21,524 matches
-
cu acces unic dinspre circulațiile generale ale spitalului. ... (2) În cazul în care serviciul central de sterilizare se alipește blocului operator, mai poate avea o comunicare interioară cu circulațiile acestuia (prin ușă în zona "neutră" și prin ghișeu în zona "curată" a blocului, descrise la art. 56). ... Articolul 71 În cadrul serviciului de sterilizare, spațiile se împart și se așază în flux astfel încât să se asigure circuite separate pentru instrumentarul și materialele nesterile de cele sterile, după cum urmează: a) zona de activitate
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
parte pentru pacienți (prin intermediul boxelor de dezbrăcare) și deservite pe cealaltă parte de personalul specializat. ... (4) În cadrul compartimentului se mai prevăd: cameră de lucru și odihnă pentru personal, depozit pentru lenjerie umedă dotat cu aparate de uscare, depozit pentru lenjerie curată, boxă pentru materiale de curățenie. ... Articolul 123 Compartimentul de masoterapie se divizează în unitate pentru proceduri umede (duș-masaj, masaj subacval) și unitate pentru proceduri uscate, astfel: a) unitatea pentru proceduri umede se amplasează separat sau poate fi cuplată cu celelalte
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
pentru aerosoli. (4) Barocamera va fi dimensionată corespunzător pentru un grup de 18-20 de pacienți, așezați pe scaune. ... (5) În cadrul compartimentului de hidroterapie se mai prevăd stații de lucru și de odihnă pentru personalul medical, grupuri sanitare, boxe pentru lenjerie curată și murdară, eventuale anexe tehnice pentru echipamente. ... Articolul 125 (1) Compartimentul de psihoterapie și ergoterapie (terapie operațională) se adresează în special pacienților care efectuează tratamente dificile și/sau de lungă durată, fiind prezent la spitale de boli cronice, spitale pentru
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
de aprovizionare sau dezastre. Articolul 149 Camerele pentru prelucrări primare: a) vor fi în număr de minimum două, recomandabil trei (separat pentru legume, carne, pește, păsări); ... b) se vor conecta direct cu spațiile bucătăriei propriu-zise sau prin intermediul unui coridor intern "curat", neinterferat de circuitele de aprovizionare "murdare". ... Articolul 150 (1) În bucătăria propriu-zisă se vor organiza distinct următoarele zone de preparare (eventual separate prin pereți de compartimentare parțială, la blocurile alimentare de mare capacitate): ... a) prelucrări termice pentru mesele principale (bucătăria
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
regulă, spălătoria se organizează ca un serviciu unic pe spital pentru următoarele activități: primire, dezinfecție, spălare, călcare, reparare, depozitare rufe. La organizarea spațial-funcțională a spălătoriei se vor respecta următoarele cerințe: a) separarea obligatorie a circuitelor de rufe murdare și rufe curate; ... b) separarea șarjelor de rufe pe categorii de proveniență; ... c) diferențierea, pe întregul flux tehnologic, a liniilor de utilaje pentru rufele pacienților copii față de cele pentru rufele pacienților adulți. Articolul 158 (1) Pentru secțiile de boli transmisibile și TBC, în
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
sau compartimentată pentru cele două operații, separată însă de sala spălătoriei pentru a se asigura menținerea condițiilor de igienă); uscarea și călcarea rufelor se fac mecanizat sau manual; e) încăpere pentru repararea rufelor, amplasată între călcătorie și depozitul de rufe curate; ... f) depozit de rufe curate, în care se face și sortarea, respectiv ambalarea rufelor pentru secțiile și serviciile de destinație; ... g) camera de eliberare a rufelor curate, în care are acces personalul din secțiile medicale. ... (2) Anexele pentru personalul propriu
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
operații, separată însă de sala spălătoriei pentru a se asigura menținerea condițiilor de igienă); uscarea și călcarea rufelor se fac mecanizat sau manual; e) încăpere pentru repararea rufelor, amplasată între călcătorie și depozitul de rufe curate; ... f) depozit de rufe curate, în care se face și sortarea, respectiv ambalarea rufelor pentru secțiile și serviciile de destinație; ... g) camera de eliberare a rufelor curate, în care are acces personalul din secțiile medicale. ... (2) Anexele pentru personalul propriu vor include: ... a) vestiar cu
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
manual; e) încăpere pentru repararea rufelor, amplasată între călcătorie și depozitul de rufe curate; ... f) depozit de rufe curate, în care se face și sortarea, respectiv ambalarea rufelor pentru secțiile și serviciile de destinație; ... g) camera de eliberare a rufelor curate, în care are acces personalul din secțiile medicale. ... (2) Anexele pentru personalul propriu vor include: ... a) vestiar cu grup sanitar și duș; ... b) camera de odihnă; ... c) biroul responsabilului, cu controlul vizual asigurat spre camerele de primire și eliberare a
