20,398 matches
-
2 % ) în favoarea brațului cu Herceptin . Imunogenitate Producerea de anticorpi a fost evaluată la nouă sute trei pacienți tratați cu Herceptin în monoterapie sau în asociere cu chimioterapie . Localizări ale progresiei bolii Într- un studiu pivot , efectuat la pacienții cu cancer de sân metastatic , după tratamentul cu Herceptin și paclitaxel , au fost decelate următoarele localizări ale progresiei bolii : Localizare * Herceptin plus paclitaxel ( N=87 ) % paclitaxel ( N=92 ) % 70, 1 95, 7 0 17, 2 5, 7 21, 8 16, 1 3, 4 4
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
cu Herceptin - paclitaxel . Mai mulți pacienți tratați cu Herceptin și paclitaxel au prezentat progresia bolii la nivel SNC , comparativ cu cei tratați numai cu paclitaxel . 20 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Farmacocinetica trastuzumab a fost studiată la pacienții cu cancer de sân metastatic și cancer de sân incipient . Perfuziile intravenoase de scurtă durată cu 10 , 50 , 100 , 250 și 500 mg trastuzumab o dată pe săptămână au demonstrat o farmacocinetică dependentă de doză . Timp de înjumătățire Timpul de înjumătățire este de aproximativ 28
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
pacienți tratați cu Herceptin și paclitaxel au prezentat progresia bolii la nivel SNC , comparativ cu cei tratați numai cu paclitaxel . 20 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Farmacocinetica trastuzumab a fost studiată la pacienții cu cancer de sân metastatic și cancer de sân incipient . Perfuziile intravenoase de scurtă durată cu 10 , 50 , 100 , 250 și 500 mg trastuzumab o dată pe săptămână au demonstrat o farmacocinetică dependentă de doză . Timp de înjumătățire Timpul de înjumătățire este de aproximativ 28, 5 zile ( interval de încredere
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
de săptămâni ( interval de încredere 95 % 18- 24 săptămâni ) . Concentrația la starea de echilibru Farmacocinetica stării de echilibru se atinge în aproximativ 20 de săptămâni ( interval de încredere 95 % , 18- 24 săptămâni ) . La evaluarea farmacocineticii la pacienții cu cancer de sân metastatic incluși în studii de fază I , II și III , media ASC estimată a fost de aproximativ 578 mg zi/ L iar media estimată a concentrației maxime și a concentrației minime la starea de echilibru au fost de 110 mg
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
ASC estimată a fost de aproximativ 578 mg zi/ L iar media estimată a concentrației maxime și a concentrației minime la starea de echilibru au fost de 110 mg/ L și , respectiv , 66 mg/ L . La pacienții cu cancer de sân incipient , la care s- a administrat Herceptin cu doza de încărcare de 8 mg/ kg , urmată de doze de 6 mg/ kg la fiecare trei săptămâni , concentrația minimă la starea de echilibru , de 63 mg/ L a fost atinsa la
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
doze de 6 mg/ kg la fiecare trei săptămâni , concentrația minimă la starea de echilibru , de 63 mg/ L a fost atinsa la ciclul 13 ( săptămâna 37 ) . Concentrațiile au fost comparabile cu cele raportate anterior la pacienții cu cancer de sân metastatic . Clearance Clearance- ul a scăzut o dată cu creșterea dozelor . În studiile clinice , pentru o doză de încărcare de 4 mg/ ml urmată de doze săptămânale de 2 mg/ kg , clearance- ul mediu a fost de 0, 225L/ zi . S- a
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
modificată la nici unul din aceste grupuri de pacienți ( vezi pct . Volumul de distribuție În toate studiile clinice , volumul de distribuție a fost de 2, 95 L ceea ce corespunde aproximativ volumului plasmatic . Antigen liber circulant La unii pacienții cu cancer de sân cu HER2 exprimat în exces , s- au găsit concentrații plasmatice detectabile ale porțiunii extracelulare circulante de receptor HER2 ( antigen liber ) . Determinarea valorilor inițiale ale acestui antigen liber în eșantioanele de plasmă a arătat prezența antigenului la 64 % dintre pacienți ( 286
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
numit factorul de creștere epidermal uman , HER2 . HER2 se găsește în cantități mari pe suprafața anumitor celule canceroase , stimulând creșterea acestora . Legarea Herceptin de HER2 oprește creșterea acestor celule . Herceptin este prescris de către medici pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân fără metastaze , fiind utilizat după terminarea chimioterapiei , și pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân cu metastaze ( cancer de sân care a diseminat dincolo de tumora inițială ) cu tumori ce produc cantități mari de HER2 . Este utilizat singur în condițiile în
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
