Dacă se ajunge la o toxicitate hematologică severă , tratamentul cu MabCampath trebuie întrerupt până la rezolvarea evenimentului . Tratamentul cu MabCampath poate fi reluat după rezolvarea toxicității hematologice ( vezi pct . 4
Ro_614 () [Corola-website/Science/291373_a_292702]
-
ale bolii Parkinson , precum rigiditatea și lentoarea în mișcări . Modul de acțiune al dopaminei în sindromul picioarelor neliniștite nu este pe deplin cunoscut . Se crede că sindromul este cauzat de probleme ale acțiunii dopaminei în creier , ceea ce ar putea fi îmbunătățit cu rotigotină . Cum a fost studiat Neupro ? Eficacitatea Neupro în tratamentul bolii Parkinson în stadiu incipient a fost studiată pe un total de 830 de pacienți , în cadrul a două studii . Studiile au măsurat rezultatele înainte și după tratament , obținute cu ajutorul
Ro_684 () [Corola-website/Science/291443_a_292772]
-
până la ultimna evaluare a studiului ( cu durate ale tratamentului individual al pacienților cuprinse între 52 și 142 de săptămâni ; perioada medie de urmărire 103 săptămâni ) . După 52 săptămâni de tratament , 14 din 18 pacienți ( 77, 8 % ) își menținuseră sau își îmbunătățiseră percentila în ceea ce privește greutatea corespunzătoare vârstei ( peste percentila 3 ) , 14 din 15 ( 93, 3 % ) pacienți au prezentat valori peste percentila 3 pentru lungime și 12 din 15 pacienți ( 80, 0 % ) depășiseră percentila 3 pentru circumferința capului . În al doilea an de
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
percentila 3 ) , 14 din 15 ( 93, 3 % ) pacienți au prezentat valori peste percentila 3 pentru lungime și 12 din 15 pacienți ( 80, 0 % ) depășiseră percentila 3 pentru circumferința capului . În al doilea an de tratament , 15 din 17 pacienți își îmbunătățiseră în continuare percentila în ceea ce privește greutatea corespunzătoare vârstei ( cu durate ale tratamentului individual al pacienților cuprinse între 78 și 142 de săptămâni ; perioada medie de urmărire 111 săptămâni ) , 10 din 16 pacienți își îmbunătățiseră în continuare percentila pentru lungime ( cu durate
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
de tratament , 15 din 17 pacienți își îmbunătățiseră în continuare percentila în ceea ce privește greutatea corespunzătoare vârstei ( cu durate ale tratamentului individual al pacienților cuprinse între 78 și 142 de săptămâni ; perioada medie de urmărire 111 săptămâni ) , 10 din 16 pacienți își îmbunătățiseră în continuare percentila pentru lungime ( cu durate ale tratamentului individual cuprinse între 90 și 130 de săptămâni ; perioada medie de urmărire 113 săptămâni ) și 11 din 15 pacienți continuaseră să- și îmbunătățească percentila pentru circumferința capului ( cu durate ale tratamentului
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
urmărire 111 săptămâni ) , 10 din 16 pacienți își îmbunătățiseră în continuare percentila pentru lungime ( cu durate ale tratamentului individual cuprinse între 90 și 130 de săptămâni ; perioada medie de urmărire 113 săptămâni ) și 11 din 15 pacienți continuaseră să- și îmbunătățească percentila pentru circumferința capului ( cu durate ale tratamentului individual al pacienților cuprinse între 90 și 130 de săptămâni ; perioada medie deurmărire 110 săptămâni ) . După 104 săptămâni de tratament , toți cei 13 pacienți cu date disponibile își menținuseră sau își îmbunătățiseră
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
îmbunătățească percentila pentru circumferința capului ( cu durate ale tratamentului individual al pacienților cuprinse între 90 și 130 de săptămâni ; perioada medie deurmărire 110 săptămâni ) . După 104 săptămâni de tratament , toți cei 13 pacienți cu date disponibile își menținuseră sau își îmbunătățiseră percentila în ceea ce privește greutatea corespunzătoare vârstei ( peste percentila 3 ) , toți cei 12 pacienți cu date disponibile depășiseră percentila 3 pentru lungime și cei 12 pacienți cu date disponibile depășiseră percentila 3 pentru circumferința capului . Analizele eficacității nu au evidențiat diferențe semnificative
