179,770 matches
-
de întreprindere - forța de muncă ocupată 4J Statistici multianuale de întreprindere- investiții necorporale și sub-contractare 4K Statistici multianuale de întreprindere - sub-contractare pe clase de mărime 4L Statistici multianuale de întreprindere - cumpărări de produse energetice 4N Rezultate preliminare privind întreprinderile Statisticile anuale de întreprindere enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (3) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97. Seria 4A Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
4L Statistici multianuale de întreprindere - cumpărări de produse energetice 4N Rezultate preliminare privind întreprinderile Statisticile anuale de întreprindere enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (3) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97. Seria 4A Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul de întreprinderi 11 12 0 Numărul întreprinderi înființate
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
4N Rezultate preliminare privind întreprinderile Statisticile anuale de întreprindere enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (3) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97. Seria 4A Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul de întreprinderi 11 12 0 Numărul întreprinderi înființate 11 13 0 Numărul întreprinderi desființate Caracteristicile din anexa
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
de defalcare a activităților Nivel de 2 cifre al NACE Rev. 1 (diviziune) pentru caracteristicile 22 11 0 și 22 12 0 Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) pentru toate celelalte caracteristici Seria 4C Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere pe forme de proprietate Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul întreprinderilor Caracteristicile din anexa
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
pentru caracteristicile 22 11 0 și 22 12 0 Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) pentru toate celelalte caracteristici Seria 4C Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere pe forme de proprietate Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul întreprinderilor Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (3): 12 11 0 Cifra de afaceri 12 12
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
Numărul de salariați Nivelul de defalcare a activităților Nivel de 3 cifre al NACE Rev. 1 (grupă) Defalcare pe tipuri de proprietate Defalcare în întreprinderi publice și întreprinderi private, în conformitate cu Directiva Comisiei (EEC) 80/7231 Seria 4D Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere pe clase de mărime Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul de întreprinderi Caracteristicile din
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
NACE Rev. 1 (grupă) Defalcare pe tipuri de proprietate Defalcare în întreprinderi publice și întreprinderi private, în conformitate cu Directiva Comisiei (EEC) 80/7231 Seria 4D Denumirea seriei Statistici anuale de întreprindere pe clase de mărime Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 11 0 Numărul de întreprinderi Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (3): 12 11 0 Cifra de afaceri 12
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
de defalcare a activităților Nivel de 3 cifre al NACE Rev. 1 (grupă) Nivelul de defalcare pe clase de mărime Numărul de persoane angajate :1 - 9, 10 - 19, 20 - 49, 50 - 99, 100 - 249, 250 - 499, 500 - 999, 1000+ Statistici anuale pentru unități tip de activitate (UTA) enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (6) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4E Denumirea seriei Statistici anuale pentru unități tip de activitate Primul an de referință 1995 Frecvență
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
49, 50 - 99, 100 - 249, 250 - 499, 500 - 999, 1000+ Statistici anuale pentru unități tip de activitate (UTA) enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (6) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4E Denumirea seriei Statistici anuale pentru unități tip de activitate Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (6): 12 11 0 Cifra de afaceri 12 12 0
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
pentru unități tip de activitate (UTA) enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (6) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4E Denumirea seriei Statistici anuale pentru unități tip de activitate Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (6): 12 11 0 Cifra de afaceri 12 12 0 Valoarea producției 13 32 0 Salarii 15 11 0 Investiții brute în
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
12 12 0 Valoarea producției 13 32 0 Salarii 15 11 0 Investiții brute în bunuri corporale 16 11 0 Numărul de persoane angajate Nivelul de defalcare a activităților Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) Statistici regionale anuale enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (5) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4F Denumirea seriei Statistici regionale anuale Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
Nivelul de defalcare a activităților Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) Statistici regionale anuale enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (5) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4F Denumirea seriei Statistici regionale anuale Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 21 0 Numărul de unități locale Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) Statistici regionale anuale enumerate în anexa 4, secțiunea 4, alin. (2) și (5) din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4F Denumirea seriei Statistici regionale anuale Primul an de referință 1995 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristica din anexa 4, secțiunea 4, alin. (2): 11 21 0 Numărul de unități locale Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 4, alin. (5): 13 32 0 Salarii 15 11
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
Cumpărări de surse energetice regenerabile (valoric) (opțional) 20 30 0 Cumpărări de energie termică (valoric) (opțional) 20 31 0 Cumpărări de energie electrică (valoric) (opțional) Nivelul de defalcare a activităților Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) Rezultate anuale preliminare enumerate în anexa 4, secțiunea 8 din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4N Denumirea seriei Rezultate preliminare pentru întreprinderi Primul an de referință 1996 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
