17,833 matches
-
comerciale. Acestea merg de la economii de scară grație stabilirii unor soluții unice de comun acord între sistemul feroviar de mare viteză și cel convențional, până la satisfacerea cerințelor de exploatare ale trenurilor de mare viteză atunci când sunt nevoite să utilizeze rețeaua convențională. (20) O soluție unică atât pentru sistemul feroviar de mare viteză, cât și pentru cel convențional este un concept de bază pentru ERTMS, ce a primit un sprijin puternic în cadrul sectorului feroviar în general - atât din partea industriei producătoare, cât și
32004D0447-ro () [Corola-website/Law/292411_a_293740]
-
sistemul feroviar de mare viteză și cel convențional, până la satisfacerea cerințelor de exploatare ale trenurilor de mare viteză atunci când sunt nevoite să utilizeze rețeaua convențională. (20) O soluție unică atât pentru sistemul feroviar de mare viteză, cât și pentru cel convențional este un concept de bază pentru ERTMS, ce a primit un sprijin puternic în cadrul sectorului feroviar în general - atât din partea industriei producătoare, cât și din partea întreprinderilor feroviare. (21) De aceea ar trebui ca parametrii de bază de referință revizuiți pentru
32004D0447-ro () [Corola-website/Law/292411_a_293740]
-
transeuropean de mare viteză se înlocuiește cu tabelul din anexă la prezența decizie. Articolul 2 Definițiile și caracteristicile care trebuie respectate pentru parametrii de bază ai sistemelor de clasa A (ERTMS) ale subsistemului control-comandă și semnalizare al sistemului feroviar transeuropean convențional menționat în anexa ÎI la Directivă 2001/16/CE sunt prezentate în anexa la prezența decizie. Articolul 3 Prezența decizie se adresează statelor membre. Adoptată la Bruxelles, 29 aprilie 2004. Pentru Comisie Loyola DE PALACIO Vicepreședintele Comisiei ANEXĂ CARACTERISTICILE SISTEMULUI
32004D0447-ro () [Corola-website/Law/292411_a_293740]
-
ca parte a emisiilor de proces ale instalației, ele se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În cuptoarele de cocs, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - materii prime (cărbune sau cocs de petrol), - combustibili convenționali (de exemplu, gaz natural), - gaze de proces (de exemplu, gaz de furnal), - alți combustibili, - spălarea gazelor reziduale. 2.1. Calcularea emisiilor de CO2 În cazul în care cuptorul de cocs face parte dintr-o oțelărie integrată, operatorul poate calcula emisiile
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
proces ale instalației, ele se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de prăjire și sinterizare a minereurilor metalice, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - materii prime (calcinarea calcarului și a dolomitului), - combustibili convenționali (gaz natural și cocs/praf de cocs), - gaze de proces (de exemplu, gaz de cocserie și gaz de furnal), - reziduuri de proces utilizate ca materii de intrare, inclusiv praful filtrat din instalația de sinterizare, din convertor și din furnal, - alți
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de producere a fontei și oțelului, inclusiv cele cu turnare continuă, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - materii prime (calcinarea calcarului și a dolomitului), - combustibili convenționali (gaz natural, cărbune și cocs), - agenți reducători (cocs, cărbune, materiale plastice etc.), - gaze de proces (gaz de cocserie, gaz de furnal și gaz provenit de la convertorul bazic cu oxigen), - consumarea electrozilor de grafit, - alți combustibili, - spălarea gazelor reziduale. 2.1
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
parte a emisiilor de proces ale instalației, ele se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de producere a cimentului, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - calcinarea calcarului din materiile prime, - combustibili fosili convenționali de alimentare a cuptoarelor, - combustibili fosili și materii prime alternative de alimentare a cuptoarelor, - combustibili proveniți din biomasă (deșeuri de biomasă), - combustibili care nu sunt destinați alimentării cuptoarelor, - spălarea gazelor reziduale. 2.1. Calcularea emisiilor de CO2 2.1.1
