187,348 matches
-
I din HOTĂRÂREA nr. 50 din 25 ianuarie 2012 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 78 din 31 ianuarie 2012. (4^4) Persoanele care intenționează să fie autorizate ca antrepozitari autorizați pentru depozitarea de produse accizabile trebuie să prezinte dovada constituirii capitalului social subscris și vărsat minim, stabilit pe categorii de produse accizabile, după cum urmează: a) pentru depozitarea de bere - 10.000 lei; ... b) pentru depozitarea de vinuri - 2.000 lei; ... c) pentru depozitarea de băuturi fermentate, altele decât bere și vinuri
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
art. I din HOTĂRÂREA nr. 20 din 16 ianuarie 2013 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 48 din 22 ianuarie 2013. (4^5) În cazul antrepozitarilor autorizați care depozitează mai multe categorii de produse accizabile, obligația acestora este de a constitui capitalul social minim subscris și vărsat corespunzător acelei categorii de produse accizabile pentru care este prevăzut cuantumul cel mai mare. ---------- Alin. (4^5) al pct. 84 din Normele metodologice de aplicare a art. 206^22 din Legea nr. 571/2003 privind
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
20 din 16 ianuarie 2013 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 48 din 22 ianuarie 2013. (4^6) În cazul antrepozitarilor autorizați care dețin atât antrepozite fiscale pentru producție, cât și antrepozite fiscale pentru depozitare, obligația acestora este de a constitui capitalul social minim subscris și vărsat corespunzător acelei activități pentru care este prevăzut cuantumul cel mai mare. ---------- Alin. (4^6) al pct. 84 din Normele metodologice de aplicare a art. 206^22 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal a
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
autorizație a fost anulată, revocată sau suspendată conform prezentului capitol va fi adusă la cunoștința autorității competente cu cel puțin 60 de zile înainte de realizarea acestei operațiuni, în vederea efectuării inspecției fiscale, cu excepția celor care fac obiectul tranzacțiilor pe piața de capital. ... -------------- Alin. (3) al art. 206^26 a fost introdus de pct. 14 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 54 din 23 iunie 2010 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 421 din 23 iunie 2010. Alin. (3) al art. 206
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
2) Persoana care intenționează să obțină autorizație de expeditor înregistrat depune la autoritatea vamală teritorială o cerere conform modelului prezentat în anexa nr. 55, însoțită de următoarele documente: ... a) certificatul constatator eliberat de oficiul registrului comerțului, din care să rezulte capitalul social, asociații, obiectul de activitate, administratorii, precum și o copie de pe certificatul de înmatriculare sau certificatul de înregistrare la oficiul registrului comerțului, după caz; ... b) cazierele judiciare ale administratorilor, eliberate de instituțiile abilitate din România; ... c) declarație pe propria răspundere care
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
1. (1) Persoana care intenționează să obțină autorizație de importator depune la autoritatea vamală teritorială o cerere conform modelului prezentat în anexa nr. 55, însoțită de următoarele documente: a) certificatul constatator eliberat de oficiul registrului comerțului, din care să rezulte capitalul social, asociații, obiectul de activitate, administratorii, punctele de lucru în care urmează să își desfășoare activitatea, precum și o copie de pe certificatul de înmatriculare sau certificatul de înregistrare, după caz; ... b) cazierele judiciare ale administratorilor, eliberate de instituțiile abilitate din România
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
