24,014 matches
-
privind performanța de comunicație cerută sau Specificația RCP/Required communication performance (RCP) specification - Definiția OACI este acoperită de definiția specificată în Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa I, pct. 222. ... 117. Specificație privind performanța de supraveghere cerută sau Specificația RSP/Required surveillance performance (RSP) specification - Definiția OACI este acoperită de definiția specificată în Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa I, pct. 223. ... 118. Stație de telecomunicații aeronautice/Aeronautical telecommunication station - Definiția OACI este acoperită de definiția specificată în
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
este acoperită de definiția specificată în Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 923/2012, art.2, pct. 96 și Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa I, pct. 209. ... 121. Supraveghere bazată pe performanță/Performance-based surveillance (PBS) - supraveghere bazată pe specificații de performanță aplicate furnizării de servicii de trafic aerian. Notă - o specificație RSP include cerințele privind performanța supravegherii care sunt alocate componentelor unui sistem în funcție de supravegherea ce este asigurată și durata asociată furnizării datelor, continuitate, disponibilitate, integritate, siguranță
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
nr. 923/2012, art.2, pct. 96 și Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa I, pct. 209. ... 121. Supraveghere bazată pe performanță/Performance-based surveillance (PBS) - supraveghere bazată pe specificații de performanță aplicate furnizării de servicii de trafic aerian. Notă - o specificație RSP include cerințele privind performanța supravegherii care sunt alocate componentelor unui sistem în funcție de supravegherea ce este asigurată și durata asociată furnizării datelor, continuitate, disponibilitate, integritate, siguranță și funcționalitate necesare pentru operațiunea propusă în contextul unui concept concret de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
Standardul 2.7.3 din anexa 11 OACI este acoperit de prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2018/1048, art. 3. ... ... 2.8. Operațiuni de comunicații bazate pe performanță (PBC) 2.8.1. În situația în care este utilizată comunicația bazată pe performanță (PBC), specificațiile RCP sunt stabilite de către autoritatea de stat în domeniul aviației civile, la propunerea AACR. Atunci când este cazul, specificația/ specificațiile RCP sunt stabilite pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Notă. - Pentru stabilirea unei specificații RCP se pot
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
Operațiuni de comunicații bazate pe performanță (PBC) 2.8.1. În situația în care este utilizată comunicația bazată pe performanță (PBC), specificațiile RCP sunt stabilite de către autoritatea de stat în domeniul aviației civile, la propunerea AACR. Atunci când este cazul, specificația/ specificațiile RCP sunt stabilite pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Notă. - Pentru stabilirea unei specificații RCP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de comunicație sau de cerințele specifice de funcționare a comunicațiilor. ... 2.8.2. Specificația RCP stabilită este
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
pe performanță (PBC), specificațiile RCP sunt stabilite de către autoritatea de stat în domeniul aviației civile, la propunerea AACR. Atunci când este cazul, specificația/ specificațiile RCP sunt stabilite pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Notă. - Pentru stabilirea unei specificații RCP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de comunicație sau de cerințele specifice de funcționare a comunicațiilor. ... 2.8.2. Specificația RCP stabilită este corespunzătoare serviciilor de trafic aerian furnizate într-un anumit bloc de spațiu aerian. Notă. - Informații cu
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
este cazul, specificația/ specificațiile RCP sunt stabilite pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Notă. - Pentru stabilirea unei specificații RCP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de comunicație sau de cerințele specifice de funcționare a comunicațiilor. ... 2.8.2. Specificația RCP stabilită este corespunzătoare serviciilor de trafic aerian furnizate într-un anumit bloc de spațiu aerian. Notă. - Informații cu privire la conceptul de supraveghere și comunicații bazate pe performanță (PBCS) și materialul de îndrumare cu privire la implementarea sa, sunt
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
și materialul de îndrumare cu privire la implementarea sa, sunt incluse în documentul OACI 9869 "Manualul privind comunicațiile și supravegherea bazate pe performanță (PBCS)". ... ... 2.9. Operațiuni de supraveghere bazate pe performanță (PBS) 2.9.1. Pentru utilizarea supravegherii bazate pe performanță (PBS), specificațiile RSP se stabilesc prin standarde și/sau reglementări naționale specifice, adoptate la propunerea AACR, dacă nu sunt stabilite prin reglementări adoptate la nivelul Uniunii Europene. Atunci când este cazul, specificația/specificațiile trebuie stabilită(e) pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