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
proces ale instalației, ele se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de producere a varului nestins, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - calcinarea calcarului și a dolomitului din materiile prime, - combustibili fosili convenționali de alimentare a cuptoarelor, - combustibili fosili și materii prime alternative de alimentare a cuptoarelor, - combustibili proveniți din biomasă (deșeuri de biomasă), - alți combustibili, - spălarea gazelor reziduale. 2.1. Calcularea emisiilor de CO2 2.1.1. Emisii de ardere Procesele de
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
de proces ale instalației, ele se calculează în conformitate cu dispozițiile anexei II. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de producere a sticlei, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - topirea carbonaților alcalini și alcalino-pământoși din materiile prime, - combustibili fosili convenționali de alimentare a cuptoarelor, - combustibili fosili și materii prime alternative de alimentare a cuptoarelor, - combustibili din biomasă pentru cuptoare (deșeuri de biomasă), - alți combustibili, - aditivi cu conținut de carbon, inclusiv cocs și praf de cărbune, - spălarea gazelor reziduale. 2.1
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
ACȚIUNE Nu există limite specifice. 2. DETERMINAREA EMISIILOR DE CO2 În instalațiile de fabricare a produselor ceramice, emisiile de CO2 pot proveni din următoarele surse: - calcinarea calcarului și a dolomitului din materiile prime, - calcarul destinat reducerii poluanților atmosferici, - combustibili fosili convenționali de alimentare a cuptoarelor, - combustibili fosili și materii prime alternative de alimentare a cuptoarelor, - combustibili proveniți din biomasă (deșeuri de biomasă), - alți combustibili, - material organic din materia primă argiloasă, - aditivi utilizați pentru creșterea porozității, de exemplu rumeguș sau polistiren, - spălarea
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
pacienți cu tumori cerebrale operate, hidrocefalii interne operate, pacienți oxigenodependenți, malformații arterio venoase - rupte neoperate, malformații vasculare cerebrale - anevrisme, malformații arterio venoase - operate, hemoragii subarahnoidiene de natură neprecizată, și care necesită transport la externare, nefiind transportabili cu mijloace de transport convenționale, pot fi transportați inclusiv în alt județ. 2.4. Transportul de la și la domiciliu al bolnavilor cu talasemie majoră în vederea efectuării transfuziei. 2.5. Transportul persoanelor peste 18 ani cu nanism care nu pot fi preluate în centrele de dializă
NORME METODOLOGICE din 21 iunie 2016 (*actualizate*) de aplicare în anul 2016 a Hotărârii Guvernului nr. 161/2016 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale, a medicamentelor şi a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279952_a_281281]
-
pacienți cu tumori cerebrale operate, hidrocefalii interne operate, pacienți oxigenodependenți, malformații vasculare cerebrale - anevrisme, malformații arterio venoase - rupte neoperate, malformații arterio venoase - operate, hemoragii subarahnoidiene de natură neprecizată, și care necesită transport la externare, nefiind transportabili cu mijloace de transport convenționale, pot fi transportați inclusiv în alt județ. 2.5. Transportul de la și la domiciliu al bolnavilor cu talasemie majoră în vederea efectuării transfuziei. 2.6. Transportul asiguraților nedeplasabili cu tetrapareze sau insuficiență motorie a trenului inferior, la spital pentru internare pe
