20,941 matches
-
cheltuielile de achiziție vor include și comisionul de reînnoire a contractelor. Datele se preiau din rulajele debitoare ale conturilor de cheltuieli după natură care includ cheltuielile de achiziție ale perioadei; 19 - datele se preiau din soldul creditor al contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate" sau sumele cumulate de la începutul anului până la finele perioadei de raportare transferate din cheltuiala de achiziție reportată aflată în sold la 01.01 în cheltuiala de achiziție curentă (suma diminuată din valoarea totala cumulată înregistrată pe parcursul
ANEXĂ din 18 februarie 2016 la Norma Autorităţii de Supraveghere Financiară nr. 14/2016 privind încheierea exerciţiului financiar 2015 pentru societăţile din domeniul asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270078_a_271407]
-
viață comisionul de reînnoire va fi inclus în cheltuielile de administrare. Sumele se preiau din rulajele debitoare ale conturilor de cheltuieli după natură care includ cheltuielile de achiziție ale perioadei; 36 - datele se preiau din soldul creditor al contului 657 "Variația cheltuielilor de achiziție reportate"; 37 - cheltuielile de administrare cuprind în special cheltuielile pentru încasarea primelor, de administrare a portofoliului, cheltuielile de gestionare a participărilor la beneficii și risturnuri precum și cheltuielile de reasigurare acceptată și cedată. Ele cuprind de regulă și
ANEXĂ din 18 februarie 2016 la Norma Autorităţii de Supraveghere Financiară nr. 14/2016 privind încheierea exerciţiului financiar 2015 pentru societăţile din domeniul asigurărilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270078_a_271407]
-
furnizorului de îngrijiri paliative la domiciliu întocmește după prima vizită planul de îngrijire pe care îl comunică în maximum 3 zile lucrătoare la casa de asigurări de sănătate. În situația în care planul de îngrijire se modifică în funcție de necesitățile pacientului, variațiile planului de îngrijire sunt transmise casei de asigurări de sănătate odată cu raportarea lunară. Articolul 5 (1) Lista serviciilor de îngrijiri paliative la domiciliu este prevăzută în anexa nr. 30 la ordin. (2) Tariful pe caz pentru un episod de îngrijire
NORME METODOLOGICE din 31 martie 2015 (*actualizate*) de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270562_a_271891]
-
de masivul forestier adiacent. 2.4.4. Potențialul climatic Din punct de vedere climatic, teritoriul administrativ al județului Neamț beneficiază de un climat temperat-continental, cu influențe pregnante estice și nordice care accentuează caracterele extreme. Clima este temperat continentală, cu mari variații de la iarnă la vară: minima absolută, înregistrată în luna februarie, a fost de - 25,2°C, iar maxima absolută, în luna august, de + 35,8°C. Teritoriul Unității de Producție VI Racova se încadrează în ținutul climatic de tipul II
PLANUL DE MANAGEMENT din 12 februarie 2016 al Rezervaţiei Naturale Codrul secular Runc. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269583_a_270912]
-
la alin. (4) se calculează conform următoarei formule: ... Consumul energiei electrice * prețul energiei electrice ───────────────────────────────────────────────────────, (VAB n + VAB n - 1 + VAB n - 2)/3 în care: (i) VAB = cifra de afaceri plus producția capitalizată plus alte venituri din exploatare plus/minus variația stocurilor minus achizițiile de bunuri și servicii (fără includerea costurilor de personal) minus impozitele pe produse aferente cifrei de afaceri care nu sunt deductibile minus impozitele și taxele aferente producției; (ii) n = anul financiar anterior anului în care este solicitată
HOTĂRÂRE nr. 495 din 11 iunie 2014(*actualizată*) pentru instituirea unei scheme de ajutor de stat privind exceptarea unor categorii de consumatori finali de la aplicarea Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269599_a_270928]
-
Venituri aferente costului producției în curs de execuție" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" face parte: Contul 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse", cu ajutorul căruia se evidențiază costul de producție al produselor stocate, precum și variația acestuia. În creditul acestui cont se înregistrează veniturile aferente costului produselor și serviciilor în curs de execuție, precum și veniturile aferente costurilor stocurilor de produse. La sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Grupa 72
