27,405 matches
-
2) pentru tratamentul prin tehnici transcateter: pacienți cu stenoze aortice, declarați inoperabili sau cu risc chirurgical foarte mare, respectiv cu stenoză aortică strânsă simptomatică (aria 1 an după efectuarea procedurii, precum și pacienții cu stenoză aortică strânsă simptomatică și cu risc chirurgical foarte mare, la care s-ar putea efectua intervenția chirurgicală, dar la care echipa medicochirurgicală în urma analizei profilului de risc individual și a profilului anatomic declară că tratamentul este mai indicat; ---------- Lit. f^2), subtitlul "Criterii de eligibilitate", titlul "Programul
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
declarați inoperabili sau cu risc chirurgical foarte mare, respectiv cu stenoză aortică strânsă simptomatică (aria 1 an după efectuarea procedurii, precum și pacienții cu stenoză aortică strânsă simptomatică și cu risc chirurgical foarte mare, la care s-ar putea efectua intervenția chirurgicală, dar la care echipa medicochirurgicală în urma analizei profilului de risc individual și a profilului anatomic declară că tratamentul este mai indicat; ---------- Lit. f^2), subtitlul "Criterii de eligibilitate", titlul "Programul național de boli cardiovasculare", capitolul VIII a fost introdusă de
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
VIII a fost introdusă de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 588 din 18 august 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 31 august 2015. g) pentru proceduri de chirurgie vasculară: pacienți cu afecțiuni vasculare cu indicație chirurgicală fără contraindicații majore. ... h) pentru proceduri de cardiologie intervențională în tratamentul copiilor cu malformații cardiace congenitale: copii cu canal arterial permeabil, defect septal interatrial, defect septal interventricular, stenoze valvulare pulmonare, stenoze valvulare aortice, coarctație aortică, arterioseptostomii paliative în transpoziția marilor
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
a fost introdusă de pct. 13 al art. I din ORDINUL nr. 588 din 18 august 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 31 august 2015. f^2) număr de bolnavi cu stenoze aortice, declarați inoperabili sau cu risc chirurgical foarte mare, prin tehnici transcateter: 27; ---------- Lit. f^2), pct. 1), subtitlul "Indicatori de evaluare", titlul "Programul național de boli cardiovasculare", capitolul VIII a fost introdusă de pct. 13 al art. I din ORDINUL nr. 588 din 18 august 2015
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
a fost introdusă de pct. 15 al art. I din ORDINUL nr. 588 din 18 august 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 31 august 2015. f^2) cost mediu/bolnav cu stenoze aortice, declarați inoperabili sau cu risc chirurgical foarte mare, tratat prin tehnici transcateter: 120.000 lei; ---------- Lit. f^2), pct. 2), subtitlul "Indicatori de evaluare", titlul "Programul național de boli cardiovasculare", capitolul VIII a fost introdusă de pct. 15 al art. I din ORDINUL nr. 588 din
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
negative sau incerte; 3. tumori cu celule germinale: în cazul în care se suspectează recurența bolii pe baza unor valori crescute ale markerilor tumorali [betagonadotrofină corionică umană (hCG) și/sau alfafetoproteina], iar testele standard imagistice sunt negative, sau atunci când rezecția chirurgicală curativă este luată în considerare pentru o masă persistentă după tratamentul primar al unui seminom; 4. cancerul colorectal: în cazul în care se suspectează boala recurentă pe baza unor valori crescute și/sau în creștere ale antigenului carcinoembrironic (ACE), atunci când
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
Hodgkin sau non-- Hodgkin, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente sau pentru evaluarea răspunsului în stadiile incipiente, după două sau trei cicluri de chimioterapie și la terminarea tratamentului; 6. cancerul bronhopulmonar - cancerul bronhopulmonar nonmicrocelular (CBPNM): pentru cazurile în care rezecția chirurgicală curativă este considerată indicată pe baza testelor imagistice standard negative sau neconcludente; - pentru stadializarea cancerului bronhopulmonar nonmicrocelular și microcelular, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente și este luată în considerare o modalitate terapeutică combinată (chimioterapie și radioterapie); 7. neoplazii ale
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
sunt neconcludente și este luată în considerare o modalitate terapeutică combinată (chimioterapie și radioterapie); 7. neoplazii ale capului și gâtului: evaluarea bolii reziduale și/sau a recidivelor când testele standard imagistice sunt neconcludente; 8. melanom malign: leziuni metastatice cu indicație chirurgicală, când examinările standard imagistice sunt neconcludente; 9. neoplasm esofagian, gastric sau pancreatic: evaluarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente; 10. neoplasm de ovar: evaluarea cazurilor cu suspiciune de recidivă în urma unor rezultate