anumitor celule canceroase , stimulând creșterea acestora . Legarea Herceptin de HER2 oprește creșterea acestor celule . Herceptin este prescris de către medici pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân fără metastaze , fiind utilizat după terminarea chimioterapiei , și pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân cu metastaze ( cancer de sân care a diseminat dincolo de tumora inițială ) cu tumori ce produc cantități mari de HER2 . Este utilizat singur în condițiile în care alte tratamente nu au avut succes . Este , de asemenea , utilizat în asociere cu medicamente
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
acestora . Legarea Herceptin de HER2 oprește creșterea acestor celule . Herceptin este prescris de către medici pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân fără metastaze , fiind utilizat după terminarea chimioterapiei , și pentru tratamentul pacienților cu cancer de sân cu metastaze ( cancer de sân care a diseminat dincolo de tumora inițială ) cu tumori ce produc cantități mari de HER2 . Este utilizat singur în condițiile în care alte tratamente nu au avut succes . Este , de asemenea , utilizat în asociere cu medicamente chimioterapice paclitaxel sau docetaxel ca
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
inițială ) cu tumori ce produc cantități mari de HER2 . Este utilizat singur în condițiile în care alte tratamente nu au avut succes . Este , de asemenea , utilizat în asociere cu medicamente chimioterapice paclitaxel sau docetaxel ca prim tratament pentru cancerul de sân metastatic . Este utilizat , de asemenea , în asociere cu un inhibitor de aromatază , pentru tratamentul pacientelor cu cancer de sân metastatic , aflate în postmenopauză , ale căror tumori prezintă atât HER2 în exces cât și receptori hormonali , și care nu au mai
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
au avut succes . Este , de asemenea , utilizat în asociere cu medicamente chimioterapice paclitaxel sau docetaxel ca prim tratament pentru cancerul de sân metastatic . Este utilizat , de asemenea , în asociere cu un inhibitor de aromatază , pentru tratamentul pacientelor cu cancer de sân metastatic , aflate în postmenopauză , ale căror tumori prezintă atât HER2 în exces cât și receptori hormonali , și care nu au mai fost tratate cu trastuzumab . Dacă vi se administrează Herceptin și paclitaxel sau docetaxel sau un inhibitor de aromatază , trebuie
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
prescrie doza și regimul terapeutic potrivit pentru dumneavoastră . Doza de Herceptin depinde de greutatea corporală . Numărul de perfuzii care vi se administrează va depinde de modul cum răspundeți la tratament . Medicul va discuta acest aspect cu dumneavoastră . În cancerul de sân fără metastaze , Herceptin se administrează la fiecare 3 săptămâni . Perfuzia intravenoasă se va administra pe o durată de aproximativ 90 minute . În cancerul de sân cu metastaze , Herceptin se administrează o dată pe săptămână . Se administrează sub formă de perfuzie intravenoasă
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
modul cum răspundeți la tratament . Medicul va discuta acest aspect cu dumneavoastră . În cancerul de sân fără metastaze , Herceptin se administrează la fiecare 3 săptămâni . Perfuzia intravenoasă se va administra pe o durată de aproximativ 90 minute . În cancerul de sân cu metastaze , Herceptin se administrează o dată pe săptămână . Se administrează sub formă de perfuzie intravenoasă de catre personal medical calificat . Prima administrare durează aproximativ 90 minute . Durata de administrare a următoarelor doze poate fi de 30 de minute . Alternativ , în cancerul
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
metastaze , Herceptin se administrează o dată pe săptămână . Se administrează sub formă de perfuzie intravenoasă de catre personal medical calificat . Prima administrare durează aproximativ 90 minute . Durata de administrare a următoarelor doze poate fi de 30 de minute . Alternativ , în cancerul de sân cu metastaze , Herceptin poate fi administrat la fiecare 3 săptămâni . Perfuzia intravenoasă se va administra pe o durată de aproximativ 90 minute . 4 . Ca toate medicamentele , Herceptin poate provoca reacții adverse , cu toate că acestea nu apar la toate persoanele . Unele dintre
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
pacienți din 100 , sunt : reacții alergice , anomalii ale numărului globulelor din sânge ( anemie , număr scăzut de trombocite și număr scăzut de globule albe ) , constipație , senzație de arsuri la stomac ( dispepsie ) , infecții , inclusiv infecții ale vezicii urinare și pielii , herpes , inflamarea sânilor , inflamarea pancreasului sau ficatului , tulburări renale , tonus/ tensiune musculară crescută ( hipertonie ) , tremurături , amorțeală sau furnicături în degetele de la mâini sau picioare , afectarea unghiilor , căderea părului , incapacitatea de a dormi ( insomnie ) , somnolență , sângerări ale nasului , acnee , mâncărimi , uscăciunea gurii și a
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