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 28 decembrie 2015 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară din Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare - Anexa 1*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269417_a_270746]
-
a) rezistența în regim de viteză; ... b) rezistența în regim de forță. ... (5) Formele de manifestare a rezistenței în funcție de natura efortului sunt: ... a) rezistența în efort constant; ... b) rezistența în regim variabil. ... (6) Procedeele metodice pentru dezvoltarea rezistenței bazate pe variația volumului efortului, sunt: ... a) procedeul eforturilor uniforme - efortul își menține permanent aceeași intensitate, se modifică în sensul creșterii volumului - durata, distanța, număr de repetări; ... b) procedeul eforturilor repetate - se efectuează aceeași "unitate" distanță,/repriză/serie de efort cu un număr
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
aceeași intensitate, se modifică în sensul creșterii volumului - durata, distanța, număr de repetări; ... b) procedeul eforturilor repetate - se efectuează aceeași "unitate" distanță,/repriză/serie de efort cu un număr variabil de repetări. ... (7) Procedeele metodice pentru dezvoltarea rezistenței bazate pe variația intensității efortului sunt: ... a) procedeul eforturilor variabile, presupune modificarea tempoului de lucru, a intensității efortului, pe parcursul repetării unei porțiuni de distanță și/sau a unei reprize; ... b) procedeul eforturilor progresive, presupune variația intensității efortului, dar numai în sensul creșterii acesteia
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
7) Procedeele metodice pentru dezvoltarea rezistenței bazate pe variația intensității efortului sunt: ... a) procedeul eforturilor variabile, presupune modificarea tempoului de lucru, a intensității efortului, pe parcursul repetării unei porțiuni de distanță și/sau a unei reprize; ... b) procedeul eforturilor progresive, presupune variația intensității efortului, dar numai în sensul creșterii acesteia. ... (8) Procedeul metodic pentru dezvoltarea rezistenței cu intervale presupune atât variația volumului - de la o ședință la alta -, cât și a intensității, în cadrul aceleiași ședințe. ... Articolul 34 (1) Forța este capacitatea organismului de
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
de lucru, a intensității efortului, pe parcursul repetării unei porțiuni de distanță și/sau a unei reprize; ... b) procedeul eforturilor progresive, presupune variația intensității efortului, dar numai în sensul creșterii acesteia. ... (8) Procedeul metodic pentru dezvoltarea rezistenței cu intervale presupune atât variația volumului - de la o ședință la alta -, cât și a intensității, în cadrul aceleiași ședințe. ... Articolul 34 (1) Forța este capacitatea organismului de a învinge o "rezistență" - internă sau externă - prin intermediul contracției musculare. ... (2) Formele de manifestare a forței, în funcție de participarea grupelor
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecției atmosferei, cu modificările și completările ulterioare. b) Condiții de ordin tehnic care reies din raportul privind impactul asupra mediului care integrează concluziile evaluării adecvate, după caz ... Având în vedere necesitatea urmăririi variației temperaturii apei Dunării în zona penei de apă cu temperatură modificată, titularul de proiect elaborează un studiu care evidențiază modalitățile tehnice pentru realizarea și implementarea unui program de monitorizare a temperaturii în această zonă, luând în considerare și elementele recomandate
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
FMI pentru statisticile financiare guvernamentale 2001. Autoritățile vor informa imediat experții FMI cu privire la crearea oricărui astfel de fond sau program nou. Criterii de performanță cantitative, ținte indicative, intervalul de consultare pe inflație și criterii de performanță permanente A. Limita privind variația rezervelor internaționale nete 4. În accepțiunea programului, rezervele internaționale nete (RIN) sunt definite ca RIN ale BNR minus obligațiile Trezoreriei față de Fondul Monetar Internațional. 5. RIN ale BNR sunt definite ca valoarea în euro a activelor externe brute ale BNR
