17,843 matches
-
erorilor contabile" este un cont bifuncțional. Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se debitează prin creditul conturilor: 401 "Furnizori" 462 "Creditori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor: 461 "Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
corectarea erorilor contabile" se debitează prin creditul conturilor: 401 "Furnizori" 462 "Creditori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor: 461 "Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor: 461 "Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea erorilor contabile, iar soldul creditor, rezultatul favorabil din corectarea erorilor contabile. GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIȚIULUI FINANCIAR" Contul 1211 "Excedent
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor: 461 "Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea erorilor contabile, iar soldul creditor, rezultatul favorabil din corectarea erorilor contabile. GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIȚIULUI FINANCIAR" Contul 1211 "Excedent sau deficit privind activitățile fără scop patrimonial
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor: 461 "Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea erorilor contabile, iar soldul creditor, rezultatul favorabil din corectarea erorilor contabile. GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIȚIULUI FINANCIAR" Contul 1211 "Excedent sau deficit privind activitățile fără scop patrimonial" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența excedentului sau a deficitului realizate în exercițiul financiar
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
Debitori diverși" Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea erorilor contabile, iar soldul creditor, rezultatul favorabil din corectarea erorilor contabile. GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIȚIULUI FINANCIAR" Contul 1211 "Excedent sau deficit privind activitățile fără scop patrimonial" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența excedentului sau a deficitului realizate în exercițiul financiar curent pentru activitățile fără scop patrimonial, inclusiv activitățile cu
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
sau serviciile prestate. Contabilitatea analitică se ține pe fiecare furnizor. Furnizorii se grupează în furnizori interni și furnizori externi. Contul 401 "Furnizori" este un cont de pasiv. Contul 401 "Furnizori" se creditează prin debitul conturilor: 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 301 "Materii prime" - cu valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime achiziționate de la terți; - cu valoarea serviciilor prestate aferente materiilor prime intrate în gestiune, aduse de la
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
fiecare furnizor. Furnizorii se grupează în furnizori interni și furnizori externi. Contul 401 "Furnizori" este un cont de pasiv. Contul 401 "Furnizori" se creditează prin debitul conturilor: 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 301 "Materii prime" - cu valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime achiziționate de la terți; - cu valoarea serviciilor prestate aferente materiilor prime intrate în gestiune, aduse de la terți. 302 "Materiale consumabile" - cu valoarea la preț
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
116 "Alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial" - cu sumele datorate de membrii persoanei juridice fără scop patrimonial pentru constituirea altor fonduri privind activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), în conformitate cu prevederile legale. 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" - cu suma împrumuturilor de primit din emisiuni de obligațiuni. 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" - cu sumele de încasat reprezentând alte
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
cu sumele datorate de membrii persoanei juridice fără scop patrimonial pentru constituirea altor fonduri privind activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), în conformitate cu prevederile legale. 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" - cu suma împrumuturilor de primit din emisiuni de obligațiuni. 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" - cu sumele de încasat reprezentând alte împrumuturi și datorii asimilate. 472 "Venituri înregistrate în
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