NORME METODOLOGICE din 21 iunie 2016 (*actualizate*) de aplicare în anul 2016 a Hotărârii Guvernului nr. 161/2016 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale, a medicamentelor şi a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279952_a_281281]
-
de tratate; 40. sublinierea necesității dezarmării generale; 41. sublinierea importanței aderării universale și a punerii în aplicare a Convenției privind armele biologice și toxice, a Convenției privind armele chimice și a convențiilor, măsurilor și inițiativelor care contribuie la controlul armelor convenționale; 42. adresarea unui apel pentru aderarea universală și aplicarea efectivă a Codului de conduită de la Haga împotriva proliferării rachetelor balistice; 43. demersul în vederea soluționării problemelor de instabilitate și insecuritate regională și a situațiilor de conflict care se află adesea la
32005E0329-ro () [Corola-website/Law/293903_a_295232]
-
de tuns iarba, trimere de gazon și de margine de gazon L 50 96 94 2 50 < L 70 100 98 70 < L 120 100 982 L> 120 105 1032 1 Pel pentru generatoarele de sudură: intensitatea convențională a curentului multiplicată cu tensiunea în sarcină convențională pentru valoarea cea mai joasă a factorului de utilizare dat de fabricant. Pel pentru generatoarele de curent electric: puterea primară în conformitate cu standardul ISO 8528-1:1993, punctul 13.3.2. 2 Valorile din
32005L0088-ro () [Corola-website/Law/294012_a_295341]
-
margine de gazon L 50 96 94 2 50 < L 70 100 98 70 < L 120 100 982 L> 120 105 1032 1 Pel pentru generatoarele de sudură: intensitatea convențională a curentului multiplicată cu tensiunea în sarcină convențională pentru valoarea cea mai joasă a factorului de utilizare dat de fabricant. Pel pentru generatoarele de curent electric: puterea primară în conformitate cu standardul ISO 8528-1:1993, punctul 13.3.2. 2 Valorile din etapa II sunt indicative numai pentru următoarele tipuri
32005L0088-ro () [Corola-website/Law/294012_a_295341]
-
în funcțiune un sistem corespunzător de epurare a gazului pentru a exclude orice contaminare a biogazului sau a gazelor rezultate din combustia acestuia cu reziduurile proteinice. 3. Acest procedeu este conceput pentru a trata materiile care provin dintr-un centru convențional de ecarisaj care utilizează metoda de prelucrare nr. 1. Materia este tratată în conformitate cu dispozițiile punctului 1 litera (b), apoi este amestecată cu apă și supusă unei fermentări generatoare de biogaz. Anexa IV PROCEDEUL DE OBȚINERE A BIODIESELULUI 1. Prin obținerea
32005R0092-ro () [Corola-website/Law/294051_a_295380]
-
UNIUNII EUROPENE, având în vedere Tratatul de instituire a Comunității Europene, în special articolul 133, având în vedere propunerea Comisiei, întrucât: (1) Regulamentul (CEE) nr. 2658/871 instituie o nomenclatură a mărfurilor, denumită în continuare "Nomenclatura Combinată", și stabilește ratele convenționale ale drepturilor din Tariful Vamal Comun. (2) Prin Decizia 2005/959/CE din 21 decembrie 2005 privind încheierea unui Acord sub forma unui schimb de scrisori între Comunitatea Europeană și Noua Zeelandă în temeiul articolului XXIV alineatul (6) și al articolului
32005R2175-ro () [Corola-website/Law/294499_a_295828]
-
de coduri de practică pentru a se asigura de aplicarea bunei practici de igienă. (12) La 30-31 ianuarie 2002, CSMVSP a emis un aviz privind virusurile de tip Norwalk (NLV sau norovirusurile). În respectivul aviz, comitetul consideră că indicatorii fecali convenționali nu sunt concludenți pentru a demonstra prezența sau absența virusurilor NLV și că recurgerea la eliminarea indicatorilor bacterieni fecali pentru determinarea duratelor de purificare a moluștelor constituie o practică nesigură. Comitetul a recomandat, de asemenea, utilizarea E. coli în locul bacteriilor
32005R2073-ro () [Corola-website/Law/294453_a_295782]
-
