191,606 matches
-
de la început. 3.11. Cerințe tehnice pentru produse de antiseptizare (protecție la agenți biologici) Cerințele tehnice de calitate pentru produse de antiseptizare sunt prevăzute în tabelele 4.5-4.7. 3.12. Cerințe tehnice pentru produse de hidrofobizare (protecție la umiditate) Cerințele tehnice de calitate pentru produse de hidrofobizare sunt prevăzute în tabelul 4.2, la nr. crt. 5, 6, 7, 11 și în tabelul 4.3, la nr. crt. 7, 9, 10, 11. 3.13. Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
de hidrofobizare (protecție la umiditate) Cerințele tehnice de calitate pentru produse de hidrofobizare sunt prevăzute în tabelul 4.2, la nr. crt. 5, 6, 7, 11 și în tabelul 4.3, la nr. crt. 7, 9, 10, 11. 3.13. Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare Cerințele tehnice de calitate pentru produse de ignifugare sunt prevăzute la pct. 2.7, 2.8 și pct. 4.4. 3.14. Cerințe de calitate privind stratul suport Cerințele de calitate privind stratul suport din
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
tehnice de calitate pentru produse de hidrofobizare sunt prevăzute în tabelul 4.2, la nr. crt. 5, 6, 7, 11 și în tabelul 4.3, la nr. crt. 7, 9, 10, 11. 3.13. Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare Cerințele tehnice de calitate pentru produse de ignifugare sunt prevăzute la pct. 2.7, 2.8 și pct. 4.4. 3.14. Cerințe de calitate privind stratul suport Cerințele de calitate privind stratul suport din lemn existent cu diverse forme geometrice
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
tabelul 4.3, la nr. crt. 7, 9, 10, 11. 3.13. Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare Cerințele tehnice de calitate pentru produse de ignifugare sunt prevăzute la pct. 2.7, 2.8 și pct. 4.4. 3.14. Cerințe de calitate privind stratul suport Cerințele de calitate privind stratul suport din lemn existent cu diverse forme geometrice sau structurale, au la bază criteriile și nivelurile de performanță, prezentate în tabelul 4.1. Pentru informații suplimentare se poate consulta Anexa
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
7, 9, 10, 11. 3.13. Cerințe tehnice pentru produse de ignifugare Cerințele tehnice de calitate pentru produse de ignifugare sunt prevăzute la pct. 2.7, 2.8 și pct. 4.4. 3.14. Cerințe de calitate privind stratul suport Cerințele de calitate privind stratul suport din lemn existent cu diverse forme geometrice sau structurale, au la bază criteriile și nivelurile de performanță, prezentate în tabelul 4.1. Pentru informații suplimentare se poate consulta Anexa 8 informativă. 4. CRITERII ȘI NIVELURI
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
maximă de aplicare (v.m.a.) dată. ... (3) În standardele de încercare biologică care prevăd calculul pragului de eficacitate, v.r.b. trebuie să fie pragul de eficacitate mediu (p.e.m.), cu excepțiile prevăzute de SR EN 599-1+A1. ... 4.3.2. Cerințele de eficacitate protectoare preventivă împotriva atacurilor agenților biologici sunt specificate pentru fiecare din cele 5 clase de utilizare. 4.3.3. Pentru clasa de utilizare 1, produsele de protecție a lemnului, care pot fi aplicate prin procedee de tratament de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
suportului, de exemplu, execuția suportului dintr-un material rezistent la acțiunea agenților agresivi identificați. 5.3. Criterii și niveluri de performanță satisfăcute de stratul suport tratat cu produs de protecție 5.3.1. Lemnul tratat pentru construcții trebuie să îndeplinească cerințele din SR EN 15228. 5.4. Criterii și niveluri de performanță îndeplinite de sistemele de protecție 5.4.1. Sistemele de protecție trebuie să îndeplinească cerințele din capitolul 4. 5.5. Alcătuirea sistemelor de protecție a elementelor de construcții din
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