prin standarde și/sau reglementări naționale specifice, adoptate la propunerea AACR, dacă nu sunt stabilite prin reglementări adoptate la nivelul Uniunii Europene. Atunci când este cazul, specificația/specificațiile trebuie stabilită(e) pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Pentru stabilirea unei specificații RSP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de supraveghere sau de cerințele specifice de funcționare a supravegherii. ... 2.9.2. Specificația RSP stabilită trebuie să fie corespunzătoare serviciilor de trafic aerian furnizate. ... 2.9.3. Când a fost stabilită o specificație RSP
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
Atunci când este cazul, specificația/specificațiile trebuie stabilită(e) pe baza unor acorduri regionale de navigație aeriană. Pentru stabilirea unei specificații RSP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de supraveghere sau de cerințele specifice de funcționare a supravegherii. ... 2.9.2. Specificația RSP stabilită trebuie să fie corespunzătoare serviciilor de trafic aerian furnizate. ... 2.9.3. Când a fost stabilită o specificație RSP pentru supravegherea bazată pe performanță, unitățile ATS sunt dotate cu echipamente care să asigure performanța, în conformitate cu specificația/specificațiile RSP stabilită
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
unei specificații RSP se pot aplica limitări determinate de constrângerile infrastructurii de supraveghere sau de cerințele specifice de funcționare a supravegherii. ... 2.9.2. Specificația RSP stabilită trebuie să fie corespunzătoare serviciilor de trafic aerian furnizate. ... 2.9.3. Când a fost stabilită o specificație RSP pentru supravegherea bazată pe performanță, unitățile ATS sunt dotate cu echipamente care să asigure performanța, în conformitate cu specificația/specificațiile RSP stabilită(e). Informații cu privire la conceptul PBCS și materialul de îndrumare referitor la implementarea sa sunt incluse în
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa IV, ATS.TR.110 (a) 1). ... 2.10.2. Standardul 2.10.2 din anexa 11 OACI este acoperit de prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa IV, ATS.TR.110 (a) 2. ... ... 2.11. Specificații pentru regiunile de informare a zborurilor, regiunile de control, zonele de control și zone de informare a zborurilor 2.11.1. Delimitarea unui bloc de spațiu aerian în interiorul căruia se furnizează servicii de trafic aerian poate să fie corelată cu natura
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
care se definesc prin mijloace VOR se realizează potrivit prevederilor cu caracter de îndrumare din Apendicele A la prezenta reglementare. Nota 3: Spațiile de siguranță între traiectele paralele sau între axele unor rute ATS paralele bazate pe PBN depind de specificațiile de navigație relevante necesare. ... ... 2.14. Stabilirea punctelor de schimbare a frecvenței 2.14.1. Punctele de schimbare a frecvenței sunt stabilite pe segmentele de rută ATS care sunt definite prin referire față de mijloace VOR, oricând acest lucru este de natură a
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
trafic aerian care răspund de furnizarea către serviciile de informare aeronautică a datelor/informațiilor aeronautice inițiale, a bazelor de documente de informare aeronautică, țin cont de cerințele de acuratețe și integritate necesare îndeplinirii cerințelor utilizatorului final al datelor aeronautice. Nota 1: Specificațiile cu privire la acuratețea și clasificarea integrității datelor aeronautice care privesc serviciile de trafic aerian sunt cuprinse în documentul Proceduri și Instrucțiuni de Aeronautică Civilă "Managementul informațiilor aeronautice", Anexa 1, ediția 1/2020. Nota 2: Specificațiile privind emiterea unui NOTAM, SNOWTAM
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
al datelor aeronautice. Nota 1: Specificațiile cu privire la acuratețea și clasificarea integrității datelor aeronautice care privesc serviciile de trafic aerian sunt cuprinse în documentul Proceduri și Instrucțiuni de Aeronautică Civilă "Managementul informațiilor aeronautice", Anexa 1, ediția 1/2020. Nota 2: Specificațiile privind emiterea unui NOTAM, SNOWTAM, și ASHTAM sunt cuprinse în RACR-AIS, Capitolul 6 . Nota 3: Rapoartele despre activitatea vulcanică trebuie să conțină informațiile potrivit prevederilor din Reglementării aeronautice civile române "Asistența meteorologică a activităților aeronautice civile", ediția în vigoare. Nota
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
eșalonarea verticală și monitorizarea performanței de menținere a înălțimii este inclus în documentul OACI 9574 "Manualul de implementare a eșalonării verticale minime de 300 m(1000 ft) între nivelurile de zbor 290 și 410 inclusiv". ... 3.3.5.2. Atunci când se utilizează specificațiile RCP/RSP, trebuie instituite programe pentru monitorizarea performanței infrastructurii și a aeronavelor, în conformitate cu specificațiile RCP și/sau RSP corespunzătoare, pentru a asigura că operațiunile în spațiul aerian în care se utilizează, continuă să îndeplinească obiectivele de siguranță. Scopul programelor de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
Manualul de implementare a eșalonării verticale minime de 300 m(1000 ft) între nivelurile de zbor 290 și 410 inclusiv". ... 3.3.5.2. Atunci când se utilizează specificațiile RCP/RSP, trebuie instituite programe pentru monitorizarea performanței infrastructurii și a aeronavelor, în conformitate cu specificațiile RCP și/sau RSP corespunzătoare, pentru a asigura că operațiunile în spațiul aerian în care se utilizează, continuă să îndeplinească obiectivele de siguranță. Scopul programelor de monitorizare trebuie să fie adecvat pentru a evalua performanța comunicației și/sau supravegherii, după caz. Notă
