20,941 matches
-
reasigurare Contul tehnic al asigurării: poziția I 1c) și d) Contul tehnic al asigurării de viață: poziția II 1c) În cazul asigurărilor de viață, variația rezervei de primă este prezentată în cadrul acestui post, în măsura în care aceasta nu a fost inclusă în variația rezervei matematice, în conformitate cu prevederile legale în vigoare. 411. Cheltuieli cu daunele Contul tehnic al asigurării generale: poz. I 4 Contul tehnic al asigurării de viață: poz. II 5 (1) Cheltuielile cu daunele cuprind sumele plătite aferente exercițiului financiar, majorate cu
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
altor împrumuturi pe termen scurt sau lung; ... d) rambursările în numerar ale sumelor împrumutate; și ... e) plățile în numerar efectuate de locatar pentru reducerea datoriei existente aferente unui contract de leasing financiar. ... 438. - Câștigurile și pierderile nerealizate care provin din variația cursurilor de schimb valutar nu sunt fluxuri de trezorerie. Totuși, efectul variației cursului de schimb valutar asupra numerarului și echivalentelor de numerar deținute sau datorate în valută este raportat în situația fluxurilor de trezorerie pentru a reconcilia numerarul și echivalentele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
sumelor împrumutate; și ... e) plățile în numerar efectuate de locatar pentru reducerea datoriei existente aferente unui contract de leasing financiar. ... 438. - Câștigurile și pierderile nerealizate care provin din variația cursurilor de schimb valutar nu sunt fluxuri de trezorerie. Totuși, efectul variației cursului de schimb valutar asupra numerarului și echivalentelor de numerar deținute sau datorate în valută este raportat în situația fluxurilor de trezorerie pentru a reconcilia numerarul și echivalentele de numerar la începutul și la sfârșitul perioadei. Această valoare este prezentată
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
sau reasigurare asumarea sau transferarea către alte părți a unuia sau mai multora dintre următoarele riscuri financiare: ... a) Riscul de piață. Acesta cuprinde trei tipuri de risc: ... (i) riscul valutar - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze din cauza variațiilor cursului de schimb valutar; (ii) riscul ratei dobânzii - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze din cauza variațiilor ratelor de piață ale dobânzii; (iii) riscul de preț - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze ca rezultat al
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
de piață. Acesta cuprinde trei tipuri de risc: ... (i) riscul valutar - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze din cauza variațiilor cursului de schimb valutar; (ii) riscul ratei dobânzii - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze din cauza variațiilor ratelor de piață ale dobânzii; (iii) riscul de preț - este riscul ca valoarea unui instrument financiar să fluctueze ca rezultat al schimbării prețurilor pieței, chiar dacă aceste schimbări sunt cauzate de factori specifici instrumentelor individuale sau emitentului acestora, sau factori care
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
aferente instrumentelor financiare. Riscul de lichiditate poate rezulta din incapacitatea de a vinde repede un activ financiar la o valoare apropiată de valoarea sa justă. ... d) Riscul fluxului de trezorerie - este riscul ca fluxurile de trezorerie viitoare să fluctueze din cauza variațiilor ratelor de piață ale dobânzii. De exemplu, în cazul unui instrument de împrumut cu rată variabilă, astfel de fluctuații constau în schimbarea ratei dobânzii efective a instrumentului financiar, fără o schimbare corespondentă a valorii sale juste. ... 481. - Raportul administratorilor se
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
determinării diferenței menționate la pct. 523, acestea sunt evaluate din nou, prin metodele utilizate pentru consolidare. 530. - Valoarea corespunzătoare proporției din capitalurile proprii ale entității asociate menționate la pct. 523 alin. (1) se majorează sau se reduce cu valoarea oricărei variații care a avut loc în cursul exercițiului financiar în proporția capitalurilor proprii ale entității asociate reprezentată de interesul de participare respectiv; aceasta se reduce cu valoarea dividendelor corespunzătoare interesului de participare respectiv. 531. - (1) Atunci când există drepturi de vot potențiale
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
