191,606 matches
-
transport, atât cantitativ, cât și calitativ, prin stabilirea strategiilor de dezvoltare a serviciilor, în baza unor studii de specialitate, precum și prin continuitatea serviciilor respective; ... l) corelarea dimensiunii și continuității serviciilor respective de transport de persoane cu fluxurile de utilizatori și cerințele acestora, precum și cu modul de realizare a transportului public local de persoane cu celelalte tipuri de transport local existente; ... m) consultarea asociațiilor profesionale reprezentative ale transportatorilor autorizați, a dispeceratelor taxi și a taximetriștilor, precum și a asociațiilor utilizatorilor, în vederea stabilirii politicilor
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
localității respective, în conformitate cu reglementările generale în vigoare; ... b) nivelul tarifelor de distanță maximale, astfel cum sunt definite la art. 49 alin. (1) lit. a), în cazul transportului de persoane în regim de taxi; ... c) programele de lucru obligatorii în funcție de fluctuația cerințelor de transport zilnice; ... d) asigurarea continuității serviciului pe durata celor 24 de ore ale zilei; ... e) interdicțiile și restricțiile privind activitatea în regim de taxi și în regim de închiriere; ... f) locurile de așteptare a clienților sau de staționare a
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
pct. 37 al art. I din LEGEA nr. 265 din 19 iulie 2007 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 527 din 3 august 2007. Capitolul IV Aparatul de taxat Articolul 38 (1) Taximetrul din compunerea aparatului de taxat trebuie să îndeplinească cerințele prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. a) pentru introducerea pe piață și punerea în funcțiune, iar în utilizare, cerințele prevăzute de reglementările metrologice în vigoare. ... (2) Aparatul de marcat electronic fiscal din compunerea aparatului de taxat trebuie să îndeplinească
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
3 august 2007. Capitolul IV Aparatul de taxat Articolul 38 (1) Taximetrul din compunerea aparatului de taxat trebuie să îndeplinească cerințele prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. a) pentru introducerea pe piață și punerea în funcțiune, iar în utilizare, cerințele prevăzute de reglementările metrologice în vigoare. ... (2) Aparatul de marcat electronic fiscal din compunerea aparatului de taxat trebuie să îndeplinească toate condițiile și funcțiile prevăzute de normele legale în vigoare. ... ------------- Art. 38 a fost modificat de pct. 38 al art.
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
din ziua respectivă. ... ------------- Art. 40 a fost modificat de pct. 40 al art. I din LEGEA nr. 265 din 19 iulie 2007 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 527 din 3 august 2007. Articolul 41 Aparatul de taxat trebuie să îndeplinească cerințele corespunzătoare celor două componente ale sale, prevăzute la art. 38, precum și următoarele cerințe: a) să furnizeze informații reale și autentice privind serviciile de transport în regim de taxi efectuate la nivelul unei perioade de lucru de 24 de ore și
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
I din LEGEA nr. 265 din 19 iulie 2007 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 527 din 3 august 2007. Articolul 41 Aparatul de taxat trebuie să îndeplinească cerințele corespunzătoare celor două componente ale sale, prevăzute la art. 38, precum și următoarele cerințe: a) să furnizeze informații reale și autentice privind serviciile de transport în regim de taxi efectuate la nivelul unei perioade de lucru de 24 de ore și pe o perioadă mai lungă, prin citirea memoriei fiscale; ... b) să asigure, prin intermediul
LEGE nr. 38 din 20 ianuarie 2003 (*actualizată*) privind tranSportul în regim de taxi şi în regim de închiriere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271487_a_272816]
-
avansurilor. ... (2) Restul garanției se eliberează imediat ce este aprobată cererea de plată. ... (3) După constituirea unei garanții inițiale pentru o perioadă de 4 luni, aceasta se majorează pentru următoarele perioade în funcție de sumele plătite în avans și cheltuielile reale înregistrate. ... (4) Cerința principală constă în realizarea măsurilor din programul operațional, respectându-se angajamentele organizației de producători prevăzute la art. 21 alin. (1) lit. c) și d). ... (5) În cazul nerespectării cerinței principale sau a încălcării deliberate a angajamentelor menționate la alin. (6
