3,710 matches
-
sunt considerate semințe germinabile; ... b) în cadrul cantității maxime indicate, semințele tari prezente sunt considerate semințe capabile să germineze; ... c) un conținut gravimetric maxim total de 0,8% din greutate, de semințe de alte specii de Poa, nu se consideră ca impuritate; ... d) un conținut gravimetric maxim de 1% din greutate, de semințe de Trifolium pratense, nu se consideră ca impuritate; ... e) un conținut gravimetric maxim total de 0,5% din greutate, de semințe de Lupinus albus, Lupinus angustifolius, Lupinus luteus, Pisum
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
un conținut gravimetric maxim total de 0,8% din greutate, de semințe de alte specii de Poa, nu se consideră ca impuritate; ... d) un conținut gravimetric maxim de 1% din greutate, de semințe de Trifolium pratense, nu se consideră ca impuritate; ... e) un conținut gravimetric maxim total de 0,5% din greutate, de semințe de Lupinus albus, Lupinus angustifolius, Lupinus luteus, Pisum sativum, Vicia faba, Vicia pannonica, Vicia sativa, Vicia villosa, într-o altă specie corespondentă nu se consideră ca impuritate
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
impuritate; ... e) un conținut gravimetric maxim total de 0,5% din greutate, de semințe de Lupinus albus, Lupinus angustifolius, Lupinus luteus, Pisum sativum, Vicia faba, Vicia pannonica, Vicia sativa, Vicia villosa, într-o altă specie corespondentă nu se consideră ca impuritate; ... f) procentul maxim fixat în greutate al semințelor dintr-o singură specie nu se aplică semințelor de Poa spp.; ... g) un conținut maxim total de două semințe de Avena fatua, Avena ludoviciana, Avena sterilis într-o probă de greutate stabilită
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
fixat în greutate al semințelor dintr-o singură specie nu se aplică semințelor de Poa spp.; ... g) un conținut maxim total de două semințe de Avena fatua, Avena ludoviciana, Avena sterilis într-o probă de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă de aceeași greutate nu conține semințele acestor specii; ... h) prezența unei semințe de Avena fatua, Avena ludoviciana, Avena sterilis într-o probă de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă în
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă de aceeași greutate nu conține semințele acestor specii; ... h) prezența unei semințe de Avena fatua, Avena ludoviciana, Avena sterilis într-o probă de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă în greutate dublă față de aceea stabilită este liberă de semințele acestor specii; i) numărarea semințelor de Avena fatua, Avena ludoviciana, Avena sterilis nu se efectuează decât dacă există dubii cu privire la îndeplinirea condițiilor fixate în coloana
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
fixate în coloana 12; ... j) numărarea semințelor de Cuscuta spp. nu se efectuează decât dacă există dubii cu privire la îndeplinirea condițiilor fixate în coloana 13; ... k) prezența unei semințe de Cuscuta spp. într-o probă de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă de aceeași greutate este liberă de semințele de Cuscuta spp.; ... l) greutatea probei pentru numărarea semințelor de Cuscuta spp. este dublul greutății stabilite în coloana 4 a anexei III pentru specia corespunzătoare; ... m) prezența unei
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
Cuscuta spp.; ... l) greutatea probei pentru numărarea semințelor de Cuscuta spp. este dublul greutății stabilite în coloana 4 a anexei III pentru specia corespunzătoare; ... m) prezența unei semințe de Cuscuta spp. într-o probă de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă o a doua probă de greutate dublă este liberă de semințe de Cuscuta spp.; ... n) numărarea semințelor de Rumex spp., altele decât Rumex acetosella și Rumex maritimus, nu se efectuează decât dacă există dubii cu privire la îndeplinirea condițiilor fixate în
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
