3,710 matches
-
Gazul de control al interferenței oxigenului Gazul de control al interferenței oxigenului trebuie să conțină propan cu 350 ppm C ± 75 ppm C hidrocarburi. Valoarea concentrației se determină la toleranțele gazului de etalonare prin analiza cromatografică a hidrocarburilor totale plus impuritățile sau prin amestecare - dozare dinamică. Azotul trebuie să fie diluantul predominant cu adaos de oxigen. Amestecurile cerute pentru încercarea motorului diesel sunt următoarele: ───────────────────────────────────────────────────────────── Concentrația de O(2) Adaos ───────────────────────────────────────────────────────────── 21 (20 la 22) Azot ───────────────────────────────────────────────────────────── 10 ( 9 la 11) Azot ───────────────────────────────────────────────────────────── 5 ( 4
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
2.3. Controlul interferenței oxigenului Gazele de control de interferență de oxigen trebuie să conțină propan 350 ppmC ± 75 ppmC de hidrocarburi. Valoarea concentrației trebuie să fie determinată, la toleranțele gazului de etalonare, prin analiza cromatografică a totalității hidrocarburilor plus impuritățile sau prin amestecare - dozaj dinamic. Azotul trebuie să fie diluantul predominant cu adaos de oxigen. Dozajul cerut pentru încercarea motorului cu benzină este următorul: Concentrație interferență O(2) Adaos 10 (9 la 11) azot 5 (4 la 6) azot 0
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190860_a_192189]
-
la cererile înregistrate de acordare a ajutorului. Capitolul II Produsele eligibile, cantități naționale garantate și beneficiarii ajutorului Articolul 2 Se acordă ajutor comunitar pentru obținerea de: a) fibre lungi de în; ... b) fibre scurte de în, cu un procent de impurități și puzderie de maximum 15%; ... c) fibre de cânepă cu un procent de impurități și puzderie de maximum 25% care provin din procesarea primară a tulpinilor obținute din soiurile cuprinse în anexa nr. II la Regulamentul Comisiei (CE) nr. 796
NORME din 8 august 2007 privind acordarea ajutorului comunitar pentru procesarea primară a tulpinilor de în şi de cânepă pentru fibre în anul de piaţă 2007-2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190453_a_191782]
-
și beneficiarii ajutorului Articolul 2 Se acordă ajutor comunitar pentru obținerea de: a) fibre lungi de în; ... b) fibre scurte de în, cu un procent de impurități și puzderie de maximum 15%; ... c) fibre de cânepă cu un procent de impurități și puzderie de maximum 25% care provin din procesarea primară a tulpinilor obținute din soiurile cuprinse în anexa nr. II la Regulamentul Comisiei (CE) nr. 796/2004 , cu modificările și completările ulterioare, care au un conținut de tetrahidrocanabinol mai mic
NORME din 8 august 2007 privind acordarea ajutorului comunitar pentru procesarea primară a tulpinilor de în şi de cânepă pentru fibre în anul de piaţă 2007-2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190453_a_191782]
-
sucursalele județene. ... (2) Termenul limită de depunere la Agenție a copiilor de pe angajamentele de procesare este 20 septembrie. Capitolul IV Calitatea fibrelor scurte de în și a fibrelor de cânepă Articolul 10 (1) Procesatorii sunt obligați să determine nivelul de impurități și puzderie pentru fiecare lot de fibre produs. ... (2) Eșantioanele reprezentative și buletinele de analiză vor fi păstrate în vederea controalelor oficiale efectuate de reprezentanții Agenției și de reprezentanții Comisiei Europene. ... Capitolul V Plăți anticipate, plăți finale, garanții Articolul 11 (1
NORME din 8 august 2007 privind acordarea ajutorului comunitar pentru procesarea primară a tulpinilor de în şi de cânepă pentru fibre în anul de piaţă 2007-2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190453_a_191782]
-
estimarea pierderilor de producție; - cantitățile de tulpini și fibre distruse sau returnate, cu explicații pentru fiecare caz; - cantitățile de fibre care au părăsit unitatea, separat pentru fiecare beneficiar; - cantitățile de tulpini și fibre aflate în stoc; - rezultate ale nivelul de impurități pentru fiecare lot produs. Mă angajez să păstrez în întreprindere mostre (eșantioane din probele recoltate și analizate). Mă angajez să păstrez înregistrări cu numele și adresele tuturor furnizorilor și beneficiarilor. Mă angajez să transmit atât la APIA, cât și la
