3,710 matches
-
sau gazolinei, pentru un lot (navetă) de cazane, care se semnează de către expeditor și transportator. Procesul-verbal de predare-primire a țițeiului sau gazolinei va conține următoarele date: - cantitatea brută, determinată prin diferența la cântărire între gol și plin; - cantitatea totală de impurități (apă, sedimente, sare), determinată pe baza raportului de încercare; - cantitatea netă rezultată ca diferență între cantitatea brută determinată prin cântărire și cantitatea totală de impurități. Când nu există posibilitatea de transvazare într-un rezervor sau cântărire pe pod-basculă, se determină
ORDIN nr. 186 din 9 noiembrie 2007 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192865_a_194194]
-
date: - cantitatea brută, determinată prin diferența la cântărire între gol și plin; - cantitatea totală de impurități (apă, sedimente, sare), determinată pe baza raportului de încercare; - cantitatea netă rezultată ca diferență între cantitatea brută determinată prin cântărire și cantitatea totală de impurități. Când nu există posibilitatea de transvazare într-un rezervor sau cântărire pe pod-basculă, se determină volumul de țiței prin calibrare. Standardul de referință privind stabilirea cantității de țiței este SR 1165/2004. Expeditor, Transportator, ............. ................ Anexa A1 la norme UNITATEA ....... Fișa
ORDIN nr. 186 din 9 noiembrie 2007 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192865_a_194194]
-
data intrării în vigoare a contractului. Balanță - documentul care reflectă evoluția cantităților de țiței primite, pompate și predate pe o perioadă determinată. Bon provizoriu - documentul primar de primire și predare a țițeiului, care atestă parametrii inițiali (înălțimea lichidului, temperatura, densitatea, impuritățile mecanice și conținutul de sare), ce vor fi folosiți ulterior pentru determinarea masei nete (kg). Raport de încercare - certificatul de calitate care atestă proprietățile fizico-chimice ale țițeiului care va fi transportat. Contract - actul juridic civil, încheiat între expeditor și transportator
ORDIN nr. 186 din 9 noiembrie 2007 privind aprobarea Contractului-cadru pentru tranSportul ţiţeiului, condensatului, gazolinei şi etanului lichid pentru anul 2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192865_a_194194]
-
proceduri și criterii folosite pentru a se stabili prezența sau identitatea microorganismului (de exemplu, morfologie, biochimie, serologie etc.) 1.4. Specificarea materialului folosit la fabricarea produselor formulate 1.4.1. Conținutul în microorganisme 1.4.2. Identitatea și conținutul de impurități, aditivi și microorganisme contaminante 1.4.3. Profilul analitic al loturilor II. PROPRIETĂȚI BIOLOGICE ALE MICROORGANISMULUI 2.1. Istoricul microorganismului și al utilizărilor sale. Prezența în natură și distribuția geografică 2.1.1. Istoric 2.1.2. Originea și prezența
ORDIN nr. 81 din 24 ianuarie 2008 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195049_a_196378]
-
aprobarea Normelor metodologice privind clasificarea, etichetarea și ambalarea preparatelor chimice periculoase, cu modificările ulterioare, pentru a reduce la minimum testările pe animale. 4. Acolo unde a fost efectuată testarea, trebuie furnizată o descriere (specificare) detailată a materialului utilizat și a impurităților sale, conform prevederilor secțiunii II. Acolo unde este necesar, vor fi solicitate datele prevăzute în anexa nr. IIB și anexa nr. IIIB pentru toate componentele cu relevanță toxicologică/ecotoxicologică din produsul biocid, în special dac�� acestea sunt substanțe potențial periculoase
ORDIN nr. 81 din 24 ianuarie 2008 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195049_a_196378]
-
proceduri și criterii folosite pentru a se stabili prezența sau identitatea microorganismului (de exemplu, morfologie, biochimie, serologie etc.) 1.4. Specificarea materialului folosit la fabricarea produselor formulate 1.4.1. Conținutul în microorganisme 1.4.2. Identitatea și conținutul de impurități, aditivi și microorganisme contaminante 1.4.3. Profilul analitic al loturilor II. PROPRIETĂȚI BIOLOGICE ALE MICROORGANISMULUI 2.1. Istoricul microorganismului și al utilizărilor sale. Prezența în natură și distribuția geografică 2.1.1. Istoric 2.1.2. Originea și prezența
