163,370 matches
-
l ( POWER 1 și 2 ) și 103 x 106 celule/ l ( POWER 3 ) . Din cei 206 subiecți care au răspuns printr- o supresie virală completă ( < 50 cópii/ ml ) la săptămâna 48 , 177 de subiecți ( 86 % din cei care au răspuns la săptămâna 48 ) au continuat să prezinte răspuns la tratament la săptămâna 96 . Genotipul sau fenotipul inițial și rezultatul virologic Într- o analiză coroborată a grupurilor tratate cu 600/ 100 mg b . i . d . din studiile POWER și DUET , prezența
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
demonstrat o eficacitate antiretrovirală susținută și beneficiu imunologic . Tratamentul cu PREZISTA administrat concomitent cu ritonavir ( 600/ 100 mg b . i . d . ) a avut ca rezultat 56, 5 % ( POWER 1 și 2 ) și 52, 2 % ( POWER 3 ) de pacienți care au răspuns la tratament , cu o scădere de cel puțin 1 log în ARN HIV de la valoarea inițială , 38, 9 % ( POWER 1 și 2 ) și 42, 1 % ( POWER 3 ) de subiecți cu o valoare ARN HIV < 50 cópii/ ml și 49
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
1, 43 ( POWER 3 ) log cópii/ ml și o creștere medie a numărului de celule CD4+ de 133 x 106 celule/ l ( POWER 1 și 2 ) și 103 x 106 celule/ l ( POWER 3 ) . Din cei 206 subiecți care au răspuns printr- o supresie virală completă ( < 50 cópii/ ml ) la săptămâna 48 , 177 de subiecți ( 86 % din cei care au răspuns la săptămâna 48 ) au continuat să prezinte răspuns la tratament la săptămâna 96 . Genotipul sau fenotipul inițial și rezultatul
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
l ( POWER 1 și 2 ) și 103 x 106 celule/ l ( POWER 3 ) . Din cei 206 subiecți care au răspuns printr- o supresie virală completă ( < 50 cópii/ ml ) la săptămâna 48 , 177 de subiecți ( 86 % din cei care au răspuns la săptămâna 48 ) au continuat să prezinte răspuns la tratament la săptămâna 96 . Genotipul sau fenotipul inițial și rezultatul virologic Într- o analiză coroborată a grupurilor tratate cu 600/ 100 mg b . i . d . din studiile POWER și DUET , prezența
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
demonstrat o eficacitate antiretrovirală susținută și beneficiu imunologic . Tratamentul cu PREZISTA administrat concomitent cu ritonavir ( 600/ 100 mg b . i . d . ) a avut ca rezultat 56, 5 % ( POWER 1 și 2 ) și 52, 2 % ( POWER 3 ) de pacienți care au răspuns la tratament , cu o scădere de cel puțin 1 log în ARN HIV de la valoarea inițială , 38, 9 % ( POWER 1 și 2 ) și 42, 1 % ( POWER 3 ) de subiecți cu o valoare ARN HIV < 50 cópii/ ml și 49
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
1, 43 ( POWER 3 ) log cópii/ ml și o creștere medie a numărului de celule CD4+ de 133 x 106 celule/ l ( POWER 1 și 2 ) și 103 x 106 celule/ l ( POWER 3 ) . Din cei 206 subiecți care au răspuns printr- o supresie virală completă ( < 50 cópii/ ml ) la săptămâna 48 , 177 de subiecți ( 86 % din cei care au răspuns la săptămâna 48 ) au continuat să prezinte răspuns la tratament la săptămâna 96 . Genotipul sau fenotipul inițial și rezultatul
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
l ( POWER 1 și 2 ) și 103 x 106 celule/ l ( POWER 3 ) . Din cei 206 subiecți care au răspuns printr- o supresie virală completă ( < 50 cópii/ ml ) la săptămâna 48 , 177 de subiecți ( 86 % din cei care au răspuns la săptămâna 48 ) au continuat să prezinte răspuns la tratament la săptămâna 96 . Genotipul sau fenotipul inițial și rezultatul virologic Într- o analiză coroborată a grupurilor tratate cu 600/ 100 mg b . i . d . din studiile POWER și DUET , prezența
Ro_813 () [Corola-website/Science/291572_a_292901]
-
date farmacocinetice ( vezi pct . 5. 2 ) . Utilizarea la pacienții vârstnici ( > 65 ani ) : Studiile clinice cu Rapamune nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus obținute de la un lot de 35 de pacienți cu transplant renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și numai o mică parte ( 2, 2 % ) a fost excretată în urină . Studiile clinice efectuate cu Rapamune nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus la un lot de 35 de pacienți cu transplant renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute la
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
