27,405 matches
-
a răspunsului la terapie după 1 - 2 cicluri de tratament și la sfârșitul terapiei, restadializare în cazul unor posibile recăderi); 7. Melanom malign (leziuni metastatice cu indicație chirurgicală, melanom cu limfonodul santinelă pozitiv); 8. Neoplasm esofagian (stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală, restadializarea în situația unor posibile recăderi); 9. Neoplasm gastric (stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, reevaluarea cazurilor operabile cu suspiciune de recidivă, cu investigații radiologice neconcludente sau negative); 10. Neoplasm de pancreas (diferențiere tumori benigne/maligne, stadializarea
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
restadializare în cazul unor posibile recăderi); 7. Melanom malign (leziuni metastatice cu indicație chirurgicală, melanom cu limfonodul santinelă pozitiv); 8. Neoplasm esofagian (stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală, restadializarea în situația unor posibile recăderi); 9. Neoplasm gastric (stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, reevaluarea cazurilor operabile cu suspiciune de recidivă, cu investigații radiologice neconcludente sau negative); 10. Neoplasm de pancreas (diferențiere tumori benigne/maligne, stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate și investigații imagistice neconcludente, restadializarea cazurilor
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
unor posibile recăderi); 9. Neoplasm gastric (stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate, reevaluarea cazurilor operabile cu suspiciune de recidivă, cu investigații radiologice neconcludente sau negative); 10. Neoplasm de pancreas (diferențiere tumori benigne/maligne, stadializarea cazurilor cu indicație chirurgicală cu intenție de radicalitate și investigații imagistice neconcludente, restadializarea cazurilor cu suspiciune de recidivă în urma unor rezultate alterate ale examenelor de laborator, cu investigații imagistice neconcludente sau negative); 11. Neoplasm de ovar (stadializarea cazurilor cu leziuni metastatice operabile, restadializarea cazurilor
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
de recidivă în urma unor rezultate alterate ale examenelor de laborator - Ca 125 ridicat, cu investigații imagistice neconcludente sau negative); 12. Neoplasm uterin (stabilirea schemei de tratament la pacienții cu patologie avansată local, restadializarea cazurilor cu suspiciune de recidivă în urma intervenției chirurgicale și/sau radioterapiei); 13. Neoplasm sân (stadializarea tumorilor avansate local, stadializarea cazurilor cu leziuni metastatice operabile, restadializarea cazurilor cu suspiciune de recidivă în urma unor rezultate alterate ale examenelor de laborator, cu investigații imagistice neconcludente sau negative); 14. Tiroida (identificarea recidivelor
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
sau pe o durată nedefinită) cu insulină: - atunci când, sub tratamentul maximal cu ADO ��i respectarea riguroasă a dietei, hemoglobina A1c depășește 7,5% (fac excepție cazurile în care speranța de viață este redusă); - când tratamentul cu ADO este contraindicat; - intervenție chirurgicală; - infecții acute; - infecții cronice (de exemplu, TBC pulmonar); - evenimente cardiovasculare acute (infarct miocardic angoroinstabil, AVC); - alte situații (intoleranță digestivă, stres); - bolnave cu diabet gestațional. b) pentru bolnavii beneficiari de medicamente ADO: ... b.1) lipsa echilibrării la nivelul țintelor propuse exclusiv
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
hemoragice și urgență; ... b) bolnavi cu formă severă de boală, având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 3) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... 4) Boli neurologice degenerative/inflamatorii (poliradiculonevrită primitivă, polineuropatie inflamatorie cronică demielinizantă, scleroză laterală amiotrofică): ... a) bolnavi cu diagnostic cert de poliradiculonevrită primitivă; ... b) bolnavi cu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
clinic, examen histopatologic); ... 13) Sindromul Prader Willi ... a) bolnavii cu diagnostic cert de Sindrom Prader Willi. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu scleroză multiplă tratați: 2.300; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.160; ... c) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 38; ... d) număr de bolnavi cu talasemie: 240; ... e) număr de bolnavi cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: 104; ... f) număr de bolnavi cu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
Sindrom Prader Willi. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu scleroză multiplă tratați: 2.300; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.160; ... c) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 38; ... d) număr de bolnavi cu talasemie: 240; ... e) număr de bolnavi cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: 104; ... f) număr de bolnavi cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: în puseu acut: 100; ... g) număr de bolnavi cu
