18,398 matches
-
vii) echivalentul în lei a 1.200.000 euro, pentru reasigurătorii captivi. (2) Fără a aduce atingere alin. (3), MCR se calculează ca funcție liniară a unui set sau subset al următoarelor variabile, net de reasigurare: ... a) rezerve tehnice; ... b) prime subscrise; ... c) capital la risc; ... d) impozite amânate; ... e) cheltuieli administrative. (3) Fără a se aduce atingere alin. (1) lit. d), MCR nu scade sub 25% din SCR și nu depășește 45% din SCR care poate include o eventuală majorare
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
de control al respectării dispozițiilor legislației naționale privind contractele de asigurare. Articolul 106 Condițiile contractuale și tarifele pentru asigurările de viață A.S.F. poate solicita asigurătorilor transmiterea condițiilor contractelor de asigurare și transmiterea sistematică a bazelor tehnice utilizate în calcularea primelor și a rezervelor tehnice, ca măsură de control al respectării principiilor actuariale. Articolul 107 Informațiile prezentate potențialilor contractanți - asigurări generale (1) Înainte de încheierea unui contract de asigurări generale, asigurătorii informează potențialii contractanți, persoane fizice, cu privire la următoarele: a) legea aplicabilă contractului
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
a acoperi rezervele tehnice, SCR și MCR; ... c) pentru asigurările generale: ... (i) estimări ale cheltuielilor de administrare, altele decât cele prevăzute la alin. (1) lit. e), în special ale cheltuielilor generale curente și ale comisioanelor; (ii) estimări privind volumul de prime sau cotizații, după caz, și ale volumului daunelor; d) pentru asigurările de viață, estimări detaliate ale veniturilor și cheltuielilor legate de activitatea directă, acceptările și cedările în reasigurare. ... (3) Asigurătorii care subscriu asigurări de viață prezintă la solicitarea A.S.F.
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
prezentului articol este notificat de societatea cesionară contractanților și altor persoane care au drepturi și obligații din contractele transferate în termenul stabilit prin decizia de aprobare a transferului de portofoliu, contractanții având dreptul să denunțe contractele și să solicite restituirea primelor plătite în avans și aferente perioadei neexpirate de valabilitate. Articolul 118 Solvabilitatea (1) Sucursalele societăților din state terțe au obligația de a respecta dispozițiile prevederilor cap. V secțiunile 1-5. ... (2) Pentru calcularea SCR și MCR, sucursalele iau în considerare numai
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
nu sunt considerate operațiuni de coasigurare comunitară. ... (3) Operațiunile de coasigurare comunitară acoperă riscuri din clasele 3-16 din anexa nr. 1 secțiunea A, în următoarele condiții: ... a) sunt riscuri majore; ... b) sunt riscuri acoperite de un singur contract, pentru o primă globală și pentru aceeași perioadă, încheiat cu cel puțin 2 asigurători, în calitate de coasigurători, dintre care unul este considerat coasigurătorul principal; ... c) sunt riscuri situate în statele membre; ... d) în scopul acoperirii riscurilor, coasigurătorul principal este tratat ca și cum ar acoperi în
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
cazul unei plângeri îndreptate împotriva acestora. (2) Asigurarea de protecție juridică se acordă printr-un contract separat de cele încheiate pentru alte clase de asigurări sau, în cazul unei polițe unice, printr-un contract în care natura acoperirii și valoarea primei aferente se specifică într-o secțiune distinctă. ... (3) Asigurătorii care desfășoară asigurarea de protecție juridică optează pentru una dintre următoarele metode de gestionare a daunelor: ... a) asigurătorii se asigură că personalul care gestionează daunele sau oferă consultanță în acest sens
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
sunt încheiate cu respectarea legislației referitoare la protejarea interesului general și cu condiția ca asigurătorii să transmită în prealabil A.S.F. condițiile generale și speciale ale acestui tip de asigurare. ... (2) Asigurătorii transmit A.S.F. bazele tehnice utilizate pentru calcularea primelor înainte de a oferi produsele, acestea fiind similare celor aferente asigurărilor de viață dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții: ... a) primele de asigurare sunt calculate pe baza tabelelor de morbiditate și a altor date statistice relevante în concordanță cu metodele matematice
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
pentru accidente de muncă în baza dreptului de stabilire și a libertății de a presta servicii respectă dispozițiile speciale prevăzute în legislația națională a statului membru gazdă pentru acest tip de asigurare. Articolul 130 Asigurările de viață Asigurătorii stabilesc nivelul primelor pentru produsele noi pe baza unor ipoteze actuariale rezonabile, astfel încât aceste prime să fie suficiente pentru acoperirea obligațiilor și, în special, pentru constituirea rezervelor tehnice; în acest scop, asigurătorii țin cont de toate aspectele financiare, fără ca aportul din alte resurse
