52,386 matches
-
a dat consimțământul scris. ... Articolul 8.3 Pentru fiecare navă/barjă nominată, conform contractului, beneficiarul garantează că nava/barja este în proprietatea sau operarea unui membru al Federației Internaționale a Proprietarilor de Nave (ITOPF), în perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare. Beneficiarul se va asigura că: – nava/barja are la bord un certificat de asigurare valabil pentru poluarea cu produse petroliere; ... – nava/barja este și va rămâne membră a Clubului P&I, pe toată perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare; ... – nava/barja
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
de depozitare. Beneficiarul se va asigura că: – nava/barja are la bord un certificat de asigurare valabil pentru poluarea cu produse petroliere; ... – nava/barja este și va rămâne membră a Clubului P&I, pe toată perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare; ... – nava/barja (pe toată perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare) are o asigurare pentru poluarea cu produs petrolier la o valoare nu mai mică decât acoperirea de poluare pentru cel mai ridicat produs standard, valabilă conform regulamentelor grupului
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
certificat de asigurare valabil pentru poluarea cu produse petroliere; ... – nava/barja este și va rămâne membră a Clubului P&I, pe toată perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare; ... – nava/barja (pe toată perioada voiajului către și de la terminalul de depozitare) are o asigurare pentru poluarea cu produs petrolier la o valoare nu mai mică decât acoperirea de poluare pentru cel mai ridicat produs standard, valabilă conform regulamentelor grupului internațional al P&I Clubs. ... Beneficiarul se va asigura că: – nava/barja îndeplinește cerințele
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
uzinale; ... – Cargo Manifest - manifestul mărfii; ... – CF - căile ferate; ... – CNCFR - Compania Națională de Căi Ferate „C.F.R.“ - S.A.; ... – ANR - Autoritatea Navală Română; ... – consum tehnologic normat - cota procentuală din cantitatea vehiculată și depozitată, admisă de părțile contractante ca pierdere pe perioada manipulării și depozitării; ... – consum tehnologic efectiv - cota procentuală din cantitatea vehiculată și depozitată, determinată la inventarierea stocului. Se calculează ca procent între diferența dintre stocul scriptic și cel fizic raportat la cantitatea vehiculată și depozitată; ... – conosament (Bill of Lading) - documentul care dovedește că
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
descărcare; ... – DVA - declarație vamală de antrepozit; ... – operarea „la posibilități“ - poate fi influențată de o serie de factori care duc la limitarea respectivului mijloc de transport, generate de: dana liberă, adâncimea navei, data de sosire a mijlocului de transport, spațiu de depozitare existent, stoc de produs, lipsă vagoane CF pentru transbord direct, precum și solicitarea după ce dana/perioada fusese alocată altui client; ... – „la posibilități“ se vor opera și navele pentru care s-a acordat lay-can ferm, iar acestea au întârziat din
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
pentru transbord direct, precum și solicitarea după ce dana/perioada fusese alocată altui client; ... – „la posibilități“ se vor opera și navele pentru care s-a acordat lay-can ferm, iar acestea au întârziat din diferite motive sau nu au spațiu de depozitare disponibil la momentul sosirii; ... – EN (European Norm) - standard european; ... – ETA - timpul estimat de sosire; ... – I.T.M. - inspectoratul teritorial de muncă; ... – ISCIR - Inspecția de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat; ... – Platforma Oil CRM - sistem informatic de gestionare
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
Beneficiar, ............................. Anexa nr. 2 la contractul-cadru CONDIȚII SPECIFICE de manipulare a țițeiului și a produselor petroliere 1. Produs: ... 2. Specificații de calitate: ... 3. Tarife (TVA nu este inclusă. ) : ... 4. Consum tehnologic: ... 5. Rată medie de descărcare/încărcare nave/barje: ... 6. Spațiu de depozitare: ... 7. Ritm de descărcare/încărcare cisterne CF: ... Prestator, Societatea OIL TERMINAL - S.A. Constanța Beneficiar, ............................. Anexa nr. 3 la contractul-cadru Societatea ........................... Nr. COMITENȚĂ Subscrisa, ..................., cu sediul în ................, str. ....... nr. ......., cod poștal. . . . ......, cod unic de înregistrare ................, nr. de ordine în registrul comerțului J