și publicitate 65634 Cheltuieli privind transportul de bunuri și personal 65635 Cheltuieli privind deplasări, detașări și transferări 65636 Cheltuieli poștale și taxe de telecomunicații 65637 Cheltuieli cu serviciile bancare și asimilate 65638 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terți 657 Variația cheltuielilor de achiziție reportate 6571 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările de viață 6572 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările generale 658 Alte cheltuieli de exploatare 6581 Alte cheltuieli de exploatare privind asigurările de viață 65811 Despăgubiri, amenzi
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
de bunuri și personal 65635 Cheltuieli privind deplasări, detașări și transferări 65636 Cheltuieli poștale și taxe de telecomunicații 65637 Cheltuieli cu serviciile bancare și asimilate 65638 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terți 657 Variația cheltuielilor de achiziție reportate 6571 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările de viață 6572 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările generale 658 Alte cheltuieli de exploatare 6581 Alte cheltuieli de exploatare privind asigurările de viață 65811 Despăgubiri, amenzi și penalități 65812 Donații și subvenții
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
transferări 65636 Cheltuieli poștale și taxe de telecomunicații 65637 Cheltuieli cu serviciile bancare și asimilate 65638 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terți 657 Variația cheltuielilor de achiziție reportate 6571 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările de viață 6572 Variația cheltuielilor de achiziție reportate privind asigurările generale 658 Alte cheltuieli de exploatare 6581 Alte cheltuieli de exploatare privind asigurările de viață 65811 Despăgubiri, amenzi și penalități 65812 Donații și subvenții acordate 65813 Cheltuieli privind activele cedate și alte operațiuni de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
comisioanele cuvenite intermediarilor în asigurări aferente primelor brute subscrise anualizate (429); - sumele repartizate pe cheltuieli conform scadențarului (471, 473); - sumele clarificate trecute pe cheltuieli (475); - valoarea bonurilor valorice, timbrelor fiscale și poștale, tichetelor și biletelor de călătorie (548). Contul 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența variației cheltuielilor de achiziție reportate aferente asigurărilor generale și asigurărilor de viață. În creditul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele reprezentând cheltuieli de achiziție capitalizate care
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
sumele repartizate pe cheltuieli conform scadențarului (471, 473); - sumele clarificate trecute pe cheltuieli (475); - valoarea bonurilor valorice, timbrelor fiscale și poștale, tichetelor și biletelor de călătorie (548). Contul 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența variației cheltuielilor de achiziție reportate aferente asigurărilor generale și asigurărilor de viață. În creditul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele reprezentând cheltuieli de achiziție capitalizate care urmează a fi repartizate pe cheltuieli (472). În debitul contului 657
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
valorice, timbrelor fiscale și poștale, tichetelor și biletelor de călătorie (548). Contul 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența variației cheltuielilor de achiziție reportate aferente asigurărilor generale și asigurărilor de viață. În creditul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele reprezentând cheltuieli de achiziție capitalizate care urmează a fi repartizate pe cheltuieli (472). În debitul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele repartizate pe cheltuieli aferente cheltuielilor de achiziție reportate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
cheltuielilor de achiziție reportate aferente asigurărilor generale și asigurărilor de viață. În creditul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele reprezentând cheltuieli de achiziție capitalizate care urmează a fi repartizate pe cheltuieli (472). În debitul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele repartizate pe cheltuieli aferente cheltuielilor de achiziție reportate (472). În debitul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele repartizate pe cheltuieli aferente cheltuielilor de achiziție reportate (472). Contul 658 "Alte
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