de mâncare , scădere in greutate , tulburări ale gustului , astm bronșic , tulburări pulmonare , dureri de spate , dureri cervicale , dureri osoase , crampe la nivelul gambelor , hemoroizi , vânătăi , artrită . O parte din reacțiile adverse pe care le observați se pot datora cancerului de sân de care suferiți . Dacă luați Herceptin în asociere cu chimioterapie , o parte din acestea , pot fi provocate de chimioterapie . Dacă observați oricare dintre reacțiile adverse menționate sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect , vă rugăm să spuneți
Ro_438 () [Corola-website/Science/291197_a_292526]
-
infecție a căilor respiratorii superioare * , otită medie , otită medie seroasă , otită medie seroasă cronică * , otită externă * , faringită * , amigdalită , infecție otică , candidoză orală * Adenoamigdalectomie * , adenoidectomie , introducere de sondă otică 7 Reacția adversă Aparate , sisteme și organe Tulburări ale aparatului genital și sânului Ginecomastie , chist ovarian * Depresie * , coșmaruri , nervozitate , comportament anormal * , dezorientare * * = a fost înregistrată la un singur subiect ( 1 % ) 4. 9 Supradozaj Supradozajul acut poate conduce la hipoglicemie . Supradozajul pe termen lung poate conduce la semne și simptome de acromegalie sau gigantism
Ro_458 () [Corola-website/Science/291217_a_292546]
-
Tulburări gastro- intestinale Mai puțin frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : 6 Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvent : Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
Frecvent : tulburări de vedere Tulburări gastro- intestinale Mai puțin frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : și ale căilor urinare Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
Tulburări gastro- intestinale Mai puțin frecvent : flatulență Investigații diagnostice Frecvent : creștere în greutate Tulburări musculo- scheletice și ale țesutului conjunctiv Frecvent : artralgii Tulburări ale sistemului nervos Frecvent : 29 Tulburări renale și ale căilor urinare Frecvent : Tulburări ale aparatului genital și sânului Frecvent : PIOGLITAZONĂ ÎN Tulburări acustice și vestibulare Mai puțin frecvent : vertij Tulburări oculare Mai puțin frecvent : flatulență Tulburări generale și la nivelul locului de administrare Mai puțin frecvent : Investigații diagnostice creștere a valorilor concentrației plasmatice a dehidrogenazei lactice Tulburări metabolice
Ro_422 () [Corola-website/Science/291181_a_292510]
-
puțin 7 zile înainte de aplicarea în aceeași zonă . Trebuie purtat numai un singur plasture o dată . Fața adezivă a plasturelui trebuie aplicată pe o zonă cutanată curată , uscată , din regiunea inferioară a abdomenului , sub talie . Plasturii nu trebuie aplicați la nivelul sânilor sau a altor regiuni ale corpului . Se recomandă aplicarea pe o zonă cutanată cu ridare minimală , care să nu fie acoperită de îmbrăcăminte strânsă . Regiunea respectivă nu trebuie să fie uleioasă , iritată sau să prezinte leziuni . Pentru a nu interfera
Ro_492 () [Corola-website/Science/291251_a_292580]
-
an , se recomandă reevaluarea rezultatelor tratamentului la intervale de 6 luni . Copii și adolescenți : Nu există nici o indicație relevantă privind utilizarea Intrinsa la copii și adolescenți . 4. 3 Contraindicații Hipersensibilitate la substanța activă sau la oricare dintre excipienți . Cancer de sân cunoscut , suspectat sau în antecedente , neoplazii dependente de estrogen cunoscute sau suspectate , precum și alte afecțiuni care contraindică administrarea estrogenilor . 4. 4 Atenționări și precauții speciale pentru utilizare Pe durata tratamentului , medicii trebuie să monitorizeze pacientele la intervale regulate , pentru a
Ro_492 () [Corola-website/Science/291251_a_292580]
-
de 1 an . Sunt disponibile date limitate privind siguranța pe termen lung a tratamentului , incluzând efectele asupra glandei mamare , a aparatului cardiovascular și de creștere a rezistenței la insulină . Datele din literatură privind influența testosteronului asupra riscului de cancer de sân la femei sunt limitate , neconcludente și contradictorii . Până în prezent , nu se cunoaște efectul pe termen lung al tratamentului cu testosteron asupra glandei mamare ; de aceea , pacientele trebuie să fie monitorizate cu atenție pentru a depista apariția cancerului de sân , conform
Ro_492 () [Corola-website/Science/291251_a_292580]
-
de sân la femei sunt limitate , neconcludente și contradictorii . Până în prezent , nu se cunoaște efectul pe termen lung al tratamentului cu testosteron asupra glandei mamare ; de aceea , pacientele trebuie să fie monitorizate cu atenție pentru a depista apariția cancerului de sân , conform standardelor actuale de screening și în funcție de necesitățile individuale ale pacientelor . Nu au fost studiate paciente cu boli cardiovasculare cunoscute . Pacientele cu factori de risc cardiovascular cunoscuți , în special hipertensiune arterială , precum și pacientele cu boli cardiovasculare cunoscute trebuie monitorizate cu
Ro_492 () [Corola-website/Science/291251_a_292580]