legale. 116 "Alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial" - cu sumele neutilizate din alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), restituite membrilor persoanei juridice fără scop patrimonial în conformitate cu prevederile legale. 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 131 "Subvenții guvernamentale pentru investiții" 132 "Împrumuturi nerambursabile cu caracter de subvenții pentru investiții" 133 "Donații pentru investiții" 134 "Plusuri de inventar de natura imobilizărilor" 138 "Alte
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
patrimonial" - cu sumele neutilizate din alte fonduri privind activitățile fără scop patrimonial (exclusiv activitățile cu destinație specială), restituite membrilor persoanei juridice fără scop patrimonial în conformitate cu prevederile legale. 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" - cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți. 131 "Subvenții guvernamentale pentru investiții" 132 "Împrumuturi nerambursabile cu caracter de subvenții pentru investiții" 133 "Donații pentru investiții" 134 "Plusuri de inventar de natura imobilizărilor" 138 "Alte sume primite cu caracter de subvenții pentru investiții
REGLEMENTĂRI din 9 noiembrie 2007 (*actualizate*) contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279303_a_280632]
-
se înțelege orice jurnale, registre, evidențe sau alte documente similare pe care persoanele impozabile au obligația să le întocmească în conformitate cu prevederile art. 321 din Codul fiscal și ale pct. 101 din Normele metodologice. ────────── Rândul 16 - se evidențiază sumele rezultate din corectarea informațiilor de la rd. 9, 10, 11 și 12 din deconturile anterioare, ajustările bazei de impozitare prevăzute la art. 287 din Codul fiscal pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare, conform art. 282 alin. (9) și (10), după caz
ORDIN nr. 591 din 27 ianuarie 2017 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului (300) "Decont de taxă pe valoarea adăugată". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279715_a_281044]
-
forfetară achitată pentru achizițiile de produse și servicii agricole de la furnizori care aplică regimul special pentru agricultori, în aceleași limite și condiții aplicabile pentru deducerea TVA, conform art. 297 - 301 din Codul fiscal. Rândul 27 - se evidențiază sumele rezultate din corectarea compensației în cotă forfetară pentru achizițiile de produse și servicii agricole de la furnizori care aplică regimul special pentru agricultori, înscrise la rândul 26. Rândul 28 - se înscriu informațiile din jurnalul de cumpărări*), privind: *) Prin jurnale de vânzări și jurnale de
ORDIN nr. 591 din 27 ianuarie 2017 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului (300) "Decont de taxă pe valoarea adăugată". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279715_a_281044]
-
organizat de inspectoratul școlar se adresează inspectoratului și se soluționează prin reevaluarea lucrărilor în cauză de către comisii, pe specialități, în centrele stabilite de Ministerul Educației Naționale. Din comisiile de soluționare a contestațiilor nu pot face parte persoanele care au asigurat corectarea la concurs a lucrărilor. Hotărârea acestor comisii este definitivă. ---------- Alin. (9^4) al art. 254 a fost introdus de pct. 74 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 49 din 26 iunie 2014 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 486
LEGE nr. 1 din 5 ianuarie 2011 (*actualizată*) educaţiei naţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279261_a_280590]
-
conduită în cercetare-dezvoltare ale personalului din cadrul instituțiilor de învățământ superior, constatate și dovedite, Consiliul Național de Etică a Cercetării Științifice, Dezvoltării Tehnologice și Inovării stabilește aplicarea uneia sau mai multora din următoarele sancțiuni: a) avertisment scris; ... b) retragerea și/sau corectarea tuturor lucrărilor publicate prin încălcarea regulilor de bună conduită; ... c) abrogată; ... ---------- Lit. c) a art. 324 a fost abrogată de pct. 2 al art. unic din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 4 din 2 martie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr.
LEGE nr. 1 din 5 ianuarie 2011 (*actualizată*) educaţiei naţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279261_a_280590]
-
primește și distribuie dosare structurilor IGI, în baza solicitărilor scrise; ... e) efectuează "preluarea" și "transmiterea" dosarelor cetățenilor străini în baza de date a SIMS; ... f) cooperează cu alte structuri ale MAI în domeniul de competență și cu structurile IGI pentru corectarea evidențelor dosarelor în SIMS; ... g) asigură valorificarea optimă a spațiului de arhivare și propune măsuri de îmbunătățire a condițiilor de spațiu, mediu și climat; ... h) asigură respectarea normelor de prevenire și stingere a incendiilor și de protecție a muncii în