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
perioade în funcție de sumele plătite în avans și cheltuielile reale înregistrate. ... (4) Cerința principală constă în realizarea măsurilor din programul operațional, respectându-se angajamentele organizației de producători prevăzute la art. 21 alin. (1) lit. c) și d). ... (5) În cazul nerespectării cerinței principale sau a încălcării deliberate a angajamentelor menționate la alin. (6), garanția bancară se reține, fără a aduce atingere altor sancțiuni care urmează a fi stabilite în conformitate cu dispozițiile cap. IV. ... (6) În cazul nerespectării altor cerințe, garanția bancară se reține
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
5) În cazul nerespectării cerinței principale sau a încălcării deliberate a angajamentelor menționate la alin. (6), garanția bancară se reține, fără a aduce atingere altor sancțiuni care urmează a fi stabilite în conformitate cu dispozițiile cap. IV. ... (6) În cazul nerespectării altor cerințe, garanția bancară se reține proporțional cu gravitatea neregulii. ... ------------- Art. 36 a fost modificat de pct. 14 al art. I din ORDINUL nr. 1.002 din 25 septembrie 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 638 din 16 octombrie 2013. Articolul 37
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
trebuie să servească pentru: ... a) controlul calității implementării programului; ... b) identificarea necesităților de ajustare sau de revizuire a programului operațional în vederea realizării obiectivelor stabilite pentru acesta sau în vederea îmbunătățirii gestionării programului, inclusiv a gestionării sale financiare; ... c) contribuirea la realizarea cerințelor de raportare privind implementarea programului operațional. (3) Informațiile privind rezultatele activităților de monitorizare se introduc în fiecare raport anual pe care organizația de producători trebuie să îl transmită APIA conform art. 33 alin. (2). ... (4) Evaluarea ia forma unui raport
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
plantelor; ... c) protejarea habitatelor și a biodiversității; ... d) conservarea peisajelor. ... (6) Rezultatele evaluării trebuie să servească pentru: ... a) îmbunătățirea calității programelor operaționale gestionate de organizația de producători; ... b) identificarea necesității de modificare substanțială a programului operațional; ... c) contribuirea la realizarea cerințelor de raportare privind implementarea programelor operaționale; ... d) însușirea unor lecții utile în vederea îmbunătățirii calității, eficienței și eficacității viitoarelor programe operaționale gestionate de organizația de producători. ... (7) Evaluarea intermediară trebuie realizată pe parcursul implementării programului operațional în timp util, pentru a permite
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
în condițiile prevăzute la art. 50 alin. (2), grupul de producători recunoscut preliminar nu este recunoscut în calitate de organizație de producători, APIA aplică penalitățile prevăzute la alin. (2) și recuperează: ... a) 100% din sprijinul financiar plătit grupului de producători, dacă nerespectarea cerinței privind obținerea recunoașterii s-a datorat unei acțiuni deliberate ori unei neglijențe a grupului de producători; sau ... b) 50% din sprijinul financiar plătit grupului de producători, în celelalte cazuri. ... Articolul 70 În situația în care grupul de producători recunoscut preliminar
ORDIN nr. 694 din 18 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind condiţiile de recunoaştere a organizaţiilor de producători şi a grupurilor de producători recunoscute preliminar în sectorul fructe şi legume, precum şi modul de accesare a sprijinului financiar de către acestea. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271500_a_272829]
-
