27,648 matches
-
3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. c) două campanii viticole pentru programul de reamplasare a parcelelor pe alt amplasament echivalent ca suprafață; ... ------------ Lit. c) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. d) două campanii viticole
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256235_a_257564]
-
nr. 269 din 30 aprilie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 307 din 11 mai 2009. n) pentru programul de reamplasare a parcelei viticole se va depune o copie conformă cu originalul a studiului comparativ al condițiilor pedo-ecoclimatice între vechiul amplasament și noua locație, întocmit de persoane fizice/juridice autorizate; ... o) declarație de recoltă și/sau declarație de producție, a exploatației viticole, care cuprinde și parcelele supuse programului de restructurare/reconversie, după caz; ... ---------- Lit. o) a subpunctului 4.1. al pct.
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256235_a_257564]
-
schimbarea soiurilor existente în cultură cu soiuri superioare din punct de vedere calitativ sau clone din aceste soiuri, în scopul adaptării producției la cerințele pieței; 1.3. reamplasarea parcelelor constă în plantarea parcelelor viticole amplasate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; 1.4. modernizarea reprezintă ansamblul de măsuri eligibile care conduc la creșterea eficienței și la îmbunătățirea calității produselor vitivinicole; 1.5. condiții nefavorabile reprezintă acele condiții climatice și pedologice
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
din 5 aprilie 2011. 2. Măsuri eligibile 2.1. Măsurile eligibile și sumele forfetare aferente programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 1. 2.2. Programele din cadrul restructurării/reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
2. Măsuri eligibile 2.1. Măsurile eligibile și sumele forfetare aferente programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 1. 2.2. Programele din cadrul restructurării/reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; ... c) modernizarea formei
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; ... c) modernizarea formei de conducere, a sistemului pentru susținere și palisaj în plantațiile viticole, prin: ... - proiectare, instalare/înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj; - modernizarea formei de conducere
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
a subpct. 2.2 a fost modificată de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. 2.2.1. În situația reconversiei soiurilor pe același amplasament cu defrișare în cadrul planului individual și în situația trecerii de la cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, solicitanții programelor de restructurare/reconversie beneficiază atât de sprijinul financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, solicitanții programelor de restructurare/reconversie beneficiază atât de sprijinul financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2.2.2. Dacă solicitantul declară că păstrează parcela de pe vechiul amplasament timp de 3 campanii viticole, în paralel cu realizarea programului de restructurare/reconversie pe noul amplasament, nu va beneficia de indemnizația privind pierderea de venituri și se va angaja să efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2.2.2. Dacă solicitantul declară că păstrează parcela de pe vechiul amplasament timp de 3 campanii viticole, în paralel cu realizarea programului de restructurare/reconversie pe noul amplasament, nu va beneficia de indemnizația privind pierderea de venituri și se va angaja să efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a treia campanii viticole. 2.3. Termenul de executare a planului individual este de maximum: a) 3
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a treia campanii viticole. 2.3. Termenul de executare a planului individual este de maximum: a) 3 campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor prin defrișare și replantare pe același amplasament; ... ------------ Lit. a) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. b) două campanii viticole pentru programul de
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. b) două campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor pe alt amplasament echivalent ca suprafață; ... ------------ Lit. b) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. c) două campanii viticole
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. c) două campanii viticole pentru programul de reamplasare a parcelelor pe alt amplasament echivalent ca suprafață; ... ------------ Lit. c) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. d) două campanii viticole
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
nr. 269 din 30 aprilie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 307 din 11 mai 2009. n) pentru programul de reamplasare a parcelei viticole se va depune o copie conformă cu originalul a studiului comparativ al condițiilor pedo-ecoclimatice între vechiul amplasament și noua locație, întocmit de persoane fizice/juridice autorizate; ... o) declarație de recoltă și/sau declarație de producție, a exploatației viticole, care cuprinde și parcelele supuse programului de restructurare/reconversie, după caz; ... ---------- Lit. o) a subpunctului 4.1. al pct.