cu produs de protecție 5.3.1. Lemnul tratat pentru construcții trebuie să îndeplinească cerințele din SR EN 15228. 5.4. Criterii și niveluri de performanță îndeplinite de sistemele de protecție 5.4.1. Sistemele de protecție trebuie să îndeplinească cerințele din capitolul 4. 5.5. Alcătuirea sistemelor de protecție a elementelor de construcții din lemn 5.5.1. Alcătuirea generală a sistemelor de protecție aplicate prin procedee de suprafață, de exemplu prin vopsire a elementelor de construcții din lemn împotriva
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
în balamale; ... e) prezența lemnului în construcții prin intermediul căruia se face ușor propagarea ciupercilor, de la un perete la altul, prin elementele comune de lemn. ... 6.3.4. Etapele de intervenție în combaterea ciupercilor lignicole de putrezire 6.3.4.1. Cerințe preliminare pentru intervenția de combatere a ciupercilor lignicole de putrezire În cazul construcțiilor cu elemente din lemn sau cu elemente din lemn și de zidărie, cu atac de ciuperci lignicole de putrezire se impun următoarele măsuri: a) se controlează periodic
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
-se în special în spațiile cu aer stagnat). 6.3.5. Procedee și produse pentru tratarea lemnului la combaterea ciupercilor lignicole de putrezire 6.3.5.1. Măsurile de protecție chimică preventivă se execută cu produse biocide (fungicide) care răspund cerințelor de utilizare pentru condiții de risc de atac biologic provocat de ciupercile lignicole de putrezire testate pentru eficacitate conform SR EN 599-1+A1 și comercializate pe piață în conformitate cu legislația națională și europeană specifică domeniului, în vigoare. 6.3.5.2
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
măsurilor fitosanitare rezultă din furnizarea și utilizarea unor elemente din lemn pentru construcții (lemn rotund, rigle, scândură, parchet), preinfestate de la pădure sau datorită unor condiții de depozitare cu risc de atac de insecte. 7.1.1.3. Se impune respectarea cerinței minime fitosanitare, de sterilizare a lemnului după debitare. Pentru sterilizare se folosesc procedee de gazare, etuvare, iradiere gamma, iradiere cu microunde. Procedeul prin gazare necesită respectarea cerințelor de protecția mediului, conform legislației în vigoare. 7.1.2 Metode și produse
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
cu risc de atac de insecte. 7.1.1.3. Se impune respectarea cerinței minime fitosanitare, de sterilizare a lemnului după debitare. Pentru sterilizare se folosesc procedee de gazare, etuvare, iradiere gamma, iradiere cu microunde. Procedeul prin gazare necesită respectarea cerințelor de protecția mediului, conform legislației în vigoare. 7.1.2 Metode și produse de tratare a lemnului rotund și a cherestelei proaspăt debitate 7.1.2.1. Metodele și produsele de tratare a lemnului rotund și a cherestelei, proaspăt debitate
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
vigoare. 7.1.2 Metode și produse de tratare a lemnului rotund și a cherestelei proaspăt debitate 7.1.2.1. Metodele și produsele de tratare a lemnului rotund și a cherestelei, proaspăt debitate, împotriva dăunătorilor forestieri trebuie să îndeplinească cerințe funcționale și de protecția mediului. Se folosesc produsele chimice testate pentru eficacitate conform SR EN 599-1+A1 și comercializate pe piață în conformitate cu legislația națională și europeană specifică domeniului, în vigoare. 7.1.2.2. Metoda fitosanitară de sterilizare este etuvarea
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
legislația națională și europeană specifică domeniului, în vigoare. 7.1.2.2. Metoda fitosanitară de sterilizare este etuvarea (tratamentul termic la 55-60°C în miezul lemnului, timp de 30 de minute), cu simbol internațional HT. În anexa 10 sunt prezentate cerințele tratamentului termic. Acestea se pot aplica lemnului înainte de montare. 7.1.2.3. Pentru tratarea lemnului cu atac de insecte pus în operă, se folosesc metode de fumigare cu aerosoli calzi și aerosoli reci, iradiere cu microunde mobile, alte metode
