18,398 matches
-
absorbite, în contul 1095 "Acțiuni proprii reprezentând titluri deținute de societatea absorbită la societatea absorbantă". 4.13.2. Prime legate de capital 417. - (1) Primele legate de capital cuprind primele de emisiune, fuziune, aport și de conversie. (2) Conturile corespunzătoare primelor legate de capital pot avea numai sold creditor. ... (3) Prima de emisiune se determină ca diferență între prețul de emisiune de noi acțiuni sau părți sociale și valoarea nominală a acestora. ... (4) Prima de fuziune se determină ca diferență între
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
prevederilor contractuale, atunci când valoarea obligațiunilor depășește valoarea acțiunilor corespunzătoare. ... 417^1. - Entitățile care participă la operațiuni de reorganizare, potrivit legii, și decid să păstreze rezervele constituite pentru scopuri fiscale, pot repune rezervele respective pe seama primelor de capital (articol contabil 1042 «Prime de fuziune/divizare» = 1068 «Alte rezerve»), în limita primelor aferente operațiunilor respective. ---------- Pct. 417^1 a fost introdus de pct. 22 al art. I din ORDINUL nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
417^1. - Entitățile care participă la operațiuni de reorganizare, potrivit legii, și decid să păstreze rezervele constituite pentru scopuri fiscale, pot repune rezervele respective pe seama primelor de capital (articol contabil 1042 «Prime de fuziune/divizare» = 1068 «Alte rezerve»), în limita primelor aferente operațiunilor respective. ---------- Pct. 417^1 a fost introdus de pct. 22 al art. I din ORDINUL nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din 12 ianuarie 2016. 4.13.3. Rezerve din reevaluare
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
rezultatul reportat provenit din modificările politicilor contabile, respectiv din corectarea erorilor contabile. ... 423. - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar curent, după aprobarea situațiilor financiare anuale conform legii, și cel reportat aferent exercițiilor financiare precedente, din rezerve, prime de capital și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. (2) În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acționarilor sau asociaților
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
următoarele tipuri: a) drepturi de producție; ... b) impozite percepute asupra venitului, producției sau profiturilor societăților, cu excepția impozitelor percepute asupra consumului, cum ar fi taxa pe valoarea adăugată, impozitul pe venitul personal sau impozitul pe vânzări; ... c) redevențe; ... d) dividende; ... e) prime de semnare, descoperire și producție; ... f) taxe de licență, taxe de închiriere, taxe de înregistrare și alte taxe aferente licențelor și/sau concesiunilor; și ... g) plăți pentru îmbun��tățiri aduse infrastructurii. ... (2) Plățile menționate la alin. (1) pct. 5 sunt
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
6856 de la grupa 68 a pct. 594 a fost introdus de pct. 35 al art. I din ORDINUL nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din 12 ianuarie 2016. 6868. Cheltuieli financiare privind amortizarea primelor de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii 69. Cheltuieli cu impozitul pe profit și alte impozite 691. Cheltuieli cu impozitul pe profit 698. Cheltuieli cu impozitul pe venit și cu alte impozite care nu apar în elementele de mai
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
care face parte dintr-o investiție netă a entității într-o entitate străină (665); - ajustarea rezervei de valoare justă, ca urmare a diferențelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situațiilor financiare anuale consolidate (501). Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
într-o entitate străină (665); - ajustarea rezervei de valoare justă, ca urmare a diferențelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situațiilor financiare anuale consolidate (501). Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situațiilor financiare anuale consolidate (501). Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456). În debitul contului 104 "Prime
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
Contul 104 "Prime de capital" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456). În debitul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - primele de capital încorporate în capitalul social (101
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni. Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456). În debitul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - primele de capital încorporate în capitalul social (101); - primele de capital transferate la rezerve
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
Prime de capital" este un cont de pasiv. În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456). În debitul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează: - primele de capital încorporate în capitalul social (101); - primele de capital transferate la rezerve (106); - pierderile contabile ale exercițiilor precedente, acoperite din prime de capital, potrivit legii (117). Soldul contului reprezintă primele de capital netransferate la
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
evidența împrumuturilor din emisiunea obligațiunilor. Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" este un cont de pasiv. În creditul contului 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" se înregistrează: - suma împrumuturilor de primit/primite din emisiuni de obligațiuni (461, 512); - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (169); - diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, a împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni în valută (665). În debitul contului 161 "Împrumuturi din
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
și datoriilor asimilate (512); - diferențele favorabile de curs valutar aferente dobânzilor datorate în valută, rezultate în urma evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, precum și la rambursarea acestora (765). Soldul contului reprezintă dobânzile datorate și neplătite. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de rambursare reprezentând diferența dintre valoarea de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii, pe de o parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
