33,516 matches
-
și avizelor privind accesul la sistemele de producție, transport, înmagazinare și alimentare cu gaze naturale, fără respectarea prevederilor legale; 29. nerespectarea prevederilor acordurilor și avizelor privind accesul la conductele din amonte, la sistemele de transport, de înmagazinare/stocare și de alimentare cu gaze naturale; 30. nerespectarea dispozițiilor privind separarea legală a activităților reglementate în sectorul gazelor naturale; 31. executarea fără acordul operatorului licențiat a oricărei operații sau intervenții, de orice natură, la conductele, aparatele, instalațiile de măsurare și accesoriile aferente obiectivelor
LEGE nr. 351 din 14 iulie 2004 (*actualizată*) LEGEA GAZELOR. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238170_a_239499]
-
reglementate în sectorul gazelor naturale; 31. executarea fără acordul operatorului licențiat a oricărei operații sau intervenții, de orice natură, la conductele, aparatele, instalațiile de măsurare și accesoriile aferente obiectivelor/sistemelor de producție, înmagazinare/ stocare, transport, tranzit și la sistemele de alimentare cu gaze naturale; 32. neurmărirea lucrărilor de constructii-montaj și neintocmirea documentelor specifice de către operatorul care le-a avizat; 33. punerea în funcțiune de către instalatorul autorizat a obiectivelor din sectorul gazelor naturale care nu au fost avizate, recepționate și pentru care
LEGE nr. 351 din 14 iulie 2004 (*actualizată*) LEGEA GAZELOR. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238170_a_239499]
-
ori inflamabile sau a agentului pentru stingerea incendiului în încăperile de locuit, încăperile de serviciu, postul de comandă ori încăperile de mașini. 2.1.4 Instalația și echipamentul său trebuie să fie proiectate astfel încât să reziste la variațiile tensiunii de alimentare în regim permanent și în regim tranzitoriu, la schimbările temperaturii ambiante, la vibrații, umiditate, șocuri, lovituri și coroziune care apar în mod normal la bordul unei nave și să se evite posibilitatea aprinderii unui amestec de aer și gaz inflamabil
AMENDAMENTE din 21 mai 2010 la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului (Codul FSS). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238417_a_239746]
-
4.1.3 Informații clare cu privire la încăperile deservite trebuie să fie afișate pe panoul de comandă și panoul de indicare sau lângă acestea. 2.4.1.4 În scopul detectării pierderilor de energie trebuie să se efectueze verificarea surselor de alimentare cu energie necesare pentru funcționarea instalației. Orice pierdere de energie trebuie să fie semnalizată la panoul de comandă și pe puntea de navigație prin semnale vizuale și acustice care vor fi distincte de semnalul care indică detectarea fumului. 2.4
AMENDAMENTE din 21 mai 2010 la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului (Codul FSS). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238417_a_239746]
-
ori inflamabile sau a agentului pentru stingerea incendiului în încăperile de locuit, încăperile de serviciu, postul de comandă ori încăperile de mașini. 2.1.4 Instalația și echipamentul său trebuie să fie proiectate astfel încât să reziste la variațiile tensiunii de alimentare în regim permanent și ��n regim tranzitoriu, la schimbările temperaturii ambiante, la vibrații, umiditate, șocuri, lovituri și coroziune care apar în mod normal la bordul unei nave și să se evite posibilitatea aprinderii unui amestec de aer și gaz inflamabil
REZOLUŢIA nr. MSC.292(87) din 21 mai 2010 privind adoptarea amendamentelor la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238416_a_239745]
-
4.1.3 Informații clare cu privire la încăperile deservite trebuie să fie afișate pe panoul de comandă și panoul de indicare sau lângă acestea. 2.4.1.4 În scopul detectării pierderilor de energie trebuie să se efectueze verificarea surselor de alimentare cu energie necesare pentru funcționarea instalației. Orice pierdere de energie trebuie să fie semnalizată la panoul de comandă și pe puntea de navigație prin semnale vizuale și acustice care vor fi distincte de semnalul care indică detectarea fumului. 2.4
REZOLUŢIA nr. MSC.292(87) din 21 mai 2010 privind adoptarea amendamentelor la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238416_a_239745]
-