ARANJAMENT STAND-BY din 12 septembrie 2013 de tip preventiv dintre România şi Fondul Monetar Internaţional, convenit prin Scrisoarea de intenţie semnată de autorităţile române la Bucureşti la 12 septembrie 2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258039_a_259368]
-
depozitele în valută ale băncilor constituite ca rezerve minime obligatorii și tot creditul nerambursat de la FMI, dar excluzând: (i) depozitele în valută ale băncilor legate de rezervele minime obligatorii; și (îi) depozitele în valută ale Guvernului la BNR. Limita pentru variația cumulată a RIN de la începutul anului 2013 și 2014 (în mil. euro)*1)
ARANJAMENT STAND-BY din 12 septembrie 2013 de tip preventiv dintre România şi Fondul Monetar Internaţional, convenit prin Scrisoarea de intenţie semnată de autorităţile române la Bucureşti la 12 septembrie 2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258039_a_259368]
-
stilul din care face parte... Unitatea de învățare se alege de către candidat, conform programei școlare în vigoare, anterior probei. Proba de recital instrumental, vocal (canto) nu va depăși 30 de minute. C. PROBA DE RECITAL PENTRU COREGRAFIE. Dans clasic: 5 variații clasice alese de candidat, din care comisia va indica prezentarea a 3 dintre ele... ... ... ...4,50 p / 1,50 pentru fiecare coregrafie. Dans contemporan/ modern: 3 coregrafii la alegere, din 5 coregrafii consacrate pregătite de candidat... ... ... ... ... ... ... ... .4,50 p / 1
METODOLOGIE-CADRU**) din 13 noiembrie 2012 (*actualizată*) privind mobilitatea personalului didactic din învăţământul preuniversitar în anul şcolar 2013-2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/251262_a_252591]
-
și la șoareci heterozigoți transgenici p+ / - în cadrul unui studiu de 6 luni . S- a evaluat la șobolani și iepuri potențialul toxicității asupra funcției de reproducere . Deferasirox nu s - a dovedit a fi teratogen , dar a determinat o frecvență crescută a variațiilor anatomice osoase și a puilor născuți morți în cazul administrării în doze mari la șobolani , care au fost foarte toxice pentru mamele care nu prezentau supraîncărcare cu fier . Deferasirox nu a determinat alte efecte asupra fertilității sau funcției de reproducere
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
și la șoareci heterozigoți transgenici p+ / - în cadrul unui studiu de 6 luni . S- a evaluat la șobolani și iepuri potențialul toxicității asupra funcției de reproducere . Deferasirox nu s - a dovedit a fi teratogen , dar a determinat o frecvență crescută a variațiilor anatomice osoase și a puilor născuți morți în cazul administrării în doze mari la șobolani , care au fost foarte toxice pentru mamele care nu prezentau supraîncărcare cu fier . Deferasirox nu a determinat alte efecte asupra fertilității sau funcției de reproducere
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
și la șoareci heterozigoți transgenici p+ / - în cadrul unui studiu de 6 luni . S- a evaluat la șobolani și iepuri potențialul toxicității asupra funcției de reproducere . Deferasirox nu s - a dovedit a fi teratogen , dar a determinat o frecvență crescută a variațiilor anatomice osoase și a puilor născuți morți în cazul administrării în doze mari la șobolani , care au fost foarte toxice pentru mamele care nu prezentau supraîncărcare cu fier . Deferasirox nu a determinat alte efecte asupra fertilității sau funcției de reproducere
Ro_340 () [Corola-website/Science/291099_a_292428]
-
sodică și clorură de potasiu . 14 Înainte de administrare soluțiile reconstituite trebuie verificate vizual pentru a depista existența de particule și modificări de culoare , în cazul în care recipientul permite acest lucru . Soluțiile de INVANZ variază de la incolor la galben pal . Variațiile de culoare în limitele acestei game nu îi influențează efectul . 7 . DEȚINĂTORUL AUTORIZAȚIEI DE PUNERE PE PIAȚĂ Merck Sharp & Dohme Limited Hertford Road , Hoddesdon Hertfordshire EN11 9BU Marea Britanie 8 . NUMĂRUL( ELE ) AUTORIZAȚIEI DE PUNERE PE PIAȚĂ EU/ 1/ 02
Ro_496 () [Corola-website/Science/291255_a_292584]
-
A nu se congela soluțiile reconstituite . Înainte de administrare soluțiile reconstituite trebuie verificate vizual pentru a depista existența de particule și modificări de culoare , în cazul în care recipientul permite acest lucru . Soluțiile de INVANZ variază de la incolor la galben pal . Variațiile de culoare în limitele acestei game nu îi afectează efectul .