rezultate în urma evaluării acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, precum și la rambursarea acestora (765). Soldul contului reprezintă dobânzile datorate și neplătite. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de rambursare reprezentând diferența dintre valoarea de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii, pe de o parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă parte. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" este un cont
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
și a altor datorii" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de rambursare reprezentând diferența dintre valoarea de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii, pe de o parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă parte. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" este un cont de activ. În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
de rambursare a obligațiunilor și a altor datorii, pe de o parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă parte. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" este un cont de activ. În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de rambursare aferente altor datorii. În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
parte, și valoarea inițială a acestora, pe de altă parte. Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" este un cont de activ. În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de rambursare aferente altor datorii. În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii amortizate
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" este un cont de activ. În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de rambursare aferente altor datorii. În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii amortizate (686). Soldul contului reprezintă valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
un cont de activ. În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de rambursare aferente altor datorii. În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii amortizate (686). Soldul contului reprezintă valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii neamortizate. CLASA 2 "CONTURI DE IMOBILIZĂRI" Din clasa
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligațiuni (161); - suma primelor de rambursare aferente altor datorii. În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii" se înregistrează: - valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii amortizate (686). Soldul contului reprezintă valoarea primelor privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii neamortizate. CLASA 2 "CONTURI DE IMOBILIZĂRI" Din clasa 2 "Conturi de imobilizări" fac parte următoarele grupe de conturi: 20
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
de înregistrare a materiilor prime de la entități afiliate sau entități asociate și entități controlate în comun (451, 453); - valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime primite de la unitate sau subunități (481, 482); - valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime reprezentând aport în natură al acționarilor/asociaților (456); - valoarea la preț de înregistrare a semifabricatelor și produselor reținute și consumate ca materie primă în aceeași unitate, inclusiv a diferențelor de preț nefavorabile aferente (341, 345, 347); - valoarea materiilor prime constatate
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
în situații egale, în timp ce situațiile care în mod obiectiv sunt diferite, justifică un tratament diferit. Se invocă deciziile Curții Constituționale nr. 108 din 14 februarie 2006 și nr. 693 din 17 octombrie 2006 , prin care s-a statuat că sporurile, primele și alte stimulente, acordate demnitarilor și altor salariați prin acte normative, reprezintă drepturi salariale suplimentare, iar nu drepturi fundamentale, consacrate și garantate de Constituție. Diferențierea indemnizațiilor și a salariilor de bază pentru demnitari și alți salariați din sectorul bugetar este
DECIZIE nr. 764 din 14 decembrie 2016 asupra sesizării de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. I pct. 6 şi art. II din Legea pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 32/2015 privind înfiinţarea Gărzilor forestiere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279782_a_281111]
-
protocol, reclamă și publicitate; ... j) cheltuieli cu transportul de bunuri și personal, deplasări, detașări și transferări; ... k) cheltuieli poștale și taxe de telecomunicații, serviciile bancare și asimilate; ... l) alte cheltuieli cu serviciile executate de terți; ... m) cheltuieli cu personalul - salarii, prime și alte drepturi acordate conform prevederilor legale în vigoare; ... n) cheltuieli privind asigurările, protecția socială și alte acțiuni sociale; ... o) alte cheltuieli de exploatare privind despăgubiri conform prevederilor legale în vigoare, în legătură cu exercitarea drepturilor de uz și de servitute asupra
METODOLOGIE din 18 ianuarie 2017 de stabilire a venitului reglementat, a venitului total şi a tarifelor reglementate pentru activitatea de înmagazinare subterană a gazelor naturale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279740_a_281069]
-
analize privind nivelul cheltuielilor de achiziție înregistrate și adoptă măsurile necesare pentru asigurarea concordanței politicilor de achiziție cu obligațiile asumate prin contractele RCA încheiate. ... (7) Tarifarea asigurărilor RCA conține sistemul bonus-malus. (8) Asigurătorii RCA pot utiliza în calculul tarifelor de primă următoarele criterii de risc: ... a) tip asigurat; ... b) tip vehicul; ... c) capacitate cilindrică, putere motor, masă maximă autorizată sau numărul de locuri în funcție de tipul vehiculului; ... d) regiune geografică; ... e) vârstă. ... (9) Asigurătorii RCA pot utiliza și alte criterii de risc
NORMĂ nr. 39 din 25 noiembrie 2016 (*actualizată*) privind asigurările auto din România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278165_a_279494]