NORME din 26 iulie 2006 (*actualizate*) privind structura funcţională a compartimentelor şi serviciilor din spital*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179990_a_181319]
-
sau alte aspecte în funcție de sistemul de testare; ... e) există echipament corespunzător, bine întreținut și eficient, pentru asigurarea condițiilor de mediu impuse de fiecare sistem de testare; ... f) cuștile, rafturile, rezervoarele și alte recipiente, precum și echipamentele accesorii sunt menținute suficient de curate; ... g) se efectuează analize pentru verificarea condițiilor de mediu și a instalațiilor-suport; ... h) există dispozitive pentru îndepărtarea și distrugerea deșeurilor animale și a reziduurilor sistemelor de testare, utilizate corespunzător, astfel încât să se reducă la minimum infestarea cu paraziți, mirosurile, riscul
PROCEDURĂ din 22 iunie 2006 privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179412_a_180741]
-
funcționare, corespunzător amplasate, în cantitate suficientă și cu capacitate adecvată, corespunzătoare testelor efectuate, și să se asigure că materialele, reactivii și eșantioanele sunt corect etichetate, utilizate și stocate. 5.2. Inspectorul verifică dacă sunt îndeplinite următoarele condiții: a) aparatele sunt curate și în stare bună de funcționare; ... b) există înregistrări cu date privind funcționarea, întreținerea, verificarea, etalonarea și validarea echipamentelor și aparatelor de măsură (inclusiv a sistemelor informatice); ... c) materialele și reactivii chimici sunt corect etichetați și stocați la temperatura corespunzătoare
PROCEDURĂ din 22 iunie 2006 privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179412_a_180741]
-
sau alte aspecte în funcție de sistemul de testare; ... e) există echipament corespunzător, bine întreținut și eficient, pentru asigurarea condițiilor de mediu impuse de fiecare sistem de testare; ... f) cuștile, rafturile, rezervoarele și alte recipiente, precum și echipamentele accesorii sunt menținute suficient de curate; ... g) se efectuează analize pentru verificarea condițiilor de mediu și a instalațiilor-suport; ... h) există dispozitive pentru îndepărtarea și distrugerea deșeurilor animale și a reziduurilor sistemelor de testare, utilizate corespunzător, astfel încât să se reducă la minimum infestarea cu paraziți, mirosurile, riscul
ORDIN nr. 455 din 6 iulie 2006 pentru aprobarea Procedurilor privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179411_a_180740]
-
funcționare, corespunzător amplasate, în cantitate suficientă și cu capacitate adecvată, corespunzătoare testelor efectuate, și să se asigure că materialele, reactivii și eșantioanele sunt corect etichetate, utilizate și stocate. 5.2. Inspectorul verifică dacă sunt îndeplinite următoarele condiții: a) aparatele sunt curate și în stare bună de funcționare; ... b) există înregistrări cu date privind funcționarea, întreținerea, verificarea, etalonarea și validarea echipamentelor și aparatelor de măsură (inclusiv a sistemelor informatice); ... c) materialele și reactivii chimici sunt corect etichetați și stocați la temperatura corespunzătoare
ORDIN nr. 455 din 6 iulie 2006 pentru aprobarea Procedurilor privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179411_a_180740]
-
sau alte aspecte în funcție de sistemul de testare; ... e) există echipament corespunzător, bine întreținut și eficient, pentru asigurarea condițiilor de mediu impuse de fiecare sistem de testare; ... f) cuștile, rafturile, rezervoarele și alte recipiente, precum și echipamentele accesorii sunt menținute suficient de curate; ... g) se efectuează analize pentru verificarea condițiilor de mediu și a instalațiilor-suport; ... h) există dispozitive pentru îndepărtarea și distrugerea deșeurilor animale și a reziduurilor sistemelor de testare, utilizate corespunzător, astfel încât să se reducă la minimum infestarea cu paraziți, mirosurile, riscul
ORDIN nr. 728 din 22 iunie 2006 pentru aprobarea Procedurilor privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179410_a_180739]
-
funcționare, corespunzător amplasate, în cantitate suficientă și cu capacitate adecvată, corespunzătoare testelor efectuate, și să se asigure că materialele, reactivii și eșantioanele sunt corect etichetate, utilizate și stocate. 5.2. Inspectorul verifică dacă sunt îndeplinite următoarele condiții: a) aparatele sunt curate și în stare bună de funcționare; ... b) există înregistrări cu date privind funcționarea, întreținerea, verificarea, etalonarea și validarea echipamentelor și aparatelor de măsură (inclusiv a sistemelor informatice); ... c) materialele și reactivii chimici sunt corect etichetați și stocați la temperatura corespunzătoare