derulare a contractului cu casa de asigurări de sănătate pentru fiecare dintre laboratoarele/laboratoare organizate ca puncte de lucru ce urmează a fi cuprinse în contractul de furnizare de servicii medicale paraclinice - analize medicale de laborator pentru: subcriteriul a) "îndeplinirea cerințelor pentru calitate și competență" subcriteriul b) "participare la schemele de testare a competenței pentru laboratoare de analize medicale" pentru minim 43 de analize din numărul de analize cuprinse în lista investigațiilor paraclinice Numărul total de analize cuprinse în lista investigațiilor
NORME METODOLOGICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270564_a_271893]
-
pagina web a casei de asigurări de sănătate. Punctajele se aplică în mod corespunzător și laboratoarelor de anatomie-patologică. 2. Criteriul de calitate Ponderea acestui criteriu este de 50 % a) 50% din suma corespunzătoare acestui criteriu se alocă pentru subcriteriul "îndeplinirea cerințelor pentru calitate și competență", în conformitate cu SR EN ISO 15189 și care este dovedit de furnizor prin certificatul de acreditare însoțit de anexa care cuprinde lista de analize medicale pentru care este acreditat fiecare laborator/sau laborator organizat ca punct de
NORME METODOLOGICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270564_a_271893]
-
stabilit în condițiile art. 2 alin. (1) din anexa nr. 18 la ordin se repartizează pentru fiecare criteriu în parte, astfel: a) 50 % pentru criteriul de evaluare resurse; ... b) 50 % pentru criteriul de calitate, din care 50% pentru subcriteriul "îndeplinirea cerințelor pentru calitate și competență" și 50% pentru subcriteriul "participare la schemele de testare a competenței pentru laboratoare de analize medicale"; ... B. Pentru fiecare criteriu/subcriteriu se stabilește numărul total de puncte obținut prin însumarea numărului de puncte obținut de fiecare
NORME METODOLOGICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/270564_a_271893]
-
constatat următoarele: Având în vedere că din adeverința nr. ... din ...., eliberată de U.M. 02405 Pitești/U.M. 02600 București, rezultă că nu a putut fi identificată situația participării pe front ca urmare a inexistenței sau distrugerii arhivelor, constatăm că cererea îndeplinește cerințele legii. Ținând seama de declarațiile persoanelor audiate: 1. ...................................................; 2. ...................................................; 3. ...................................................; 4. ..................................................., ce se află la dosar, precum și de actele legale prezentate, și anume................., din care rezultă participarea martorilor pe front .............................., Comisia, în unanimitate de voturi, hotărăște: admite cererea și stabilește
NORME din 19 decembrie 2008(*actualizate*) privind stabilirea calităţii de veteran de război de către Ministerul Apărării Naţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265839_a_267168]
-
de ...., prin care solicită reconstituirea participării pe front, s-au constatat următoarele: Având în vedere că din adeverința nr. .... din...., eliberată de U.M. 02405 Pitești/U.M. 02600 București, nu rezultă inexistența sau distrugerea arhivelor, se constată că cererea nu îndeplinește cerințele legii, fiind respinsă de comisia de reconstituire din următoarele motive: Comisia, în unanimitate de voturi, hotărăște: respinge cererea și stabilește că numitul/a ....., în perioada ....., nu a activat pentru îndeplinirea obligațiilor militare în ............ . Cu drept de contestație, în termen de
NORME din 19 decembrie 2008(*actualizate*) privind stabilirea calităţii de veteran de război de către Ministerul Apărării Naţionale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265839_a_267168]
-
introdus principiul contributivității precum și pe cel al solidarității], deoarece aceștia fie au făcut ucenicie la locul de muncă, primind și salariu, ca angajați, fie au făcut dovada că au cotizat la fostele case de asigurări sociale. Așadar, sub rezerva îndeplinirii cerinței legale, ucenicia în această perioadă va fi avută în vedere atât la calculul vechimii în muncă, cât și la durata stagiului de cotizare. 62. Cât privește ucenicii care au lucrat ca practicanți în atelierele școlilor profesionale gradul II sau ale
DECIZIE nr. 18 din 5 octombrie 2015 privind recursul în interesul legii referitor la interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor legale privind includerea perioadei de ucenicie în calculul vechimii în muncă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265831_a_267160]
