17,513 matches
-
oboselii și 10 = durere sau oboseală foarte severă. Se face scorul total adunând întrebările 1-4 cu media întrebărilor 5 și 6, iar rezultatul se împarte la 5 (vezi anexa ASDAI). ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) este format din 5 variabile: durerea lombară cuantificată în întrebarea nr. 2 din BASDAI, durata redorii matinale cuantificată prin întrebarea nr. 6 din BASDAI, VAS (0-10) care cuantifică activitatea bolii de către pacient în ultima săptămână, durerile și tumefacțiile articulare resimțite de pacient cuantificate prin întrebarea
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
rapid posibil. Evaluarea activității bolii Evaluarea activității bolii este obligatorie pentru alegerea schemei terapeutice și evaluarea gradului de răspuns la tratament; se face prin calcularea unui indice cumulativ numit scorul activității bolii (DAS 28). Indicele cumulativ DAS 28 cu 4 variabile include: - NAD: numărul articulațiilor dureroase; - NAT: numărul articulațiilor tumefiate; - VAS: scală analogă vizuală (mm) pentru evaluarea globală a activității bolii, de către pacient; - VSH (la 1 h) sau PCR cantitativ. În evaluarea semnificației DAS 28 se ține cont de următoarele definiții
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
C reactivă de 3 ori (respectiv de 5 ori pentru pct. 2b) limita superioară a valorilor normale. Indicele DAS 28 se calculează conform practicii uzuale (automat în cazul utilizării aplicației on-line Registrul Român de Boli Reumatice) în varianta cu 4 variabile (NAD, NAT, VAS și nivel VSH sau CRP). Medicul curant poate alege să calculeze DAS 28 cu oricare dintre cei 2 reactanți de fază acută, va ține însă cont că pentru toate evaluările ulterioare va trebui să utilizeze același parametru
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
NAT); - scala analogă vizuală (VAS în milimetri) pentru evaluarea globală a activității bolii de către pacient; - VSH (la 1 oră); - PCR (cantitativ), a cărui determinare este obligatorie, chiar dacă nu este folosit la calculul DAS 28; - indicele cumulativ DAS 28 cu 4 variabile (NAD, NAT, VAS și nivel VSH sau CRP). Pentru a fi relevante, toate evaluările (clinice și de laborator) privind activitatea bolii, precum și cele pentru identificarea unor potențiale reacții adverse vor fi efectuate într-o perioadă relativ scurtă (ce nu va
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
tehnologie de vârf și serviciile bazate pe extragerea de cunoștințe din date și alte statistici din domeniul științei și al tehnologiei. În cazul domeniilor menționate la literele (a) și (b), în anexă secțiunile 1 și 2 se specifică listele de variabile statistice, activitățile și sectoarele cuprinse, defalcarea rezultatelor, frecvența, termenele limită pentru transmiterea datelor, studiile pilot pentru elaborarea, inter alia, a unor noi variabile și alte activități specifice care trebuie întreprinse, precum și perioada de tranziție. În cazul domeniilor menționate la litera
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
domeniilor menționate la literele (a) și (b), în anexă secțiunile 1 și 2 se specifică listele de variabile statistice, activitățile și sectoarele cuprinse, defalcarea rezultatelor, frecvența, termenele limită pentru transmiterea datelor, studiile pilot pentru elaborarea, inter alia, a unor noi variabile și alte activități specifice care trebuie întreprinse, precum și perioada de tranziție. În cazul domeniilor menționate la litera (c), datele necesare se obțin în principal din surse statistice existente sau de alte date, în conformitate cu secțiune 3 din anexă. (2) Pe baza
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
necesare se obțin în principal din surse statistice existente sau de alte date, în conformitate cu secțiune 3 din anexă. (2) Pe baza concluziilor din rapoartele prezentate Parlamentului European și Consiliului în temeiul articolului 5 din Decizia nr. 1608/2003/CE, listele variabilelor statistice, ale activităților și sectoarelor cuprinse, defalcarea rezultatelor, frecvența, termenele limită pentru transmiterea datelor, lista studiilor pilot și alte caracteristici prevăzute în anexa la prezentul regulament se revizuiesc la intervale regulate, după caz, în conformitate cu procedura menționată la articolul 4 din
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
armonizate statisticilor care urmează să fie elaborate. Rapoartele prezentate Parlamentului European și Consiliului în temeiul articolului 5 din Decizia nr. 1608/2003/ CE fac trimitere la concepte și definiții și la aplicațiile acestora. Articolul 5 Statele membre transmit Comisiei (Eurostat) variabilele cuprinse în listele din anexă secțiunile 1 și 2, folosind un format standard de transmitere care urmează să fie stabilit de Comisie (Eurostat) în colaborare cu statele membre. Articolul 6 Statele membre și Comisia (Eurostat) efectuează evaluarea calității. Statele membre
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