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
penetrante în profunzime ale undelor radiante. Furnizorul de servicii garantează eficacitatea tratamentului, în instalații fixe sau cu echipamente mobile. 7.3.2. Tratamente curative cu produse insecticide 7.3.2.1. Tratamentele curative se aplică cu produse insecticide ce îndeplinesc cerințe de eficacitate, comercializate conform punctului 7.1.2.1. 7.3.2.2. Tratamentele curative cu produse chimice se aplică cu respectarea cerințelor de penetrare și retenție, prin metode indicate și garantate de fabricant. 7.3.2.3. Metodele pentru
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
curative cu produse insecticide 7.3.2.1. Tratamentele curative se aplică cu produse insecticide ce îndeplinesc cerințe de eficacitate, comercializate conform punctului 7.1.2.1. 7.3.2.2. Tratamentele curative cu produse chimice se aplică cu respectarea cerințelor de penetrare și retenție, prin metode indicate și garantate de fabricant. 7.3.2.3. Metodele pentru tratamente curative cu produse insecticide sunt: injectarea, stropirea, imersia de scurtă durată, pensularea, pulverizarea, fumigarea cu aerosoli și gazarea. 7.3.2.4
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
execuție întocmită de proiectant. 8.2.2. Măsurile privind protecția și igiena muncii vor fi bazate pe prevederile indicate de fabricanții produselor de protecție, precum și pe prevederile legislației aplicabile în domeniu, în vigoare: a) Hotărârea Guvernului nr. 300/2006 privind cerințele minime de securitate și sănătate pentru șantierele temporare sau mobile, cu modificările și completările ulterioare; ... b) Legea nr. 319/2006 a securității și sănătății în muncă, cu completările ulterioare; ... c) Hotărârea Guvernului nr. 1425/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
consumul lor la locul de muncă sunt strict interzise; ... d) în spațiile de lucru, pe toată durata executării lucrărilor de protecție a lemnului, sunt interzise fumatul sau utilizarea focului deschis; ... e) instalațiile electrice (cabluri, echipamente etc.) trebuie să fie corespunzătoare cerințelor pentru utilizarea în atmosferă potențial explozivă; ... f) se interzice folosirea, pentru ștergerea suprafețelor, a materialelor din fibre sintetice sau lână, care pot produce scântei datorită încărcărilor electrostatice prin frecare; ... g) muncitorii trebuie să fie instruiți și asigurați, în special pentru
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
se realizează în principal prin extinderea miceliului ciupercii sau a rizomorfelor de la o încăpere la alta sau prin diseminarea sporilor, după apariția corpurilor fructifere. Depistarea ciupercii într-o clădire infectată se face cu ușurință după corpurile fructifere. Anexa 8 (informativă) CERINȚE DE CALITATE ALE LEMNULUI 1. Cerințe de calitate ale lemnului după aspectul vizual și după valorile rezistențelor mecanice a) Lemn rotund - Clasificări dimensionale, în conformitate cu art. 4 din SR EN 1315:2010 ... Clasificarea dimensională conține: a.1) Lemn rotund fără coajă
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
miceliului ciupercii sau a rizomorfelor de la o încăpere la alta sau prin diseminarea sporilor, după apariția corpurilor fructifere. Depistarea ciupercii într-o clădire infectată se face cu ușurință după corpurile fructifere. Anexa 8 (informativă) CERINȚE DE CALITATE ALE LEMNULUI 1. Cerințe de calitate ale lemnului după aspectul vizual și după valorile rezistențelor mecanice a) Lemn rotund - Clasificări dimensionale, în conformitate cu art. 4 din SR EN 1315:2010 ... Clasificarea dimensională conține: a.1) Lemn rotund fără coajă - simbol D: ● D 0, D 1a
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