plante B. Norme și alte condiții aplicabile atunci când se face referire la tabelul din secțiunea a II-a pct. 2 lit. A din prezenta anexă: a) un conținut maxim total de 80 de semințe de Poa spp. nu se consideră impuritate; ... b) condiția stabilită în coloana 3 nu se aplică semințelor de Poa spp. Conținutul maxim total în semințe de Poa spp. dintr-o altă specie decât cea examinată nu trebuie să depășească 1 într-o probă de 500 de semințe
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
total în semințe de Poa spp. dintr-o altă specie decât cea examinată nu trebuie să depășească 1 într-o probă de 500 de semințe; c) un conținut maxim total de 20 de semințe de Poa spp. nu este considerat impuritate; ... d) determinarea numărului de semințe de Melilotus spp. nu se efectuează decât atunci când există dubii cu privire la respectarea condiției stabilite în coloana 7; ... e) prezența unei semințe de Melilotus spp. într-o probă de greutate fixată nu se consideră impuritate dacă
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
considerat impuritate; ... d) determinarea numărului de semințe de Melilotus spp. nu se efectuează decât atunci când există dubii cu privire la respectarea condiției stabilite în coloana 7; ... e) prezența unei semințe de Melilotus spp. într-o probă de greutate fixată nu se consideră impuritate dacă o a doua probă de greutate dublă este liberă de semințe de Melilotus spp.; ... f) condiția c) stabilită în secțiunea I pct. 2 din prezenta anexă nu se aplică; ... g) condiția d) stabilită în secțiunea I pct. 2 din
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
și 6 ale tabelului din secțiunea I pct. 2 lit. A din prezenta anexă se măresc cu 1%. 2. Pentru Poa annua un conținut maxim total de 10% din greutate de semințe de alte specii de Poa nu se consideră impuritate. 3. Pentru Poa spp., altele decât Poa annua, un conținut maxim total de 3% din greutate de semințe de alte specii de Poa nu se consideră impuritate. 4. Pentru Hedisarum coronarium un conținut maxim total de 1% din greutate de
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
10% din greutate de semințe de alte specii de Poa nu se consideră impuritate. 3. Pentru Poa spp., altele decât Poa annua, un conținut maxim total de 3% din greutate de semințe de alte specii de Poa nu se consideră impuritate. 4. Pentru Hedisarum coronarium un conținut maxim total de 1% din greutate de semințe de Melilotus spp. nu se consideră impuritate. 5. Condiția d) stabilită în secțiunea I pct. 2 din prezenta anexă pentru Lotus corniculatus nu se aplică. 6
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
annua, un conținut maxim total de 3% din greutate de semințe de alte specii de Poa nu se consideră impuritate. 4. Pentru Hedisarum coronarium un conținut maxim total de 1% din greutate de semințe de Melilotus spp. nu se consideră impuritate. 5. Condiția d) stabilită în secțiunea I pct. 2 din prezenta anexă pentru Lotus corniculatus nu se aplică. 6. Pentru speciile de lupin: a) puritatea fizică minimă este de 97% din greutate; ... b) procentul numeric de semințe de lupin de
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
pentru speciile de lupin, altele decât lupinul amar, 2%. 7. Pentru Vicia spp. un conținut maxim total de 6% din greutate de semințe de Vicia pannonica, Vicia villosa sau de alte specii cultivate aparținând altor specii corespondente nu se consideră impuritate. 8. Pentru Vicia pannonica, Vicia sativa, Vicia villosa puritatea fizică minimă este de 97% din greutate. Anexa 2 ─────── (Anexa nr. 7 la Ordinul nr. 1.263/2005 ) CERINȚE SUPLIMENTARE SAU MAI STRICTE pentru producerea, certificarea și comercializarea seminței de plante
ORDIN nr. 148 din 2 martie 2007 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 1.263/2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de plante furajere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186096_a_187425]
-
de semințe de Cuscuta spp. nu este necesar să fie efectuată decât atunci când există dubii în ceea ce privește respectarea condițiilor stabilite în coloana 7 din tabel; ... d) prezența unei semințe de Cuscuta spp. într-un eșantion de greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă un al doilea eșantion de aceeasi greutate este liber de Cuscuta spp. ... e) sămânță este liberă de Orobanche spp., cu toate acestea, prezența unei semințe de Orobanche spp. într-un eșantion de 100 grame nu se consideră impuritate dacă