ORDIN nr. 728 din 22 iunie 2006 pentru aprobarea Procedurilor privind efectuarea inspecţiilor instalaţiilor de testare şi verificarea studiilor în vederea respectării principiilor de bună practică de laborator. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179410_a_180739]
-
4. Programul anual de instruire 2.5. Cerințe privind starea de sănătate și igiena personalului Capitolul 3: Localuri și echipamente 3.1. Planuri 3.2. Localuri (incinte, suprafețe, finisări) 3.3. Sisteme de ventilație și condiționare aer, caracteristici pentru camerele curate, calificări 3.4. Manipularea agenților foarte toxici, periculoși, sensibilizanți și a stupefiantelor și psihotropelor sau a organismelor vii 3.5. Sisteme de tratare a apei, calificări 3.6. Echipamente pentru activitatea de control, calificări 3.7. Întreținere și calibrare Capitolul
REGLEMENTĂRI din 17 iulie 2006 privind controlul calităţii medicamentelor pe bază de contract, încheiat între unitatea de producţie şi o unitate de control din afara locului de producţie, în cazul unor testări speciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179528_a_180857]
-
localurile/incintele și când au fost construite. c. Planuri pentru fiecare local, pe etaje (dacă sunt mai multe etaje). Se folosește un cod de referință pentru fiecare instalație, echipament de control care vor fi trecute în tabelele următoare. Pentru zonele curate se va prezenta, dacă este nevoie, câte un plan pe încăpere. Aceste planuri trebuie să indice presiunile relative, numărul schimburilor de aer/oră și direcțiile fluxului de aer. d. Planuri simple pentru fluxurile de personal, materiale și activități. Se folosesc
REGLEMENTĂRI din 17 iulie 2006 privind controlul calităţii medicamentelor pe bază de contract, încheiat între unitatea de producţie şi o unitate de control din afara locului de producţie, în cazul unor testări speciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179528_a_180857]
-
direcțiile fluxului de aer. d. Planuri simple pentru fluxurile de personal, materiale și activități. Se folosesc săgeți de diferite culori pentru a ilustra accesul și traseele probelor, materialelor și personalului. 3.3. Sisteme de ventilație, condiționare aer, caracteristici pentru camerele curate, calificări Se furnizează informațiile necesare privind instalațiile din dotare necesare asigurării încălzirii, ventilării și exhaustării. a. Se prezintă în tabelul de mai jos unitățile componente ale IVAC și parametrii de funcționare aprobați prin proiect (se completează dacă este cazul). Tipul
REGLEMENTĂRI din 17 iulie 2006 privind controlul calităţii medicamentelor pe bază de contract, încheiat între unitatea de producţie şi o unitate de control din afara locului de producţie, în cazul unor testări speciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/179528_a_180857]
-
eficienței energetice pe întregul lanț resurse-producție-transport-distribuție-consum; * promovarea utilizării biocombustibililor lichizi, biogazului și a energiei geotermale; * susținerea activităților de cercetare-dezvoltare și diseminare a rezultatelor cercetărilor aplicabile în domeniul energetic; * reducerea impactului negativ al sectorului energetic asupra mediului înconjurător prin utilizarea tehnologiilor curate. Competitivitate * continuarea dezvoltării și perfecționarea mecanismelor piețelor concurențiale pentru energie electrică, gaze naturale, petrol, uraniu, certificate verzi, certificate de emisii de gaze cu efect de seră și servicii energetice; * extinderea activității operatorului pieței angro de energie electrică din România - "Opcom
STRATEGIA ENERGETICĂ A ROMÂNIEI din 5 septembrie 2007 pentru perioada 2007-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192620_a_193949]
-
de gaze cu efect de seră pentru perioadele 2007 și 2008-2012, depășirea cotelor putând fi realizată doar cu achiziția de certificate și creșterea corespunzătoare a prețului energiei electrice livrate; ● intensificarea utilizării mecanismelor flexibile prevăzute în Protocolul de la Kyoto; ● promovarea tehnologiilor curate, a tehnologiilor de captare și depozitare a CO(2)(CSC) din gazele de ardere a cărbunelui, pilele de combustie și utilizarea hidrogenului ca vector energetic; ● promovarea utilizării deșeurilor menajere și industriale la producerea de energie electrică și termică; ● preluarea de către
STRATEGIA ENERGETICĂ A ROMÂNIEI din 5 septembrie 2007 pentru perioada 2007-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192620_a_193949]
-