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
în conformitate cu prevederile art. 82, respectiv ale art. 83; ... e) constituirea vehiculelor investiționale, în conformitate cu prevederile art. 132; ... f) fondurile proprii auxiliare ale holdingurilor intermediare, în conformitate cu prevederile art. 145 alin. (2); ... g) modelul intern de grup, în conformitate cu prevederile art. 151; ... h) aplicarea primei de echilibrare în cazul structurii temporale relevante a ratei dobânzilor fără risc, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (2)-(7); ... i) aplicarea primei de volatilitate în cazul structurii temporale relevante a ratei dobânzilor fără risc, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (8
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
intermediare, în conformitate cu prevederile art. 145 alin. (2); ... g) modelul intern de grup, în conformitate cu prevederile art. 151; ... h) aplicarea primei de echilibrare în cazul structurii temporale relevante a ratei dobânzilor fără risc, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (2)-(7); ... i) aplicarea primei de volatilitate în cazul structurii temporale relevante a ratei dobânzilor fără risc, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (8)-(17); ... j) aplicarea măsurii tranzitorii în cazul ratei dobânzilor fără risc, în conformitate cu prevederile art. 168; ... k) aplicarea măsurii tranzitorii în cazul rezervelor
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
în conformitate cu legislația națională în vigoare la data de 31 decembrie 2015; ... c) nu li se aplică art. 55 alin. (2)-(7). ... (7) Societățile care aplică prevederile alin. (1): ... a) nu includ obligațiile de asigurare și de reasigurare admisibile în calculul primei de volatilitate prevăzute la art. 55 alin. (8)-(16); ... b) nu aplică prevederile art. 169; ... c) în cadrul raportului prevăzut la art. 39 menționează: ... (i) faptul că aplică structura temporală tranzitorie a ratei dobânzilor fără risc; (ii) cuantificarea impactului asupra situației
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
la art. 55 alin. (8)-(16); ... b) nu aplică prevederile art. 169; ... c) în cadrul raportului prevăzut la art. 39 menționează: ... (i) faptul că aplică structura temporală tranzitorie a ratei dobânzilor fără risc; (ii) cuantificarea impactului asupra situației financiare prin neaplicarea primei de volatilitate. Articolul 169 Măsura tranzitorie privind rezervele tehnice (1) După obținerea aprobării A.S.F., conform art. 166 alin. (1) lit. k), societățile pot aplica rezervelor tehnice o deducere pentru o perioadă de tranziție la nivelul grupelor de riscuri omogene
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
financiar, de la 100% în timpul exercițiului care începe la data de 1 ianuarie 2016, până la 0% la data de 1 ianuarie 2032. ... (4) După obținerea aprobării prealabile A.S.F. sau la inițiativa acesteia, valoarea rezervelor tehnice, inclusiv, dacă este cazul, valoarea primei de volatilitate utilizate pentru calcularea deducerii prevăzute la alin. (2), poate fi recalculată la intervale de 24 de luni sau mai frecvent, dacă profilul de risc al societății se modifică semnificativ. ... (5) A.S.F. poate limita deducerea menționată la alin
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
j; ... c)i, j denotă că suma unor termeni diferiți ar trebui să acopere toate combinațiile posibile de i și j. În calcul, SCR(i) și SCR(j) se înlocuiesc cu următoarele: a) SCR(generale prime și rezerve) - submodulul risc de prime și rezerve asigurări generale; ... b) SCR(generale catastrofă) - submodulul risc de catastrofă asigurări generale. ... 3. Calcularea modulului risc de subscriere asigurări de viață Modulul risc de subscriere asigurări de viață, menționat la art. 76 alin. (3) și (4), este egal cu
LEGE nr. 237 din 19 octombrie 2015 (*actualizată*) privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275179_a_276508]
-
următoarele tipuri: a) drepturi de producție; ... b) impozite percepute asupra venitului, producției sau profiturilor societăților, cu excepția impozitelor percepute asupra consumului, cum ar fi taxa pe valoarea adăugată, impozitul pe venitul personal sau impozitul pe vânzări; ... c) redevențe; ... d) dividende; ... e) prime de semnare, descoperire și producție; ... f) taxe de licență, taxe de închiriere, taxe de înregistrare și alte taxe aferente licențelor și/sau concesiunilor; și ... g) plăți pentru îmbunătățiri aduse infrastructurii. ... (2) Plățile menționate la alin. (1) pct. 5 sunt cele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