cazierul │ │ fiscal al antrepozitarului 13. Anexați copia situațiilor financiare anuale (bilanț) din ultimii doi ani│ ├────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │14. Anexați confirmarea organului fiscal cu privire la calitatea de plătitor│ │ de accize 15. Anexați un certificat constatator, eliberat de Oficiul Registrului │ │ Comerțului, din care să rezulte: capitalul social, asociații, obiectul │ │ de activitate, administratorii, precum și copia certificatului de │ │ înregistrare eliberat potrivit reglementarilor legale în vigoare │ ├────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │II. INFORMAȚII PRIVIND ANTREPOZITUL FISCAL │ │ (pentru fiecare antrepozit fiscal se depune separat câte o parte a II-a │ │ precum și orice alte informații necesare
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
al │ │operatorului economic 13. Anexați copia situațiilor financiare anuale (bilanț) din ultimii doi ani. │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │14. Anexați confirmarea organului fiscal cu privire la calitatea de plătitor │ │de accize 15. Anexați un certificat constatator, eliberat de Oficiul Registrului Comer- │ │țului, din care să rezulte: capitalul social, asociații, obiectul de activitate │administratorii, precum și copia certificatului de Înregistrare eliberat │ │potrivit reglementarilor legale în vigoare │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │II. INFORMAȚII PRIVIND LOCUL UNDE URMEAZĂ SĂ FIE RECEPȚIONATE PRODUSELE │ │(pentru fiecare locație se depune separat câte o parte a II-a) 1
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
produse accizabile solicitate în regim de scutire directă/exceptare de la plata accizelor│ │ și cantitatea anuală estimată*1) 13. Produse ce urmează a fi obținute Nr. 15. Documente de anexat: │ │ - certificatul constatator, eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, din care să rezulte: │ │ capitalul social, asociații, obiectul de activitate, administratorii, punctele de lucru în care │ │ urmează a se realiza recepția, producția și comercializarea produselor, precum și copie după │ │ certificatul de înmatriculare sau certificatul de înregistrare, după caz; │ │ - certificatul de atestare fiscală; │ │ - copii ale documentelor care
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
accizabile solicitate în regim de scutire directă/ │ │ scutire indirectă / exceptare de la plata accizelor și cantitatea │ │ estimată 13. Produse ce urmează a fi obținute Nr. Validă/ 15. Documente de anexat: │ │ - certificatul constatator, eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, din │ │care să rezulte: capitalul social, asociații, obiectul de activitate, │ │administratorii, punctele de lucru în care urmează a se realiza recepția, │ │producția și comercializarea produselor, precum și copie după certificatul │ │de înmatriculare sau certificatul de înregistrare, după caz; │ │ - certificatul de atestare fiscală; │ │ - copii ale documentelor care
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
precum și cazierul fiscal al antrepozitarului 13. Anexați copia situațiilor financiare anuale (bilanț) din ultimii doi ani │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │14. Anexați confirmarea organului fiscal cu privire la calitatea plătitorilor de accize 15. Anexați un certificat constatator, eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, din care să │ │ rezulte: capitalul social, asociații, obiectul de activitate, administratorii, precum și │ │ copia certificatului de înregistrare eliberat potrivit reglementărilor legale în vigoare │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │II. Bloc ..... cazul), precum și tipurile și cantitățile estimate │ │ │pentru fiecare din următoarele 12 luni Dacă locul se află în proprietatea altei persoane, anexați
NORME METODOLOGICE din 22 ianuarie 2004 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/261928_a_263257]
-
