163,370 matches
-
În cele trei studii cu pacienți care au răspuns inadecvat la metotrexat sau alte tratamente convenționale pentru artrita reumatoidă , pacienții cărora li s- a adăugat RoActemra la doza aprobată au prezentat o probabilitate de patru ori mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a adăugat placebo . În studiul cu pacienții care au răspuns inadecvat la blocanții factorului de necroză tumorală , pacienții cărora li s- a administrat RoActemra cu metotrexat au prezentat o probabilitate de nouă ori
Ro_931 () [Corola-website/Science/291690_a_293019]
-
artrita reumatoidă , pacienții cărora li s- a adăugat RoActemra la doza aprobată au prezentat o probabilitate de patru ori mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a adăugat placebo . În studiul cu pacienții care au răspuns inadecvat la blocanții factorului de necroză tumorală , pacienții cărora li s- a administrat RoActemra cu metotrexat au prezentat o probabilitate de nouă ori mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a administrat placebo . Al cincilea
Ro_931 () [Corola-website/Science/291690_a_293019]
-
cărora li s- a adăugat placebo . În studiul cu pacienții care au răspuns inadecvat la blocanții factorului de necroză tumorală , pacienții cărora li s- a administrat RoActemra cu metotrexat au prezentat o probabilitate de nouă ori mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a administrat placebo . Al cincilea studiu a indicat că pacienții cărora li s- a administrat RoActemra ca tratament unic au prezentat o probabilitate mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora
Ro_931 () [Corola-website/Science/291690_a_293019]
-
ori mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a administrat placebo . Al cincilea studiu a indicat că pacienții cărora li s- a administrat RoActemra ca tratament unic au prezentat o probabilitate mai mare de a răspunde la tratament decât cei cărora li s- a administrat metotrexat ca tratament unic . Studiile pe termen lung au indicat că răspunsul la RoActemra se menține timp de cel puțin un an . Care sunt riscurile asociate cu RoActemra ? Cele mai frecvente
Ro_931 () [Corola-website/Science/291690_a_293019]
-
367 de pacienți . Pacienții au fost în general de origine asiatică și au avut o vârstă medie de 36 ani . Niciunul dintre pacienți nu fusese tratat anterior cu analogi nucleozidici . Principala măsură a eficacității a fost numărul pacienților care au răspuns la tratament după un an . Un răspuns a fost definit ca valori scăzute ale ADN- ului viral din sânge , împreună fie cu o revenire la normal a valorilor unei enzime hepatice , numite alanin aminotransferază [ ALT ] , fie cu dispariția markerului virusului
Ro_941 () [Corola-website/Science/291700_a_293029]
-
studiu care a demonstrat că soluția orală produce aceleași niveluri de substanță activă în sânge ca și comprimatele . Ce beneficii a prezentat Sebivo în timpul studiilor ? În general , Sebivo a fost la fel de eficace ca și lamivudina , aproximativ trei sferturi din pacienți răspunzând la tratament după un an . Rezultatele au fost , de asemenea , calculate în mod separat între pacienții cu „ AgHBe pozitiv ” ( infectați cu virusul obișnuit al hepatitei B ) și pacienții cu „ AgHBe negativ ” ( infectați cu un virus care a prezentat mutații , ducând
Ro_941 () [Corola-website/Science/291700_a_293029]
-
a altor medicamente reprezentative aparținând altor clase de antihipertensive ( așa cum demonstrează studiile clinice care compară telmisartanul cu amlodipina , atenololul , enalaprilul , hidroclorotiazida și lisinoprilul ) . Într- un studiu clinic , dublu orb controlat , ( n= 687 pacienți evaluați pentru eficacitate ) în grupul care nu răspunde la combinația 80 mg/ 12, 5 mg , s- a demonstrat un efect crescut de scădere a tensiunii arteriale , produs de combinația 80 mg/ 25 mg prin comparație cu grupul care a continuat tratamentul cu combinația 80 mg/ 12, 5 mg