CONTRACT-CADRU din 18 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291395]
-
630 9 Epurarea apelor uzate și evacuarea apei epurate în emisar 8.800 3.150 630 10 Colectarea, evacuarea și tratarea adecvată a deșeurilor din gurile de scurgere a apelor pluviale și asigurarea funcționalității acestora 3.750 1.550 630 11 Evacuarea, tratarea și depozitarea nămolurilor și a altor deșeuri similare derivate din activitățile serviciului public de canalizare 3.750 1.550 630 12 Evacuarea apelor pluviale și de suprafață din intravilanul localităților 3.750 1.550 630 13 Serviciul public inteligent alternativ pentru procesarea apelor uzate 2.750 1.100
ORDIN nr. 687 din 4 decembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/292227]
-
Tratarea deșeurilor municipale cu potențial energetic în instalații de incinerare cu eficiență energetică ridicată 11.550 5.950 980 22 Tratarea mecanobiologică a deșeurilor reziduale în instalații de tratare mecanobiologică și/sau în instalații integrate de tratare 16.250 8.150 1.090 23 Eliminarea, prin depozitare, a deșeurilor reziduale la depozitele de deșeuri nepericuloase 19.100 9.650 1.930 24 Măturatul, spălatul și stropitul căilor publice din localitate 13.550 6.900 1.000 25 Curățarea și transportul zăpezii de pe căile publice din localitate și menținerea în funcțiune a acestora
ORDIN nr. 687 din 4 decembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/292227]
-
privind posibila încălcare a sancțiunilor internaționale în cazul unei operațiuni vamale în derulare, mărfurile care fac obiectul acestei operațiuni rămân sub supraveghere vamală pentru clarificarea situației pe o perioadă ce nu poate depăși 90 de zile calendaristice. Cheltuielile privind manipularea, depozitarea, transportarea și conservarea acestora sunt în sarcina declarantului, așa cum acesta este definit la art. 5 pct. 15 din Regulamentul (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 9 octombrie 2013 de stabilire a Codului vamal al Uniunii
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 135 din 21 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/292023]
-
echipei de lucru, în scopul executării lucrărilor de întreținere a culturilor agricole 1.3.23. Exprimarea opiniei cu privire la îmbunătățirea calității lucrărilor de îngrijire 1.3.24. Respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă, specifice lucrărilor de întreținere a culturilor Recoltarea și depozitarea produselor Recoltarea 1.1.37. Produse care se recoltează de la culturile agricole 1.1. 38. Momentul începerii recoltării și intervalul optim de recoltare 1.1.39. Etape de lucru pentru evaluarea producției/ ha 1.1.40. Metode de recoltare a produselor vegetale Depozitarea produselor agricole 1.1.41
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
culturilor Recoltarea și depozitarea produselor Recoltarea 1.1.37. Produse care se recoltează de la culturile agricole 1.1. 38. Momentul începerii recoltării și intervalul optim de recoltare 1.1.39. Etape de lucru pentru evaluarea producției/ ha 1.1.40. Metode de recoltare a produselor vegetale Depozitarea produselor agricole 1.1.41. Tipuri de spații de depozitare 1.1.42. Produse folosite pentru igienizarea spațiilor de depozitare 1.1.43. Norme de igienă și securitatea muncii specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.36. Identificarea produselor care se recoltează de la
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
care se recoltează de la culturile agricole 1.1. 38. Momentul începerii recoltării și intervalul optim de recoltare 1.1.39. Etape de lucru pentru evaluarea producției/ ha 1.1.40. Metode de recoltare a produselor vegetale Depozitarea produselor agricole 1.1.41. Tipuri de spații de depozitare 1.1.42. Produse folosite pentru igienizarea spațiilor de depozitare 1.1.43. Norme de igienă și securitatea muncii specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.36. Identificarea produselor care se recoltează de la culturile agricole 1.2.37. Identificarea momentului optim pentru recoltarea