în prima coloană a tabelelor din anexa 5 la prezentul regulament; 2.21.2. raportul nominal de aspect, cu excepția anvelopelor a căror denumire figurează în prima coloană a tabelelor din anexa 5 la prezentul regulament; 2.21.3. un număr convențional "d" (simbolul "d") care caracterizează diametrul nominal al jantei și corespunde diametrului jantei exprimat fie prin coduri (numere mai mici de 100), fie în milimetri (numere mai mari de 100). Cele două valori pot apărea și împreună. 2.21.3
32006D0443-ro () [Corola-website/Law/294834_a_296163]
-
egal cu 0,4. 7.1.2. diametrul exterior: 7.1.2.1. diametrul teoretic exterior al unei anvelope reșapate se obține folosind următoarea formulă: D = d + 2H unde: D: este diametrul teoretic exterior, exprimat în milimetri; d: este numărul convențional definit la punctul 2.21.3, exprimat în milimetri; H: este înălțimea nominală a secțiunii, exprimată în milimetri și egală cu Sn înmulțit cu 0,01 Ra unde: Sn: este grosimea nominală a secțiunii, exprimată în milimetri; Ra: este raportul
32006D0443-ro () [Corola-website/Law/294834_a_296163]
-
în prima coloană a tabelelor din anexa 5 la prezentul regulament; 2.21.2. raportul nominal de aspect, cu excepția anvelopelor a căror denumire figurează în prima coloană a tabelelor din anexa 5 la prezentul regulament; 2.21.3. un număr convențional "d" (simbolul "d") care caracterizează diametrul nominal al jantei și corespunde diametrului jantei exprimat fie prin coduri (numere mai mici de 100), fie în milimetri (numere mai mari de 100). Cele două valori pot apărea și împreună. 2.21.3
32006D0443-ro () [Corola-website/Law/294834_a_296163]
-
egal cu 0,4. 7.1.2. Diametrul exterior: 7.1.2.1. diametrul teoretic exterior al unei anvelope reșapate se obține folosind următoarea formulă: D = d + 2H unde: D: este diametrul teoretic exterior, exprimat în milimetri; d: este numărul convențional definit la punctul 2.21.3, exprimat în milimetri; H: este înălțimea nominală a secțiunii, exprimată în milimetri și egală cu Sn înmulțit cu 0,01 Ra unde: Sn: este grosimea nominală a secțiunii, exprimată în milimetri; Ra: este raportul
32006D0443-ro () [Corola-website/Law/294834_a_296163]
-
tratamentul echitabil al titularilor de licență pentru care nu poate fi prelungită valabilitatea atestărilor. Anexa III CERINȚE ÎN MATERIE DE COMPETENȚE LINGVISTICE Cerințele în materie de competențe lingvistice prevăzute la articolul 8 se aplică în cazul utilizării atât a expresiilor convenționale, cât și a limbajului clar. Pentru respectarea cerințelor în materie de competențe lingvistice, candidatul sau titularul unei licențe este evaluat și trebuie să demonstreze cunoștințe cel puțin la nivelul operațional (nivelul patru) din grila de evaluare a competențelor lingvistice din
32006L0023-ro () [Corola-website/Law/295032_a_296361]
-
UNIUNII EUROPENE, având în vedere Tratatul de instituire a Comunității Europene, în special articolul 133, având în vedere propunerea Comisiei, întrucât: (1) Regulamentul (CEE) nr. 2658/871 a stabilit o nomenclatură a mărfurilor, denumită în continuare "Nomenclatura Combinată", și ratele convenționale ale drepturilor vamale din cadrul Tarifului Vamal Comun. (2) Prin Decizia 2006/106/CE din 30 ianuarie 2006 privind încheierea unui Acord sub forma unui schimb de scrisori între Comunitatea Europeană și Australia în conformitate cu articolul XXIV alineatul (6) și articolul XXVIII
32006R0267-ro () [Corola-website/Law/295161_a_296490]
-
în vedere Tratatul de instituire a Comunității Europene, în special articolul 133, având în vedere propunerea Comisiei, întrucât: (1) Regulamentul (CEE) nr. 2658/87 al Consiliului1 instituie o nomenclatura a mărfurilor, denumită în continuare "Nomenclatura Combinată", și stabilește ratele drepturilor convenționale ale Tarifului Vamal Comun. (2) Prin Decizia 2005/964/CE2, Consiliul a încheiat, în numele Comunității Europene, Acordul privind regimul de scutire de taxe vamale pentru circuitele integrate multi-chip (denumit în continuare "acordul"). (3) Acordul aduce la zero valoarea tuturor drepturilor
32006R0486-ro () [Corola-website/Law/295207_a_296536]