33,947 matches
-
sporirea performanțelor de comportare la incendiu/clasei de reacție la foc a elementului de lemn; ... (d) utilizarea unor elemente structurale din lemn masiv încleiat supradimensionate, pentru a avea o acoperire de strat de sacrificiu, determinată prin calcul, ce poate proteja secțiunea structurală pentru îmbunătățirea timpului normat de rezistență și stabilitate; ... (e) utilizarea unor sisteme testate și certificate ce includ componentele structurale din lemn în ansamblul lor ca sistem constructiv compozit și care, în baza documentelor aferente de punere în piață a produselor
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
din lemn masiv încleiat supradimensionate, pentru a avea o acoperire de strat de sacrificiu, determinată prin calcul, ce poate proteja secțiunea structurală pentru îmbunătățirea timpului normat de rezistență și stabilitate; ... (e) utilizarea unor sisteme testate și certificate ce includ componentele structurale din lemn în ansamblul lor ca sistem constructiv compozit și care, în baza documentelor aferente de punere în piață a produselor, furnizate de producător, se încadrează într-o clasă de reacție la foc superioară clasei C-s2, d0. ... (6) Dacă apare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
de punere în piață a produselor, furnizate de producător, se încadrează într-o clasă de reacție la foc superioară clasei C-s2, d0. ... (6) Dacă apare necesitatea utilizării de goluri tehnologice sau arhitecturale în elementele de CLT care au și rol structural sau trebuie să aibă un grad de rezistență la foc, perimetrul golului se va proteja corespunzător. (7) La clădirile care utilizează panourile din CLT cu rol structural, instalațiile electrice trebuie să fie montate aplicat, cu protecții realizate conform prevederilor normativului
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
de goluri tehnologice sau arhitecturale în elementele de CLT care au și rol structural sau trebuie să aibă un grad de rezistență la foc, perimetrul golului se va proteja corespunzător. (7) La clădirile care utilizează panourile din CLT cu rol structural, instalațiile electrice trebuie să fie montate aplicat, cu protecții realizate conform prevederilor normativului P118 și a normativului I7. Instalarea directă în elementul CLT este permisă numai dacă se efectuează teste suplimentare. (8) În cazul construcțiilor cu grad V de rezistență
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
straturilor individuale și prin atașarea flexibilă a panourile de finisaj de peretele portant. Pentru a evita rezonanța cavității, panourile de finisaj ar trebui să fie umplute cu material fonoabsorbant. (8) Se va ține cont de afectarea rezistenței și rigidității nodurilor structurale datorită inserției de materiale fonoabsorbante în nodurile respective. ... 6.7. Aspecte legate de utilizarea sustenabilă a resurselor și protecția mediului (1) Se recomandă promovarea construcțiile din lemn pentru că au o performanță sporită în ceea ce privește protecția mediului, fiind superioare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
exploatare, intervențiile în timp asupra acestora și postutilizarea lor. Se recomandă recuperarea și revalorificarea elementelor din lemn (după o evaluare a integrității și conformității acestora de către un inginer structurist) în vederea utilizării lor în noi construcții, atât cu rol structural sau de închidere, cât și cu rol decorativ, arhitectural. Acolo unde reutilizarea lor nu se poate îndeplini, se vor prevedea măsuri de valorificare prin reciclare industrială a materialului lemnos. ... ... A. Anexa A. Rezistențe caracteristice ale lemnului la diverse solicitări (1
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 13 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265184]
-
Țevi rotunde fără sudură de cupru pentru apă și gaz utilizate la instalații sanitare și de încălzire SR EN 1057:2006 01.12.2010 85. SR EN 1090-1+A1:2012 Executarea structurilor de oțel și structurilor de aluminiu. Partea 1: Cerințe pentru evaluarea conformității elementelor structurale SR EN 1090-1:2009 01.09.2012 86. SR EN 1096-4:2018 Sticlă pentru construcții. Geam peliculizat. Partea 4: Evaluarea conformității/Standard de produs SR EN 1096-4:2004 2019 2020 87. SR EN 1123-1:2002 Tuburi și racorduri de tub pentru rețele de canalizare de oțel galvanizat