3. Cheltuieli pentru investiția de bază - cheltuielile aferente obiectelor cuprinse în obiectivul de investiție: a) cheltuieli pentru construcții și instalații legate de construcții, pe obiecte de construcție (clădiri, construcții speciale, instalații aferente construcțiilor, precum: instalații electrice, sanitare, instalații interioare de alimentare cu gaze naturale, instalații de încălzire, ventilare, climatizare, P.S.I., telecomunicații și alte tipuri de instalații impuse de destinația obiectivului investiției); ... b) cheltuieli pentru montajul utilajelor tehnologice și al utilajelor incluse în instalațiile funcționale, inclusiv rețelele aferente necesare funcționării acestora, desfășurate
ORDIN nr. 1.047 din 18 noiembrie 2011 privind aprobarea Listei de cheltuieli eligibile pentru proiectele finanţate în cadrul Programului operaţional sectorial "Creşterea competitivităţii economice" (POS CCE) 2007-2013, axa prioritară 4 "Creşterea eficienţei energetice şi a securităţii furnizării în contextul combaterii schimbărilor climatice", domeniul major de intervenţie 3 "Diversificarea reţelelor de interconectare în vederea creşterii securităţii furnizării energiei", operaţiunea "Sprijinirea investiţiilor pentru interconectarea reţelelor naţionale de tranSport al energiei electrice şi gazelor naturale cu reţelele europene". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237975_a_239304]
-
copiere/multiplicare/comunicații, inclusiv cheltuieli aferente instalării acestor echipamente definite că: 12.1.1.1. echipamente informatice, cum ar fi, dar fără a se limită la acestea: echipament activ și pasiv de rețea care include servere, swich-uri, routere, unități de alimentare neintreruptibile, unități de stocare de date specifice rețelei (Systems Area Network), firewall-uri, conectica, cablare, rack-uri, precum și software necesare operării și funcționării rețelei inclusiv backup server; 12.1.1.2. posturi de lucru fixe și/sau mobile dotate cu unități
ORDIN nr. 880 din 1 noiembrie 2011 pentru modificarea anexelor nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi al ministrului economiei şi finanţelor nr. 28/75/2008 privind aprobarea listelor de cheltuieli eligibile în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial "TranSport" (POS-T) 2007-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238468_a_239797]
-
unități de stocare de date specifice rețelei (Systems Area Network), firewall-uri, conectica, cablare, rack-uri, precum și software necesare operării și funcționării rețelei inclusiv backup server; 12.1.1.2. posturi de lucru fixe și/sau mobile dotate cu unități de alimentare neintreruptibile și software comun pentru operarea acestora; 12.1.1.3. echipamente periferice de imprimare (inclusiv multifuncționale); 12.1.1.4. echipamente de copiere (inclusiv multifuncționale); 12.1.1.5. echipamente de comunicații; 12.1.1.6. echipamente de proiecție
ORDIN nr. 880 din 1 noiembrie 2011 pentru modificarea anexelor nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi al ministrului economiei şi finanţelor nr. 28/75/2008 privind aprobarea listelor de cheltuieli eligibile în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial "TranSport" (POS-T) 2007-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238468_a_239797]
-
copiere/multiplicare/comunicații, inclusiv cheltuieli aferente instalării acestor echipamente definite că: 12.1.1.1. echipamente informatice, cum ar fi, dar fără a se limită la acestea: echipament activ și pasiv de rețea care include servere, swich-uri, routere, unități de alimentare neintreruptibile, unități de stocare de date specifice rețelei (Systems Area Network), firewall-uri, conectica, cablare, rack-uri, precum și software necesare operării și funcționării rețelei inclusiv backup server; 12.1.1.2. posturi de lucru fixe și/sau mobile dotate cu unități
ORDIN nr. 148 din 2 decembrie 2011 pentru modificarea anexelor nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi al ministrului economiei şi finanţelor nr. 28/75/2008 privind aprobarea listelor de cheltuieli eligibile în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial "TranSport" (POS-T) 2007-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238471_a_239800]
-
unități de stocare de date specifice rețelei (Systems Area Network), firewall-uri, conectica, cablare, rack-uri, precum și software necesare operării și funcționării rețelei inclusiv backup server; 12.1.1.2. posturi de lucru fixe și/sau mobile dotate cu unități de alimentare neintreruptibile și software comun pentru operarea acestora; 12.1.1.3. echipamente periferice de imprimare (inclusiv multifuncționale); 12.1.1.4. echipamente de copiere (inclusiv multifuncționale); 12.1.1.5. echipamente de comunicații; 12.1.1.6. echipamente de proiecție