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
număr de bolnavi cu epidermoliză buloasă: 83; ... q) număr de bolnavi cu Sindromul Prader Willi: 10; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu scleroză multiplă tratat/an: 42.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră/an: 50.000 lei; ... d) cost mediu/bolnav cu talasemie/an: 32.000 lei; ... e) cost mediu/bolnav cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: 50.000
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
Willi: 10; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu scleroză multiplă tratat/an: 42.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră/an: 50.000 lei; ... d) cost mediu/bolnav cu talasemie/an: 32.000 lei; ... e) cost mediu/bolnav cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: 50.000 lei; ... f) cost mediu/bolnav cu boli neurologice degenerative/ inflamatorii: în puseu acut: 30
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
cu/fără complicații, pacient din zona dovedită/cunoscută cu deficit geoclimatic de iod; 3. pentru bolnavii cu gușă prin tireomegalie datorată proliferării maligne: - confirmare de proliferare malignă a tiroidei prin puncție biopsie tiroidiană cu ac subțire sau examen histopatologic (postintervenție chirurgicală tiroidiană). Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: număr de bolnavi tratați: 16.400, din care: ... a) 8.000 cu osteoporoză; ... b) 7.500 cu gușă prin tireomegalie cauzată de carența de iod; ... c) 900 cu gușă prin tireomegalie cauzată de
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
tratamentul pacienților cu aritmii ventriculare maligne rezistente la tratamentul convențional prin implantarea de defibrilatoare interne; ... e) tratamentul pacienților cu insuficiență cardiacă, durată crescută a complexului QRS pe electrocardiogramă și fracție de ejecție ... f) tratamentul pacienților cu patologie cardiovasculară și indicație chirurgicală prin proceduri de chirurgie cardiovasculară; ... g) tratamentul pacienților cu patologie vasculară și indicație chirurgicală prin proceduri de chirurgie vasculară. ... Criterii de eligibilitate: a) pentru proceduri de dilatare percutană a stenozelor arteriale: pacienți cu stenoze arteriale severe cu indicație de dilatare
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
interne; ... e) tratamentul pacienților cu insuficiență cardiacă, durată crescută a complexului QRS pe electrocardiogramă și fracție de ejecție ... f) tratamentul pacienților cu patologie cardiovasculară și indicație chirurgicală prin proceduri de chirurgie cardiovasculară; ... g) tratamentul pacienților cu patologie vasculară și indicație chirurgicală prin proceduri de chirurgie vasculară. ... Criterii de eligibilitate: a) pentru proceduri de dilatare percutană a stenozelor arteriale: pacienți cu stenoze arteriale severe cu indicație de dilatare percutană; ... b) pentru proceduri de electrofiziologie: pacienți cu aritmii rezistente la tratamentul convențional; ... c
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
maligne rezistente la tratament convențional; ... e) pentru implantarea de dispozitive de resincronizare cardiacă: pacienți cu insuficiență cardiacă, durată crescută a complexului QRS pe electrocardiogramă și fracție de ejecție ... f) pentru proceduri de chirurgie cardiovasculară: pacienți cu boli cardiovasculare cu indicație chirurgicală fără contraindicații majore; ... g) pentru proceduri de chirurgie vasculară: pacienți cu afecțiuni vasculare cu indicație chirurgicală fără contraindicații majore. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) numărul de bolnavi tratați prin proceduri de dilatare percutană/an: 3.400; ... b) numărul
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
cardiacă, durată crescută a complexului QRS pe electrocardiogramă și fracție de ejecție ... f) pentru proceduri de chirurgie cardiovasculară: pacienți cu boli cardiovasculare cu indicație chirurgicală fără contraindicații majore; ... g) pentru proceduri de chirurgie vasculară: pacienți cu afecțiuni vasculare cu indicație chirurgicală fără contraindicații majore. ... Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... a) numărul de bolnavi tratați prin proceduri de dilatare percutană/an: 3.400; ... b) numărul de bolnavi tratați prin proceduri terapeutice de electrofiziologie/an: 300; ... c) numărul de bolnavi tratați prin
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
sau pe o durată nedefinită) cu insulină: - atunci când, sub tratamentul maximal cu ADO și respectarea riguroasă a dietei, hemoglobina A1c depășește 7,5% (fac excepție cazurile în care speranța de viață este redusă); - când tratamentul cu ADO este contraindicat; - intervenție chirurgicală; - infecții acute; - infecții cronice (de exemplu, TBC pulmonar); - evenimente cardiovasculare acute (infarct miocardic angoroinstabil, AVC); - alte situații (intoleranță digestivă, stres); - bolnave cu diabet gestațional. b) pentru bolnavii beneficiari de medicamente ADO: ... b.1) lipsa echilibrării la nivelul țintelor propuse exclusiv