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 2: Sisteme de protecție de suprafață pentru beton 01.09.2005 118. SR EN 1504-3:2006 Produse și sisteme pentru protecția și repararea structurilor de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 3: Reparație structurală și nestructurală 01.10.2006 119. SR EN 1504-4:2005 Produse și sisteme pentru protecția și repararea structurilor de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 4: Lipire structurală 01.09.2005 120. SR EN 1504-5:2005 Produse și sisteme pentru protecția și repararea
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 3: Reparație structurală și nestructurală 01.10.2006 119. SR EN 1504-4:2005 Produse și sisteme pentru protecția și repararea structurilor de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 4: Lipire structurală 01.09.2005 120. SR EN 1504-5:2005 Produse și sisteme pentru protecția și repararea structurilor de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 5: Produse de injecție în beton 01.10.2005 121. SR EN 1504-6:2007 Produse și sisteme pentru protecția și
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
și sisteme pentru protecția și repararea structurilor de beton. Definiții, condiții, controlul calității și evaluarea conformității. Partea 7: Protecția armăturii împotriva coroziunii 01.06.2007 123. SR EN 1520:2011 Elemente prefabricate armate de beton cu agregate ușoare cu structură deschisă cu armături structurale și nestructurale SR EN 1520:2003 01.01.2012 124. SR EN 1748-1-2:2004 Sticlă pentru construcții. Produse de bază speciale. Sticlă borosilicatică. Partea 1-2: Evaluarea conformității/Standard de produs 01.09.2005 125. SR EN 1748-2-2:2004 Sticlă pentru construcții. Produse de bază speciale - Vitroceram. Partea 2-2
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
15250:2007 Aparate de încălzire de uz casnic cu combustibil solid cu degajare lentă a căldurii. Cerințe și metode de încercare 01.01.2008 410. SR EN 15258:2009 Produse prefabricate din beton. Elemente pentru ziduri de sprijin 01.01.2010 411. SR EN 15274:2015 Adezivi structurali pentru aplicații generale. Cerințe și metode de încercare SR EN 15274:2008 13.11.2015 412. SR EN 15275:2015 Adezivi structurali. Caracterizarea adezivilor anaerobi pentru asamblări metalice coaxiale în structuri de clădiri și în construcții civile SR EN 15275:2008 13.11.2015 413. SR EN
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
de încercare 01.01.2008 410. SR EN 15258:2009 Produse prefabricate din beton. Elemente pentru ziduri de sprijin 01.01.2010 411. SR EN 15274:2015 Adezivi structurali pentru aplicații generale. Cerințe și metode de încercare SR EN 15274:2008 13.11.2015 412. SR EN 15275:2015 Adezivi structurali. Caracterizarea adezivilor anaerobi pentru asamblări metalice coaxiale în structuri de clădiri și în construcții civile SR EN 15275:2008 13.11.2015 413. SR EN 15283-1+A1:2010 Plăci de ipsos armate cu fibre - Definiții, condiții și metode de încercări - Partea 1 - Plăci de ipsos
ORDIN nr. 313 din 28 februarie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/265616]
-
elementelor constitutive de interoperabilitate cu cerințele esențiale, conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 73/2019 privind siguranța feroviară, aprobată prin Legea nr. 71/2020; ... e) supraveghează prin acțiuni specifice de control, inspecție și audit utilizarea în activitățile de întreținere a subsistemelor structurale și a vehiculelor feroviare a componentelor critice pentru siguranță prevăzute în Hotărârea Guvernului nr. 108/2020 privind interoperabilitatea sistemului feroviar și în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2019/779 al Comisiei din 16 mai 2019 de stabilire a unor dispoziții detaliate
HOTĂRÂRE nr. 309 din 5 aprilie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/266722]
-