vezi pct . 5. 2 ) . Utilizarea la pacienții vârstnici ( > 65 ani ) : Studiile clinice cu Rapamune , soluție orală , nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus obținute de la un lot de 35 de pacienți cu transplant renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și numai o mică parte ( 2, 2 % ) a fost excretată în urină . Studiile clinice efectuate cu Rapamune nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus la un lot de 35 de pacienți cu transplant 30 renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
vezi pct . 5. 2 ) .. Utilizarea la pacienții vârstnici ( > 65 ani ) : Studiile clinice cu Rapamune , soluție orală , nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus obținute de la un lot de 35 de pacienți cu transplant renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
și numai o mică parte ( 2, 2 % ) a fost excretată în urină . Studiile clinice efectuate cu Rapamune nu au inclus un număr suficient de pacienți cu vârste mai mari de 65 de ani pentru a se putea determina dacă ei răspund la tratament în mod diferit față de pacienții mai tineri . Datele privind concentrația minimă de sirolimus la un lot de 35 de pacienți cu transplant renal , cu vârste mai mari de 65 de ani , au fost similare cu cele obținute la
Ro_863 () [Corola-website/Science/291622_a_292951]
-
Fluctuațiile sunt legate de o reducere a efectelor levodopei , caz în care pacientul experimentează treceri bruște de la starea „ on ” ( fără simptomatologie ) și capacitate de mișcare la starea „ off ” ( cu simptomatologie prezentă ) și imobilitate . Tasmar este utilizat doar atunci când pacienții nu răspund sau prezintă intoleranță la alte medicamente de același tip . Medicamentul se eliberează numai pe bază de rețetă . Cum se utilizează Tasmar ? Administrarea medicamentului Tasmar se va face numai pe bază de rețetă și sub supravegherea unui medic cu experiență în
Ro_1023 () [Corola-website/Science/291782_a_293111]
-
eficace decât placebo . La pacienții cărora li s- a administrat Tasmar s- a constatat o reducere de aproximativ 20 până la 30 % a duratei stării „ off ” . În cadrul studiului care a urmărit efectele schimbării tratamentului , au existat mai mulți pacienți care au răspuns la tratamentul cu Tasmar ( 53 % ) decât cei care au răspuns la tratamentul cu entacaponă ( 43 % ) . Care sunt riscurile asociate cu Tasmar ? Cele mai frecvente efecte secundare asociate cu administrarea Tasmar ( observate la mai mult de 1 din 10 pacienți ) sunt
Ro_1023 () [Corola-website/Science/291782_a_293111]
-
Tasmar s- a constatat o reducere de aproximativ 20 până la 30 % a duratei stării „ off ” . În cadrul studiului care a urmărit efectele schimbării tratamentului , au existat mai mulți pacienți care au răspuns la tratamentul cu Tasmar ( 53 % ) decât cei care au răspuns la tratamentul cu entacaponă ( 43 % ) . Care sunt riscurile asociate cu Tasmar ? Cele mai frecvente efecte secundare asociate cu administrarea Tasmar ( observate la mai mult de 1 din 10 pacienți ) sunt greața ( starea de vomă ) , anorexia ( pierderea apetitului ) , diareea , dischinezia ( mișcările
Ro_1023 () [Corola-website/Science/291782_a_293111]
-
cutanat cu celule T ( CTCL ) . CTCL este un tip rar de limfom ( cancer al țesutului limfatic ) în cazul căruia în piele cresc leucocite ( celule T ) . Targretin este utilizat la pacienții cu boală aflată în stadiu avansat și care nu au răspuns la cel puțin un alt tratament . Acest medicament poate fi obținut numai pe bază de rețetă . Cum se utilizează Targretin ? Tratamentul cu Targretin trebuie inițiat și monitorizat de un medic cu experiență în tratarea pacienților cu CTCL . Doza de Targretin
Ro_1017 () [Corola-website/Science/291776_a_293105]
-
vitamina A . Modul exact de acțiune al bexarotenumului în CTCL nu este cunoscut . Cum a fost studiat Targretin ? Eficacitatea Targretin a fost examinată în două studii ce au implicat un număr total de 193 pacienți cu CTCL care nu au răspuns la cel puțin două tratamente anterioare . Studiile nu au inclus un grup de control ( Targretin nu a fost comparat cu un alt medicament sau cu placebo ) . Nouă zeci și trei de pacienți dintre aceștia se aflau într- un stadiu avansat