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
asigura că operațiunile în spațiul aerian în care se utilizează, continuă să îndeplinească obiectivele de siguranță. Scopul programelor de monitorizare trebuie să fie adecvat pentru a evalua performanța comunicației și/sau supravegherii, după caz. Notă. - Materialul de îndrumare cu privire la specificațiile RCP și RSP și monitorizarea performanței comunicației și supravegherii este inclus în documentul OACI 9869 "Manualul privind comunicațiile și supravegherea bazate pe performanță (PBCS)". ... 3.3.5.3. Aranjamentele pentru distribuirea între regiuni a datelor și/sau informațiilor obținute din programele de monitorizare se
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
pe frecvența de urgență 121.5 MHz sunt specificate în Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 923/2012, SERA 14080(b). (Conform Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa IV, GM1 ATS.OR.405) ... 6.1.1.2. În situația în care o specificație RCP este stabilită prin reglementări specifice pentru comunicația bazată pe performanță, unitățile ATS, în completarea cerințelor specificate la para. 6.1.1.1, sunt dotate cu echipamente de comunicație care să le permită furnizarea serviciilor de trafic aerian în concordanță cu specificația/ specificațiile
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
specificație RCP este stabilită prin reglementări specifice pentru comunicația bazată pe performanță, unitățile ATS, în completarea cerințelor specificate la para. 6.1.1.1, sunt dotate cu echipamente de comunicație care să le permită furnizarea serviciilor de trafic aerian în concordanță cu specificația/ specificațiile RCP. Notă. - Informații cu privire la conceptul de comunicație și supraveghere bazată pe performanță (PBCS) și materialul de îndrumare cu privire la implementarea sa, sunt incluse în documentul OACI 9869 "Manualul privind comunicațiile și supravegherea bazate pe performanță". ... 6.1.1.3. Standardul
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
chimici toxici Standardul 7.6 din Anexa 11 OACI este acoperit de prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa V, MET.OR.245, lit. (f), pct. (5) și pct. (g). ... Anexa nr. 1 la RACR-ATS PRINCIPIILE CARE DETERMINĂ IDENTIFICAREA SPECIFICAȚIILOR DE NAVIGAȚIE ȘI A RUTELOR ATS, ALTELE DECÂT RUTELE STANDARD DE PLECARE ȘI SOSIRE 1. Identificatorii pentru rutele ATS și specificațiile de navigație 1.1. Scopul unui sistem de identificatori pentru rute și al specificației/specificațiilor de navigație care se aplică unui/unor
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
V, MET.OR.245, lit. (f), pct. (5) și pct. (g). ... Anexa nr. 1 la RACR-ATS PRINCIPIILE CARE DETERMINĂ IDENTIFICAREA SPECIFICAȚIILOR DE NAVIGAȚIE ȘI A RUTELOR ATS, ALTELE DECÂT RUTELE STANDARD DE PLECARE ȘI SOSIRE 1. Identificatorii pentru rutele ATS și specificațiile de navigație 1.1. Scopul unui sistem de identificatori pentru rute și al specificației/specificațiilor de navigație care se aplică unui/unor segment/segmente specificat(e) de rută (rute) ATS, unei/unor rute sau unei regiuni, luând în considerare cerințele de automatizare, este de a permite
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
de navigație atunci când operează de-a lungul unei rute ATS sau într-o anumită regiune; și ... d) să indice faptul că o rută este utilizată în principal sau în exclusivitate doar de anumite tipuri de aeronave. ... Nota 1: Publicarea specificațiilor de navigație se face potrivit reglementărilor naționale de punere în aplicare a prevederilor Reglementării aeronautice civile române "Hărți aeronautice", ediția 3/2015, Cap. 7, și ale Procedurilor și Instrucțiunilor de Aeronautică Civilă "Managementul informațiilor aeronautice", ediția în vigoare,. Nota 2: În
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
române "Hărți aeronautice", ediția 3/2015, Cap. 7, și ale Procedurilor și Instrucțiunilor de Aeronautică Civilă "Managementul informațiilor aeronautice", ediția în vigoare,. Nota 2: În contextul anexei 1 la prezenta reglementare și în scopul planificării zborurilor nu se consideră că o specificație de navigație prescrisă ar face parte integrantă din identificatorul rutei ATS. ... 1.2. Standardul 1.2 din apendicele nr. 1 a Anexei 11 OACI este acoperit de prevederile Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 2017/373, Anexa XI, Apendicele 1, SECȚIUNEA II
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]
-
mai mare altitudine pentru care echipamentul este protejat. ... ... 6.2. Nimic din prevederile secțiunii 6.1 nu poate fi interpretat ca fiind o impunere a unei restricții de limitare a distanței până la care sunt utilizate în practică echipamentele VOR ce corespund specificațiilor prevăzute în Reglementarea aeronautică civilă română "Operarea sistemelor de comunicații, navigație, supraveghere" - volumul I "Mijloace de radionavigație", para. 3.3. ... ... 7. Calculul razei de viraj 7.1. Metoda prevăzută în continuare, de calcul a razelor de viraj precum și valorile razelor de
REGLEMENTARE AERONAUTICĂ CIVILĂ ROMÂNĂ din 2 aprilie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/281873]