ale exercițiului pentru care se propun prime reprezentând participarea personalului la profit, contravaloarea acestora se reflectă sub formă de provizion, cheltuiala rezultând din serviciul prestat de angajat. Provizionul urmează a fi reluat în exercițiul financiar în care se acordă aceste prime. ... 93. - Reținerile din salariile personalului pentru cumpărări cu plata în rate, chirii sau pentru alte obligații ale salariaților, datorate terților (popriri, pensii alimentare și altele), se efectuează numai în baza unor titluri executorii sau ca urmare a unor relații contractuale
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
de pct. 5 al art. V din ORDINUL nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din 12 ianuarie 2016. 129. - Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve, prime de capital și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este de competența adunării generale a acționarilor, respectiv a consiliului de administrație
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
1038. Alte elemente de capitaluri proprii (A/P) 3) Acest cont reflectă diferențele de curs valutar recunoscute inițial în alte elemente ale rezultatului global și reclasificate din capitaluri proprii, în rezultatul perioadei, la cedarea investiției nete, potrivit IAS 21. 104. Prime de capital 1041. Prime de emisiune (P) 1042. Prime de fuziune/divizare (P) 1043. Prime de aport (P) 1044. Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni (P) 1048. Alte prime de capital (P) 105. Rezerve din reevaluare 1051. Rezerve din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
rezultatul perioadei, la cedarea investiției nete, potrivit IAS 21. 104. Prime de capital 1041. Prime de emisiune (P) 1042. Prime de fuziune/divizare (P) 1043. Prime de aport (P) 1044. Prime de conversie a obligațiunilor în acțiuni (P) 1048. Alte prime de capital (P) 105. Rezerve din reevaluare 1051. Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale (P) 1052. Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale (P) 106. Rezerve 1061. Rezerve legale (P) 1063. Rezerve statutare sau contractuale (P) 1068. Alte rezerve (P) 107. Diferențe de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
1036 "Diferențe de curs valutar aferente activelor financiare nemonetare, în valută, clasificate în categoria celor disponibile în vederea vânzării" Contul 1037 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)" Contul 1038 "Alte elemente de capitaluri proprii" Contul 104 "Prime de capital" Contul 1048 "Alte prime de capital" Contul 105 "Rezerve din reevaluare" Contul 1051 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale" Contul 1052 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale" Contul 106 "Rezerve" Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" Contul 1071
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
activelor financiare nemonetare, în valută, clasificate în categoria celor disponibile în vederea vânzării" Contul 1037 "Diferențe privind instrumentele de acoperire a fluxurilor de trezorerie (partea eficientă)" Contul 1038 "Alte elemente de capitaluri proprii" Contul 104 "Prime de capital" Contul 1048 "Alte prime de capital" Contul 105 "Rezerve din reevaluare" Contul 1051 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor necorporale" Contul 1052 "Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale" Contul 106 "Rezerve" Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" Contul 1071 "Diferențe de curs valutar din conversia
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
proprii, inclusiv diferențele dintre valoarea justă a activelor achiziționate în cazul unei tranzacții cu plata pe baza de acțiuni cu decontare în acțiuni, contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
a activelor achiziționate în cazul unei tranzacții cu plata pe baza de acțiuni cu decontare în acțiuni, contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și necorporale. Contul 106 Cu ajutorul contului 106
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
contabilizată potrivit IFRS 2, și valoarea contabilă a instrumentelor de capitaluri proprii. Contul 104 Cu ajutorul contului 104 "Prime de capital" se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport, de conversie a obligațiunilor în acțiuni, precum și a altor prime. Contul 105 Cu ajutorul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale și necorporale. Contul 106 Cu ajutorul contului 106 "Rezerve" se ține evidența rezervelor de capital constituite. Contul 107 Cu ajutorul contului 107 "Diferențe de curs valutar
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
fac parte: Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligațiuni" Contul 162 "Credite bancare pe termen lung" Contul 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare" Contul 167 "Alte împrumuturi și datorii asimilate" Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor și datoriilor asimilate" Contul 169 "Prime privind rambursarea obligațiunilor și a altor datorii". ---------- Denumirea contului 169 din Funcțiunea conturilor de la pct. 144 a fost modificată de pct. 23 al art. I din ORDINUL nr. 150 din 11 februarie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 136 din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]