18,398 matches
-
se ține evidența veniturilor din primele brute subscrise privind asigurările generale, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
asigurările generale, aferente asigurărilor directe. În creditul contului 702 "Venituri din prime brute subscrise privind asigurările generale directe" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente asigurărilor directe (401); - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente coasigurării (405); - valoarea primelor de asigurare încasate anticipat și care se fac venit în momentul emiterii contractului de asigurare (474). Contul 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
asigurările de viață" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare, potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 703 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurările de viață" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
acceptărilor la asigurări generale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din prime brute subscrise aferente acceptărilor în reasigurare potrivit contractelor de reasigurare. În creditul contului 704 "Venituri din prime brute subscrise aferente acceptărilor la asigurări generale" se înregistrează: - valoarea primelor de asigurare brute subscrise, aferente acceptărilor în reasigurare (411). Contul 705 "Venituri din servicii prestate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor din diverse activități, cum sunt: comisioane de reasigurare, daune care au intrat în sarcina reasigurătorului, participarea la profitul
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
sau exercițiului financiar în curs (474); Contul 707 "Reduceri comerciale acordate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării. În debitul contului 707 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează: - valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării (461). Contul 708 "Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
reducerilor comerciale acordate ulterior facturării (461). Contul 708 "Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
Prime brute subscrise anulate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise anulate aferente asigurărilor directe, acceptărilor în reasigurare și coasigurărilor privind asigurările de viață și generale. În debitul contului 708 "Prime brute subscrise anulate" se înregistrează: - sumele reprezentând primele de asigurare brute subscrise, anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate (412
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
anulate (402). Contul 709 " Prime brute subscrise cedate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor brute subscrise cedate în reasigurare. În debitul contului 709 " Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - valoarea primelor brute subscrise cedate (412); În creditul contului 709 "Prime brute subscrise cedate" se înregistrează: - anularea primelor brute subscrise cedate în reasigurare (412). GRUPA 72 "VENITURI DIN PRODUCȚIA DE IMOBILIZĂRI" Din grupa 72 "Venituri din producția de imobilizări" fac parte: Contul 721 "Venituri din producția de imobilizări aferentă asigurărilor de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279228_a_280557]
-
condiția de a menține locul de muncă nou-creat cel puțin 18 luni. După trecerea celor 18 luni, angajatorul care menține locul de muncă poate beneficia de scutirea contribuțiilor de șomaj pe o perioadă de maximum 24 de luni. - Instituirea unei prime lunare de 1.000 de lei pentru angajatorii care încadrează tineri cu risc de marginalizare pe o perioadă de maximum 3 ani. - Subvenții lunare de 250 de Euro, plus 300 de lei, pe o perioadă de 1-3 ani, pentru angajatorii
HOTĂRÂRE nr. 1 din 4 ianuarie 2017 pentru acordarea încrederii Guvernului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278833_a_280162]
-
fie asigurat tranzitul coerent de la sistemul educațional către piața forței de muncă, precum și echilibrul între viața profesională și cea personală, prin creșterea accesului la servicii sociale pentru îngrijirea copiilor și a persoanelor în situație de dependență, adoptare 2017. ● Introducerea unei prime care să stimuleze înregistrarea la Serviciul Public de Ocupare (SPO), acordată în cuantum unic, raportată la valoarea indicatorului social de referință, ca alternativă la eliminarea acordării indemnizației de șomaj absolvenților instituțiilor de învățământ (acordată tinerilor între 16-24 de ani). Beneficiari
HOTĂRÂRE nr. 1 din 4 ianuarie 2017 pentru acordarea încrederii Guvernului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278833_a_280162]
-
energetic global, ce acordă prioritate energiei din surse regenerabile, cărbune și gaze curate, combustia hidrogenului, fisiunea nucleară - generația a IV-a și energia de fuziune nucleară. 3. Revitalizarea producției de cărbune ● Cărbunele rămâne o componentă importantă a mixului de materii prime energetice a României. Pe termen mediu, producția de huilă trebuie menținută pentru a asigura funcționarea unui nou grup energetic la termocentrala Mintia și un grup la termocentrala Paroșeni, pentru producerea de energie electrică și energie termică în sistemele centralizate de
HOTĂRÂRE nr. 1 din 4 ianuarie 2017 pentru acordarea încrederii Guvernului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278833_a_280162]
-
cel puțin 12 luni. ... (3) Nu beneficiază de prima de relocare: ... a) persoanele care au mai beneficiat de o primă de relocare sau de una dintre primele prevăzute la art. 74 și 75, în ultimele 36 de luni premergătoare solicitării primei de relocare; ... b) persoanele care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani; ... c) persoanele care se încadrează la angajatori la care calitatea de administrator/asociat este deținută de
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 6 din 18 ianuarie 2017 pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru stabilirea unor măsuri privind realizarea investiţiilor finanţate din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279204_a_280533]
-
Partea I, nr. 547 din 23 iulie 2015) care în art. 348 reglementează confiscările dispuse potrivit legii. Prin urmare, Curtea constată că această critică de neconstituționalitate extrinsecă este neîntemeiată. 109. Referitor la criticile de neconstituționalitate intrinsecă, Curtea constată că o primă critică se referă la claritatea, precizia și previzibilitatea legii. Aspectele invocate în legătură cu art. 1 alin. (5) din Constituție vizează, însă, mai degrabă chestiuni care țin de interpretarea sau aplicarea legii de către instanța judecătorească sau se referă la corelarea dintre prevederi