închiderea unităților neviabile și construcția de noi unități de producere a energiei electrice. În vederea asigurării unui mix energetic echilibrat, prioritate se va acorda investițiilor în unități de producere a energiei electrice ce utilizează: - surse regenerabile de energie; - cărbune prin tehnologii curate; - energia nucleară prin tehnologii sigure și cu impact redus asupra mediului. În restructurarea sectorului de producere a energiei electrice se vor urmări: - menținerea pe cât posibil a indicatorilor de concentrare a pieței angro de energie electrică cel puțin la nivelul existent
STRATEGIA ENERGETICĂ A ROMÂNIEI din 5 septembrie 2007 pentru perioada 2007-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/192620_a_193949]
-
normativ criticat, cu asigurarea unui nivel corespunzător de protecție a mediului și a sănătății populației. În acest sens, s-a urmărit cu prioritate: prevenirea sau reducerea producerii de deșeuri și a gradului de periculozitate al acestora, prin dezvoltarea de tehnologii curate, cu consum redus de resurse naturale; dezvoltarea tehnologiei și comercializarea de produse care prin modul de fabricare, utilizare sau eliminare nu au impact sau au cel mai mic impact posibil asupra creșterii volumului sau periculozității deșeurilor ori asupra riscului de
DECIZIE nr. 1.101 din 22 noiembrie 2007 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 51 alin. (1) lit. A pct. d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 78/2000 privind regimul deşeurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/193312_a_194641]
-
voletul costal .............................. 2 - Primul ajutor în plăgile toraco-pulmonare .................... 2 - Toracoscopii ................................................. 4 c/OPERAȚII - Participare ca ajutor 6. Stagiul de traumatologie = 4 luni a/CURS = 30 ore - Imagistica în traumatologie ................................. 4 ore - Traumatism de părți moi extrascheletale ..................... 4 ore - Tratamentul plăgilor curate și supurate ..................... 2 ore - Entorse ..................................................... 1 oră - Luxații și fracturi ale coloanei vertebrale și bazinului ..... 4 ore - Traumatisme externe cu componenta viscerală.................. 3 ore - Politraumatisme ............................................. 6 ore b/ACTIVITĂȚI PRACTICE - Reducere de luxații ........................................ 10 - Reducere și imobilizare de fracturi ale
ORDIN nr. 1.141 din 28 iunie 2007 (*actualizat*) privind modul de efectuare a pregătirii prin rezidenţiat în specialităţile prevăzute de Nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice pentru reţeaua de asistenţă medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/191370_a_192699]
-
se descompune și se distilează folosindu-se numai reactiv. 6. Calcularea și exprimarea rezultatelor 6.1. Se calculează procentual conținutul de azot din epruveta uscată după cum urmează: 28 (V-b) N A% = ────────────, W unde: A = procentul de azot în epruveta curată și uscată; V = volumul total în ml al soluției standard de acid sulfuric, folosită în determinare; b = volumul total în ml al soluției standard de acid sulfuric, folosită la proba oarbă; N = normalitatea soluției standard de acid sulfuric; W = masa
HOTĂRÂRE nr. 295 din 12 martie 2008 privind analiza cantitativă a amestecurilor binare de fibre textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196458_a_197787]
-
al fibrei de origine animală, ambele procente fiind exprimate față de masa uscată a fibrei, compoziția amestecului se calculează după cum urmează: A - 0,22 PA% = ─────────── x 100, 16,2 - 0,22 unde: PA % = procentul de fibră de origine animală în epruveta curată și uscată. 7. Precizia Pe un amestec omogen de materiale textile limitele de încredere ale rezultatelor obținute prin această metodă nu sunt mai mari de ± 1 la un nivel de încredere de 95%. METODA Nr. 13 Fibre de polipropilenă și
HOTĂRÂRE nr. 295 din 12 martie 2008 privind analiza cantitativă a amestecurilor binare de fibre textile. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/196458_a_197787]
-
să furnizeze un "certificat de încărcare pentru container/vehicul" care să indice numărul sau numerele de identificare ale containerului sau vehiculului ��i care să ateste faptul că operația a fost executată conform următoarelor condiții: 1 Containerul sau vehiculul a fost curat și uscat și aparent capabil să fie încărcat cu mărfuri; 2 Coletele care necesită separarea conform dispozițiilor de separare aplicabile, nu au fost ambalate împreună pe sau într-un container/vehicul (cu excepția cazului în care autoritatea competentă și-a dat
ACORD EUROPEAN (VOL. II) din 30 septembrie 1957 referitor la tranSportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/195299_a_196628]