dezvoltarea rețelei de distribuție, asigurarea unei game complete de produse și servicii și implementarea cadrului operațional și procedural. este o bancă universală, oferind clienților săi, persoane fizice și juridice, o gamă completă de servicii financiar-bancare și funcționează în baza unui capital privat, integral românesc, trecând pe profit în anul 2014. Strategia actuala se concetrează pe oferirea de produse nișate având că piața țintă întreprinderile mici și mijlocii și persoanele fizice. Bancă Comercială Feroviară este administrată în sistem dualist de un Consiliu
Banca Comercială Feroviară () [Corola-website/Science/318371_a_319700]
-
Strategia actuala se concetrează pe oferirea de produse nișate având că piața țintă întreprinderile mici și mijlocii și persoanele fizice. Bancă Comercială Feroviară este administrată în sistem dualist de un Consiliu de Supraveghere și un Directorat. BCF funcționează în baza capitalului privat, integral românesc, ceea ce permite o viziune proprie despre banking în România. Bancă a trecut pe profit în anul 2014. Produsele Băncii Comerciale Feroviară se adresează atât persoanelor fizice, precum și persoanelor juridice. O serie de inovații, de la pachetul Primus, la
Banca Comercială Feroviară () [Corola-website/Science/318371_a_319700]
-
silicat de sodiu lichid, silicat lichid modul 1,6. A fost înființată în 1955, iar în 1990 a fost înregistrată ca societate pe acțiuni. Compania este controlată de grupul polonez "Ciech Chemical Group", cu o participație de 92,91% din capitalul social, iar Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) deține 0,68% din acțiuni. Acțiunile companiei sunt tranzacționate la categoria de bază a pieței Rasdaq, sub simbolul UZIM. Pe data de 26 octombrie 2006, la sediul Autorității pentru Valorificarea Activelor Statului
Uzinele Sodice Govora () [Corola-website/Science/318391_a_319720]
-
anul 1959 de Steno , al cărei obiect de activitate îl reprezintă prelucrarea oțelului. Compania s-a extins atât în domeniul turistic (complexe turistice), cât și în domeniul imobiliar (din 12 octombrie 2007, Marcegaglia deține o cotă de 17, 296% din capitalul societății imobiliare Gabetti Property Solutions). Povestea Grupului Marcegaglia începe în anul 1959 când Steno Marcegaglia, care încă nu împlinise 30 de ani, preia împreună cu un asociat, prin intermediul companiei Marcegaglia-Caraffini din Gazoldo degli Ippoliti (Mantova), o întreprindere meșteșugărească care producea conducte
Marcegaglia () [Corola-website/Science/318429_a_319758]
-
din Romagna (Ravenna), Imat din Fontanafredda (Pordenone), prin achiziționarea în 1989 a societăților CCT din Gallarate (VA) și Elet.Ca din Capalle (FI), prin înființarea în 1989 a societății Marcegaglia Impianti Saronno (VA) și, în același an, prin participații la capitalul societăților Fergallo din Motteggiana (MN), SIM din Sant'Atto (TE) și Elletre din Montebello Vicentino (VI). În 1991, Grupul achiziționează societatea Resco Tubi Cusago (Milano) și OMF Fiume Veneto (PN). În 1994, achiziționează societatea Brollo Profilati Desio (Milano) care va
Marcegaglia () [Corola-website/Science/318429_a_319758]
-
fi transferată ulterior în zona “ex Breda”, la porțile orașului Milano, pe o suprafață totală de 80.000 metri pătrați achiziționată în 1996. Grupul achiziționează apoi în 1995 societatea ETA Euro Tubi acciaio din Milano, urmând achiziționarea de participații la capitalul societății Allu's din Sesto Reghena (PN). Această diversificare asigură prezența Grupului atât în sectorul articolelor metalice de uz casnic, cât și în cel al echipamentelor de vopsire electrostatică a metalelor și a componentelor metalice utilizate în sectorul electrocasnic. În
Marcegaglia () [Corola-website/Science/318429_a_319758]
-
San Lorenzo in Campo (Pesaro). În 2004, un pas important în dezvoltarea activităților Grupului în sectorul turistic îl reprezintă preluarea, împreună cu Banca Intesa și cu grupul Ifil, a 49% din Sviluppo Italia Turismo. În 2007, Antonio Marcegaglia achiziționează participații la capitalul societății Gabetti Property Solutions și investește încă 300 milioane de euro în uzina din Ravenna. Grupul își extinde activitatea și în sectorul energetic, unde, prin intermediul societății Arendi, controlată de Grup, lansează producția de panouri fotovoltaice. Prezența Grupului în sectorul turistic