Ro_496 () [Corola-website/Science/291255_a_292584]
-
subiecți cu < 50 copii/ ml ARN HIV- 1 la săptămâna 24 în funcție de numărul inițial de RAM INTELENCE în populația fără eșec viral , din studiile coroborate DUET- 1 și DUET- 2 Număr inițial de RAM INTELENCE * ENF de novo Toate variațiile 0 1 2 ≥3 62 % ( 251/ 406 ) 75 % ( 121/ 161 ) 60 % ( 73/ 121 ) 58 % ( 37/ 64 ) 33 % ( 20/ 60 ) 36 % ( 149/ 414 ) 64 % ( 99/ 155 ) * RAM INTELENCE = V90I , A98G , L100I , K101E/ P , V106I , V179D/ F , Y181C/ I/ V , G190A/ S
Ro_489 () [Corola-website/Science/291248_a_292577]
-
pentru forma severă ) , în comparație cu subiecții sănătoși . La pacienții cu insuficiență hepatică ușoară și moderată , după o singură doză , expunerea la vildagliptin a fost redusă ( 20 % , respectiv 8 % ) , în timp ce pentru pacienții cu insuficiență severă expunerea la vildagliptin a crescut cu 22 % . Variația maximă ( creștere sau reducere ) a expunerii la vildagliptin este de ~30 % și nu se consideră relevantă din punct de vedere clinic . Insuficiență renală La subiecții cu insuficiență renală ușoară , moderată sau severă , expunerea sistemică la vildagliptin a fost crescută ( C
Ro_532 () [Corola-website/Science/291291_a_292620]
-
Scor de sensibilitate ( SSG ) § 48 ( 40 , 56 ) 73 ( 68 , 78 ) 50 ( 41 , 58 ) 67 ( 59 , 74 ) 76 ( 68 , 83 ) 16 ( 8 , 26 ) 43 ( 35 , 52 ) 20 ( 12 , 31 ) 39 ( 28 , 50 ) 44 ( 32 , 56 ) 0 1 2 și mai mult Variația medie a numărului de celule CD4 ( 95 % IÎ ) , celule/ mm 45 ( 35 , 54 ) 67 ( 59 , 74 ) 75 ( 68 , 82 ) 3 ( 0 , 11 ) 37 ( 27 , 48 ) 59 ( 46 , 71 ) Toți pacienții ‡ Caracteristici inițiale ‡ 109 ( 98 , 121 ) 45 ( 32 , 57 ) ARN- HIV
Ro_526 () [Corola-website/Science/291285_a_292614]
-
considerați în eșec ulterior . Sunt raportate procentul de pacienți cu răspuns și intervalul de încredere 95 % ( IÎ ) asociat . În ceea ce privește analiza în funcție de factorii de prognostic , eșecurile răspunsului virusologic au fost considerate începând cu procentul < 400 și 50 copii/ ml . Pentru variațiile medii ale numărului celulelor CD4 , au fost utilizate pentru considerarea eșecurilor răspunsului virusologic modificările față de valorile inițiale . § Scorul de sensibilitate genotipică ( SSG ) a fost definit ca numărul total de antiretrovirale orale din cadrul tratamentului de fond optimizat ( OBT ) la care izolatul
Ro_526 () [Corola-website/Science/291285_a_292614]
-
scăzut a scăzut ASC și Cmax cu 46 % și , respectiv , 52 % ; C12 ore a fost în esență nemodificată . Global , a fost observată o variabilitate importantă privind farmacocinetica raltegravirului . În ceea ce privește valorile C12 ore observate în BENCHMRK 1 și 2 , coeficientul de variație ( CV ) pentru variabilitatea interindividuală = 212 % , iar coeficientul de variație pentru variabilitatea intraindividuală = 122 % . Sursele de variabilitate pot include diferențe privind administrarea în asociere cu alimente și medicamente . Distribuție Pentru concentrații cuprinse între 2 și 10 µM , raltegravirul se leagă în
Ro_526 () [Corola-website/Science/291285_a_292614]
-
respectiv , 52 % ; C12 ore a fost în esență nemodificată . Global , a fost observată o variabilitate importantă privind farmacocinetica raltegravirului . În ceea ce privește valorile C12 ore observate în BENCHMRK 1 și 2 , coeficientul de variație ( CV ) pentru variabilitatea interindividuală = 212 % , iar coeficientul de variație pentru variabilitatea intraindividuală = 122 % . Sursele de variabilitate pot include diferențe privind administrarea în asociere cu alimente și medicamente . Distribuție Pentru concentrații cuprinse între 2 și 10 µM , raltegravirul se leagă în proporție de aproximativ 83 % de proteinele plasmatice umane . 12
Ro_526 () [Corola-website/Science/291285_a_292614]