Ro_1017 () [Corola-website/Science/291776_a_293105]
-
anterioare . Studiile nu au inclus un grup de control ( Targretin nu a fost comparat cu un alt medicament sau cu placebo ) . Nouă zeci și trei de pacienți dintre aceștia se aflau într- un stadiu avansat al bolii și nu au răspuns la alte tratamente . Șaizeci și unu de pacienți au fost tratați cu doza de pornire de 300 mg/ m/ zi . Principala măsură a eficacității a fost răspunsul la tratament după 16 săptămâni . Acesta a fost măsurat pe baza scalei de
Ro_1017 () [Corola-website/Science/291776_a_293105]
-
this document is authorised for non commercial purposes only provided the EMEA is acknowledged Ce beneficii a prezentat Targretin în timpul studiilor ? De- a lungul celor două studii , dintre pacienții cărora li s- a administrat 300 mg/ m , aproximativ jumătate au răspuns la tratament , în funcție de scala medicului . Ratele de răspuns în funcție de cele 5 repere ale pielii au fost de 36 % , respectiv 27 % . Care sunt riscurile asociate cu Targretin ? Cele mai întâlnite efecte secundare când se administrează Targretin ( întâlnite la mai mult de
Ro_1017 () [Corola-website/Science/291776_a_293105]
-
privind eficacitatea medicamentului la pacienții la care boala se află în „ criză blastică ” ( o altă fază a LMC ) . Tasigna se utilizează la pacienții cu intoleranță la alte tratamente , inclusiv cu imatinib ( un alt medicament antineoplazic ) , sau atunci când boala lor nu răspunde la aceste tratamente . Dat fiind numărul redus de pacienți cu LMC , această maladie este considerată „ rară ” , iar Tasigna a fost desemnat ca „ medicament orfan ” ( un medicament care se administrează în tratamentul bolilor rare ) la data de 26 mai 2006 . Cum
Ro_1020 () [Corola-website/Science/291779_a_293108]
-
cu Tasigna au fost testate pe modele experimentale . Eficacitatea Tasigna a fost evaluată în două studii principale care au inclus în total 439 de pacienți cu LMC , care prezentau intoleranță la imatinib sau la care boala a încetat să mai răspundă la acesta . Tasigna nu a fost comparat cu nici un alt tratament . Primul studiu a inclus în total 320 de pacienți a căror boală se afla în „ faza cronică ” , trei sferturi dintre aceștia încetând să mai răspundă la tratamentul cu imatinib
Ro_1020 () [Corola-website/Science/291779_a_293108]
-
a încetat să mai răspundă la acesta . Tasigna nu a fost comparat cu nici un alt tratament . Primul studiu a inclus în total 320 de pacienți a căror boală se afla în „ faza cronică ” , trei sferturi dintre aceștia încetând să mai răspundă la tratamentul cu imatinib . Măsura principală a eficacității a fost reprezentată de procentul de pacienți care au prezentat un „ răspuns citogenetic major ” ( procentul de globule albe cu cromozom Philadelphia la pacienți a scăzut sub 35 % ) . Al doilea studiu a inclus
Ro_1020 () [Corola-website/Science/291779_a_293108]
-
răspuns citogenetic major ” ( procentul de globule albe cu cromozom Philadelphia la pacienți a scăzut sub 35 % ) . Al doilea studiu a inclus în total 119 pacienți a căror boală se afla în „ faza accelerată ” , patru cincimi dintre aceștia încetând să mai răspundă la tratamentul cu imatinib . Măsura principală a eficacității a fost reprezentată de procentul de pacienți cate au prezentat un „ răspuns hematologic ” ( revenirea la normal a numărului de globule albe ) . Ce beneficii a prezentat Tasigna în timpul studiilor ? În studiul privind faza
Ro_1020 () [Corola-website/Science/291779_a_293108]
-
hematologic în urma administrării Tasigna pe o perioadă medie de 202 zile ( aproximativ 7 luni ) . În ambele studii , Tasigna a avut un efect similar la pacienții care prezentau intoleranță la imatinib și la cei la care boala a încetat să mai răspundă la acesta . Care sunt riscurile asociate cu Tasigna ? Cele mai frecvente efecte secundare asociate cu Tasigna ( observate la mai mult de 1 pacient din 10 ) sunt trombocitopenie ( scăderea numărului de trombocite ) , neutropenie ( scăderea numărului de globule albe ) , anemie ( scăderea numărului
Ro_1020 () [Corola-website/Science/291779_a_293108]