3,2 N/mmp (rășinoase), 7,5...13,5 N/mmp (foioase); ● rezistență la forfecare: 3,0....4,0 N/mmp (rășinoase), 3,4...5,0 N/mmp (foioase). Anexa 9 (informativă) EXEMPLE DE VALORI ALE UMIDITĂȚII LEMNULUI Anexa 10 CERINȚE MINIME DE TRATAMENT FITOSANITAR Tratamentul termic este singurul tratament aprobat a fi utilizat în România pentru tratament fitosanitar. Realizarea acestuia presupune încălzirea lemnului în conformitate cu un program specific de timp-temperatură care atinge un minim de temperatură de 56°C pentru o
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
fi potrivite pentru atingerea acestor parametri. De exemplu, cuptorul de uscare, impregnarea chimică prin presiune favorizată de căldură, cuptorul cu microunde sau alte tratamente pot fi considerate tratamente termice, cu condiția ca ele să îndeplinească parametrii de tratament termic specificați. Cerințele tratamentului conțin timpii de încălzire ai lemnului stabiliți pentru respectarea cerințelor fitosanitare. Timpii indicați cuprind urcarea temperaturii și cele 30 minute de încălzire la temperatura de 56°C în inima lemnului. Timpii de încălzire ceruți țin seama de toți parametrii
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
impregnarea chimică prin presiune favorizată de căldură, cuptorul cu microunde sau alte tratamente pot fi considerate tratamente termice, cu condiția ca ele să îndeplinească parametrii de tratament termic specificați. Cerințele tratamentului conțin timpii de încălzire ai lemnului stabiliți pentru respectarea cerințelor fitosanitare. Timpii indicați cuprind urcarea temperaturii și cele 30 minute de încălzire la temperatura de 56°C în inima lemnului. Timpii de încălzire ceruți țin seama de toți parametrii întâlniți în timpul tratamentului termic: esențe, umiditatea lemnului, temperatura lemnului, viteza aerului
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 3 aprilie 2015 "Specificaţie tehnică privind protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Cerinţe, criterii de performanţă şi măsuri de prevenire şi combatere - Indicativ ST 049-2014"*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265776_a_267105]
-
universitățile care desfășoară programe de studii universitare în domeniul de ierarhizare corespunzător categoriilor A sau B. ... Articolul 76 (1) Programele și activitățile de perfecționare pot fi organizate în forme de învățământ flexibile, adaptate obiectivelor și conținuturilor formării, precum și posibilităților și cerințelor participanților, respectiv: a) prin cursuri cu frecvență, organizate modular, în perioada vacanțelor școlare, în zilele nelucrătoare sau în zilele lucrătoare cu acordul participanților și al sindicatelor; ... b) în sistemul învățământului la distanță, prin utilizarea platformelor e-learning și a suporturilor electronice
METODOLOGIA**) din 7 octombrie 2011 (*actualizată*) pentru aprobarea Metodologiei privind formarea continuă a personalului din învăţământul preuniversitar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265722_a_267051]
-
inter-trans-disciplinare și cross-curriculare vizând strategiile alternative și complementare de instruire, cercetarea și inovarea, comunicarea și parteneriatele cu mediul social etc. ... Articolul 91 Sistemul de competențe pe care se întemeiază prezenta metodologie preia și adaptează la specificul profesiei didactice și la cerințele învățământului preuniversitar românesc categoriile și nivelurile de competență cu care operează Cadrul European al Calificărilor (CEC), Cadrul Național al Calificărilor din Învățământul Superior (CNCIS) și Cadrul European al Competențelor. Articolul 92 (1) Competențele profesionale reprezintă ansamblul unitar și dinamic al
METODOLOGIA**) din 7 octombrie 2011 (*actualizată*) pentru aprobarea Metodologiei privind formarea continuă a personalului din învăţământul preuniversitar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265722_a_267051]