ORDIN nr. 1.264 din 30 noiembrie 2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializarii, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea semintelor de plante oleaginoase şi textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186152_a_187481]
-
consideră impuritate dacă un al doilea eșantion de aceeasi greutate este liber de Cuscuta spp. ... e) sămânță este liberă de Orobanche spp., cu toate acestea, prezența unei semințe de Orobanche spp. într-un eșantion de 100 grame nu se consideră impuritate dacă un al doilea eșantion de 200 grame este liber de sămânță de Orobanche spp. ... 4. Prezenta organismelor dăunătoare care reduc valoarea de utilizare a semințelor este tolerată la un nivel cât mai redus posibil. În special, sămânță trebuie să
ORDIN nr. 1.264 din 30 noiembrie 2005 pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializarii, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea semintelor de plante oleaginoase şi textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186152_a_187481]
-
activitate rezultă uleiuri uzate Incinerare - operațiunea de distrugere termică a uleiurilor uzate Recipiente - rezervoare, cisterne, autocisterne și butoaie metalice Regenerare - orice procedeu care permite producerea de uleiuri de bază printr-o rafinare a uleiurilor uzate, implicând mai ales separarea de impurități, produși de oxidare și aditivi Ulei de bază - ulei mineral rafinat în care se introduc diferite adaosuri (aditivi sau alte substanțe organice ori anorganice) pentru obținerea unor proprietăți speciale Uleiuri uzate - toate uleiurile industriale și lubrifianții, pe baza minerală, sintetică
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185565_a_186894]
-
recipientelor trebuie efectuate astfel încât să nu permită contaminarea apei sau a recipientelor; trebuie folosit un dispozitiv protejat de îmbuteliere și un sistem de încapsulare separat de celelalte operațiuni desfășurate în incintă, pentru a se evita orice contaminare; 5. praful, celelalte impurități, microorganismele și condensarea excesivă trebuie supravegheate, controlate și eliminate; 6. sistemele de închidere și de încapsulare sunt în general furnizate gata de folosire, nu necesită distrugere fizică și nu sunt reutilizabile. Articolul 13 În domeniul igienei personalului se vor respecta
NORME DE IGIENĂ din 20 februarie 2007 privind apele potabile ��mbuteliate, altele decât apele minerale naturale sau decât apele de izvor, comercializate sub denumirea de apă de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185556_a_186885]
-
activitate rezultă uleiuri uzate Incinerare - operațiunea de distrugere termică a uleiurilor uzate Recipiente - rezervoare, cisterne, autocisterne și butoaie metalice Regenerare - orice procedeu care permite producerea de uleiuri de bază printr-o rafinare a uleiurilor uzate, implicând mai ales separarea de impurități, produși de oxidare și aditivi Ulei de bază - ulei mineral rafinat în care se introduc diferite adaosuri (aditivi sau alte substanțe organice ori anorganice) pentru obținerea unor proprietăți speciale Uleiuri uzate - toate uleiurile industriale și lubrifianții, pe baza minerală, sintetică
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185564_a_186893]
-
activitate rezultă uleiuri uzate Incinerare - operațiunea de distrugere termică a uleiurilor uzate Recipiente - rezervoare, cisterne, autocisterne și butoaie metalice Regenerare - orice procedeu care permite producerea de uleiuri de bază printr-o rafinare a uleiurilor uzate, implicând mai ales separarea de impurități, produși de oxidare și aditivi Ulei de bază - ulei mineral rafinat în care se introduc diferite adaosuri (aditivi sau alte substanțe organice ori anorganice) pentru obținerea unor proprietăți speciale Uleiuri uzate - toate uleiurile industriale și lubrifianții, pe baza minerală, sintetică
HOTĂRÂRE nr. 662 din 12 iulie 2001 (*actualizata*) privind gestionarea uleiurilor uzate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185566_a_186895]
-