1.20.8.3 Opțional În funcție de obiectivul socio-economic (OSE) 1.20.9.3 Opțional În funcție de regiune (NUTS 2) 1.20.10.0 1.20.10.1 1.20.10.2 1.20.10.3 1.20.10.4 2. Toate variabilele se raportează din doi în doi ani, cu excepția celor pentru care se prevede o frecvență diferită (anual sau din patru în patru ani) în tabelele de la punctul 1. 3. Primul an de referință pentru care trebuie elaborate statisticile cuprinse în
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
calendaristic 2003. În măsura în care sistemele naționale de statistică necesită adaptări majore, Comisia poate acorda derogări statelor membre cu privire la statisticile elaborate pentru primul an de referință. În cazuri excepționale, această perioadă de derogare poate fi extinsă pentru defalcările la nivel regional ale variabilelor 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 și 1.20. 4. Rezultatele trebuie transmise în termen de 18 luni de la sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință. Pe lângă aceasta, rezultatele preliminare aferente variabilelor cu frecvență anuală trebuie transmise în
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
pentru defalcările la nivel regional ale variabilelor 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 și 1.20. 4. Rezultatele trebuie transmise în termen de 18 luni de la sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință. Pe lângă aceasta, rezultatele preliminare aferente variabilelor cu frecvență anuală trebuie transmise în termen de 10 luni de sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință. 5. Prezentarea rezultatelor 5.1. Rezultatele statisticilor în funcție de ocupație trebuie defalcate pe "cercetători", "tehnicieni/personal echivalent" și "alt personal auxiliar". 5.2
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
Titlu 21.0 Fonduri publice pentru cercetare și dezvoltare prevăzute în bugetul provizoriu (aprobat de parlament la începutul exercițiului bugetar) 21.1 Fonduri publice pentru cercetare și dezvoltare prevăzute în bugetul final (bugetul rectificat aprobat în timpul exercițiului bugetar) 2. Toate variabilele trebuie raportate anual. 3. Primul an de referință pentru care trebuie să se compileze statisticile este anul calendaristic 2004. În măsura în care sistemele statistice naționale necesită adaptări majore, Comisia poate acorda derogări statelor membre în ceea ce privește statisticile elaborate pentru primul an de referință
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
2004. În măsura în care sistemele statistice naționale necesită adaptări majore, Comisia poate acorda derogări statelor membre în ceea ce privește statisticile elaborate pentru primul an de referință. 4. Rezultatele trebuie transmise în termen de șase luni de la sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință pentru variabila 21.0 (inclusiv toate defalcările) și în termen de 12 luni pentru variabila 21.1. (inclusiv toate defalcările). Transmiterea rezultatelor pentru variabila 21.1. în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
membre în ceea ce privește statisticile elaborate pentru primul an de referință. 4. Rezultatele trebuie transmise în termen de șase luni de la sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință pentru variabila 21.0 (inclusiv toate defalcările) și în termen de 12 luni pentru variabila 21.1. (inclusiv toate defalcările). Transmiterea rezultatelor pentru variabila 21.1. în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol este opțională. 5. Prezentarea rezultatelor 5.1. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
4. Rezultatele trebuie transmise în termen de șase luni de la sfârșitul anului calendaristic al perioadei de referință pentru variabila 21.0 (inclusiv toate defalcările) și în termen de 12 luni pentru variabila 21.1. (inclusiv toate defalcările). Transmiterea rezultatelor pentru variabila 21.1. în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol este opțională. 5. Prezentarea rezultatelor 5.1. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21.0 și 21.1 trebuie defalcate în conformitate cu nomenclatura pentru
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
pentru variabila 21.1. (inclusiv toate defalcările). Transmiterea rezultatelor pentru variabila 21.1. în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol este opțională. 5. Prezentarea rezultatelor 5.1. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21.0 și 21.1 trebuie defalcate în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol. 5.2. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21.1. trebuie defalcate în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
opțională. 5. Prezentarea rezultatelor 5.1. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21.0 și 21.1 trebuie defalcate în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol. 5.2. Rezultatele statisticilor elaborate pentru variabilele 21.1. trebuie defalcate în conformitate cu nomenclatura pentru analiza și compararea programelor științifice și a bugetelor (NABS) la nivel de subcapitol. 6. Conceptele și definițiile referitoare la statisticile definite de această secțiune sunt prevăzute în manualul Frascati. Secțiunea 3 Alte statistici