ORDIN nr. 148 din 2 decembrie 2011 pentru modificarea anexelor nr. 1 şi 2 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi al ministrului economiei şi finanţelor nr. 28/75/2008 privind aprobarea listelor de cheltuieli eligibile în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial "TranSport" (POS-T) 2007-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238471_a_239800]
-
greutatea specifică de 1,025 la linia de încărcare corespunzătoare bordului liber de vară atribuit și greutatea navei goale. .6 Greutatea navei goale este deplasamentul navei în tone, exclusiv marfa, combustibilul, uleiul lubrifiant, apa de balast, apa dulce, apa de alimentare din tancuri, materialele combustibile, pasagerii și echipajul și bagajele lor. .7 Puntea pereților etanși este puntea cea mai de sus până la care se extind pereții transversali etanși. .8 Linia de supraimersiune este o linie trasată pe bordaj la cel puțin
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
avarie este o condiție în care orice instalații necesare pentru condițiile normale de funcționare și locuit nu sunt în stare bună de exploatare datorită avarierii sursei principale de energie electrică. .6 Sursa principală de energie electrică este o sursă destinată alimentării cu energie electrică a tabloului principal de distribuție în vederea distribuirii la toate instalațiile necesare pentru menținerea navei în condiții normale de funcționare și locuit. .7 Navă lipsită de energie este starea navei în care instalația principală de propulsie, căldările și
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
un tablou de distribuție alimentat direct de la sursa principală de energie electrică și destinat distribuirii energiei electrice la instalațiile navei. .10 Tabloul de distribuție de avarie este un tablou de distribuție care, în caz de avarie a instalației principale de alimentare cu energie electrică, este alimentat direct de la sursa de energie electrică de avarie sau de la sursa de avarie de tranziție și este destinat distribuirii energiei electrice la instalațiile de avarie. .11 Sursa de energie electrică de avarie este sursa de
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
este alimentat direct de la sursa de energie electrică de avarie sau de la sursa de avarie de tranziție și este destinat distribuirii energiei electrice la instalațiile de avarie. .11 Sursa de energie electrică de avarie este sursa de energie electrică destinată alimentării tabloului de distribuție de avarie în cazul unei avarii a alimentării de la sursa principală de energie electrică. .12 Viteza maximă de serviciu înainte este cea mai mare viteză pe care nava este destinată să o mențină în serviciu pe mare
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
de la sursa de avarie de tranziție și este destinat distribuirii energiei electrice la instalațiile de avarie. .11 Sursa de energie electrică de avarie este sursa de energie electrică destinată alimentării tabloului de distribuție de avarie în cazul unei avarii a alimentării de la sursa principală de energie electrică. .12 Viteza maximă de serviciu înainte este cea mai mare viteză pe care nava este destinată să o mențină în serviciu pe mare la cel mai mare pescaj. .13 Viteza maximă înapoi este viteza
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
mașini sunt toate încăperile de mașini de categoria A și toate celelalte încăperi în care se află mașini de propulsie, căldări, agregate de combustibil lichid, motoare cu abur și motoare cu combustie internă, generatoare și mașini electrice importante, stații de alimentare cu combustibil, mașini frigorifice, de stabilizare, ventilație și aer condiționat și încăperi similare, precum și accesul la astfel de încăperi. .14 (b) Încăperi de mașini de categoria A sunt acele încăperi și accesele la astfel de încăperi în care se află
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
decât propulsia principală, unde astfel de mașini au în total o putere de cel puțin 375 kW; sau .3 orice căldare cu combustibil lichid sau agregate de combustibil lichid. .15 Sistem de acționare de forță este echipamentul hidraulic prevăzut pentru alimentarea cu energie în vederea rotirii axului cârmei și care cuprinde agregatul sau agregatele de putere ale instalației de guvernare, împreună cu tubulatura și armăturile aferente și elementul de acționare a cârmei. Sistemele de acționare de forță pot acționa componente mecanice comune, ca
