22,524 matches
-
A) 216. Active corporale de explorare și evaluare a resurselor minerale (A) 218. Plante productive 22. IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI ACTIVE BIOLOGICE PRODUCTIVE ÎN CURS DE APROVIZIONARE 223. Instalații tehnice și mijloace de transport în curs de aprovizionare (A) 224. Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale în curs de aprovizionare (A) 227. Active biologice productive în curs de aprovizionare (A) 23. IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI INVESTIȚII IMOBILIARE ÎN CURS DE EXECUȚIE 231. Imobilizări corporale
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
potrivit IFRS. GRUPA 21 "IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI INVESTIȚII IMOBILIARE" Din grupa 21 "Imobilizări corporale și investiții imobiliare" fac parte: Contul 211 "Terenuri și amenajări de terenuri" Contul 212 "Construcții" Contul 213 " Instalații tehnice și mijloace de transport" Contul 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale" Contul 215 "Investiții imobiliare" Contul 216 "Active corporale de explorare și evaluare a resurselor minerale" Contul 218 "Plante productive". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența intrărilor, ieșirilor
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
215 "Investiții imobiliare" Contul 216 "Active corporale de explorare și evaluare a resurselor minerale" Contul 218 "Plante productive". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența intrărilor, ieșirilor și existenței imobilizărilor corporale de natura terenurilor, construcțiilor, instalațiilor, mijloacelor de transport, mobilierului și aparaturii birotice, a investițiilor imobiliare, a activelor corporale de explorare și evaluare a resurselor minerale, plantelor productive, precum și a altor active corporale. În debitul conturilor de imobilizări corporale și investiții imobiliare se înregistrează intrări și creșteri de valoare ale acestora. În
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
contului 212 "Construcții" se ține evidența existenței și mișcării construcțiilor. Contul 213 Cu ajutorul contului 213 "Instalații tehnice și mijloace de transport" se ține evidența existenței și mișcării instalațiilor tehnice și a mijloacelor de transport. Contul 214 Cu ajutorul contului 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale" se ține evidența existenței și mișcării mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecție a valorilor umane și materiale și a altor active corporale. Contul 215 Cu ajutorul contului 215
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
se ține evidența existenței și mișcării instalațiilor tehnice și a mijloacelor de transport. Contul 214 Cu ajutorul contului 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale" se ține evidența existenței și mișcării mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecție a valorilor umane și materiale și a altor active corporale. Contul 215 Cu ajutorul contului 215 "Investiții imobiliare" se ține evidența existenței, mișcării și evaluării la valoarea justă a investițiilor imobiliare, încadrate în această categorie. Contul 216
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
IMOBILIZĂRI CORPORALE ȘI ACTIVE BIOLOGICE PRODUCTIVE ÎN CURS DE APROVIZIONARE" Din grupa 22 "Imobilizări corporale și active biologice productive în curs de aprovizionare" fac parte: Contul 223 " Instalații tehnice și mijloace de transport în curs de aprovizionare" Contul 224 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale în curs de aprovizionare" Contul 227 "Active biologice productive în curs de aprovizionare". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența imobilizărilor corporale și a activelor biologice productive achiziționate
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
223 Cu ajutorul contului 223 "Instalații tehnice și mijloace de transport în curs de aprovizionare" se ține evidența existenței și mișcării imobilizărilor corporale de natura instalațiilor tehnice și mijloacelor de transport în curs de aprovizionare. Contul 224 Cu ajutorul contului 224 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale în curs de aprovizionare" se ține evidența existenței și mișcării imobilizărilor corporale de natura mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecție a valorilor umane și materiale și altor
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
transport în curs de aprovizionare. Contul 224 Cu ajutorul contului 224 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale în curs de aprovizionare" se ține evidența existenței și mișcării imobilizărilor corporale de natura mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecție a valorilor umane și materiale și altor active corporale în curs de aprovizionare. Contul 227 Cu ajutorul contului 227 "Active biologice productive în curs de aprovizionare" se ține evidența existenței și mișcării activelor biologice productive în curs
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 12 decembrie 2016 conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/278960_a_280289]
-
sau perioada de raportare conform Ordinului nr. 190/2013 ]" se înlocuiește cu sintagma "(se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)". UNITATEA SANITARĂ ........................... PROGRAMUL NAȚIONAL DE DIAGNOSTIC ȘI TRATAMENT CU AJUTORUL APARATURII DE ÎNALTĂ PERFORMANȚĂ - SUBPROGRAMUL DE RADIOLOGIE INTERVENȚIONALĂ Raportare pentru ......( Se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative.)............ Tabel 1 "Situația bolnavilor pe tipuri de tratament și a cheltuielilor aferente (lei