ORDIN nr. 5 din 31 ianuarie 2008 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195050_a_196379]
-
aprobarea Normelor metodologice privind clasificarea, etichetarea și ambalarea preparatelor chimice periculoase, cu modificările ulterioare, pentru a reduce la minimum testările pe animale. 4. Acolo unde a fost efectuată testarea, trebuie furnizată o descriere (specificare) detailată a materialului utilizat și a impurităților sale, conform prevederilor secțiunii II. Acolo unde este necesar, vor fi solicitate datele prevăzute în anexa nr. IIB și anexa nr. IIIB pentru toate componentele cu relevanță toxicologică/ecotoxicologică din produsul biocid, în special dacă acestea sunt substanțe potențial periculoase
ORDIN nr. 5 din 31 ianuarie 2008 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195050_a_196379]
-
proceduri și criterii folosite pentru a se stabili prezența sau identitatea microorganismului (de exemplu, morfologie, biochimie, serologie etc.) 1.4. Specificarea materialului folosit la fabricarea produselor formulate 1.4.1. Conținutul în microorganisme 1.4.2. Identitatea și conținutul de impurități, aditivi și microorganisme contaminante 1.4.3. Profilul analitic al loturilor II. PROPRIETĂȚI BIOLOGICE ALE MICROORGANISMULUI 2.1. Istoricul microorganismului și al utilizărilor sale. Prezența în natură și distribuția geografică 2.1.1. Istoric 2.1.2. Originea și prezența
ORDIN nr. 2.164 din 21 decembrie 2007 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195046_a_196375]
-
aprobarea Normelor metodologice privind clasificarea, etichetarea și ambalarea preparatelor chimice periculoase, cu modificările ulterioare, pentru a reduce la minimum testările pe animale. 4. Acolo unde a fost efectuată testarea, trebuie furnizată o descriere (specificare) detailată a materialului utilizat și a impurităților sale, conform prevederilor secțiunii II. Acolo unde este necesar, vor fi solicitate datele prevăzute în anexa nr. IIB și anexa nr. IIIB pentru toate componentele cu relevanță toxicologică/ecotoxicologică din produsul biocid, în special dacă acestea sunt substanțe potențial periculoase
ORDIN nr. 2.164 din 21 decembrie 2007 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 956/2005 privind plasarea pe piaţă a produselor biocide, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii publice, al ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 1.321/280/90/2007. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195046_a_196375]
-
-1,6. Se obține │prin fermentare dintr-un amidon de tip alimentar hidrolizat │utilizând o sușă de Aureobasidium pullulans care nu produce │toxine. După definitivarea fermentației, celulele fungice se │elimină prin microfiltrare, filtratul se sterilizează termic │și pigmenții și alte impurități se elimină prin adsorbție și │cromatografie cu schimbători de ioni. Einecs │232-945-1 Formulă chimică │(C(6)H(10)O(5))x Compoziție │Minim 90% glucan raportat la substanța uscată Descriere │Pudră inodoră, de culoare albă până la alb murdar Identificare A
ORDIN nr. 105 din 15 februarie 2008 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului s��nătăţii şi familiei şi al ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor nr. 438/295/2002 pentru aprobarea Normelor privind aditivii alimentari destinaţi utilizării în produsele alimentare pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195507_a_196836]
-
denumiri: denumiri uzuale, denumiri comerciale, denumiri prescurtate 1.1.3. Numărul CAS sau denumirea CAS (dacă este posibil) 1.2. Formula moleculară și structurală 1.3. Compoziția substanței 1.3.1. Gradul de puritate al substanței (%) 1.3.2. Natura impurităților, incluzând izomerii și produsele secundare 1.3.3. Conținutul procentual al impurităților principale 1.3.4. Dacă substanța chimică conține un agent stabilizator sau un inhibitor ori alți aditivi, se specifică: natura, ordinul de mărime: ...ppm ... % 1.3.5. Date
HOTĂRÂRE nr. 1.159 din 26 septembrie 2007 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 1.300/2002 privind notificarea substanţelor chimice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191780_a_193109]
-