activităților Nivel de 4 cifre al NACE Rev. 1 (clasă) Rezultate anuale preliminare enumerate în anexa 4, secțiunea 8 din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 58/97 Seria 4N Denumirea seriei Rezultate preliminare pentru întreprinderi Primul an de referință 1996 Frecvență Anuală Sfera de cuprindere a activităților NACE Rev. 1, secțiunea F Caracteristici Caracteristicile din anexa 4, secțiunea 8: 11 11 0 Număr de întreprinderi 12 11 0 Cifra de afaceri 12 12 0 Valoarea producției 13 11 0 Total cumpărări de
jrc3906as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89068_a_89855]
-
singură anchetă pe an și la date diferite; întrucât statele membre ale căror efective de bovine nu reprezintă decât un procent foarte mic din efectivul total comunitar pot fi autorizate să renunțe în totalitate la una dintre cele două anchete anuale fie din lunile mai-iunie, fie din lunile noiembrie-decembrie; întrucât statele membre pot fi autorizate să efectueze defalcarea pe clase de mărime a efectivelor și pe subdiviziuni teritoriale pentru rezultatele definitive din anii pari și/sau pentru rezultatele dintr-o anumită
jrc3933as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89096_a_89883]
-
necesitățile lor specifice. Articolul 7 Finanțarea Suma de finanțare de referință pentru punerea în aplicare a art. 6 alin. (1), (3) și (4) pe perioada de la 1 ianuarie 2000 până la 31 decembrie 2004 este de 7,3 milioane ECU. Înzestrările anuale se aprobă de către autoritatea bugetară în limitele perspectivei financiare. Articolul 8 Prezenta decizia se aplică de la 1 ianuarie 2000. Articolul 9 Evaluarea După trei ani de la adoptarea deciziei, Comisia prezintă Parlamentului European și Consiliului un raport privind punerea ei în
jrc3934as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89097_a_89884]
-
materiale exterioare corespunde strictului minim realizabil din punct de vedere tehnic, care nu trebuie să reprezinte mai mult de 20% din greutatea totală; fabricantul sau reprezentantul său autorizat redactează în fiecare an o declarație scrisă de conformitate, cuprinzând un raport anual care ilustrează maniera în care au fost respectate cerințele prezentei decizii. În acest raport figurează eventualele schimbări aduse sistemului și reprezentanților autorizați; fabricantul sau reprezentantul său autorizat păstrează această documentație la dispoziția autorităților naționale competente, pentru o perioadă minimă de
jrc3946as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89109_a_89896]
-
Rev. 1: secțiunea I, clasele 65.11, 65.12, 66.01, 66.03 și secțiunea K Pentru 1997-1998 NACE Rev. 1: 60-63 Clase de mărime care lipsesc Nici una Nici una Nici una Întreprinderi de comerț cu amănuntul cu o cifră de afaceri anuală de mai puțin de 0,5 milioane DEM Întreprinderi de comerț cu ridicata cu o cifră de afaceri anuală de mai puțin de 2 milioane DEM Variabile care lipsesc Variabile care lipsesc (continuare) Secțiunea G 12 12 0 12 13
jrc3904as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89066_a_89853]
-
Rev. 1: 60-63 Clase de mărime care lipsesc Nici una Nici una Nici una Întreprinderi de comerț cu amănuntul cu o cifră de afaceri anuală de mai puțin de 0,5 milioane DEM Întreprinderi de comerț cu ridicata cu o cifră de afaceri anuală de mai puțin de 2 milioane DEM Variabile care lipsesc Variabile care lipsesc (continuare) Secțiunea G 12 12 0 12 13 0 12 15 0 12 17 0 13 12 0 13 21 1 13 31 0 15 13 0
jrc3904as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89066_a_89853]
-
cumpărarea de articole pentru a fi consumate în timpul șederii (inclusiv mâncare și băuturi). Alte cheltuieli Această categorie include: - cheltuieli pentru congrese sau reuniuni (taxa de participare; multiplicarea de documente; programe și materiale; cărți, reviste și abonamente legate de congres; taxe anuale plătite organizației respective); - asigurări; - convorbiri telefonice; - altele (de exemplu taxe poștale, prelucrarea filmelor foto, comisioane de schimb valutar etc.). Directiva solicită informații privind cheltuielile totale efectuate pentru călătoriile turistice, din care cheltuielile cu "voiaje, vacanțe și pachete de servicii de
jrc3930as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89093_a_89880]
-
prin caractere italice. Codurile se referă la numărul variabilei descris în anexa la directivă. Numerele A.1.1. și A.1.2: numărul de unități de cazare, de dormitoare, de paturi Tabelul 1 Variabila: numărul de unități de cazare Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Alte unități de cazare colectivă: - campinguri turistice - locuințe de vacanță - alte unități de cazare colectivă neclasificate în altă parte Tabelul 2 Variabila: numărul de dormitoare Frecvența: anuală Șiruri
jrc3930as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89093_a_89880]
-
Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Alte unități de cazare colectivă: - campinguri turistice - locuințe de vacanță - alte unități de cazare colectivă neclasificate în altă parte Tabelul 2 Variabila: numărul de dormitoare Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Tabelul 3 Variabila: numărul locurilor de dormit Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Alte unități de cazare colectivă: - campinguri turistice
jrc3930as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89093_a_89880]
-
locuințe de vacanță - alte unități de cazare colectivă neclasificate în altă parte Tabelul 2 Variabila: numărul de dormitoare Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Tabelul 3 Variabila: numărul locurilor de dormit Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS III) Hoteluri și unități de cazare similare Alte unități de cazare colectivă: - campinguri turistice - locuințe de vacanță - alte unități de cazare colectivă neclasificate în altă parte 2. GRADUL DE OCUPARE ÎN UNITĂȚILE DE CAZARE COLECTIVĂ
jrc3930as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89093_a_89880]
-
neclasificate în altă parte 2. GRADUL DE OCUPARE ÎN UNITĂȚILE DE CAZARE COLECTIVĂ: turism intern și receptor Numerele B.1.1. și B.1.2.: sosiri și nopți petrecute de rezidenți și non-rezidenți Tabelul 4 Variabila: sosiri de rezidenți Frecvența: anuală Șiruri Coloane Total Regiuni (NUTS II) Hoteluri și unități de cazare similare Alte unități de cazare colectivă: - campinguri turistice - locuințe de vacanță - alte unități de cazare colectivă neclasificate în altă parte Tabelul 5 Variabila: numărul de înnoptări ale rezidenților Frecvența
jrc3930as1998 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89093_a_89880]