28,736 matches
-
melase caramelizate: 1702 50 00 - Fructoză chimic pură 1702 90 - Altele, inclusiv zahăr invertit și alte zaharuri și amestecuri de sirop de zahăr cu un conținut de fructoză de 50 % din greutate, în stare uscată: 1702 90 10 - - Maltoză chimic pură 1704 Produse zaharoase fără cacao (inclusiv ciocolată albă): 1704 10 - Gumă de mestecat (chewing-gum), chiar glasată cu zahăr: - - Cu un conținut de zaharoză sub 60 % din greutate (inclusiv zahăr invertit calculat în zaharoză): 1704 10 11 - - - Sub formă de bandă
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
fermentarea produselor din trestie de zahăr: - - Prezentate în recipiente cu un conținut de maximum 2 l: 2208 40 11 - - - Rom cu un conținut de substanțe volatile, altele decât alcoolul etilic și metilic, de minimum 225 g per hectolitru de alcool pur (cu o toleranță de 10 %) - - - Altele 2208 40 31 - - - Cu o valoare mai mare de 7,9 EUR per litru de alcool pur 2208 40 39 - - - Altele - - Prezentate în recipiente cu un conținut peste 2 l: 2208 40 51 - - - Rom
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
de alcool pur 2208 40 39 - - - Altele - - Prezentate în recipiente cu un conținut peste 2 l: 2208 40 51 - - - Rom cu un conținut de substanțe volatile, altele decât alcoolul etilic și metilic, de minimum 225 g per hectolitru de alcool pur (cu o toleranță de 10 %) - - - Altele 2208 40 91 - - - Cu o valoare peste 2 EUR per litru de alcool pur 2208 40 99 - - - Altele 2208 90 - Altele: - - Alcool etilic nedenaturat, cu o tărie alcoolică în volum mai mică de 80
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
chiar rafinată sau colorată 0 0 0 1522 00 Degras: reziduuri provenite din tratarea substanțelor grase sau a cerurilor animale sau vegetale: 1522 00 10 - Degras 0 0 0 1702 Alte zaharuri, inclusiv lactoza, maltoza, glucoza și fructoza (levuloza), chimic pure, în stare solidă; siropuri de zahăr la care nu s-au adăugat aromatizanți sau coloranți; înlocuitori de miere, chiar amestecați cu miere naturală; zaharuri și melase caramelizate: 1702 50 00 - Fructoză chimic pură 0 0 0 1704 Produse zaharoase fără
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
lactoza, maltoza, glucoza și fructoza (levuloza), chimic pure, în stare solidă; siropuri de zahăr la care nu s-au adăugat aromatizanți sau coloranți; înlocuitori de miere, chiar amestecați cu miere naturală; zaharuri și melase caramelizate: 1702 50 00 - Fructoză chimic pură 0 0 0 1704 Produse zaharoase fără cacao (inclusiv ciocolată albă): 1704 10 - Gumă de mestecat (chewing-gum), chiar glasată cu zahăr: 80 % din NMF 65 % din NMF 50 % din NMF 1704 90 - Altele 80 % din NMF 65 % din NMF 50
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
sunt obținute integral ex Capitolul 17 Zaharuri și produse zaharoase, cu următoarele excepții: Fabricare în cadrul căreia toate materiile utilizate sunt încadrate la o altă poziție decât cea a produsului ex 1701 Zahăr din trestie sau din sfeclă și zaharoză chimic pură, în stare solidă, la care s-au adăugat aromatizanți sau coloranți Fabricare în cadrul căreia valoarea produselor din capitolul 17 utilizate nu depășește 30 % din prețul franco fabrică al produsului 1702 Alte zaharuri, inclusiv lactoza, maltoza, glucoza și fructoza (levuloza), chimic
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
în stare solidă, la care s-au adăugat aromatizanți sau coloranți Fabricare în cadrul căreia valoarea produselor din capitolul 17 utilizate nu depășește 30 % din prețul franco fabrică al produsului 1702 Alte zaharuri, inclusiv lactoza, maltoza, glucoza și fructoza (levuloza), chimic pure, în stare solidă, siropuri de zahăr la care nu s-au adăugat aromatizanți sau coloranți; înlocuitori de miere, chiar amestecați cu miere naturală; zaharuri și melase caramelizate: - Maltoză sau fructoză pure chimic Fabricare din materii de la orice poziție, inclusiv din
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