sau denumirea CAS (dacă este posibil) 1.2. Formula moleculară și structurală 1.3. Compoziția substanței 1.3.1. Gradul de puritate al substanței (%) 1.3.2. Natura impurităților, incluzând izomerii și produsele secundare 1.3.3. Conținutul procentual al impurităților principale 1.3.4. Dacă substanța chimică conține un agent stabilizator sau un inhibitor ori alți aditivi, se specifică: natura, ordinul de mărime: ...ppm ... % 1.3.5. Date spectrale (UV, IR, RMN ori spectrul de masă) 1.3.6. Datele
HOTĂRÂRE nr. 1.159 din 26 septembrie 2007 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 1.300/2002 privind notificarea substanţelor chimice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191780_a_193109]
-
în Capitolul III punctul C. 6. Condițiile de aprobare sunt cuprinse în tabelul nr. 1. Tabelul Nr. 1 Condițiile de aprobare în câmp la sfeclă Unitatea de control, ha (maximum) │ 10 │ 50 Puritatea varietală, % (minimum) *) Determinarea purității varietale și a impurităților biologice a culturilor se vor efectua conform metodelor prezentate în Capitolul III punctele A și E. **) Determinarea procentului de plante cu tulpini florifere în câmp se va efectua conform metodei prezentate în Capitolul III punctele A și B. ────────── 7. Prezența
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
caz; ... i) semințele care nu întrunesc condițiile de calitate din prezentul ordin se depozitează separat și își vor schimba destinația, aceasta notificându-se autorității. ... 4.1. Condiții de certificare 1. Testarea calității semințelor se face conform metodelor internaționale ISTA. 2. Impurități genetice procentul maxim în număr: pentru sfecla de zahăr monogermă de precizie și plurigermă este 2,0. Se consideră impurități genetice plantele aparținând altei specii, hibrizi naturali cu altă subspecie și plantele care se diferențiază net de tipul de bază
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
aceasta notificându-se autorității. ... 4.1. Condiții de certificare 1. Testarea calității semințelor se face conform metodelor internaționale ISTA. 2. Impurități genetice procentul maxim în număr: pentru sfecla de zahăr monogermă de precizie și plurigermă este 2,0. Se consideră impurități genetice plantele aparținând altei specii, hibrizi naturali cu altă subspecie și plantele care se diferențiază net de tipul de bază, susceptibile să diminueze valoarea de utilizare a seminței. 3. Analizele făcute pentru fiecare lot în parte, înainte de drajare sau încrustare
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
și LCCSMS pot stabili verificarea în postcontrol a oricărei partide sau lot de semințe când consideră necesară verificarea. 6. La sămânța de sfeclă de zahăr și sfeclă furajeră pe lângă determinarea purității varietale a culturilor de butași, se efectuează și determinarea impurității genetice la sămânța, în camere de creștere, case de vegetație, sere, de către inspectoratele teritoriale pentru calitatea semințelor și materialului săditor. 7. Eșantioanele destinate postcontrolului la sămânța prelucrată se formează și expediază astfel: a) se ridică din eșantionul compus, concomitent cu
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
100, unde: Precizia de determinare: *) la culturile de butași de PB și B, aparținând soiurilor cu parteneri fertili, sau a culturilor de butași a soiurilor la care se amestecă sămânța partenerilor în veriga de bază nu se vor reține drept impurități plantele din ultima categorie. B. Determinarea omogenității lăstăririi, omogenității înfloririi și a coincidenței de înflorire în culturile de seminceri de sfeclă * Font 7* Coincidența înfloririi La declanșarea înfloritului Minimum 200 de plante din punctele de control amplasate conform art. 4
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
vegetație - se vor efectua două controale: unul până la 30 iulie și al doilea până la 30 septembrie. 3. Loturi în așteptare. Un lot în așteptarea rezultatului final nu va fi admis la certificare decât dacă îndeplinește restricțiile Capitolului III litera A - "Impurități biologice" iar pentru lăstărire în primul an nu depășește valoarea de 2% însumată după efectuarea celor două controale. Determinările vor fi efectuate de inspectorul aprobator al ITCSMS sau LCCSMS prin sondaj. D. Determinarea calității loturilor destinate drajării sau încrustării Loturile
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