NORME din 8 august 2007 privind acordarea ajutorului comunitar pentru procesarea primară a tulpinilor de în şi de cânepă pentru fibre în anul de piaţă 2007-2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190453_a_191782]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
ORDIN nr. 451 din 21 martie 2007 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186972_a_188301]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
ORDIN nr. 451 din 21 martie 2007 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186972_a_188301]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
PRINCIPII UNIFORME din 26 ianuarie 2007 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186973_a_188302]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
PRINCIPII UNIFORME din 26 ianuarie 2007 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186973_a_188302]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
ORDIN nr. 804 din 20 decembrie 2006 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186967_a_188296]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
ORDIN nr. 804 din 20 decembrie 2006 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186967_a_188296]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
PRINCIPII UNIFORME din 20 decembrie 2006 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186968_a_188297]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
PRINCIPII UNIFORME din 20 decembrie 2006 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186968_a_188297]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
PRINCIPII UNIFORME din 21 martie 2007 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186974_a_188303]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
PRINCIPII UNIFORME din 21 martie 2007 de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor ce conţin microorganisme. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186974_a_188303]
-
Componente neviabile Comisia Națională de Omologare a Produselor de Protecție a Plantelor evaluează metodele de analiză pentru identificarea și determinarea cantitativă a componentelor neviabile semnificative din punct de vedere toxicologic, ecotoxicologic și ecologic, rezultate din microorganism și/sau prezente ca impurități sau coformulanți (inclusiv produși de descompunere și/sau de reacție care ar putea să rezulte din acestea). Această evaluare ia în considerare informațiile privind metodele de analiză prevăzute în anexa nr. 1 partea B și în anexa nr. 2 partea
ORDIN nr. 139 din 26 ianuarie 2007 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186971_a_188300]
-
implice utilizarea de reactivi și echipament ușor de procurat. 5.1. Nu se acordă omologarea dacă nu există o metodă adecvată suficient de bună, care să asigure identificarea și determinarea cantitativă a microorganismului și a componentelor neviabile (de exemplu, toxine, impurități și coformulanți) din produsul biologic de protecție a plantelor. În cazul unui produs biologic de protecție a plantelor ce conține două sau mai multe microorganisme, metoda recomandată trebuie să fie capabilă să identifice și să determine conținutul în fiecare din
ORDIN nr. 139 din 26 ianuarie 2007 privind modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, al ministrului sănătăţii şi al ministrului mediului şi gospodăririi apelor nr. 1.017/1.144/1.171/2005 pentru aprobarea Principiilor uniforme de evaluare şi omologare a produselor de protecţie a plantelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/186971_a_188300]
-
în cazul unui amestec de destrămătură lâna se amestecă cu o singură altă fibră. ... În aceste cazuri se prezintă compoziția procentuală completă a amestecului. (3) Pentru produsele menționate la alin. (1) și (2) se admite o toleranță de 0,3% impurități de alte fibre din greutatea totală a lânii, care se justifică cu argumente tehnice, inclusiv pentru produsele din lână care au fost supuse unui proces de cardare. ... Articolul 6 (1) Un produs textil constituit din două sau mai multe fibre
HOTĂRÂRE nr. 332 din 22 martie 2001 (*republicată*) privind denumirea, marcarea compoziţiei fibroase şi etichetarea produselor textile*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188497_a_189826]
-
-a Tratarea apei brute Articolul 73 (1) Tehnologiile de tratare a apei trebuie corelate cu condițiile specifice fiecărei surse, luându-se în considerare calitatea și natura sursei. Obiectivul procedeelor de tratare trebuie să fie protecția utilizatorilor împotriva agenților patogeni și impurităților din apă, care pot fi agresive sau periculoase pentru sănătatea omului. ... (2) Instalațiile de tratare a apei de suprafață trebuie să permită 4 etape, prin care să se realizeze un șir de bariere de îndepărtare a contaminării microbiene: ... a) rezervor