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
38. Momentul începerii recoltării și intervalul optim de recoltare 1.1.39. Etape de lucru pentru evaluarea producției/ ha 1.1.40. Metode de recoltare a produselor vegetale Depozitarea produselor agricole 1.1.41. Tipuri de spații de depozitare 1.1.42. Produse folosite pentru igienizarea spațiilor de depozitare 1.1.43. Norme de igienă și securitatea muncii specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.36. Identificarea produselor care se recoltează de la culturile agricole 1.2.37. Identificarea momentului optim pentru recoltarea produselor agricole 1.2.38. Executarea de măsurători, cântăriri, numărători
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
pentru evaluarea producției/ ha 1.1.40. Metode de recoltare a produselor vegetale Depozitarea produselor agricole 1.1.41. Tipuri de spații de depozitare 1.1.42. Produse folosite pentru igienizarea spațiilor de depozitare 1.1.43. Norme de igienă și securitatea muncii specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.36. Identificarea produselor care se recoltează de la culturile agricole 1.2.37. Identificarea momentului optim pentru recoltarea produselor agricole 1.2.38. Executarea de măsurători, cântăriri, numărători de plante, tuberculi, boabe și spice, pentru evaluarea producției recoltabile/ ha 1.2.39. Identificarea
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
măsurători, cântăriri, numărători de plante, tuberculi, boabe și spice, pentru evaluarea producției recoltabile/ ha 1.2.39. Identificarea mijloacelor și a metodelor folosite pentru recoltarea produselor agricole 1.2.40. Executarea lucrărilor de recoltare semi-mecanizată și manuală a produselor agricole 1.2.41. Identificarea spațiilor de depozitare a produselor agricole 1.2.42. Executarea lucrărilor de pregătire a spațiilor pentru depozitarea produselor agricole 1.2.43. Aplicarea normelor de sănătate și securitate în muncă, specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.44. Utilizarea corectă a vocabularului comun și a
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
recoltabile/ ha 1.2.39. Identificarea mijloacelor și a metodelor folosite pentru recoltarea produselor agricole 1.2.40. Executarea lucrărilor de recoltare semi-mecanizată și manuală a produselor agricole 1.2.41. Identificarea spațiilor de depozitare a produselor agricole 1.2.42. Executarea lucrărilor de pregătire a spațiilor pentru depozitarea produselor agricole 1.2.43. Aplicarea normelor de sănătate și securitate în muncă, specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.44. Utilizarea corectă a vocabularului comun și a celui de specialitate 1.2.45. Raportarea rezultatelor activităților profesionale, desfășurate în vederea asigurării
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
recoltare semi-mecanizată și manuală a produselor agricole 1.2.41. Identificarea spațiilor de depozitare a produselor agricole 1.2.42. Executarea lucrărilor de pregătire a spațiilor pentru depozitarea produselor agricole 1.2.43. Aplicarea normelor de sănătate și securitate în muncă, specifice lucrărilor de recoltare și depozitarea a produselor agricole 1.2.44. Utilizarea corectă a vocabularului comun și a celui de specialitate 1.2.45. Raportarea rezultatelor activităților profesionale, desfășurate în vederea asigurării condițiilor de viață pentru plantele cultivate 1.2.46. Citirea și traducerea autonomă de informații minime din limba modernă
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
limba modernă studiată privind factorii de viață pentru plantele cultivate 1.3.25. Colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul executării lucrărilor de recoltare a culturilor agricole 1.3.26. Respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă, specifice lucrărilor de recoltare și depozitare a produselor agricole Notă: În codul de trei cifre, prima cifră corespunde numărului de ordine al unității de rezultate ale învățării în cadrul calificării, a doua cifră corespunde numărului de ordine al categoriei rezultatului învățării (1 - cunoștințe, 2 - abilități, 3
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