încrustare, utilizarea lui ca sămânță monogermă nudă se poate face prin emiterea unei noi declarații de lot, ITCSMS sau LCCSMS putând să decidă dacă se repetă analizele sau se reconsideră valorile rezultate din buletinul de analiză specificat anterior. E. Determinarea impurităților bilogice (genetice) la semințe Condiții de determinare: determinarea are loc pe plantele de sfeclă de zahăr aflate în stadiu de 4-6-8 frunze adevărate. Material necesar: - perlit, nisip de cuarț sau amestec de pământ de flori (1/3 mraniță, 1/3
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
de protecție omologate, în doze specifice acestora. Semințele drajate și/sau încrustate nu se supun acestor tratamente. Observații și notări: Determinarea propriu zisă are loc când majoritatea plantelor au atins stadiul de 4-6-8 frunze adevărate când se stabilește procentul de "impurități genetice". Calculul procentual al impurităților genetice se efectuează astfel: ig %IG = ── x 100, (%), unde: n - %IG - procentul de impurități genetice; - ig - numărul de plante considerate impurități genetice; - n - numărul total de plante existente la momentul controlului. Notă: valoare n este
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
specifice acestora. Semințele drajate și/sau încrustate nu se supun acestor tratamente. Observații și notări: Determinarea propriu zisă are loc când majoritatea plantelor au atins stadiul de 4-6-8 frunze adevărate când se stabilește procentul de "impurități genetice". Calculul procentual al impurităților genetice se efectuează astfel: ig %IG = ── x 100, (%), unde: n - %IG - procentul de impurități genetice; - ig - numărul de plante considerate impurități genetice; - n - numărul total de plante existente la momentul controlului. Notă: valoare n este recomandabil să fie de min.
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
notări: Determinarea propriu zisă are loc când majoritatea plantelor au atins stadiul de 4-6-8 frunze adevărate când se stabilește procentul de "impurități genetice". Calculul procentual al impurităților genetice se efectuează astfel: ig %IG = ── x 100, (%), unde: n - %IG - procentul de impurități genetice; - ig - numărul de plante considerate impurități genetice; - n - numărul total de plante existente la momentul controlului. Notă: valoare n este recomandabil să fie de min. 400 de plante. Observație: Valoarea de impurificare genetică a lotului de semințe poate fi
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
majoritatea plantelor au atins stadiul de 4-6-8 frunze adevărate când se stabilește procentul de "impurități genetice". Calculul procentual al impurităților genetice se efectuează astfel: ig %IG = ── x 100, (%), unde: n - %IG - procentul de impurități genetice; - ig - numărul de plante considerate impurități genetice; - n - numărul total de plante existente la momentul controlului. Notă: valoare n este recomandabil să fie de min. 400 de plante. Observație: Valoarea de impurificare genetică a lotului de semințe poate fi efectuată pe loturile de sămânță brută, imediat
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
sau se poate efectua determinarea concomitent cu determinarea procentului de semințe pure. Semințele de alte plante (sau fragmente ale acestora) se cântăresc după uscare cu o precizie de 0,01 grame și se raportează procentual ca făcând parte din fracția "impurităților". Nota: Se preferă determinarea numerică a procentului de semințe din alte specii. V. DETERMINAREA MASEI A 1000 DE BOABE Se numără 4 repetiții a 100 de drajeuri (în cazul în care nu există un numărător de semințe), fiecare repetiție se
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185828_a_187157]
-
sau operatori economici din a caror activitate rezultă uleiuri uzate; ... e) recipiente - rezervoarele, cisternele, autocisternele și butoaiele metalice; ... f) regenerare - orice procedeu care permite producerea de uleiuri de bază printr-o rafinare a uleiurilor uzate, implicând în special separarea de impurități, produse de oxidare și aditivi; ... g) uleiuri - toate uleiurile industriale și lubrifianții, pe baza minerală, semisintetice, sintetice sau biogene; ... h) ulei de bază - uleiul mineral rafinat în care se introduc diferite adaosuri, cum ar fi aditivi sau alte substanțe organice
HOTĂRÂRE nr. 235 din 7 martie 2007 privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186112_a_187441]