înregistrează: - sumele reprezentând cheltuieli de achiziție capitalizate care urmează a fi repartizate pe cheltuieli (472). În debitul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele repartizate pe cheltuieli aferente cheltuielilor de achiziție reportate (472). În debitul contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" se înregistrează: - sumele repartizate pe cheltuieli aferente cheltuielilor de achiziție reportate (472). Contul 658 "Alte cheltuieli de exploatare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența altor cheltuieli de exploatare aferente asigurărilor de viață și generale (despăgubiri, amenzi
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
CONTUL DE PROFIT ȘI PIERDERE ASIGURĂTORI 15.2.1. CONTUL TEHNIC AL ASIGURĂRII GENERALE la data de 31 decembrie * 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise (+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare (-) │ 02 c) variația rezervei de prime (+/-) │ 03 a) Variația rezervei pentru riscuri neexpirate (+/-) │ 13 b) Variația rezervei de catastrofă (+/-) │ 14 7. Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 b) variația sumei cheltuielilor de achiziție reportate (+/-) │ 19 c) cheltuieli de administrare │ 20
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
15.2.1. CONTUL TEHNIC AL ASIGURĂRII GENERALE la data de 31 decembrie * 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise (+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare (-) │ 02 c) variația rezervei de prime (+/-) │ 03 a) Variația rezervei pentru riscuri neexpirate (+/-) │ 13 b) Variația rezervei de catastrofă (+/-) │ 14 7. Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 b) variația sumei cheltuielilor de achiziție reportate (+/-) │ 19 c) cheltuieli de administrare │ 20 Rezultat tehnic al asigurării generale Profit
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
GENERALE la data de 31 decembrie * 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise (+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare (-) │ 02 c) variația rezervei de prime (+/-) │ 03 a) Variația rezervei pentru riscuri neexpirate (+/-) │ 13 b) Variația rezervei de catastrofă (+/-) │ 14 7. Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 b) variația sumei cheltuielilor de achiziție reportate (+/-) │ 19 c) cheltuieli de administrare │ 20 Rezultat tehnic al asigurării generale Profit │ 24│ │ �� │(rd. 05 + 06 + 07 - 12 - 16
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
prime brute subscrise (+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare (-) │ 02 c) variația rezervei de prime (+/-) │ 03 a) Variația rezervei pentru riscuri neexpirate (+/-) │ 13 b) Variația rezervei de catastrofă (+/-) │ 14 7. Cheltuieli de exploatare nete a) cheltuieli de achiziție │ 18 b) variația sumei cheltuielilor de achiziție reportate (+/-) │ 19 c) cheltuieli de administrare │ 20 Rezultat tehnic al asigurării generale Profit │ 24│ │ �� │(rd. 05 + 06 + 07 - 12 - 16 - 17 - 22 - 23) Pierdere (rd. 12 + 16 + 17 + 22 + 23-05-06-07) │ 25│ │ │ └───────────────────────────────────────────────────────────────┴─��─┴────────────┴────────────┘ ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT*1), Numele și
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
decembrie * 1. Venituri din prime, nete de reasigurare a) venituri din prime brute subscrise (+) │ 01 b) prime cedate în reasigurare(-) │ 02 2. Venituri din plasamente a) sume plătite(rd. 8. Cheltuieli de exploatare nete: a) cheltuieli de achiziții │ 35 b) variația sumei cheltuielilor de achiziții reportate │ 36 c) cheltuieli de administrare │ 37 9. Cheltuieli cu plasamente: Pierdere (rd. 15 + 22 + 32 + 39 + 43 + 44 + 45 + 46 - 04 - 12 -│ 48│ │ │ │13 - 14) │ │ │ │ └──���────────────────────────────────────────────────────────────┴───┴────────────┴────────────┘ ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT*1), Numele și prenumele .......... Numele și prenumele .......... Semnătura
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 30 decembrie 2015 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate ale entităţilor care desfăşoară activitate de asigurare şi/sau reasigurare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271966_a_273295]
-
ales în primii ani de la înființare. 17. Informează Comisia Europeană că, în concordanță cu indicația din comunicare, România a inclus sectorul încălzirii în strategia sa energetică. 18. Susține obiectivul comunicării de a fi create condiții pentru participarea consumatorilor la beneficiile variației cererii de energie, pentru a le permite acestora să economisească bani, și recomandă Comisiei Europene să facă uz de toate posibilitățile pentru a accelera acest proces. 19. Își exprimă preocuparea cu privire la faptul că, deși obiectivul promovării surselor regenerabile de energie