ANEXE din 17 mai 2013 (*actualizate*) nr. 1-3 la Ordinul preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 256/2013 pentru aprobarea machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate curative*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280004_a_281333]
-
tabelul 1 C3 TOTAL = (C19+C20) din tabelul 1 Întocmit ---------- Tabelul 1 "Situația bolnavilor pe tipuri de tratament și a cheltuielilor aferente (lei)" și tabelul 2 " Situația stocului de materiale sanitare (lei)" ale Programului național de diagnostic și tratament cu ajutorul aparaturii de înaltă performanță - Subprogramul de radiologie intervențională din anexa 1 au fost înlocuite cu tabelul 1 și tabelul 2 din anexa 6 la ORDINUL nr. 197 din 2 aprilie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 286 din 28 aprilie 2015
ANEXE din 17 mai 2013 (*actualizate*) nr. 1-3 la Ordinul preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 256/2013 pentru aprobarea machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate curative*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280004_a_281333]
-
din anexa 6 la ORDINUL nr. 197 din 2 aprilie 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 286 din 28 aprilie 2015, conform pct. 6 al art. I din același act normativ. UNITATEA SANITARĂ: ..................... Programul național de diagnostic și tratament cu ajutorul aparaturii de înaltă performantă - Subprogramul de diagnostic și tratament al epilepsiei rezistente la tratamentul medicamentos Raportare pentru ........................ (se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)*) TABEL 1 - Situația bolnavilor pe tipuri
ANEXE din 17 mai 2013 (*actualizate*) nr. 1-3 la Ordinul preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 256/2013 pentru aprobarea machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate curative*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280004_a_281333]
-
sau perioada de raportare conform Ordinului nr. 190/2013 ]" se înlocuiește cu sintagma "(se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)". UNITATEA SANITARĂ: ................. Programul național de diagnostic și tratament cu ajutorul aparaturii de înaltă performantă - Subprogramul de tratament al hidrocefaliei congenitale sau dobândite la copil Raportare pentru ........................ (se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)*) *) Conform pct. 18 al art. I din
ANEXE din 17 mai 2013 (*actualizate*) nr. 1-3 la Ordinul preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 256/2013 pentru aprobarea machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate curative*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280004_a_281333]
-
sau perioada de raportare conform Ordinului nr. 190/2013 ]" se înlocuiește cu sintagma "(se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)". UNITATEA SANITARĂ: ................. Programul național de diagnostic și tratament cu ajutorul aparaturii de înaltă performanță - Subprogramul de tratament al durerii neuropate prin implant de neurostimulator medular Raportare pentru ........................ (se completează luna sau perioada de raportare conform Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative)*) *) Conform pct. 18 al art. I
ANEXE din 17 mai 2013 (*actualizate*) nr. 1-3 la Ordinul preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 256/2013 pentru aprobarea machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate curative*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280004_a_281333]
-
sunt detaliile de execuție ce urmează a fi elaborate/definitivate astfel). Detaliile de execuție pot fi de 3 tipuri: a) detalii de execuție privind soluționările elaborate de proiectant; ... b) detalii de execuție pentru echiparea obiectivului de investiții, în timpul execuției, cu aparatură și echipamente, realizate cu respectarea datelor și informațiilor oferite de către furnizorii acestora; ... c) detalii de execuție curente standardizate (conform detaliilor-tip ale furnizorilor de subansamble) sau detalii de execuție care depind de specificul tehnologic al firmei constructoare, care se vor
HOTĂRÂRE nr. 907 din 29 noiembrie 2016 (*actualizată*) privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279964_a_281293]
-
congelate rapid constă în înregistrarea exactă a temperaturii unui eșantion selectat conform anexei I, cu ajutorul unui echipament adecvat. 3. Definiția temperaturii "Temperatura" reprezintă temperatura măsurată în locul specificat de partea termosensibilă la temperatură a instrumentului sau a dispozitivului de măsură. 4. Aparatura 4.1. Instrumente de măsură termometrice 4.2. Instrumente care penetrează produsul Se utilizează un instrument metalic ascuțit, cum ar fi perforatorul de gheață, foreza sau burghiul, care se curăță ușor. 5. Specificații generale pentru aparatele de măsură a temperaturii
jrc1897as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87047_a_87834]
-