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
capului și gâtului: evaluarea bolii reziduale și/sau a recidivelor când testele standard imagistice sunt neconcludente; 8. melanom malign: leziuni metastatice cu indicație chirurgicală, când examinările standard imagistice sunt neconcludente; 9. neoplasm esofagian, gastric sau pancreatic: evaluarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente; 10. neoplasm de ovar: evaluarea cazurilor cu suspiciune de recidivă în urma unor rezultate alterate ale examenelor de laborator - CA 125 ridicat, cu investigații imagistice standard neconcludente sau negative; 11. neoplasm
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
evaluarea cazurilor cu suspiciune de recidivă locală sau la distanță, în cazul investigațiilor imagistice standard neconcludente, precum și evaluarea cazurilor cu leziuni metastatice considerate operabile pe baza testelor standard imagistice; 12. sarcoame osoase sau de părți moi: evaluarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente; 13. GIST, tumori neuroendocrine: evaluarea răspunsului terapeutic, atunci când testele standard imagistice sunt neconcludente; 14. localizarea tumorilor oculte la pacienții cu metastaze cu punct de plecare neprecizat, atunci când testele standard imagistice
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
sau pe o durată nedefinită) cu insulină: - atunci când, sub tratamentul maximal cu ADO și respectarea riguroasă a dietei, hemoglobina A1c depășește 7,5% (fac excepție cazurile în care speranța de viață este redusă); - când tratamentul cu ADO este contraindicat; - intervenție chirurgicală; - infecții acute; - infecții cronice (de exemplu, TBC pulmonar); - evenimente cardiovasculare acute (infarct miocardic angoroinstabil, AVC); - alte situații (intoleranță digestivă, stres); - bolnave cu diabet gestațional; b) pentru bolnavii beneficiari de medicamente ADO: ... b.1) lipsa echilibrării la nivelul țintelor propuse exclusiv
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
von Willebrand, care necesită tratament cu factor antihemofilic; ... b) bolnavi cu formă severă de boală (concentrație de factor sub 1%), având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale ortopedice majore; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore; ... 2) talasemie majoră: ... a) nivelul feritinei serice /= 1.000 ng/ml; ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
antihemofilic; ... b) bolnavi cu formă severă de boală (concentrație de factor sub 1%), având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale ortopedice majore; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore; ... 2) talasemie majoră: ... a) nivelul feritinei serice /= 1.000 ng/ml; ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie între 1 și 18 ani cu
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
a) număr de bolnavi cu hemofilie între 1 și 18 ani cu substituție profilactică: 160; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție "on demand": 960; ... c) număr bolnavi cu hemofilie cu substituție de scurtă durată (recuperare medicală după intervenții chirurgicale): 50 ... d) număr de bolnavi cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice: 136; ... e) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore: 25; ... f) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
c) număr bolnavi cu hemofilie cu substituție de scurtă durată (recuperare medicală după intervenții chirurgicale): 50 ... d) număr de bolnavi cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice: 136; ... e) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore: 25; ... f) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore: 30; ... g) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie între 1 și
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
chirurgicale): 50 ... d) număr de bolnavi cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice: 136; ... e) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore: 25; ... f) număr de bolnavi cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore: 30; ... g) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie între 1 și 18 ani cu substituție profilactică/an: 90.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
1 și 18 ani cu substituție profilactică/an: 90.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție "on demand"/an: 31.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție de scurtă durată (recuperare medicală după intervenții chirurgicale): 40.000 lei; ... d) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice/an: 112.000 lei; ... e) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore/an: 46.600 lei; ... f) cost mediu
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