REGULAMENT-CADRU din 20 martie 2007 al serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188016_a_189345]
-
cu flanșe etc.; ... c) supraveghea și verifică dispozitivele de siguranță și protecție a elementelor în mișcare ale echipamentelor; ... d) controla periodic aparatele de măsură și le va supune controlului metrologic; ... e) verifica permanent starea schimbătoarelor de căldură, a filtrelor de impurități, a separatoarelor de nămol, curatandu-le în cazul în care căderea de presiune pe acestea a atins valoarea maximă admisibila; ... f) verifica starea izolației termice a schimbătoarelor de căldură, a conductelor, colectoarelor, distribuitoarelor etc.; ... g) controla permanent indicațiile și înregistrările
REGULAMENT-CADRU din 20 martie 2007 serviciului public de alimentare cu energie termica*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/187926_a_189255]
-
nr. 2 sunt caracterizate, când este cazul, prin limitele de concentrație sau prin orice alt parametru ce permite evaluarea pericolului pentru sănătatea umană sau pentru mediu al preparatelor conținând respectivele substanțe periculoase sau al substanțelor conținând alte substanțe periculoase că impurități. ... Articolul 3 (1) Testarea substanțelor și preparatelor chimice periculoase se face în conformitate cu metodele prevăzute în anexa nr. 3. ... (2) Proprietățile fizico-chimice ale substanțelor periculoase vor fi determinate în conformitate cu metodele prevăzute în secțiunea A din anexă nr. 3. ... (3) Toxicitatea substanțelor
NORME METODOLOGICE din 16 mai 2002 (*actualizate*) de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188157_a_189486]
-
nr. 2 sunt caracterizate, când este cazul, prin limitele de concentrație sau prin orice alt parametru ce permite evaluarea pericolului pentru sănătatea umană sau pentru mediu al preparatelor conținând respectivele substanțe periculoase sau al substanțelor conținând alte substanțe periculoase că impurități. ... Articolul 3 (1) Testarea substanțelor și preparatelor chimice periculoase se face în conformitate cu metodele prevăzute în anexa nr. 3. ... (2) Proprietățile fizico-chimice ale substanțelor periculoase vor fi determinate în conformitate cu metodele prevăzute în secțiunea A din anexă nr. 3. ... (3) Toxicitatea substanțelor
NORME METODOLOGICE din 16 mai 2002 (*actualizate*) de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188159_a_189488]
-
1. Numele internațional de ne-proprietate 2.2. Numele IUPAC 2.3. Numele CAS 2.4. Clasificarea: - terapeutic - farmacologic 2.5. Sinonime și abrevieri 2.6. Formulă structurală 2.7. Formulă moleculară 2.8. Greutate moleculară 2.9. Gradul de impuritate 2.10. Compoziția calitativa și cantitativa a impurităților 2.11. Descrierea proprietăților fizice: - punctul de fuziune - punctul de fierbere - presiunea vaporilor - solubilitate în apă și solvenți organici exprimați în g/l, cu indicarea temperaturii - densitatea - spectrul de refracție, rotație, etc.
NORMA SANITARĂ VETERNINARA din 29 august 2005 privind măsurile de supraveghere şi control al unor substanţe şi al reziduurilor acestora la animalele vii şi la produsele lor, precum şi al reziduurilor de medicamente de uz veterinar în produsele de origine animala. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183508_a_184837]
-
Numele IUPAC 2.3. Numele CAS 2.4. Clasificarea: - terapeutic - farmacologic 2.5. Sinonime și abrevieri 2.6. Formulă structurală 2.7. Formulă moleculară 2.8. Greutate moleculară 2.9. Gradul de impuritate 2.10. Compoziția calitativa și cantitativa a impurităților 2.11. Descrierea proprietăților fizice: - punctul de fuziune - punctul de fierbere - presiunea vaporilor - solubilitate în apă și solvenți organici exprimați în g/l, cu indicarea temperaturii - densitatea - spectrul de refracție, rotație, etc. 3. Studii toxicologice 3.1. Studii toxicologice pe
NORMA SANITARĂ VETERNINARA din 29 august 2005 privind măsurile de supraveghere şi control al unor substanţe şi al reziduurilor acestora la animalele vii şi la produsele lor, precum şi al reziduurilor de medicamente de uz veterinar în produsele de origine animala. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/183508_a_184837]