-
MONITORUL OFICIAL nr. 318 bis din 11 mai 2015 1.1. │Obiect și domeniu de aplicare CONDIȚII GENERALE DE PROIECTARE ȘI CERINȚE DE BAZĂ PRIVIND │ │ │ALCĂTUIREA ELEMENTELOR DE CONSTRUCȚII DIN LEMN PENTRU ASIGURAREA PROTECȚIEI ÎMPOTRIVA AGENȚILOR AGRESIVI 3.3. │Cerințe privind punerea în operă (tehnologice) 3.4. │Durabilitatea sistemelor de protecție 3.5. │Condiții și cerințe generale de proiectare privind durabilitatea 3
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
MONITORUL OFICIAL nr. 318 bis din 11 mai 2015 1.1. │Obiect și domeniu de aplicare CONDIȚII GENERALE DE PROIECTARE ȘI CERINȚE DE BAZĂ PRIVIND │ │ │ALCĂTUIREA ELEMENTELOR DE CONSTRUCȚII DIN LEMN PENTRU ASIGURAREA PROTECȚIEI ÎMPOTRIVA AGENȚILOR AGRESIVI 3.3. │Cerințe privind punerea în operă (tehnologice) 3.4. │Durabilitatea sistemelor de protecție 3.5. │Condiții și cerințe generale de proiectare privind durabilitatea 3.7. │Clase de durabilitate naturală 3.8. │Clase de impregnabilitate 3.9. │Clase de penetrare 3.13. │Cerințe
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
aplicare CONDIȚII GENERALE DE PROIECTARE ȘI CERINȚE DE BAZĂ PRIVIND │ │ │ALCĂTUIREA ELEMENTELOR DE CONSTRUCȚII DIN LEMN PENTRU ASIGURAREA PROTECȚIEI ÎMPOTRIVA AGENȚILOR AGRESIVI 3.3. │Cerințe privind punerea în operă (tehnologice) 3.4. │Durabilitatea sistemelor de protecție 3.5. │Condiții și cerințe generale de proiectare privind durabilitatea 3.7. │Clase de durabilitate naturală 3.8. │Clase de impregnabilitate 3.9. │Clase de penetrare 3.13. │Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare CONSTRUCȚII DIN LEMN SITUATE ÎN MEDII ATMOSFERICE CU DIFERITE CLASE DE
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
Cerințe privind punerea în operă (tehnologice) 3.4. │Durabilitatea sistemelor de protecție 3.5. │Condiții și cerințe generale de proiectare privind durabilitatea 3.7. │Clase de durabilitate naturală 3.8. │Clase de impregnabilitate 3.9. │Clase de penetrare 3.13. │Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare CONSTRUCȚII DIN LEMN SITUATE ÎN MEDII ATMOSFERICE CU DIFERITE CLASE DE AGRESIVITATE 6.1. │Metode și produse pentru protecția de scurtă durată a lemnului, 6.2.1. │Metode de suprafață, prin imersie de scurtă durată
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
specificații minimale pentru protecția │ │împotriva coroziunii la elementele metalice pentru îmbinări ANEXA 4- informativă - Factori agresivi de mediu abiotici - Factori agresivi de mediu biotici: insecte xilofage ANEXA 7 - informativă - Generalități privind instalarea și biologia │ │ciupercii Merulius lacrymans ANEXA 8 - informativă - Cerințe de calitate ale lemnului - Cerințe minime de tratament fitosanitar Tabelul A 9 3. 37. 1. PREVEDERI GENERALE 1.1. Obiect și domeniu de aplicare 1.1.1. Prezenta specificație tehnică are ca obiect stabilirea cerințelor și criteriilor de performanță privind
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
coroziunii la elementele metalice pentru îmbinări ANEXA 4- informativă - Factori agresivi de mediu abiotici - Factori agresivi de mediu biotici: insecte xilofage ANEXA 7 - informativă - Generalități privind instalarea și biologia │ │ciupercii Merulius lacrymans ANEXA 8 - informativă - Cerințe de calitate ale lemnului - Cerințe minime de tratament fitosanitar Tabelul A 9 3. 37. 1. PREVEDERI GENERALE 1.1. Obiect și domeniu de aplicare 1.1.1. Prezenta specificație tehnică are ca obiect stabilirea cerințelor și criteriilor de performanță privind protecția elementelor de construcții din
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
Merulius lacrymans ANEXA 8 - informativă - Cerințe de calitate ale lemnului - Cerințe minime de tratament fitosanitar Tabelul A 9 3. 37. 1. PREVEDERI GENERALE 1.1. Obiect și domeniu de aplicare 1.1.1. Prezenta specificație tehnică are ca obiect stabilirea cerințelor și criteriilor de performanță privind protecția elementelor de construcții din lemn, noi și existente, utilizate la construcții civile, industriale, agrozootehnice și construcții inginerești, împotriva agenților agresivi, precum și măsurile de prevenire și combatere a degradării elementelor de construcții din lemn expuse
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]