Ro_822 () [Corola-website/Science/291581_a_292910]
-
care sunt cauzate de infecții cu papilomavirus uman ( HPV ) tipurile 6 , 11 , 16 sau 18 . Eficacitatea Silgard a fost studiată la femei cu vârsta între 16 și 26 de ani , iar imunogenitatea acestuia ( capacitatea de a face sistemul imunitar să răspundă la viruși ) a fost studiată la copii și adolescenți cu vârsta între 9 și 15 ani . Eficacitatea sa protectoare nu a fost studiată la bărbați . Silgard este administrat conform recomandărilor oficiale . Medicamentul se poate elibera numai pe bază de rețetă
Ro_955 () [Corola-website/Science/291714_a_293043]
-
acționează Silapo ? Hormonul numit eritropoietină , care este produs de rinichi , stimulează măduva osoasă să producă eritrocite . La pacienții cu tratament chimioterapic sau la pacienții cu afecțiuni renale , anemia poate fi cauzată de lipsa eritropoietinei sau de faptul că organismul nu răspunde suficient la eritropoietina de care dispune în mod normal . În aceste cazuri , eritropoietina este utilizată pentru a înlocui hormonul lipsă sau pentru a crește numărul de eritrocite . De asemenea , eritropoietina poate fi utilizată preoperator pentru creșterea numărului de eritrocite , ajutând
Ro_952 () [Corola-website/Science/291711_a_293040]
-
o pulbere din care se obține o soluție pentru injecție . Aceasta conține substanța activă gusperimus . Pentru ce ar fi trebuit să se utilizeze Spanidin ? Spanidin trebuia să se utilizeze pentru ținerea sub control a simptomelor granulomatozei la pacienții care nu răspundeau la alte tratamente . Granulomatoza Wegener este o boală rară , autoimună ( o boală cauzată de propriul sistem de apărare al organismului , care atacă țesutul normal ) . În această boală , sistemul imunitar atacă neutrofilele ( un tip de globule albe din sânge ) , cauzând inflamarea
Ro_974 () [Corola-website/Science/291733_a_293062]
-
adresate CHMP ? Efectele Spanidin au fost mai întâi testate pe modele experimentale , înainte de a fi studiate pe pacienți umani . Spanidin a fost studiat într- un studiu principal care a inclus 45 de pacienți cu granulomatoza Wegener care erau „ refractari ” ( nu răspundeau ) la tratamentul standard . Aceștia au primit Spanidin timp de șase „ cicluri ” , fiecare ciclu constând din trei săptămâni cu tratament , urmate de o săptămână de pauză . Principala măsură a eficacității a fost numărul de pacienți care au rămas în remisie ( fără
Ro_974 () [Corola-website/Science/291733_a_293062]
-
și zi , în condițiile unei monitorizări hematologice atente ( vezi pct . 4. 4 ) . Doza de Siklos poate fi ajustată în funcție de greutatea corporală , în trepte de câte 250 mg , utilizând diviziunile de sfert de comprimat . Doza de Siklos trebuie menținută atâta timp cât pacientul răspunde la tratament , fie sub aspectul clinic fie sub cel hematologic ( de exemplu , creșterea hemoglobinei F ( HbF ) , volumul corpuscular mediu ( VCM ) , numărul de neutrofile ) . În cazul lipsei de răspuns ( reapariția crizelor sau lipsa scăderii frecvenței acestora ) , doza zilnică poate fi crescută
Ro_949 () [Corola-website/Science/291708_a_293037]
-
HbF ) , volumul corpuscular mediu ( VCM ) , numărul de neutrofile ) . În cazul lipsei de răspuns ( reapariția crizelor sau lipsa scăderii frecvenței acestora ) , doza zilnică poate fi crescută în trepte de câte 250 mg . În cazul în care un pacient continuă să nu răspundă la doză maximă de hidroxicarbamidă ( 35 mg/ kg și zi ) administrată timp de trei până la șase luni , poate fi avută în vedere întreruperea permanentă a tratamentului cu Siklos . De obicei , această refacere hematologică apare în decurs de două săptămâni . 2