Ro_661 () [Corola-website/Science/291420_a_292749]
-
3, 7 cm pentru substanța de referință . În celălalt studiu , creșterile au fost de 7, 1 cm pentru OPTISON față de 3, 1 cm pentru substanța de referință . În ambele studii investigatorul a stabilit că abilitatea de a vedea endocardul se îmbunătățește pentru mai mulți pacienți după injectarea de OPTISON decât după injectarea substanței de referință . Care sunt riscurile asociate cu OPTISON ? Cele mai frecvente reacții adverse ale OPTISON ( observate în cazul a 1 - 10 pacienți din 100 ) sunt disgeuzia ( alterarea gustului
Ro_746 () [Corola-website/Science/291505_a_292834]
-
la tratamentul de primă linie au fost estimate cu ajutorul abordării Kaplan- Meier , pentru care lipsa răspunsurilor a fost controlată la data ultimei examinări . Utilizând această abordare , ratele de răspuns cumulative estimate pentru tratamentul de primă linie cu Glivec s- au îmbunătățit de la 12 luni de tratament la 60 luni de tratament după cum urmează : RHC de la 96, 4 % la 98, 4 % , respectiv , RCC de la 69, 5 % la 86, 7 % . Într- o perioadă de urmărire de 5 ani , au existat 86 ( 15, 6
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
la tratamentul de primă linie au fost estimate cu ajutorul abordării Kaplan- Meier , pentru care lipsa răspunsurilor a fost controlată la data ultimei examinări . Utilizând această abordare , ratele de răspuns cumulative estimate pentru tratamentul de primă linie cu Glivec s- au îmbunătățit de la 12 luni de tratament la 60 luni de tratament după cum urmează : RHC de la 96, 4 % la 98, 4 % , respectiv , RCC de la 69, 5 % la 86, 7 % . Într- o perioadă de urmărire de 5 ani , au existat 86 ( 15, 6
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
la tratamentul de primă linie au fost estimate cu ajutorul abordării Kaplan- Meier , pentru care lipsa răspunsurilor a fost controlată la data ultimei examinări . Utilizând această abordare , ratele de răspuns cumulative estimate pentru tratamentul de primă linie cu Glivec s- au îmbunătățit de la 12 luni de tratament la 60 luni de tratament după cum urmează : RHC de la 96, 4 % la 98, 4 % , respectiv , RCC de la 69, 5 % la 86, 7 % . Într- o perioadă de urmărire de 5 ani , au existat 86 ( 15, 6
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
la tratamentul de primă linie au fost estimate cu ajutorul abordării Kaplan- Meier , pentru care lipsa răspunsurilor a fost controlată la data ultimei examinări . Utilizând această abordare , ratele de răspuns cumulative estimate pentru tratamentul de primă linie cu Glivec s- au îmbunătățit de la 12 luni de tratament la 60 luni de tratament după cum urmează : RHC de la 96, 4 % la 98, 4 % , respectiv , RCC de la 69, 5 % la 86, 7 % . Într- o perioadă de urmărire de 5 ani , au existat 86 ( 15, 6
Ro_417 () [Corola-website/Science/291176_a_292505]
-
sistemul imunitar recunoaște virusul ca fiind „ străin ” și creează anticorpi împotriva lui . Când organismul este expus din nou la virus , sistemul imunitar va fi capabil să producă anticorpi mai repede atunci când este expus la viruși din nou . Aceasta ar putea îmbunătăți protecția organismului împotriva bolii cauzate de virus . Înainte de administrare , vaccinul va fi realizat prin amestecarea unei suspensii care conține particulele de virus cu o emulsie . „ Emulsia ” care rezultă este apoi injectată . Emulsia conține un „ adjuvant ” ( un compus care conține ulei
Ro_769 () [Corola-website/Science/291528_a_292857]