la fiecare metodă sunt definite după cum urmează: 5.1.1. Repetabilitatea (r) reprezintă valoarea sub care se situează valoarea absolută a diferenței dintre două rezultate individuale obținute prin același procedeu, pe un produs identic, în aceleași condiții (același analist, aceeași aparatură, același laborator și interval de timp scurt). 5.1.2. Reproductibilitatea (R) este valoarea sub care se situează valoarea absolută a diferenței dintre două rezultate individuale obținute prin același procedeu, pe un produs identic, în condiții diferite (analiști diferiți, aparaturi
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
aparatură, același laborator și interval de timp scurt). 5.1.2. Reproductibilitatea (R) este valoarea sub care se situează valoarea absolută a diferenței dintre două rezultate individuale obținute prin același procedeu, pe un produs identic, în condiții diferite (analiști diferiți, aparaturi diferite, laboratoare diferite și/sau intervale de timp diferite). 5.1.3. Dacă nu există alte indicații privind oricare dintre metodele aplicate, valorile repetabilității și reproductibilității sunt exprimate la un nivel de probabilitate de 95%, conform normei ISO 5725: ediția
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
uscată din lapte. 2. DEFINIȚIE Substanța uscată" reprezintă masa exprimată în procente de masă, care rămâne după uscarea completă descrisă în cele ce urmează. 3. PRINCIPIU Evaporarea apei din probă într-o etuvă, la o temperatură de 102 ± 2șC. 4. APARATURĂ ȘI STICLĂRIE DE LABORATOR Material obișnuit de laborator, în special: 4.1. Balanță analitică 4.2. Exsicator, dotat cu un deshidratant eficient (de exemplu gel de silice uscat recent, cu indicator higrometric). 4.3. Etuvă ventilată, reglabilă prin termostat pentru
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
de petrol cu un punct de fierbere între 30-60șC. 4.6. Amestec de solvenți preparat cu puțin timp înainte de utilizare, prin amestecarea unor volume egale de oxid dietilic (pct. 4.4) și de eter de petrol (pct. 4.5). 5. APARATURĂ ȘI STICLĂRIE DE LABORATOR Avertisment: Având în vedere că în procesul determinării substanțelor se folosesc solvenți volatili inflamabili, aparatura electrică folosită trebuie să fie conformă legislației cu privire la utilizarea acestui tip de solvenți. Material obișnuit, în special: 5.1. Balanță analitică
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
utilizare, prin amestecarea unor volume egale de oxid dietilic (pct. 4.4) și de eter de petrol (pct. 4.5). 5. APARATURĂ ȘI STICLĂRIE DE LABORATOR Avertisment: Având în vedere că în procesul determinării substanțelor se folosesc solvenți volatili inflamabili, aparatura electrică folosită trebuie să fie conformă legislației cu privire la utilizarea acestui tip de solvenți. Material obișnuit, în special: 5.1. Balanță analitică 5.2. Centrifugă în care baloanele sau tuburile de extracție (pct. 5.6) pot fi supuse unei viteze de
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
Notă: Gradul de puritate al reactivilor menționați la pct. 4.9 și 4.10 ar trebui să fie superior "calității analitice". Pentru pct. 4.9 trebuie să se utilizeze, în măsura posibilităților, o soluție de săruri de amoniu atestate. 5. APARATURĂ ȘI STICLĂRIE DE LABORATOR Material obișnuit, în special: 5.1. Baloane Kjeldahl cu o capacitate de 500 ml. 5.2. Regulatori de fierbere, de exemplu bile de sticlă cu diametru de aproximativ 5 mm, granule Hengar și piatră ponce. 5
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
5.5 și 5.1). În acest caz, pentru a evita eventualele pane, se verifică separat fiecare punct (pct. 6.7). 9.2. În locul încălzirii directe (pct. 6.4), se va folosi un sistem de distilare prin antrenarea vaporilor. Dacă aparatura nu permite folosirea apei distilate, apa folosită nu trebuie să conțină substanțe volatile acide sau alcaline. 9.3. Se poate folosi o probă de 1g de lapte (semi-macro Kjeldahl) în loc de 5 g (pct. 6.1) cu condiția ca: - cantitățile de
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
laptelui parțial degresat și a laptelui degresat, la 20șC. 2. DEFINIȚIE Masa volumică a laptelui este masa unui anumit volum de lapte, la 20șC, raportată la acest volum. 3. PRINCIPIU Masa volumică la 20ș C este determinată prin areometrie. 4. APARATURĂ ȘI STICLĂRIE DE LABORATOR Material obișnuit de laborator și, în special: 4.1. Areometru Areometrul de masă volumică este un instrument compus dintr-un flotor de sticlă, lat și lestat la extremitatea sa inferioară, și dintr-o tijă cilindrică de
jrc1895as1992 by Guvernul României () [Corola-website/Law/87045_a_87832]
-
shore" și nucleare, ale căror aplicații necesită un grad înalt de securitate, precum și organelor de securitate din vehiculele rutiere și agricole, trenuri și vapoare. * contactelor electrice, oricare ar fi domeniile lor de utilizare și aceasta din motive de fiabilitate a aparaturii pe care sunt instalate". 1 1 1 1 1 1 1 1 JO C 8, 13.01.1990, p. 8 și modificarea transmisă la 26 noiembrie 1990. 2 JO C 260, 15. 10.1990, p. 92 și JO C 129
jrc1748as1991 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86896_a_87683]
-
podelei, 3.2.4. - zona afectată din interiorul compartimentului pasagerilor. 4. FACTORI DE CORECȚIE 4.1. Notații v: viteza înregistrată în km /h; m0: masa prototipului în starea definită la pct. 2.4. din prezenta anexă; m1: masa prototipului cu aparatura de testare; d0: variația în distanță măsurată în timpul impactului, definită la pct. 3.1 din prezenta anexă; d1: variația în distanță utilizată pentru determinarea rezultatelor testului; K1: valoarea cea mai mare din raportul (48,3 / v)2 și 0,83
jrc1774as1991 by Guvernul României () [Corola-website/Law/86923_a_87710]