recipientelor trebuie efectuate astfel încât să nu permită contaminarea apei sau a recipientelor; trebuie folosit un dispozitiv protejat de îmbuteliere și un sistem de încapsulare separat de celelalte operațiuni desfășurate în incintă, pentru a se evita orice contaminare; 5. praful, celelalte impurități, microorganismele și condensarea excesivă trebuie supravegheate, controlate și eliminate; 6. sistemele de închidere și de încapsulare sunt în general furnizate gata de folosire, nu necesită distrugere fizică și nu sunt reutilizabile. Articolul 13 În domeniul igienei personalului se vor respecta
ORDIN nr. 341 din 20 februarie 2007 pentru aprobarea normelor de igienă şi a procedurii de notificare a apelor potabile îmbuteliate, altele decât apele minerale naturale sau decât apele de izvor, comercializate sub denumirea de apă de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/185555_a_186884]
-
răspundere referitoare la cantitățile de tulpini de în, cânepă și fibre aflate pe stoc. ... (2) Sprijinul financiar se acordă pentru cantitățile de fibre obținute în perioada 1 ianuarie-30 noiembrie 2007 din producțiile obținute înainte de anul 2007, al căror conținut de impurități este de până la 25%. ... (3)Termenul limită pentru depunerea cererilor pentru acordarea sprijinului procesatorilor prevăzuți la art. 1 este de până la 5 decembrie 2007 inclusiv. Articolul 3 (1) După verificarea documentației depuse și stabilirea cantităților de fibre ce urmează a
NORME METODOLOGICE din 4 septembrie 2007 privind modul de acordare a sprijinului financiar şi condiţiile de eligibilitate pentru procesarea inului şi a cânepei pentru fibră, astfel cum este prevăzut la lit. b) pct. 1 din anexa nr. 2 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 123/2006 pentru aprobarea acordării sprijinului financiar producătorilor agricoli din sectorul vegetal, zootehnic, al îmbunătăţirilor funciare şi al organizării şi sistematizării teritoriului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 125/2007 (anexa I la Ordinul nr. 850/2006 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191258_a_192587]
-
răspundere referitoare la cantitățile de tulpini de în, cânepă și fibre aflate pe stoc. ... (2) Sprijinul financiar se acordă pentru cantitățile de fibre obținute în perioada 1 ianuarie-30 noiembrie 2007 din producțiile obținute înainte de anul 2007, al căror conținut de impurități este de până la 25%. ... (3)Termenul limită pentru depunerea cererilor pentru acordarea sprijinului procesatorilor prevăzuți la art. 1 este de până la 5 decembrie 2007 inclusiv. Articolul 3 (1) După verificarea documentației depuse și stabilirea cantităților de fibre ce urmează a
ORDIN nr. 763 din 4 septembrie 2007 privind modificarea anexelor A şi I la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 850/2006 pentru aprobarea normelor metodologice privind modul de acordare a sprijinului financiar pentru activităţile din sectorul vegetal, zootehnic, al îmbunătăţirilor funciare şi al organizării şi sistematizării teritoriului, precum şi condiţiile de eligibilitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191256_a_192585]
-
Umiditatea trebuie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 1.5.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau locală) nu trebuie să conțină impurități (de exemplu praf) care se pot depune pe filtrele pentru particule în timpul condiționării acestora. Sunt admise abateri de la specificațiile camerei de cântărire indicate la pct. 1.5.2.1 cu condiția ca durata abaterilor respective să nu depășească 30 minute
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
să fie menținută la un punct de rouă de 282,5 K (9,5 °C) ± 3 K și umiditatea relativă la 45 ± 8 %. 2.4.2.2. Cântărirea filtrului de referință Atmosfera din cameră (sau spațiu) trebuie să nu conțină impurități (de exemplu praf) care se pot depune pe filtrele pentru particule în timpul stabilizării lor. Se admit abateri de la specificațiile privind camera de cântărire specificate la pct. 2.4.2.1., cu condiția ca durata abaterilor respective să nu depășească 30
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]