Ro_949 () [Corola-website/Science/291708_a_293037]
-
tip de leucemie în care granulocitele ( un tip de celule albe din sânge ) încep să se dezvolte necontrolat , în toate fazele bolii ( cronică , accelerată și blastică ) . Sprycel se administrează în cazurile în care pacienții au intoleranță sau când boala nu răspunde la alte terapii , inclusiv la imatinib ( alt medicament împotriva cancerului ) . • se utilizează , de asemenea , în leucemia acută limfoblastică ( LAL ) , un tip de leucemie în care limfocitele ( un alt tip de celule albe în sânge ) se multiplică prea repede , sau în
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
gene ale pacienților s- au rearanjat singure astfel încât să formeze un cromozom special numit cromozomul Philadelphia . Acest cromozom produce o enzimă care duce la apariția leucemiei . Sprycel se administrează în cazurile în care pacienții au intoleranță sau când boala nu răspunde la alte terapii la alte terapii . Deoarece numărul pacienților cu aceste două forme de leucemie este scăzut , aceste boli sunt considerate „ rare ” , iar Sprycel a fost desemnat „ medicament orfan ” ( un medicament folosit în boli rare ) la 23 decembrie 2005 . Medicamentul
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
Sprycel ajută la controlarea răspândirii celulelor leucemice . Cum a fost studiat Sprycel ? La cele cinci studii principale cu Sprycel , administrat de două ori pe zi , au participat 515 pacienți , care anterior primiseră toți tratament cu imatinib și fie nu au răspuns la acest tratament , fie au dezvoltat rezistență la medicament . Niciunul dintre aceste studii nu a inclus o comparație directă a Sprycel cu alte medicamente . Două studii au fost efectuate pentru LMC în fază cronică ( 198 și 36 de pacienți ) , un
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
albe din sângele pacienților care conțin cromozomul Philadelphia , pentru a verifica dacă scade . Ce beneficii a prezentat Sprycel în timpul studiilor ? În studiul principal de dimensiuni mai mari care a implicat pacienți cu LMC în fază cronică , 90 % dintre pacienți au răspuns la tratament , valorile în sânge ale trombocitelor și celulelor albe revenind la valorile predefinite normale . În cazul pacienților cu LMC în alte faze ( accelerată , blastică mieloidă și blastică limfoidă ) și cu LAL , o pătrime până la o treime din pacienți au
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
la tratament , valorile în sânge ale trombocitelor și celulelor albe revenind la valorile predefinite normale . În cazul pacienților cu LMC în alte faze ( accelerată , blastică mieloidă și blastică limfoidă ) și cu LAL , o pătrime până la o treime din pacienți au răspuns complet la tratament . În plus , între o treime și două treimi dintre pacienții implicați în cele cinci studii principale au prezentat o reducere a numărului de celule albe din sânge care conțineau cromozomul Philadelphia . În cadrul studiului suplimentar la care au
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
punctul de vedere al valorilor în sânge a fost , de asemenea , similar cu cel obținut în urma administrării de Sprycel o dată și de două ori pe zi . Însă , pacienții care au luat Sprycel de două ori pe zi au continuat să răspundă la medicament o perioadă mai lungă decât cei care au luat medicamentul o dată pe zi . Care sunt riscurile asociate cu Sprycel ? În cadrul studiilor , cele mai frecvente efecte secundare asociate cu Sprycel ( observate la mai mult de 1 din 10 pacienți
Ro_978 () [Corola-website/Science/291737_a_293066]
-