HOTĂRÂRE nr. 52 din 15 iunie 2016 privind adoptarea opiniei referitoare la Comunicarea Comisiei Europene către Parlamentul European, Consiliu, Comitetul Economic şi Social European şi Comitetul Regiunilor: O strategie a UE pentru încălzire şi răcire COM (2016) 51. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/272668_a_273997]
-
pentru coeficientul 1, pentru cheltuielile cu pregătirea profesională, cheltuielile cu evaluarea periodică a elevilor și cheltuielile prevăzute la articolul bugetar "bunuri și servicii" Articolul 1 Termeni și definiții (1) Criteriul de calcul reprezintă mulțimea elementelor de aceeași natură care influențează variația cheltuielilor cu pregătirea profesională, a cheltuielilor cu evaluarea periodică a elevilor, precum și a cheltuielilor prevăzute la articolul bugetar "bunuri și servicii", în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, la nivel național. ... (2) Criteriile de calcul reprezentative sunt acele criterii de
HOTĂRÂRE nr. 72 din 27 februarie 2013 (*actualizată*) privind aprobarea normelor metodologice pentru determinarea costului standard per elev/preşcolar şi stabilirea finanţării de bază a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat, care se asigură din bugetul de stat, din sume defalcate din T.V.A. prin bugetele locale, pe baza costului standard per elev/preşcolar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267861_a_269190]
-
evaluarea periodică a elevilor, precum și a cheltuielilor prevăzute la articolul bugetar "bunuri și servicii", în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, la nivel național. ... (2) Criteriile de calcul reprezentative sunt acele criterii de calcul considerate a influența în mod direct variația cheltuielilor cu pregătirea profesională, cu evaluarea periodică a elevilor și a cheltuielilor prevăzute la articolul bugetar "bunuri și servicii", la nivel național. ... (3) Criteriile de calcul suplimentare sunt acele criterii de calcul necesare determinării cu acuratețe sporită a costului standard
HOTĂRÂRE nr. 72 din 27 februarie 2013 (*actualizată*) privind aprobarea normelor metodologice pentru determinarea costului standard per elev/preşcolar şi stabilirea finanţării de bază a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat, care se asigură din bugetul de stat, din sume defalcate din T.V.A. prin bugetele locale, pe baza costului standard per elev/preşcolar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267861_a_269190]
-
și a cheltuielilor prevăzute la articolul bugetar "bunuri și servicii", la nivel național. ... (3) Criteriile de calcul suplimentare sunt acele criterii de calcul necesare determinării cu acuratețe sporită a costului standard per elev/preșcolar, considerate a influența în mod indirect variația cheltuielilor materiale, generând coeficienți specifici de corecție. ... (4) Criteriile de calcul reprezentative sunt folosite la determinarea costului standard pentru cheltuielile prevăzute la alin. (1), pentru coeficientul 1. ... (5) Criteriile de calcul reprezentative sunt folosite la determinarea coeficienților de corecție aferenți
HOTĂRÂRE nr. 72 din 27 februarie 2013 (*actualizată*) privind aprobarea normelor metodologice pentru determinarea costului standard per elev/preşcolar şi stabilirea finanţării de bază a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat, care se asigură din bugetul de stat, din sume defalcate din T.V.A. prin bugetele locale, pe baza costului standard per elev/preşcolar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267861_a_269190]
-
cheltuielile prevăzute la alin. (1), pentru coeficientul 1. ... (5) Criteriile de calcul reprezentative sunt folosite la determinarea coeficienților de corecție aferenți costului standard pentru cheltuielile prevăzute la alin. (1). ... Articolul 2 Criterii de calcul Criteriile de calcul utilizate, care generează variația cheltuielilor materiale la nivel național, sunt: a) criteriul de calcul 1: praguri numerice de elevi/preșcolari cumulat, în unitățile de învățământ preuniversitar de stat din România; ... b) criteriul de calcul 2: tipurile de unități de învățământ preuniversitar de stat din
HOTĂRÂRE nr. 72 din 27 februarie 2013 (*actualizată*) privind aprobarea normelor metodologice pentru determinarea costului standard per elev/preşcolar şi stabilirea finanţării de bază a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat, care se asigură din bugetul de stat, din sume defalcate din T.V.A. prin bugetele locale, pe baza costului standard per elev/preşcolar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267861_a_269190]