DECIZIE nr. 623 din 25 octombrie 2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 1 alin. (3), art. 3, art. 4, art. 5 alin. (2), art. 6-8, în special art. 8 alin. (1), (3) şi (5), art. 10 şi ale art. 11 din Legea nr. 77/2016 privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligaţiilor asumate prin credite, precum şi a legii în ansamblul său. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279155_a_280484]
-
următoarele tipuri: a) drepturi de producție; ... b) impozite percepute asupra venitului, producției sau profiturilor societăților, cu excepția impozitelor percepute asupra consumului, cum ar fi taxa pe valoarea adăugată, impozitul pe venitul personal sau impozitul pe vânzări; ... c) redevențe; ... d) dividende; ... e) prime de semnare, descoperire și producție; ... f) taxe de licență, taxe de închiriere, taxe de înregistrare și alte taxe aferente licențelor și/sau concesiunilor; și ... g) plăți pentru îmbunătățiri aduse infrastructurii. ... (2) Plățile menționate la alin. (1) pct. 5 sunt cele
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
financiare ale exercițiului pentru care se propun primele prevăzute la alin. (1), contravaloarea acestora se reflectă sub formă de provizion, cheltuiala rezultând din serviciul prestat de angajat. Provizionul urmează a fi reluat în exercițiul financiar în care se acordă aceste prime. ... 127. - Reținerile din salariile personalului pentru cumpărări cu plata în rate, chirii sau pentru alte obligații ale salariaților, datorate terților (popriri, pensii alimentare și altele), se efectuează numai în baza unor titluri executorii sau ca urmare a unor relații contractuale
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
aplicarea IFRS, a valorii juste drept cost presupus" se consideră câștig realizat la scoaterea din evidență a activului corespunzător sau pe măsura folosirii acestuia. 176. - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve, prime de capital și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. (2) În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este de competența adunării generale a acționarilor sau asociaților
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
P) 1038. Alte elemente de capitaluri proprii (A/P) 104. Prime de capital 1041. Prime de emisiune (P) 1042. Prime de fuziune/divizare (P) 1043. Prime de aport (P) 1044. Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni (P) 1048. Alte prime de capital (P) 105. Rezerve din reevaluare 1051. Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale (P) 1052. Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale (P) 106. Rezerve 1061. Rezerve legale (P) 1063. Rezerve statutare sau contractuale (P) 1068. Alte rezerve (P) 107. Diferențe de
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
provizioanelor 6863. Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a imobilizărilor financiare 6864. Cheltuieli financiare privind ajustările pentru pierderea de valoare a activelor curente 6865. Cheltuieli financiare privind amortizarea diferențelor aferente titlurilor de stat 6868. Cheltuieli financiare privind amortizarea primelor de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii 69. CHELTUIELI CU IMPOZITUL PE PROFIT ȘI ALTE IMPOZITE 691. Cheltuieli cu impozitul pe profit curent 692. Cheltuieli cu impozitul pe profit amânat 698. Cheltuieli cu alte impozite care nu apar în
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
1036 "Diferențe de curs valutar aferente activelor financiare nemonetare, în valută, clasificate în categoria celor disponibile în vederea vânzării" Contul 1037 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)" Contul 1038 "Alte elemente de capitaluri proprii" Contul 104 "Prime de capital" Contul 1048 "Alte prime de capital" Contul 105 "Rezerve din reevaluare" Contul 1051 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale" Contul 1052 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale" Contul 106 "Rezerve" Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" Contul 1071
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
activelor financiare nemonetare, în valută, clasificate în categoria celor disponibile în vederea vânzării" Contul 1037 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)" Contul 1038 "Alte elemente de capitaluri proprii" Contul 104 "Prime de capital" Contul 1048 "Alte prime de capital" Contul 105 "Rezerve din reevaluare" Contul 1051 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale" Contul 1052 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale" Contul 106 "Rezerve" Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" Contul 1071 "Diferențe de curs valutar din conversia
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
proprii, inclusiv diferențele dintre valoarea justă a activelor achiziționate în cazul unei tranzacții cu plata pe bază de acțiuni cu decontare în acțiuni, contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
a activelor achiziționate în cazul unei tranzacții cu plata pe bază de acțiuni cu decontare în acțiuni, contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și necorporale. Contul 106 Cu ajutorul contului 106
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și necorporale. Contul 106 Cu ajutorul contului 106 "Rezerve" se ține evidența rezervelor de capital constituite. Contul 107 Cu ajutorul contului 107 "Diferențe de curs valutar
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
fac parte: Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" Contul 162 "Credite bancare pe termen lung" Contul 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare" Contul 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni și a primelor privind rambursarea acestora, creditelor bancare pe termen lung, datoriilor aferente imobilizărilor financiare, dobânzilor aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate, precum și
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
datorate, aferente împrumuturilor din emisiunea de obligațiuni, creditelor bancare pe termen lung, datoriilor față de entitățile din grup, respectiv față de entitățile asociate și entitățile controlate în comun, precum și a celor aferente altor împrumuturi și datorii asimilate. Contul 169 Cu ajutorul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se ține evidența primelor de rambursare reprezentând diferența dintre valoarea de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii, pe de o parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă parte. În debitul
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]