lipidici , inclusiv colesterolul total , lipoproteine cu densitate mică ( LDL ) , lipoproteine cu densitate mare ( HDL ) și trigliceride , la pacienții tratați cu tocilizumab ( vezi pct . 4. 8 ) . La majoritatea pacienților , nu au fost creșteri ale indicilor aterogeni și creșterile colesterolului total au răspuns la tratament cu medicamente hipolipemiante . Evaluarea parametrilor lipidici trebuie efectuată timp de 4 sau 8 săptămâni după inițierea tratamentului cu RoActemra . Tulburări neurologice Medicii trebuie să fie atenți la simptomele care indică un risc potențial pentru declanșarea unor noi tulburări
Ro_933 () [Corola-website/Science/291692_a_293021]
-
substanța activă ustekinumab . Pentru ce se utilizează Stelara ? Stelara se utilizează în tratamentul adulților cu psoriazis în plăci , forme moderate până la severe ( o boală care cauzează apariția unor plăci roșii , scuamoase pe suprafața pielii ) . Se utilizează la pacienții care nu răspund sau nu pot utiliza alte tratamente sistemice ( pentru întreg organismul ) pentru psoriazis , inclusiv ciclosporină , metotrexat sau PUVA ( psolaren și ultraviolete A ) . PUVA este un tip de tratament în care pacientul primește un medicament ce conține o componentă denumită „ psolaren ” înainte de
Ro_988 () [Corola-website/Science/291747_a_293076]
-
umani . Stelara a fost comparat cu placebo ( un preparat inactiv ) în două studii principale , care au implicat un număr total de 1 996 adulți cu psoriazis în plăci , forme moderate până la severe . Mai mult de jumătate din pacienți nu au răspuns la unul sau mai multe tratamente diferite pentru psoriazis sau nu le- au putut fi administrate aceste tratamente . Ambele studii au examinat două doze de Stelara ( de 45 și de 90 mg ) . Principalul indicator al eficacității a fost numărul de
Ro_988 () [Corola-website/Science/291747_a_293076]
-
medicament pentru psoriazis ) . Ce beneficii a prezentat Stelara în timpul studiilor ? Stelara a fost mai eficace decât placebo în ceea ce privește îmbunătățirea simptomelor psoriazisului . Având în vedere rezultatele celor două studii principale , luate împreună , aproximativ 69 % din pacienții care au primit Stelara au răspuns la tratament după 12 săptămâni , în comparație cu aproximativ 3 % din pacienții care au primit placebo . Nu a existat nicio diferență între procentele de răspuns la cele două doze de Stelara la pacienții cu greutate mai mică de 100 kg . Pacienții cu
Ro_988 () [Corola-website/Science/291747_a_293076]
-
tratamente au eșuat sau cărora nu au putut să le fie administrate alte tratamente . Comitetul a decis că beneficiile Stelara sunt mai mari decât riscurile sale în tratamentul psoriazisului în plăci , forme moderate până la severe , la adulții care nu au răspuns , cărora le sunt contraindicate sau care nu tolerează alte terapii sistemice , inclusiv ciclosporina , metotrexatul sau PUVA . Comitetul a recomandat acordarea autorizației de introducere pe piață pentru Stelara . Care sunt măsurile luate pentru a asigura utilizarea în siguranță a Stelara ? Societatea
Ro_988 () [Corola-website/Science/291747_a_293076]
-
de progresie a afectării articulațiilor periferice după cum o demonstrează examenul radiologic la pacienții cu subtipurile articulare simetrice ale bolii ( vezi pct . 5. 1 ) . Psoriazis : Remicade este indicat pentru : Tratamentul psoriazisului în plăci moderat până la sever la adulți care nu au răspuns terapeutic , prezintă contraindicație sau nu tolerează alte terapii sistemice inclusiv cele cu ciclosporină , metotrexat sau PUVA ( vezi pct . 5. 1 ) . 4. 2 Doze și mod de administrare Tratamentul cu Remicade trebuie inițiat și supravegheat de către medici specializați , cu experiență în
Ro_898 () [Corola-website/Science/291657_a_292986]