REGULAMENT din 31 ianuarie 2017 de organizare şi funcţionare a aparatului propriu a Inspectoratului General pentru Imigrări. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280095_a_281424]
-
conform subpct. 1) al pct. 2 al art. I din același act normativ. DCI: CALCITRIOLUM Indicații Calcitriolum este indicat în: 1. BCR stadiile 3-5 pre-dializă (eRFG 70 pg/ mL, BCR3; 110 pg/mL, BCR4; 190 pg/mL, BCR 5] după corectarea deficitului nutrițional de vitamină D cu colecalciferol [25(OH)D serică 30 pg/ mL; 1,25(OH)2D serică 2. BCR stadiul 5 dializă, ca terapie de linia întâi a hiperparatiroidismului secundar, la bolnavii cu iPTH seric 300 pg/ mL
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
cazul creșterii 300 pg/ mL, terapia cu calcitriol va fi reluată în doză redusă cu 50%. Întreruperea administrării Este recomandată: 1. în BCR stadiile 3-5 pre-dializă când: a. Calcemia totală corectată este peste 10,5 mg/dL (cu reluare după corectare cu doză redusă la 50%, dacă iPTH este peste valorile țintă); b. Fosfatemia este peste 4,6 mg/dL (cu reluare după corectare cu doză redusă la 50%, dacă iPTH este peste valorile țintă); c. iPTH scade sub 40-70 pg
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
stadiile 3-5 pre-dializă când: a. Calcemia totală corectată este peste 10,5 mg/dL (cu reluare după corectare cu doză redusă la 50%, dacă iPTH este peste valorile țintă); b. Fosfatemia este peste 4,6 mg/dL (cu reluare după corectare cu doză redusă la 50%, dacă iPTH este peste valorile țintă); c. iPTH scade sub 40-70 pg/ mL (sub 0,5-1 ori limita superioară a valorii normale a laboratorului). Dozarea iPTH trebuie repetată după 4 săptămâni, iar în cazul creșterii
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
terapeutic definit drept menținerea constantă a iPTH seric între limitele recomandate pentru stadiul Bolii cronice de rinichi (vezi mai sus). 2. în BCR stadiul 5 dializă când: a. calcemia totală corectată este peste 10,2 mg/dL (cu reluare după corectare, cu doză redusă cu 50%, dacă iPTH se menține peste 300 pg/ mL); b. fosfatemia este peste 5,5 mg/dL (cu reluare după corectare, cu doză redusă cu 50%, dacă iPTH se menține peste 300 pg/ mL); c. iPTH
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
dializă când: a. calcemia totală corectată este peste 10,2 mg/dL (cu reluare după corectare, cu doză redusă cu 50%, dacă iPTH se menține peste 300 pg/ mL); b. fosfatemia este peste 5,5 mg/dL (cu reluare după corectare, cu doză redusă cu 50%, dacă iPTH se menține peste 300 pg/ mL); c. iPTH seric scade sub 300 pg/mL (sub 4,5 x limita superioară a valorii normale a laboratorului). Dozarea iPTH trebuie repetată după 4 săptămâni, iar
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
serice între 200-500 ng/ mL. Doze, cale de administrare 1. Bolnavi cu BCR stadiile 4 și 5 nedializați, dializați peritoneal sau transplantați, cu deficit relativ sau absolut de fier, dacă tratamentul pe cale orală (200 mg fier elemental/zi) nu realizează corectarea deficitului funcțional sau relativ de fier (feritinemie mai mică de 200 ng/ mL), se inițiază administrarea intravenoasă, cu complex de hidroxid de fier (III) sucroză, în doză de 100 mg/2 săptămâni, timp de 10 săptămâni (1000 mg în total
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
kg corp/minut. o Pacienții cu titru mic ( - concentrate de FVIII / FIX, alegând una dintre următoarele 2 variante: o Se administrează doza de 100-200 U/kgc. Daca răspunsul terapeutic este favorabil (definit clinic prin stoparea sângerării, iar paraclinic prin reducerea / corectarea valorii APTT inițial prelungit), tratamentul se va continua zilnic, cel puțin 2-3 zile. o Administrarea unei doze «de neutralizare a inhibitorului» calculată după formula: 20 U/kgc/1 UB + 40 U/kgc, care are ca scop obținerea unei activități a
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]
-
dializă, ca terapie de linia a treia a hiperparatiroidismului sever, în cazuri selecționate: 1. iPTH peste 300 pg/ mL (peste 5 x limita superioară a valorii normale a laboratorului) la două determinări consecutive în interval de 3 luni; 2. absența corectării iPTH sub tratamentul cu calcitriolum/alfacalcidolum sau imposibilitatea continuării terapiei cu aceștia datorită hipercalcemiei (calcemie totală corectată 10,2 mg/dL) și hiperfosfatemiei ( 5,5 mg/dL) recurente chiar după reducerea calciului în dializant, optimizarea terapiei de reducere a fosfatemiei
ANEXE din 11 iulie 2008 (*actualizate*) cuprinzând anexele nr. 1 şi 2 la Ordinul nr. 1.301/500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunz��toare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278678_a_280007]