cuprins: dd) asigură, prin Direcția generală dezvoltare rurală - Autoritate de management pentru PNDR, denumită în continuare DGDR AM-PNDR, îndeplinirea atribuțiilor prevăzute de art. 20 din Hotărârea Guvernului nr. 398/2015 pentru stabilirea cadrului instituțional de coordonare și gestionare a fondurilor europene structurale și de investiții și pentru asigurarea continuității cadrului instituțional de coordonare și gestionare a instrumentelor structurale 2007-2013, cu modificările și completările ulterioare, precum și funcția de Autoritate de management pentru PS 2023-2027, potrivit art. 123 din Regulamentul (UE) 2021/2.115 al
HOTĂRÂRE nr. 340 din 12 aprilie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267214]
-
DGDR AM-PNDR, îndeplinirea atribuțiilor prevăzute de art. 20 din Hotărârea Guvernului nr. 398/2015 pentru stabilirea cadrului instituțional de coordonare și gestionare a fondurilor europene structurale și de investiții și pentru asigurarea continuității cadrului instituțional de coordonare și gestionare a instrumentelor structurale 2007-2013, cu modificările și completările ulterioare, precum și funcția de Autoritate de management pentru PS 2023-2027, potrivit art. 123 din Regulamentul (UE) 2021/2.115 al Parlamentului European și al Consiliului din 2 decembrie 2021 de stabilire a normelor privind sprijinul pentru
HOTĂRÂRE nr. 340 din 12 aprilie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/267214]
-
de COVID-19 din cadrul Programului operațional Competitivitate 2014-2020, implementat de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, ținând cont de faptul că aplicația MySMIS/MySMIS 2014, prevăzută de Hotărârea Guvernului nr. 398/2015 pentru stabilirea cadrului instituțional de coordonare și gestionare a fondurilor europene structurale și de investiții și pentru asigurarea continuității cadrului instituțional de coordonare și gestionare a instrumentelor structurale 2007-2013, cu modificările și completările ulterioare, nu poate susține un volum ridicat de cereri, luând act de faptul că Sistemul informatic integrat IMM-RECOVER, dezvoltat
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 25 din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/252770]
-
cont de faptul că aplicația MySMIS/MySMIS 2014, prevăzută de Hotărârea Guvernului nr. 398/2015 pentru stabilirea cadrului instituțional de coordonare și gestionare a fondurilor europene structurale și de investiții și pentru asigurarea continuității cadrului instituțional de coordonare și gestionare a instrumentelor structurale 2007-2013, cu modificările și completările ulterioare, nu poate susține un volum ridicat de cereri, luând act de faptul că Sistemul informatic integrat IMM-RECOVER, dezvoltat și implementat în baza Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 130/2020 privind unele măsuri pentru acordarea
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 25 din 18 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/252770]
-
capitolul 51.01 «Autorități publice și acțiuni externe», articolele 56.23 «Cofinanțarea fondurilor primite de la Uniunea Europeană - Alte cheltuieli ocazionate de implementarea programelor cu finanțare din FEN», 56.41 «Sume aferente diferenței de dobândă la disponibilitățile aferente programelor operaționale finanțate din fonduri structurale», 58.24 «Sume aferente asistenței financiare nerambursabile alocate de UE în perioada de programare 2014-2020», 60.09 «Alte cheltuieli ocazionate de implementarea PNRR», precum și pentru plățile aferente serviciului datoriei publice guvernamentale de la capitolul 54.01 «Alte servicii publice generale» și capitolul
ORDIN nr. 305 din 15 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253140]
-
Prevederile acestei reglementări tehnice se aplică la proiectarea și efectuarea lucrărilor de intervenție asupra construcțiilor existente realizate înainte de intrarea în vigoare a acestei reglementări tehnice, la care se efectuează una sau mai multe dintre următoarele categorii de lucrări: consolidare structurală de ansamblu; renovare majoră; reparații capitale; schimbarea folosinței unor construcții existente într-o funcțiune specifică unităților de învățământ, dacă aceasta implică lucrări de construcție pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire. În situațiile prevăzute la (5), prevederile acestei reglementări