securitate și sănătate în muncă, specifice lucrărilor de reglare a factorilor de vegetație ... – Respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă, specifice lucrărilor de întreținere a culturilor ... – Respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă, specifice lucrărilor de recoltare și depozitare a produselor agricole ... ... g) Competență antreprenorială: – Asumarea inițiativei în cadrul echipei de lucru, în vederea îmbunătățirii calității condițiilor de viață pentru plante (compară situația problemă cu situația normală; emite idei privind rolul lui în rezolvarea problemei) ... – Exprimarea opiniei cu privire
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
combine pentru recoltat boabe, combine de recoltat știuleți, combine pentru recoltat sfeclă, mașini pentru recoltat cartofi, remorci ... 22. Unelte și materiale: secera, coasa, foarfeca de vie, găleți, coșuri, furci speciale, cântar, ruletă, ramă metrică, fișă de lucru ... 23. Spații de depozitare: magazii, silozuri, pătule ... 24. Materiale: produse chimice, var, pompe, găleți ... STANDARDUL DE EVALUARE ASOCIAT UNITĂȚII DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII: Criterii și indicatori de realizare și ponderea acestora Nr. crt. Criterii de realizare și ponderea acestora Indicatorii de realizare și ponderea
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
calității lucrărilor solului, a lucrărilor de fertilizare, semănat/plantat întreținerea și recoltarea culturilor 20% 3. Prezentarea și promovarea sarcinii realizate 15% Descrierea factorilor de vgetație, și a verigilor tehnologice (rotația, lucrările solului, fertilizarea, sămânța și semănatul, lucrările de îngrijire, recoltarea și depozitarea produselor) pentru culturile de câmp, legumicole, pomicole și viticole 40% Raportarea rezultatelor activităților profesionale, desfășurate pentru asigurarea condițiilor de viață pentru plantele cultivate 30% Utilizarea terminologiei de specialitate în descrierea condițiilor de climă și sol și a verigilor tehnologice de
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
drenaj, infrastructura principală pentru sistemele de udare) - înființarea plantațiilor (în funcție de materialul vegetal) - infrastructuri supraterane (drenaje supraterane, sisteme secundare de udare: picurare, aspersie) - activități de verificare și adaptare a sistemelor de udare la condițiile întâlnite în teren - activități de depozitare și protejare a materialului vegetal - formalități de verificare a lucrărilor reamenajarea și restaurarea spațiilor verzi -formalități privind recepția (predarea/primirea) lucrărilor realizate 6.1.17 Norme pentru securitate și sănătatea în muncă la amenajarea, reamenajarea și restaurarea spațiilor verzi 6.2.31 Identificarea lucrărilor de
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
necesare 6.2.32 Organizarea ergonomică a șantierului pentru realizarea intervențiilor 6.2.33 Pregătirea și utilizarea materialelor și instrumentelor necesare pentru trasarea zonelor de lucru 6.2.34 Efectuarea de activități de protejare a elementelor existente 6.2.35 Executarea trasărilor pe teren 6.2.36 Identificarea zonei pentru depozitarea și protejarea materialului vegetal pe durata execuției lucrărilor 6.2.37 Identificarea zonei de protecție a elementelor existente 6.2.38 Executarea șanțurilor / tranșeelor de protecție a vegetației pe durata execuției lucrărilor 6.2.39 Executarea sistemelor de ancorare a materialului vegetal pe durata execuției lucrărilor
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]
-
existente 6.2.38 Executarea șanțurilor / tranșeelor de protecție a vegetației pe durata execuției lucrărilor 6.2.39 Executarea sistemelor de ancorare a materialului vegetal pe durata execuției lucrărilor 6.2.40 Executarea unui sistem de udare pe durata execuției lucrărilor 6.2.41 Executarea activităților necesare pentru depozitarea și protejarea materialului vegetal pe durata execuției lucrărilor 6.2.42 Executarea lucrărilor de sistematizare verticală a terenului 6.2.43 Executarea infrastructurilor subterane (sisteme de drenaj, infrastructura principală pentru sistemele de udare) 6.2.44 Înființarea plantațiilor de arbori, arbuști și liane cu rădăcini nude
STANDARD DE PREGĂTIRE PROFESIONALĂ din 13 noiembrie 2024 () [Corola-llms4eu/Law/291271]