32004R0753-ro () [Corola-website/Law/292940_a_294269]
-
noul pct. 6.6 după cum urmează: 6.6. Tipuri de vehicule cu transmisie automată sau continuu variabilă 6.6.1. Omologarea acordată tipurilor de vehicule cu transmisie manuală poate fi extinsă la tipurile de vehicule cu transmisie automată sau continuu variabilă în următoarele condiții 6.6.1.1. aceleași tipuri de componente și sisteme de bază (în afară de transmisie) care pot afecta emisiile de gaze poluante trebuie să fie montate și operaționale. Totuși, se acceptă diferențe de detaliu care să țină seama
jrc1317as1988 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86456_a_87243]
-
în art. 6 alin. (1) lit. (a) din Regulamentul (CEE) nr. 1837/80. 3. Achiziționarea și operațiunile consecutive acesteia, efectuată de către un organism de intervenție conform art. 6 alin. (1) lit. (b) din Regulamentul (CEE) nr. 1837/80. 4. Prima variabilă acordată pentru sacrificarea ovinelor, prevăzută în art. 9 alin. (1) din Regulamentul (CEE) nr. 1837/80. 5. Măsurile excepționale de sprijinire a pieței, prevăzute în art. 22 din Regulamentul (CEE) nr. 1837/80. XIII. SECTORUL CĂRNII DE PORC 1. Ajutoarele
jrc931as1984 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86070_a_86857]
-
ca diferență între pragul de reglare real m (obținut din calculul de mai sus) și pragul de reglare nominal. 10.2.2.3. Abatere standard pentru valorile calculate. 10.2.2.3.1. Interval de nesiguranță (Ua). Abaterea standard a variabilei Ua (obținută ca la 10.2.2.1) poate fi estimată din formula: SUa = Valoarea coeficientului H variază în funcție de raportul conform tabelului prezentat la 10.2.2.3.1.1. Metoda matematică pentru calcularea intervalului de nesiguranță este valabilă numai
jrc480as1978 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85618_a_86405]
-
0,17 0,20 0,23 0,27 0,30 0,33 H: 1.6 1,47 1,38 1,32 1,30 1,25 1,25 1,25 10.2.2.3.2. Eroare de reglare. Abaterea normală a variabilei m (obținută ca la 10.2.2.2.) se poate estima din formula: Sm = Valoarea coeficientului G variază în funcție de raportul în conformitate cu tabelul prezentat la 10.2.2.3.2.1. Metoda matematică pentru calcularea pragului de reglare este valabilă numai
jrc480as1978 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85618_a_86405]
-
folosind măsurări prin satelit; (v) fluxul solar descompus după lungime de undă care atinge suprafața Pământului în domeniul ultraviolet cu efecte biologice (UV-B); (vi) proprietățile aerosolilor și distribuția de la sol până la mezosferă, utilizând sisteme terestre, aeropurtate și prin satelit; (vii) variabilele importante din punct de vedere climatic prin menținerea unor programe de măsurări meteorologice de suprafață de înaltă calitate; (viii) specii indicatoare, temperaturi, flux solar și aerosoli utilizând metode îmbunătățite de analiză a datelor globale. 3. Ținând seama de situația specială
jrc1305as1988 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86444_a_87231]
-
care poate demonstra în mod satisfăcător autorității competente că o astfel de trecere conduce la o monitorizare și raportare mai exactă a emisiilor pentru activitatea în cauză. Nivelul cel mai înalt se utilizează de către toți operatorii pentru a stabili toate variabilele pentru toate sursele dintr-o instalație în scopul monitorizării și raportării. Doar în cazul în care se poate demonstra satisfăcător autorității competente că cel mai înalt nivel nu este posibil din punct de vedere tehnic sau că va antrena costuri
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
și raportării. Doar în cazul în care se poate demonstra satisfăcător autorității competente că cel mai înalt nivel nu este posibil din punct de vedere tehnic sau că va antrena costuri prea mari, se poate utiliza nivelul imediat următor pentru variabila în cauză din metodologia de monitorizare. Astfel, nivelul selectat reflectă cel mai înalt grad de acuratețe posibil din punct de vedere tehnic și nu antrenează costuri nejustificat de mari. Operatorul poate aplica diverse niveluri aprobate variabilelor: date privind activitatea, factori
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]
-
nivelul imediat următor pentru variabila în cauză din metodologia de monitorizare. Astfel, nivelul selectat reflectă cel mai înalt grad de acuratețe posibil din punct de vedere tehnic și nu antrenează costuri nejustificat de mari. Operatorul poate aplica diverse niveluri aprobate variabilelor: date privind activitatea, factori de emisie, factori de oxidare sau de conversie folosite la un singur calcul. Alegerea nivelurilor se supune spre aprobare autorității competente (a se vedea punctul 4.2). În timpul perioadei 2005-2007, statele membre trebuie să aplice cel
32004D0156-ro () [Corola-website/Law/292286_a_293615]