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
etanși; circuitele aferente de comandă, indicare și alarmă trebuie alimentate de la tabloul de distribuție de avarie, fie direct sau prin tabloul de distribuție propriu situat deasupra punții pereților etanși și trebuie să poată fi alimentate automat de către sursa temporară pentru alimentare în caz de avarie în cazul defectării sursei principale de alimentare cu energie electrică sau sursei pentru cazurile de avarie. .7.3 Ușile etanșe glisante acționate mecanic trebuie să aibă ori: .1 un sistem hidraulic centralizat cu două surse de
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
tabloul de distribuție de avarie, fie direct sau prin tabloul de distribuție propriu situat deasupra punții pereților etanși și trebuie să poată fi alimentate automat de către sursa temporară pentru alimentare în caz de avarie în cazul defectării sursei principale de alimentare cu energie electrică sau sursei pentru cazurile de avarie. .7.3 Ușile etanșe glisante acționate mecanic trebuie să aibă ori: .1 un sistem hidraulic centralizat cu două surse de alimentare independente, fiecare constând dintr-un motor și o pompă capabile
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
în caz de avarie în cazul defectării sursei principale de alimentare cu energie electrică sau sursei pentru cazurile de avarie. .7.3 Ușile etanșe glisante acționate mecanic trebuie să aibă ori: .1 un sistem hidraulic centralizat cu două surse de alimentare independente, fiecare constând dintr-un motor și o pompă capabile să închidă simultan toate ușile. În plus, pentru întreaga instalație trebuie să existe acumulatoare hidraulice cu capacitate suficientă pentru a acționa toate ușile de cel puțin trei ori, adică închis-deschis-închis
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
se vor amplasa deasupra punții pereților etanși și în afara zonelor și spațiilor periculoase. .7.6 Carcasele componentelor electrice amplasate din motive de necesitate sub puntea pereților etanși trebuie să asigure o protecție adecvată împotriva pătrunderii apei. .7.7 Circuitele de alimentare cu energie electrică, de comandă, indicare și alarmă trebuie protejate împotriva defectării astfel încât o defecțiune în circuitul unei uși să nu producă un defect la vreun alt circuit de ușă. Scurt circuitele sau alte defecțiuni ale alarmei sau circuitelor indicatorului
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
sub puntea pereților etanși să nu producă deschiderea ușii. .7.8 O singură avarie electrică în sistemul de acționare sau în sistemul de comandă a unei uși etanșe glisante acționate mecanic nu trebui să aibă ca rezultat deschiderea ușii închise. Alimentarea cu energie trebuie în mod continuu supravegheată într-un punct din circuitul electric cât mai apropiat de fiecare motor cerut conform punctului 7.3. Pierderea oricăreia din aceste alimentări cu energie trebuie să activeze o alarmă sonoră și vizuală în
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
acționate mecanic nu trebui să aibă ca rezultat deschiderea ușii închise. Alimentarea cu energie trebuie în mod continuu supravegheată într-un punct din circuitul electric cât mai apropiat de fiecare motor cerut conform punctului 7.3. Pierderea oricăreia din aceste alimentări cu energie trebuie să activeze o alarmă sonoră și vizuală în consola centrală de operare de pe puntea de navigație. .8.1 Consola centrală de operare de pe puntea de navigație trebuie să aibă un comutator principal cu două moduri de comandă
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]
-
la zona echei, excluzând întărirea în cazul navigației printre ghețuri. NAVE NOI DIN CLASELE B, C, ȘI D: .4 Agregatele de forță ale instalației de guvernare trebuie: .1 să fie dispuse astfel încât să pornească din nou automat atunci când este restabilită alimentarea cu energie după o avarie; și .2 să poată fi puse în funcțiune dintr-un loc aflat pe puntea de navigație. În cazul unei eventuale întreruperi a alimentării cu energie a oricărui agregat de forță al instalației de guvernare, trebuie
ANEXE din 9 iunie 2011 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 422/2011 privind normele tehnice de siguranţă pentru navele maritime de pasageri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/237976_a_239305]