Marcegaglia () [Corola-website/Science/318429_a_319758]
-
este o companie producătoare de apă minerală din România. Capitalul companiei este controlat de Bere Azuga (32,97%), Balazs Zoltan (15,55%) și Violeta Moraru, care deține 33% din acțiuni, împreună cu firma "Mixt-Elis SRL". Titlurile companiei se tranzacționează la categoria de bază a pieței Rasdaq, sub simbolul PELA. În anul
Perla Covasnei () [Corola-website/Science/318438_a_319767]
-
în societate pe acțiuni sub denumirea de SA. Mecanica Rotes este acționarul principal al companiei, cu 28,15% din acțiuni, Celule Electrice controlează 14,84% (ambele deținute de omul de afaceri Cătălin Chelu), în timp ce Revan Com deține 9,71% din capitalul Altur. Acțiunile companiei se tranzacționează la categoria a doua a Bursei de Valori București, sub simbolul ALT. Cifra de afaceri:
Altur () [Corola-website/Science/318446_a_319775]
-
1980 până în 1989. Băneasa Investment, Howard Johnson, Casa Doina, Alltrom, IKEA, Comaliment, Pizza Hut, KFC - sunt firme care se leagă într-un fel sau altul de Popoviciu. În anul 2003, singurul an în care a fost inclus în „Top 300 Capital”, avea o avere estimată la cel puțin 100 de milioane de dolari. Imediat după Revoluție, Popoviciu a emigrat în Statele Unite ale Americii, stabilindu-se la New Jersey, însă după un timp a revenit în țară pentru a dezvolta afaceri. Tot
Gabriel Popoviciu () [Corola-website/Science/318463_a_319792]
-
asiatică. La sfârșitul anului 2008, volumul schimburilor comerciale dintre cele două țări a totalizat 3,8 miliarde de dolari. Balanța comercială este defavorabilă României cu 1,34 miliarde dolari. Investițiile realizate în România de cele 9.500 de firme cu capital chinez înregistrate au totalizat 330 milioane dolari, China plasându-se astfel pe locul 17 în ceea ce privește investițiile străine în România. În iulie 2006, erau înmatriculate în România 8.447 de societăți cu capital chinez, poziționând China pe locul 4 în calasmentul
Comerțul exterior al României () [Corola-website/Science/320376_a_321705]
-
România de cele 9.500 de firme cu capital chinez înregistrate au totalizat 330 milioane dolari, China plasându-se astfel pe locul 17 în ceea ce privește investițiile străine în România. În iulie 2006, erau înmatriculate în România 8.447 de societăți cu capital chinez, poziționând China pe locul 4 în calasmentul efectuat în funcție de numărul de societăți. Domeniile către care erau îndreptate cu precădere investițiile chineze erau comerțul cu ridicata - 79%, comerțul cu amănuntul - 10%, industrie - 7%. În anul 2005, 61% din produsele contrafăcute
Comerțul exterior al României () [Corola-website/Science/320376_a_321705]
-
anului 2009, numărul numărul investitorilor germani în România a ajuns la peste 17.000, iar valoarea investițiilor a depășit 2,7 miliarde de euro. La sfârșitul anului 2013, la Oficiul Național al Registrului Comerțului erau înregistrate 20.150 firme cu capital german iar valoarea capitalului subscris se ridica la suma de 4,39 miliarde de euro. În anul 2014, cele 500 de firme membre ale Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germană generau aproximativ 300.000 de locuri de muncă. Valoarea schimburilor
Comerțul exterior al României () [Corola-website/Science/320376_a_321705]
-
investitorilor germani în România a ajuns la peste 17.000, iar valoarea investițiilor a depășit 2,7 miliarde de euro. La sfârșitul anului 2013, la Oficiul Național al Registrului Comerțului erau înregistrate 20.150 firme cu capital german iar valoarea capitalului subscris se ridica la suma de 4,39 miliarde de euro. În anul 2014, cele 500 de firme membre ale Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germană generau aproximativ 300.000 de locuri de muncă. Valoarea schimburilor comerciale (milioane euro): În
Comerțul exterior al României () [Corola-website/Science/320376_a_321705]