zaharuri, inclusiv lactoza, maltoza, glucoza și fructoza (levuloza), chimic pure, în stare solidă, siropuri de zahăr la care nu s-au adăugat aromatizanți sau coloranți; înlocuitori de miere, chiar amestecați cu miere naturală; zaharuri și melase caramelizate: - Maltoză sau fructoză pure chimic Fabricare din materii de la orice poziție, inclusiv din alte produse de la poziția 1702 - Alte zaharuri, în stare solidă, la care s-au adăugat aromatizanți sau coloranți Fabricare în cadrul căreia valoarea produselor din capitolul 17 utilizate nu depășește 30 % din
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
ori pe lună - 2 puncte d. 2-3 ori pe săptămână - 3 puncte e. 4 sau mai multe ori pe săptămână - 4 puncte 2. Câte băuturi standard*) consumați într-o zi obișnuită, atunci când beți? *) o băutură standard conține 12 g alcool pur și este echivalentă cu 1 doză de bere 330 ml, 1 pahar vin a 125 ml sau 1 pahar de tărie a 40 ml a. una sau două - 0 puncte b. trei sau patru - 1 punct c. cinci sau șase
NORME METODOLOGICE din 21 iunie 2016 (*actualizate*) de aplicare în anul 2016 a Hotărârii Guvernului nr. 161/2016 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale, a medicamentelor şi a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/275621_a_276950]
-
cu greutate stabilită nu se consideră impuritate dacă un al doilea eșantion cu aceeași greutate nu conține semințe din aceste specii; ... d) în cazul soiurilor de Hordeum vulgare (orz golaș), capacitatea germinativă minimă cerută este redusă la 75% de semințe pure. Prospectul oficial include mențiunea: "Capacitate germinativă minimă 75%". ... 3. Organismele dăunătoare care reduc utilitatea semințelor sunt prezente la cel mai mic nivel posibil. În special, semințele îndeplinesc următoarele norme privind Claviceps purpurea (număr maxim de scleroți sau de fragmente de
ORDIN nr. 149 din 21 iunie 2010 (*actualizat*) privind comercializarea seminţelor de cereale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277155_a_278484]
-
producătoare; 9. greutate netă sau brută declarată sau număr declarat de semințe; 10. în cazul indicării greutății și utilizării pesticidelor granulate, a substanțelor de acoperire sau a unor aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, precum și a raportului aproximativ dintre greutatea semințelor pure și greutatea totală; 11. în cazul soiurilor care sunt hibrizi sau linii consangvinizate: a) pentru sămânța Bază pentru care hibridul sau linia consangvinizată din care provine sămânța a fost oficial admis/ă în conformitate cu prevederile Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării
ORDIN nr. 149 din 21 iunie 2010 (*actualizat*) privind comercializarea seminţelor de cereale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277155_a_278484]
-
latină); 6. greutate netă sau brută declarată sau număr declarat de semințe; 7. în cazul indicării greutății și utilizării pesticidelor granulate, a substanțelor de acoperire sau a unor aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, precum și a raportului aproximativ dintre greutatea semințelor pure și greutatea totală; 8. în cazul în care cel puțin germinarea a fost supusă unei noi analize, pot fi menționate cuvintele "reanalizat... (luna și anul)", precum și serviciul responsabil pentru această repetare a analizei. Indicațiile respective pot fi furnizate pe o
ORDIN nr. 149 din 21 iunie 2010 (*actualizat*) privind comercializarea seminţelor de cereale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277155_a_278484]
-
Țara producătoare 9. Greutatea netă sau brută declarată 10. În cazul în care se indică greutatea și utilizarea pesticidelor granulate, a substanțelor de drajare sau a altor aditivi solizi, se indică și tipul aditivului, precum și raportul aproximativ dintre greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. În cazul varietăților care sunt hibrizi sau linii consangvinizate: - pentru sămânța Bază, pentru care hibridul sau linia consangvinizată din care provine sămânța au fost admise oficial în conformitate cu prevederile Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor și dezvoltării rurale nr.