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256239_a_257568]
-
schimbarea soiurilor existente în cultură cu soiuri superioare din punct de vedere calitativ sau clone din aceste soiuri, în scopul adaptării producției la cerințele pieței; 1.3. reamplasarea parcelelor constă în plantarea parcelelor viticole amplasate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; 1.4. modernizarea reprezintă ansamblul de măsuri eligibile care conduc la creșterea eficienței și la îmbunătățirea calității produselor vitivinicole; 1.5. condiții nefavorabile reprezintă acele condiții climatice și pedologice
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
din 5 aprilie 2011. 2. Măsuri eligibile 2.1. Măsurile eligibile și sumele forfetare aferente programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 1. 2.2. Programele din cadrul restructurării/reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
2. Măsuri eligibile 2.1. Măsurile eligibile și sumele forfetare aferente programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 1. 2.2. Programele din cadrul restructurării/reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; ... c) modernizarea formei
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
reconversiei plantațiilor viticole sunt: a) reconversia prin plantare pe același amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafață de viță-de-vie pentru struguri de vin cu soiurile prevăzute în anexa nr. 2; ... b) reamplasarea parcelelor situate în condiții nefavorabile pe alte amplasamente, care oferă condiții climatice și pedologice favorabile la nivelul aceleiași suprafețe; ... c) modernizarea formei de conducere, a sistemului pentru susținere și palisaj în plantațiile viticole, prin: ... - proiectare, instalare/înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj; - modernizarea formei de conducere
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
a subpct. 2.2 a fost modificată de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. 2.2.1. În situația reconversiei soiurilor pe același amplasament cu defrișare în cadrul planului individual și în situația trecerii de la cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, solicitanții programelor de restructurare/reconversie beneficiază atât de sprijinul financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, solicitanții programelor de restructurare/reconversie beneficiază atât de sprijinul financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2.2.2. Dacă solicitantul declară că păstrează parcela de pe vechiul amplasament timp de 3 campanii viticole, în paralel cu realizarea programului de restructurare/reconversie pe noul amplasament, nu va beneficia de indemnizația privind pierderea de venituri și se va angaja să efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
financiar, cât și de indemnizația privind pierderile de venituri, conform anexei nr. 1. 2.2.2. Dacă solicitantul declară că păstrează parcela de pe vechiul amplasament timp de 3 campanii viticole, în paralel cu realizarea programului de restructurare/reconversie pe noul amplasament, nu va beneficia de indemnizația privind pierderea de venituri și se va angaja să efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a treia campanii viticole. 2.3. Termenul de executare a planului individual este de maximum: a) 3
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
efectueze defrișarea parcelei în cauză până la încheierea celei de-a treia campanii viticole. 2.3. Termenul de executare a planului individual este de maximum: a) 3 campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor prin defrișare și replantare pe același amplasament; ... ------------ Lit. a) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. b) două campanii viticole pentru programul de
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. b) două campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor pe alt amplasament echivalent ca suprafață; ... ------------ Lit. b) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. c) două campanii viticole
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. c) două campanii viticole pentru programul de reamplasare a parcelelor pe alt amplasament echivalent ca suprafață; ... ------------ Lit. c) a subpct. 2.3 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 949 din 13 septembrie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 591 din 19 septembrie 2013. d) două campanii viticole
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
nr. 269 din 30 aprilie 2009 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 307 din 11 mai 2009. n) pentru programul de reamplasare a parcelei viticole se va depune o copie conformă cu originalul a studiului comparativ al condițiilor pedo-ecoclimatice între vechiul amplasament și noua locație, întocmit de persoane fizice/juridice autorizate; ... o) declarație de recoltă și/sau declarație de producție, a exploatației viticole, care cuprinde și parcelele supuse programului de restructurare/reconversie, după caz; ... ---------- Lit. o) a subpunctului 4.1. al pct.
NORME din 23 aprilie 2008 (*actualizate*) de aplicare a programelor de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin comunitar pentru campaniile 2008/2009-2013/2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256237_a_257566]
-
Domeniul Energiei nr. 128/2008 ; ... e) Regulamentul privind stabilirea soluțiilor de racordare a utilizatorilor la rețelele electrice de interes public, aprobat prin Ordinul președintelui Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei nr. 129/2008 ; ... f) Metodologia pentru emiterea avizelor de amplasament de către operatorii de rețea, aprobată prin Ordinul președintelui Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei nr. 48/2008 , cu modificările ulterioare; ... g) Norma tehnică privind delimitarea zonelor de protecție și de siguranță aferente capacităților energetice - revizia I, aprobată prin Ordinul
NORMĂ TEHNICĂ din 17 mai 2013(*actualizată*) "Condiţii tehnice de racordare la reţelele electrice de interes public pentru centralele electrice fotovoltaice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255912_a_257241]