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
tehnică. Corpurile de clădire nou adăugate se proiectează în acord cu prevederile acestei reglementări tehnice. Investitorul, beneficiarul și proiectantul decid asupra aplicării prevederilor acestei reglementări tehnice în cazul construcțiilor existente pentru care se realizează numai lucrări de intervenție pentru consolidare structurală de ansamblu sau pentru creșterea securității la incendiu. Prevederile acestei reglementări tehnice pot fi aplicate în cazul clădirilor monument istoric numai dacă acestea nu contravin conceptelor, abordărilor și procedurilor cuprinse în documentele normative specifice acestei categorii de clădiri. Cerințe de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
performanței energetice este aproape egal cu zero sau este foarte scăzut și este acoperit într-un procent semnificativ cu energie din surse regenerabile, în condițiile Legii nr. 372/2005 privind performanța energetică a clădirii, republicată. Consolidare: refacerea sau înnoirea oricărei componente structurale a unei clădiri cu scopul îmbunătățirii comportării structurii la diferite tipuri de acțiuni. Debarcare auto: aducerea elevilor la scoală cu mijloace de transport de tipul autoturismelor, mini-autobuzelor sau alte mijloace de transport motorizate, coborârea lor în condiții de siguranță în
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
învățământ (sală de clasă, laborator, bibliotecă, etc). Refuncționalizare: schimbări la nivelul planimetriei corpurilor de clădire existente și a facilitaților interioare și exterioare care nu implica lucrări de consolidare, intervenție la nivelul structurii de rezistență a clădirii sau construire de elemente structurale majore, fără a schimba funcțiunea principală a ansamblului de clădiri. Renovare majoră: lucrările proiectate și efectuate la anvelopa clădirii și/sau la sistemele tehnice ale acesteia, ale căror costuri depășesc 25% din valoarea de impozitare a clădirii, exclusiv valoarea terenului pe
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
ale elementelor de construcție și încărcările utile pentru clădiri se stabilesc conform SR EN 1991-1-1. Încărcările din zăpadă se stabilesc conform prevederilor CR 1-1-3. Proiectarea la acțiunea vântului se realizează conform prevederilor CR 1-1-4. Proiectarea la acțiunea seismică a elementelor structurale și componentelor nestructurale se realizează conform prevederilor P 100. Valorile maxime ale factorilor de comportare se stabilesc considerând valoarea α u / α 1 =1,0. Proiectarea la acțiuni gravitaționale și la acțiunea vântului a structurilor de beton se face în acord
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
gravitaționale și la acțiunea vântului a structurilor compozite oțel-beton se face în acord cu prevederile SR EN 1994-1-1. Proiectarea la acțiuni gravitaționale și la acțiunea vântului a structurilor de lemn se face în acord cu prevederile NP 005. Pentru elementele structurale ale construcțiilor cu structură de rezistență din beton armat sau beton precomprimat, clasele de expunere pentru proiectare se stabilesc conform SR EN 1992-1-1. Pentru plăcile de beton ale clădirilor, indiferent de soluția constructivă, clasele de expunere pentru proiectare se stabilesc
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]
-
din deschidere. În cazul plăcilor cu contur rectangular rezemate pe tot conturul în calculul deformației verticale maxime se consideră valoarea minimă a deschiderii. Limitările deformațiilor verticale prevăzute la (17) și (18) se respectă și în cazul plăcilor compozite oțel-beton. Sistemul structural se alege astfel încât să favorizeze adaptarea funcționalității spațiilor interioare în viitor. Când amplasamentul permite, punctele termice, centralele termice, posturile de transformare și stațiile de pompare se amplasează grupat sau separat în clădiri independente. Instalațiile a căror avariere seismică poate
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 16 iunie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/256668]