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
hemoragice și urgență; ... b) bolnavi cu formă severă de boală, având vârste cuprinse între 1 - 18 ani, pentru tratamentul profilactic al accidentelor hemoragice; ... c) bolnavi cu hemofilie cu anchiloze care necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 2) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
necesită intervenție ortopedică și recuperare postoperatorie; ... d) bolnavi cu intervenții chirurgicale. ... 2) Talasemie majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30; ... c) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
majoră: ... a) bolnavi politransfuzați ( 20 transfuzii/an); ... b) bolnavi cu hemosideroză secundară transfuziei. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30; ... c) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
fără intervenție chirurgicală majoră: 1.100; ... b) număr de bolnavi cu hemofilie care necesită intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30; ... c) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră/an: 45.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu talasemie/an: 37.500 lei; ... Natura cheltuielilor programului: - cheltuieli pentru medicamente specifice Unități care derulează subprogramul
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
intervenții chirurgicale majore pentru artropatii invalidante: 30; ... c) număr de bolnavi cu talasemie: 200; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră/an: 45.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu talasemie/an: 37.500 lei; ... Natura cheltuielilor programului: - cheltuieli pentru medicamente specifice Unități care derulează subprogramul: a) Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" București; ... b) Clinica de
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
cu/fără complicații, pacient din zona dovedită/cunoscută cu deficit geoclimatic de iod; 3. pentru bolnavii cu gușă prin tireomegalie datorată proliferării maligne: - confirmare de proliferare malignă a tiroidei prin puncție biopsie tiroidiană cu ac subțire sau examen histopatologic (postintervenție chirurgicală tiroidiană). Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: număr de bolnavi tratați: 16.050, din care: ... a) 7.426 cu osteoporoză; ... b) 7.699 cu gușă prin tireomegalie cauzată de carența de iod; ... c) 925 cu gușă prin tireomegalie cauzată de
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
Copii Cluj Napoca - Clinica Pediatrie II - Nefrologie. ... Programul național de diagnostic și tratament cu ajutorul aparaturii de înaltă performanță Structura: Subprogramul de radiologie intervențională Activități: a) Terapia afecțiunilor cerebrovasculare; ... b) Tratamentul Gamma-Knife al malformațiilor vasculare cerebrale și al tumorilor vasculare profunde inabordabile chirurgical sau cu risc crescut de mortalitate sau morbiditate neurologică grav postoperator; ... c) Implantarea dispozitivelor de stimulare profundă la pacienții cu maladie Parkinson; ... c^1) pompe implantabile (intratecal subdural lombar); -------- Lit. c^1) a subtitlul "Activități", titlul "Programul național de diagnostic
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
contrast, completat cu evaluarea stării psihice, comportamentale ce apreciază capacitatea și rezerva funcțională cerebrală ... c) Realizarea procedurilor microchirurgicale neurochirurgicale: monitorizare intraoperatorie prin electrocorticografie, aplicare de electrozi subdurali pe suprafața cortexului sau în profunzimea parenchimului cerebral, rezecția focarului epiteptogen, ghidarea rezecției chirurgicale prin intermediul neuronavigației ... d) Folosirea tehnicilor reconstructive în vederea reconstructio ad integrum a pacienților neurochirurgicali ... e) Tratamentul epilepsiei rezistente la tratament medicamentos prin implantarea unui stimulator al nervului vag ... Criterii de eligibilitate: Pacienți (copii și adulții cu vârsta cuprinsă între 8 - 45
NORME TEHNICE din 29 martie 2013 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2013 şi 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259561_a_260890]
-
o pulbere care conține substanța activă , dibotermină alfa , un solvent și o matrice ( burete de colagen ) . Pentru ce se utilizează InductOs ? InductOs se utilizează pentru a induce formarea de țesut osos nou . InductOs se poate utiliza în următoarele situații : • intervențiile chirurgicale de artrodeză vertebrală a coloanei vertebrale lombare . Artrodeza vertebrală este un tip de intervenție chirurgicală utilizată pentru a ameliora durerea de spate cauzată de un disc vertebral vătămat , prin care discul aflat între două vertebre ( oasele coloanei vertebrale ) este extirpat
Ro_459 () [Corola-website/Science/291218_a_292547]