cu substituție de scurtă durată (recuperare medicală după intervenții chirurgicale): 40.000 lei; ... d) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice/an: 112.000 lei; ... e) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore/an: 46.600 lei; ... f) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore/an: 40.000 lei; ... g) cost mediu/bolnav cu talasemie: 43.967 lei. ... Natura cheltuielilor programului: - cheltuieli pentru
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
cu hemofilie cu inhibitori cu substituție pentru accidente hemoragice/an: 112.000 lei; ... e) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale ortopedice majore/an: 46.600 lei; ... f) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu substituție pentru intervențiile chirurgicale, altele decât cele ortopedice majore/an: 40.000 lei; ... g) cost mediu/bolnav cu talasemie: 43.967 lei. ... Natura cheltuielilor programului: - cheltuieli pentru medicamente specifice. Unități care derulează programul: ---------- Titlul subtitlului "Unități care derulează subprogramul", titlul "Programul național de tratament
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
tratament al hemofiliei și talasemiei", capitolul VIII a fost modificat de pct. 29 al art. I din ORDINUL nr. 588 din 18 august 2015 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 31 august 2015. - tratamentul bolnavilor care nu necesită intervenții chirurgicale: a) Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" București; ... b) Clinica de Hematologie Fundeni, Clinica de Pediatrie Fundeni; ... c) Institutul pentru Ocrotirea Mamei și Copilului "Prof. Dr. Alfred Rusescu" București; d) Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii "Louis
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
pediatrie și hematologie; ... h) unități sanitare cu secții sau compartimente de medicină internă pentru județele unde nu există unități sanitare cu secții sau compartimente de hematologie ... i) unități sanitare aparținând ministerelor cu rețea sanitară proprie; ... - tratamentul bolnavilor care necesită intervenții chirurgicale: a) Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii "M. S. Curie"; ... b) Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii "Louis Țurcanu" Timișoara; ... c) Spitalul Clinic Județean de Urgență "Sf. Spiridon" Iași; ... d) Institutul Clinic Fundeni; ... e) Spitalul Clinic de Urgență București; ... f
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" București; ... l) Spitalul Clinic de Urgențe pentru Copii "Sfânta Maria" Iași; ... m) unități sanitare cu secții sau compartimente de chirurgie/ortopedie; ... ---------- Lit. m) de la a doua liniuță "tratamentul bolnavilor care necesită intervenții chirurgicale", de la subtitlul "Unități care derulează subprogramul", titlul "Programul național de tratament al hemofiliei și talasemiei", capitolul VIII a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 200 din 12 aprilie 2016 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 324
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
12 aprilie 2016 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 324 din 27 aprilie 2016. n) unități sanitare cu secții sau compartimente de chirurgie/ortopedie aparținând ministerelor cu rețea sanitară proprie. ... ---------- Lit. n) de la a doua liniuță "tratamentul bolnavilor care necesită intervenții chirurgicale", de la subtitlul "Unități care derulează subprogramul", titlul "Programul național de tratament al hemofiliei și talasemiei", capitolul VIII a fost introdusă de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 200 din 12 aprilie 2016 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 324
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
tuberoase (TSC) ... - bolnavi adulți cu angiomiolipom renal asociat cu complexul sclerozei tuberoase (CST) care prezintă riscul apariției de complicații (pe baza unor factori cum sunt dimensiunea tumorii, prezența anevrismului sau prezența tumorilor multiple ori bilaterale), dar care nu necesită intervenție chirurgicală imediată; - leziunile AML cu diametrul maxim egal sau mai mare de 3 cm documentat prin examen imagistic (RMN sau CT); tratamentul cu un inhibitor de mTOR este recomandat ca fiind cel mai eficient tratament de prima linie. (Evidența de Categorie
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]
-
criterii: Semnificația coloanei A din tabelul de mai jos este următoarea: A - Alfacalcidol 3. pentru bolnavii cu gușă prin tireomegalie datorată proliferării maligne: - confirmare de proliferare malignă a tiroidei prin puncție biopsie tiroidiană cu ac subțire sau examen histopatologic (postintervenție chirurgicală tiroidiană). Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: număr de bolnavi tratați: 14.419, din care: ... a) 6.940 cu osteoporoză; ... b) 6.868 cu gușă prin tireomegalie cauzată de carența de iod; ... c) 611 cu gușă prin tireomegalie cauzată de
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273679_a_275008]