ORDIN nr. 150 din 22 iunie 2010 (*actualizat*) privind comercializarea seminţelor de plante oleaginoase şi pentru fibre. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277158_a_278487]
-
Regiunea producătoare 8. Greutatea netă sau brută declarată 9. În cazul în care se indică greutatea și utilizarea pesticidelor granulate, a substanțelor de drajare sau a altor aditivi solizi, se indică și tipul aditivului, precum și raportul aproximativ dintre greutatea semințelor pure și greutatea totală 10. În cazul când germinația a fost reanalizată, se poate include mențiunea "reanalizată ...... (luna și anul)" și serviciul oficial care a efectuat noua analiză. Aceste informații pot fi înscrise pe o vinietă adezivă oficială, aplicată pe eticheta
ORDIN nr. 150 din 22 iunie 2010 (*actualizat*) privind comercializarea seminţelor de plante oleaginoase şi pentru fibre. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277158_a_278487]
-
aprobata) și numărul oficial al cererii pentru înregistrare, după caz; - indicația "soiul nu este încă oficial listat"; - indicația "numai pentru teste și încercări"; - după caz, cuvintele "soi modificat genetic"; - mărimea (calibrul); - greutatea netă sau bruta declarată sau numărul de semințe pure (tuberculi); c) Eticheta prevăzută la pct. a) este de culoare portocalie. ... 9. Orice tratament chimic trebuie să fie menționat fie pe eticheta oficiala, fie pe o eticheta a furnizorului și pe ambalaj, sau în interiorul acestuia, sau pe container. 10. Perioada
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277157_a_278486]
-
comună, sau ambele; trebuie precizat sfeclă de zahăr sau sfeclă furajeră. 6. Soiul indicat cel puțin în caractere române. 7. Categoria. 8. Țara de producere. 9. Greutatea netă sau brută declarată sau numărul de glomerule declarat sau numărul de semințe pure. 10. În cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul "monogermă". 12
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
declarată sau numărul de glomerule declarat sau numărul de semințe pure. 10. În cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul "monogermă". 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul "precizie". 13. În cazul în care cel puțin germinația a fost retestată, cuvintele "retestat ... (luna și anul)" și serviciul responsabil cu retestarea. Această informație poate
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
numărul serial oficial. 6. Specia, indicată cel puțin în caractere române; trebuie precizat sfeclă de zahăr sau sfeclă furajeră. 7. Soiul indicat cel puțin în caractere române. 8. Categoria. 9. Greutatea netă sau brută sau numărul de glomerule sau semințe pure. 10. În cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul «monogermă». 12
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
Greutatea netă sau brută sau numărul de glomerule sau semințe pure. 10. În cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul «monogermă». 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul «precizie». Anexa 4 Eticheta și documentul prevăzut în cazul semințelor necertificate final, recoltate în alt stat A. Informații necesare pentru etichetă 1. Autoritatea responsabilă cu
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
propusă sau aprobată) și numărul oficial al cererii pentru înregistrare, după caz; - indicația «soiul nu este încă listat oficial»; - indicația «numai pentru teste și încercări»; - după caz, cuvintele «soi modificat genetic»; - greutatea netă sau brută declarată sau numărul de semințe pure sau de glomerule; - în cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. c) Eticheta prevăzuta la pct.
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
netă sau brută declarată sau numărul de semințe pure sau de glomerule; - în cazul indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. c) Eticheta prevăzuta la pct. a) este de culoare portocalie. ... 9. Orice tratament chimic trebuie să fie menționat fie pe eticheta oficială, fie pe o etichetă a furnizorului și pe ambalaj, sau în interiorul acestuia, sau pe container
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
greutatea a cel puțin 2500 de drajeuri rezultate din înjumătățirea prin metoda sferturilor sau a divizorului a eșantionului de laborator. Eșantionul rezultat se cântărește cu o precizie de 0,01 grame. Încadrarea elementelor componente ale eșantionului de analiză a) Drajeuri pure: ... - drajeuri întregi; - drajeuri sparte sau ciobite la care mai mult de jumătate este acoperită cu material de drajare exceptând faptul în care în mod evident sămânța drajată nu aparține speciei declarate și care se încadrează la categoria "semințe nedrajate": b
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
speciei; - drajeuri sparte, conținând o sămânță ce poate fi recunoscută ca aparținând altei specii decât cea declarată; - drajeuri sparte sau ciobite mai mult de jumătate, cu sămânță ce poate fi recunoscută ca aparținând speciei declarate, dar necuprinse în fracția drajeurilor pure. c) Material inert: ... - material de drajare/încrustare liber; - drajeuri sparte în care este evident că nu există sămânță, indiferent de mărimea lor; - alte materiale inerte, în conformitate cu regulile generale de determinarea purității fizice a semințelor. Fiecare fracție se cântărește cu precizie
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
eșantionului de analiză. Dacă se solicită în mod expres se raportează și componenta pe specii. Precizia de analiză 0,1%, IV. DETERMINAREA GRAVIMETRICĂ Se procedează identic cu 10.2 sau se poate efectua determinarea concomitent cu determinarea procentului de semințe pure. Semințele de alte plante (sau fragmente ale acestora) se cântăresc după uscare cu o precizie de 0,01 grame și se raportează procentual ca făcând parte din fracția "impurităților". Nota: Se preferă determinarea numerică a procentului de semințe din alte
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]
-
masei) naturale a seminței. Ea poate fi determinată la cerere. VI. DETERMINAREA FACULTĂȚII GERMINATIVE A DRAJEURILOR/SEMINȚELOR ÎNCRUSTATE Pregătirea eșantionului: Se pot utiliza cele 400 de drajeuri utilizate pentru determinarea MMB sau alte 400 de drajeuri reținute din fracția "drajeuri pure". Condiții de lucru: Identice cu cele pentru sămânța monogermă nudă, cu mențiunea că nu se mai procedează la prespălare (pentru sămânța de sfeclă). În funcție de capacitatea de absorbție a substratului utilizat pentru determinarea facultății germinative cantitatea de apă/pliu se poate
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277201_a_278530]